Jump to content



P5E --> Maximus Formula --> Rampage Formula


TifoziF1

Recommended Posts

550 max ή stable?

επίσης αν μπορεί να απαντήσει κάποιος για τις μνήμες...

θυμάμαι που ο An7 έπαιζε στα 1200 4x1Gb σε Rampage...

ισχύει κάτι τέτοιο για τις formula?

φίλε μου εχω την maximus formula και 4χ1gb cellshock 1066 τα δουλεύω στα 1203 με 2.2v

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν ενας ακόμα με p5e-> rampage

σαν πρώτες δοκιμές ικανοποιημένος είμαι, απλά ενα περίεργο.. πειραματιζόμουν με το loadline calibration και είτε το έχω enabled είτε όχι δεν έχω vdroop.. περίεργο ε? σε σας δουλευει κανονικά?

Υ.Γ. δοκιμες με bios 0401,0301.. μετρησείς vcore με cpuz,asus probe

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενας ακόμα με p5e-> rampage

σαν πρώτες δοκιμές ικανοποιημένος είμαι, απλά ενα περίεργο.. πειραματιζόμουν με το loadline calibration και είτε το έχω enabled είτε όχι δεν έχω vdroop.. περίεργο ε? σε σας δουλευει κανονικά?

Υ.Γ. δοκιμες με bios 0401,0301.. μετρησείς vcore με cpuz,asus probe

Μηπως ειχες περασει μολυβι?

Εμενα με p5e bios to calibration δε δουλευε. Παντα ειχα vdroop

Mε fοrmula/rampage bios δουλευει κ το vcore ειναι κοκκαλο.

Link to comment
Share on other sites

Το σεταρα πριν μια ωρα και δεν ξερω .

Διαβασα αναφορες για πολυ καλυτερη συμπεριφορα σε fsb . Θα δειξει συντομα ... :hehe:

δεμ θέλω από εσένα να δείξει...

Σμρ περιμένω αποτελέσματα :p:P:P

Link to comment
Share on other sites

δεμ θέλω από εσένα να δείξει...

Σμρ περιμένω αποτελέσματα :p:P:P

Εχω χθεσινα αποτελεσματα ... με χθεσινο bios ! :tw:

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=724972&postcount=2200

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=724972&postcount=2200

Για τα υπολοιπα μολις βρω λιγο χρονο (Κατα Τεταρτη λογικα) .

Τωρα ειναι ωρα για :zzz::zzz::zzz::zzz::zzz:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχες περασει μολυβι?

Εμενα με p5e bios to calibration δε δουλευε. Παντα ειχα vdroop

Mε fοrmula/rampage bios δουλευει κ το vcore ειναι κοκκαλο.

εχεις δίκιο, είχε μολύβι πάνω.. επειδή την πήρα μεταχειρισμένη δε σκεφτηκα να το κοιτάξω..

το έβγαλα και μπορώ να πω οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες χωρίς το loadline calibration..

με LB παίζω στα 470χ7=3290mhz με 1.4v (1.384v στο cpu-z) orthos stable

χωρίς LB στις ίδιες ρυθμίσεις ο υπολογιστής κάνει restart στο 1 δευτερόλεπτο στο orthos.

άλλη ερωτησούλα τώρα:

επειδή με την ninja δε χώραγε να μπεί η ψυχτρούλα της asus στη ΝΒ πήγα και έβαλα πάνω μια xigmatek s964http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977807&product=1054414

ο προβληματισμός μου είναι πως και αυτή δεν μπήκε ευκολα.. η μια της πλευρά έβρισκε τσιμα τσίμα στα heatpipes και δε κούμπωνε οπότε ξεβίδωσα λίγο ενα καπάκι που είχε οπότε στράβωσαν ελάχιστα τα fins και κούμπωσε..

τώρα στα 1.4v έχω με τον Ε6300 idle temps 45-47C και full load 61-63C(ο ανεμιστήρας στο silent mode,1300rpm).. με ανησυχεί περισσότερο τα idle temps..

το κακό είναι πως η p5E λόγω του EPU σε idle δεν ρίχνει το vcore μαζί με τον πολλαπλασιαστή όπως έκανε η abit μου και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.. καμιά γνώμη?

αν είναι να την πάω πίσω την xigmatek και να ψάξω να βρώ μια να κουμπώνει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Για τον πολ/στη κ vcore βαλε C1E enabled at CPU configuration. Λογικα θα τον ριχνει.

Δες ομως μετα κ το prime.

Οι θερμοκρασιες σου παντως ειναι οκ για το ρευμα που δινεις. Ειχα 6300 κ λιγο πιο χαμηλες θερμοκρασιες αλλα με 1.34 Vcore κ C1E enabled στην ip35pro.

Το μικρο φουρφουρι της asus ουτε εμενα χωραει με την true.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες . Μπορεί να απάντήσει κάποιος 2-3 ερωτήσεις ( κατα προτίμηση κάτοχος . ) .

