Jump to content



P5E --> Maximus Formula --> Rampage Formula


TifoziF1

Recommended Posts

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Εκανα την μετατροπη απο p5e σε rampage (219 bios) , το συστημα ειναι σταθερο (q6600 στα 3.6 με 1.4v απο cpu-z , transcend 1066 5-5-5-18 ) , αλλα εχω καποιους προβληματισμους.

Η ταση του nb ειναι 1.63v ενω το southbridge pll στα 1.55v , ολα αυτα με τις auto ρυθμισεις απο το bios. Με το σκεπτικο οτι η p5e δεν εχει αισθητηρες για την μετρηση αυτων των voltages , ειναι απλα εσφαλμενες ενδειξεις η' θα πρεπει να ανησυχω ;

Link to comment
Share on other sites

sorry για το οff-topic

Maximus Formula 907bios -> 8x425 (χαμηλότερο μουλτι , STRAP 333, RAM 5:6) σε Q6600 με GSkill 2x2GB PQ 8000 (karastable*) :

Settings // SET at BIOS // READ at Everest 4.20

CPU VOLT // 1.3575 // 1.34 (IGNORE)

CPU PLL // 1.5 // 1.616

NB VOLT // 1.41 // 1.456

DRAM VOLT // 1.90 // 2.025 (IGNORE)

FSB TERM V // 1.32 // 1.376

SB VOLT // 1.050 // -

LOADLINE // ENABLED // -

CPU GTL // 0.63X // -

ΝΒ GTL // 0.67X // -

DDR2 A & B & REF VOLT // DDR2 REF // -

SB 1.5V // 1.5V // -

Πάνω κάτω εδώ είσαι μπορεί και χαμηλότερα

*Τα παραπάνω είναι αρκετά χαμηλά για Q6600 και πολύ safe (by the way, μου πήρε πάνω από εβδομάδα για να φτάσω εκεί μιας και όλες οι αλλαγές δοκιμάζονταν με 4ωρο MemTest+ boot από CD και από Prime95 (3 ώρες Small FFTs + 3 ώρες Blend). Οι παραπάνω ρυθμίσεις έχουν βγάλει 12ωρα από τα παραπάνω. Δ.Ε.Η. is so happy.

sorry για το οff-topic

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ξεκινάς από αυτά και να αρχίσεις να κατεβάζεις μιας και οι Ε8χχχ θέλουν λιγότερα για αυτά τα Hz, ή να ανεβάζεις Ηz μιας με τα ρεύματα αυτά οι Ε8χχχ πάνε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβασει τι ρευματα εχει δωσει σε maximus-rampage σε e8xxx για μας που εχουμε παραγγειλει rampage και δεν θελουμε να τα αφησουμε auto με το πρωτο boot;

Δες τα θέματα της formula που έχουμε γράψει.

Γενικά και για 450 fsb μόνο vcore + vdimm + vnb χρειάζεσαι για τα υπόλοιπα (pll,sb,vtt) βάζεις τη μικρότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβασει τι ρευματα εχει δωσει σε maximus-rampage σε e8xxx για μας που εχουμε παραγγειλει rampage και δεν θελουμε να τα αφησουμε auto με το πρωτο boot;

E8400

ratio: 9

strap: 400

fsb freq :450

pcie freq 110

vcore: 1.33125V @ 1.312V στο cpu-z

cpu pll: 1.54

n/b: 1.41

fsb term : 1.2

s/b: 1.050

s/b 1.5 : 1.5

loadline calibration: enable

cpu gtl : 0.67x

n/b gtl : 0.63x

Link to comment
Share on other sites

fsb term : 1.34 αυτό συνήθως χρειάζεται για πάνω από 500 fsb γύρνα το σε 1.2 εκτός αν σε πετάει στο orthos (και μονο εκεί)

σωστος! ειχα ξεχασει να βρω min stable voltages στη συγκεκριμενη ρυθμιση! thanks Spyrus!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι ( μαλλον off topic): με τις παραπανω ρυθμισεις το core temp λεει max 67 C και το real temp 10 C κατω ειτε σε idle ειτε σε load? ειμαι με νερακι! καλα ειμαι? και ποιο προγραμμα απο τα δυο να πιστευω?

Link to comment
Share on other sites

{{{ΑΚΥΡΟ}}}

με 2,464 reading σετάρισμένο 2,36 στο bios στο πολύμετρο βλέπω 2,643.

με 2,096 reading σεταρισμένο 2v στο bios στο πολύμετρο βλέπω 2,283

Οπότε κάνει 0,19v overvoltage. απ ότι διαβάζει.

Αν το reading point που μας έχει δώσει ο tifozif1 πλησιάζει κάπως την πραγματική τιμή.{{{δεν πλησιάζει η τιμή του mosfet την τιμή του Pin που είναι η πραγματική}}}

θα δοκιμάσω με καμιά μόντα να διαβάσω απ το pin που θα είναι και το πιο σίγουρο :)

{{{ΑΚΥΡΟ}}}

Link to comment
Share on other sites

Για τις διαφορες για έναν που δεν κλοκαρει καθόλου, ή δεν παιζει στα όρια....

απο P5E μεχρι Rampage δεν βλέπω τιποτα.

Ήξερα ότι η P5E δεν εχει esata (α να μια διαφορά με την formula, λέω μεσα μου)

μετα

ειδα το I/O της Formula και δεν είδα πουθενα e-sata, "ήμαρτον" λέω.

την rampage δεν την κοιταω γιατι εχει 260-300Ε και θεωρώ ότι σιγουρα έχει.

Αν δεν εχει ειναι μεγάλα ζωα, απλό.

μπραβο ASUS. Ευγε.

Aπο το X98 που θa κανει 500E κοψτε και τα usb.

δηλ. εγω που εχω esata εξωτερικους και δεν ασχολουμε με O/cing,

αν θελω να πάω σε X38 asus στην ουσία κάνω downgrade απο την abit.

Link to comment
Share on other sites

@Dem : Έχεις δίκιο και μένα με χάλασε το ότι δεν έχει e-sata. Έκανα την δουλεία μου πάντως με ένα Sata Header από ένα παλιό Gigabyte motherboard το οποίο βγάζει 2 sata έξω αλλά και μια molex τροφοδοσία. Βρήκα και ένα sata-to-esata καλώδιο και βουαλά.

http://www.firingsquad.com/hardware/gigabyte_ga-8knxp_review/page2.asp & http://www.firingsquad.com/media/article_image.asp/1279/06

Αν μάλιστα αξιωθώ να φτιάξω και ένα molex-to-miniDIN βύσμα τροφοδοσίας (τέτοιο θέλει το κουτάκι e-sata που έχω, το τροφοδοτικό του βγάζει 5V & 12V) δεν θα θέλω ούτε το μετασχηματιστή.

post-4796-1416073450,6135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.