Jump to content



Laptop 13.3". Macbook air ή Dell XPS 1330


nickthegreek

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ενα λαπτοπ στις 13.3".

Ειμαι σε δίλλημα για το macbook air (το απλο) ή το Dell xps 1330 με 4gb ram, 2.5 GHz επεξεργαστη και 200αρη σκληρό στις 7200 στροφές.

Σίγουρα το Dell δεν παιζεται στα χαρακτηριστικά. Το θέμα είναι θα μπορώ εγω να τα εκμεταλευτώ?

To macbook air (το εχω δει απο κοντα) ειναι σιγουρα πιο ομορφο, τρέχει mac os και πιστεύω ότι αυτά που θέλω να κάνω με το λαπτοπ γίνονται.

Το λαπτοπ το θέλω για σερφάρισμα, οffice, μουσική, mail και γενικότερα να έχω μια "προεκταση" του υπολογιστή του σπιτιου οπου και αν βρίσκομαι.

Το ότι τρέχει mac os παίζει ρολο για εμενα.To θεωρώ καλυτερα λειτουργικο απο τα vista. Στο σπίτι έχω εναν imac και με το dotmac που εχω αυτη η "προέκταση" που θέλω μου φαινεται οτι θα επιτευχθει πιο ευκολα.

PS : Τo λαπτοπ δν θα τo πάρω απο Ελλαδα. Ειμαι μεταξύ αυτών των δυο και δεν με ενδιαφερει κάποιο άλλο ουτε η όποια διαφορά στην τιμή υπάρχει μεταξύ τους.

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν μεταξύ MacBook και Dell XPS 1530.

Dell.

:D

Δεν ξέρω κατά πόσο το Air θα μπορούσα να το πάρω, ένα CD να θελα να βάλω θα μου σπαγε τα νεύρα. Ακούω πολύ μουσική στο PC και εν συνεπεία και στο laptop - και όσο μπορώ αποφεύγω τα mp3.

Link to comment
Share on other sites

ASUS EEEPC 7' Linux ready (Kubuntu). Χωράει και στην τσέπη σου αμα εχεις παχύνει.

Τώρα για αυτα τα δυο που ρωτάς, εγω θα έπερνα το Mac απλά και μόνο για να λέω ότι έχω καποιο pc που τρέχει mac. Αλλωστε όπως λες κ εσυ εσυ είναι πιο όμορφο. Για παιχνίδια δεν το θες, οπότε πάρε το Mac πάνε στα Mac Donalds, και πουλα μούρη :p

Επειδή ξέρω οτι εισαι Mac-ας, και αφου έχει και στο σπίτι τον imac πιστεύω θα είσαι jet.

Απο τιμές νομίζω το Mac θα το βρεις στην πατριδα, στην Ναυρινου σε ενα μαγαζακι που πουλαει μονο mac. Τωρα για την Dell πρεπει να παρεις ενα τηλ να ρωτησεις προμηθευτες.

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στο macbook το απλο και στο dell φυσικά και εγώ θα διάλεγα το dell. To macbook δεν μου αρεσει κιολας :). Αλλα πιστεύω ότι δεν ειναι η ίδια η σύγκριση με το air και το xps..

Αν πάρω το air θα πάρω και το εξωτερικό drive oποτε σπιτι δεν θα έχω πρόβλημα και έξω δεν μου έχει τυχει ποτε να χρειαστώ να βάλω cd...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το Air ειναι σε αλλη κατηγορια, το Dell ειναι ενα κανονικο pc ενω το πρωτο ειναι μια προσεγγιση της νεας εποχης. Εαν ημουν μεταξυ των δυο θα προτιμουσα το Mac γιατι εχω Μac και δεν προκειται να το αλλαξω! Και η μεγαλη διαφορα που εχει ενα Apple σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο computer ειναι η αισθηση που σου δεινει σε ολους τους τομεις. Δεν πιστευω οτι εχει κατασκευαστει κατι πιο συμπαγες.

Εαν οντως οι αναγκες σου ειναι αυτες που περιγραφεις δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι τσιμπα το Air. Εαν σου εδινε ως επιλογη η DEll τα Mac Os τοτε θα το σκεφτομουν καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα ξανα και το ειδα το air. Πραγματικά ειναι απιστευτο. Λεπτο, κομψο κτλ αλλα μου φανηκε καπως αργο... Ισως να φταει ο "μικρος" επεξεργαστης ίσως ο σκληρός που δουλευει σε χαμηλες στροφές... Δεν ξέρω..