Το ''mod'' ειναι απλά φλασάρισμα bios ? , Γϊνεται backward σε περίπτωση rma η κάτι άλλο .? Ποιό είναι το κέρδος ( πέρα απο καποιες διαφορετικές-νέες επιλογές στο bios ? ) Εχουμε κάποια αυξηση σε fsb η στην συχνότητα - παιξιμο των μνημών ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον πολ/στη κ vcore βαλε C1E enabled at CPU configuration. Λογικα θα τον ριχνει.

Δες ομως μετα κ το prime.

Οι θερμοκρασιες σου παντως ειναι οκ για το ρευμα που δινεις. Ειχα 6300 κ λιγο πιο χαμηλες θερμοκρασιες αλλα με 1.34 Vcore κ C1E enabled στην ip35pro.

Το μικρο φουρφουρι της asus ουτε εμενα χωραει με την true.

τα έχω enabled δεν είναι αυτό το πρόβλημα.. είναι πρόβλημα της asus σε o/c καταστάσεις:

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/asus-maximus-extreme_8.html#sect0

αυτό το μικρό φουρφούρι κάνει τπτ ή τσάμπα με απασχολεί? γιατί αν δε κάνει δε το βάζω και ησυχάζω.. γιατί είναι και κομμάτι δύσκολο να βρείς καλή και μικρή ψύχτρα...

ερώτηση 3η:

την ΝΒ την έχω με ρευμα στα 1.49v (πιο κάτω με 470fsb που είμαι δε περνάει orthos).. σε αυτό το ρευμα σ'ενα κουτί με όχι τπτ σπουδαίο εξαερισμο (mid tower με 2 12αρηδες μπρος - πισω στα 1000rpm) πρέπει να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες . Μπορεί να απάντήσει κάποιος 2-3 ερωτήσεις ( κατα προτίμηση κάτοχος . ) .

Το ''mod'' ειναι απλά φλασάρισμα bios ? , Γϊνεται backward σε περίπτωση rma η κάτι άλλο .? Ποιό είναι το κέρδος ( πέρα απο καποιες διαφορετικές-νέες επιλογές στο bios ? ) Εχουμε κάποια αυξηση σε fsb η στην συχνότητα - παιξιμο των μνημών ?

Nαι μονο βιος. Γινεται αλλα πρεπει να ποσταρει η μητρικη για να το κανεις. Αν ειναι εντελως νεκρη τοτε δε γινεται να φλασαρεις το αρχικο βιος.

Με rampage/maximus βιος σιγουρα εχει διαφορα το loadline calibration που δουλευει σωστα ενω πριν δε δουλευε. Για fsb κτλ δε ξερω, δεν εχω ψαξει μιας κ ειμαι με αερα. Μνημες απο το λιγο που κρατησα το αρχικο βιος, ναι παιζει καλυτερα, (μερικα ns στο everest + οτι μπορεις να παιξεις με το performance level). Bασικα ο κυριος λογος που εβαλα το rampage εγω ειναι οτι ως πιο καινουργια κ ακριβη μητρικη θα εχει καλυτερη κ συνεχη υποστηριξη σε βιος απο την εταιρεια.

τα έχω enabled δεν είναι αυτό το πρόβλημα.. είναι πρόβλημα της asus σε o/c καταστάσεις:

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/asus-maximus-extreme_8.html#sect0

αυτό το μικρό φουρφούρι κάνει τπτ ή τσάμπα με απασχολεί? γιατί αν δε κάνει δε το βάζω και ησυχάζω.. γιατί είναι και κομμάτι δύσκολο να βρείς καλή και μικρή ψύχτρα...

ερώτηση 3η:

την ΝΒ την έχω με ρευμα στα 1.49v (πιο κάτω με 470fsb που είμαι δε περνάει orthos).. σε αυτό το ρευμα σ'ενα κουτί με όχι τπτ σπουδαίο εξαερισμο (mid tower με 2 12αρηδες μπρος - πισω στα 1000rpm) πρέπει να ανησυχώ?

Δε νομιζω ρε φιλε. Αλλωστε αμα βαλεις το μινιμουμ, κανεις save κ ξαναμπεις στο βιος, στο hardware monitor ή οπως το λενε θα δεις οτι κανει overvolting. 1.65 εχω εγω... χωρις το φουρφουρι με midi case. Νταξ, μηχανηματα ειναι, ας ζεσταθουν κ λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ρε φιλε. Αλλωστε αμα βαλεις το μινιμουμ, κανεις save κ ξαναμπεις στο βιος, στο hardware monitor ή οπως το λενε θα δεις οτι κανει overvolting. 1.65 εχω εγω... χωρις το φουρφουρι με midi case. Νταξ, μηχανηματα ειναι, ας ζεσταθουν κ λιγο....

ναι και γω δε νομίζω να έχει πρόβλημα...

1.65 γιατί έχεις τόσο? σε τι fsb τρέχεις?

Link to comment
Share on other sites

Tο mod δεν έχει διαφορά στο fsb αλλά στα ίδια έχεις 1-2% καλύτερο memory

bandwidth λόγω ρυθμίσεων και επίσης έχεις τη δυνατότητα για tweaking να παίξουν αν γίνεται και πιο ψηλά οι μνήμες από ότι με το formula bios (π.χ. skew,secondary/third timings).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.