Jump to content



Σύστημα Ποινών


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Αυτό το Infractions δεν μπορεί να μπαίνει στη σελίδα με το προφίλ η σε ξεχωριστή σελίδα, αντί να εμφανίζετε σε κάθε ποστ του χρήστη σαν δημόσια διαπόμπευση;

Όποιος ενδιαφέρετε να μάθει, ας κάνει ένα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Infractions δεν μπορεί να μπαίνει στη σελίδα με το προφίλ η σε ξεχωριστή σελίδα, αντί να εμφανίζετε σε κάθε ποστ του χρήστη σαν δημόσια διαπόμπευση;

Όποιος ενδιαφέρετε να μάθει, ας κάνει ένα κλικ.

Φευγει καποια στιγμη η μενει ρετσινια?

Link to comment
Share on other sites

Σύστημα Ποινών

Η νέα έκδοση του VBulletin μας έδωσε την ευκαιρία να πειραματιστούμε με το νέο σύστημα ποινών, το οποίο και αποφασίσαμε να υιοθετήσουμε.

Το σύστημα βοηθά στο να αποσυμφορήσουμε τα threads από παρατηρήσεις και παρεξηγήσεις(η παρατήρηση/ποινή ανακοινώνεται με πμ στο μέλος και όχι στο thread) καθώς και να ακολουθήσουμε μία αντικειμενικότερη τακτική όσο αφορά τις παρατηρήσεις και τους αποκλεισμούς.

Πως λειτουργεί ;

Το σύστημα αυτό επιτρέπει στους moderators/administrators να χρεώνουν τους χρήστες με κάρτες και πόντους ποινής στις περιπτώσεις όπου διαπιστωθεί παραβίαση των κανόνων του site.

  • Η Κίτρινη Κάρτα αντιστοιχεί σε παρατήρηση και αποτελεί μία φιλική προτροπή προς τον χρήστη ότι είτε παραβιάζει κάποιον κανόνα άθελά του, είτε ότι με τις καταχωρήσεις του δεν βοηθά στην ομαλή εξέλιξη της συζήτησης.
  • Η Κόκκινη Κάρτα αντιστοιχεί σε πόντο ποινής και αποτελεί σαφή προειδοποίηση προς τον χρήστη ότι η καταχώρησή του είναι αντίθετη με τους όρους και τους κανόνες του TheLab.
  • Κάθε παραβίαση κανόνα του TheLab ισοδυναμεί με 1 πόντο ποινής ο οποίος έχει ισχύ 10 ημερών.
    Εξαίρεση αποτελεί η εξύβριση, όπου ο χρήστης χρεώνεται 2 πόντους ποινής, οι οποίοι έχουν ισχύ 15 ημερών.
  • Στην περίπτωση που ο χρήστης χρεωθεί 5 πόντους ποινής, αποκλείεται αυτόματα από το forum για 5 ημέρες.
  • Η μορφή με την οποία εμφανίζονται οι πόντοι στο profile του χρήστη, είναι η ακόλουθη: Infractions: x/y ( z ), όπου x είναι ο αριθμός των κίτρινων καρτών, y ο αριθμός των ενεργών πόντων και z το σύνολο των πόντων.

Link to comment
Share on other sites

να χαλάς τα θέματα άλλων και να συμπεριφέρεσαι ανάρμοστα δεν είναι προσβλητικό?

-1 ΓιανγκΤ

το ότι κάποιος μπορεί αθελά του να κάνει κάποια παράβαση δεν το έχεις σκεφτεί?

Είναι σαν να φας μια κλήση για παρκάρισμα, και να το γράφει στο κούτελο σου για 15 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

να χαλάς τα θέματα άλλων και να συμπεριφέρεσαι ανάρμοστα δεν είναι προσβλητικό?

-1 ΓιανγκΤ

Είναι προσβλητικό συμφωνώ, και για αυτό η τρόπων τινά κίτρινη κάρτα.

Έχεις δη εσύ πχ : ποδοσφαιριστή να του κουμπώνουνε στη φανέλα την κίτρινη, και να μπαίνει στο γήπεδο να παίζει ;

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα συνοδεύει το μήνυμα ή τον χρήστη?

αν συνοδεύει το μήνυμα όπως και νομίζω καλώς γίνεται είναι και πιο διακριτικό απο το

γράφει ο καθένας απο κάτω το μακρύ και το κοντό του.

@dark μιλάς για κάποιον συγκεκριμένα?

δεν νομίζω να στήνεις κανόνες με βάση τις εξαιρέσεις

για μένα οι κάρτες λειτουργούν παραδειγματικά και καλώς υπάρχουν

νόμος 4004 :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ πάντως στο PCTechnology, όλο αυτό το χρονικό διάστημα που ήμουν mod, είναι ότι οι ποιο πολλοί ανήκουν κυρίως σε δύο κατηγορίες.

Αυτοί οι οποίοι θέλουν να δημιουργήσουν προβλήματα και οι οποίοι χ@στηκαν για τα infractions. Από ένα σημείο και μετά ίσως να τα βλέπουν και σαν μετάλλια.

Αυτοί οι οποίοι πραγματικά μετάνιωσαν που έκαναν κάτι στραβό ή έκαναν άθελά τους κάποιο λάθος και οι οποίοι πραγματικά ενοχλούνται όταν βλέπουν το infraction στην καρτέλα τους.

Αν το σύστημα είναι παραμετροποιήσιμο η λύση ίσως θα μπορούσε να βρίσκεται κάπου στην μέση.

Τα infractions π.χ. να φαίνονται μόνο αν είναι έστω το ένα από αυτά ενεργό.

Τα infractions να φαίνονται μόνιμα, μόνο αν το μέλος έχει συμπληρώσει από π.χ. 3 και πάνω, όχι κατ' ανάγκη όλα ενεργά.

Link to comment
Share on other sites

@dark μιλάς για κάποιον συγκεκριμένα?

δεν νομίζω να στήνεις κανόνες με βάση τις εξαιρέσεις

για μένα οι κάρτες λειτουργούν παραδειγματικά και καλώς υπάρχουν

νόμος 4004 :p

μα δεν είπε κανείς να αλλάξουν οι κανόνες...

αν είναι ωραίο να φαίνετε ή όχι συζητάμε η ποινή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.