Με έχει βάλει σε σκέψεις αν πρεπει να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση του macbook air...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή και γώ πρόσφατα πούλησα το παλιό μου φορητό και κοιτάω να πάρω Dell

απο πού όμως μόνο μέσω ίντερνετ γίνεται αλλιώς????

Ασε φίλε εμένα μου βγηκε σε μεγάλη ταλαιπωρία..

Ήθελα να παρω dell με την επιχορήγηση που ειχαν οι 1ετης φοιτητές αλλα τελικά στη dell hellas πολυ καφενειο..

παίρνω τηλ πριν καμιά βδομάδα, ήμουν αναμονή για κανα 10λεπτο

βγαζω γραμμή αλλα μάλλον ηταν η καθαριστρια και μου λεει να παρω την επόμενη μερα γιατι δεν ήξερε τπτ απο αυτα που ρωτούσα..

Ξαναπαίρνω βγαίνει ένας κύριος και μου λεει να παρω αλλο ενα νούμερο σε μια άλλη κυρία αρμόδια για το "δες την ψηφιακά"

αλλά η καλή αυτη κυρία δεν ηταν ποτέ στο γραφείο της..

Την πετυχαίνω τελικα μετα απο άπειρες προσπάθειες, εντωμεταξύ ειχα στείλει και mail χωρις να λάβω καμια απάντηση, και μου λεει οτι πρέπει να την ξαναπάρω μετα απο κάποιες μέρες γιατι δεν ξερουν ποια laptop θα δώσουν με επιδότηση

Τελικα σήμερα την ξαναπετυχαίνω και της λεω ενδιαφέρομαι για το xps m1330 και μου απαντάει οτι μονο 2 λαπτοπ θα δώσει η dell στους δικαιούχος...:dots:

Καλά ότι ναναι λέμε.. μονο 2 λαπτοπ λες και θα τους έπεφτε ο κ@λος να τα βγάλουν όλα..

Ηθελα πάρα πολυ να πάρω αυτο το laptop για να δούμε τωρα τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πούλα την επιδότηση, με την κάποια χασούρα βέβαια σε κάποιον τρίτο, πάρε τα χρήματα της και βάλε και τα υπόλοιπα για αυτό που ψάχνεις.

Αλλιώς δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Macbook Air... To έχω εδω και 3-4 βδομαδες και ειναι απλά απιστευτο. Ελαφρύ, ευκολο στην μεταφορα (ελαχιστο χόρο στην τσάντα) και πολυ ανθεκτικό - συμπαγές. Και λογικά γρήγορο ;)

Link to comment
Share on other sites

Macbook Air... To έχω εδω και 3-4 βδομαδες και ειναι απλά απιστευτο. Ελαφρύ, ευκολο στην μεταφορα (ελαχιστο χόρο στην τσάντα) και πολυ ανθεκτικό - συμπαγές. Και λογικά γρήγορο ;)

Το γρήγορο τότε ειναι σχετικό γιατί εμένα μου φάνηκε αργο..Απο αρκετά έως πολύ σε κάποια πράγματα...πχ ο χρόνος που χρειάζεται για να ανοιξει τα προγράμματα, ο χρόνος για να ανοιξει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το γρήγορο τότε ειναι σχετικό γιατί εμένα μου φάνηκε αργο..Απο αρκετά έως πολύ σε κάποια πράγματα...πχ ο χρόνος που χρειάζεται για να ανοιξει τα προγράμματα, ο χρόνος για να ανοιξει κτλ

Μην ξεχνάς και τι software του εχουν στήσει πάνω. Προσωπικά του έχω σχετικά minimal εγκατασταση με ilife (iPhoto +iTunes) office 2008, skype, msn, VLC, transmision + vmware και σε συγκριση με το Macbook Pro 2.16 που είχα μέχρι πρόσφατα η διαφορά στην ταχύτητα ειναι ελαχιστη.

Το πρόβλημα φαινετε στην αναπαραγωγή βίντεο 1080p οπου τα βρίσκει λίγο δύσκολα... Στα 720p όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.