Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

Dag, με πόσο ρεύμα σου βγάζει 3DM06 CPU tests στα 4GHz?

Δεν βγάζω 3D στα 4Ghz αλλά στα 3950 μάλλον θα τα βγάλω όλα.....

Ζορίζεται πολύ η μητρική βρε.....

Αλλά για value μητρική καλά τα πήγε....

Dag ξερεις οτι σ αγαπαω μιας και ειμαστε στο AMD-family......αλλα πες μου ειλικρινα.....ποσα κομματια διπυρηνων και 4πυρηνων δοκιμασατε με τα παιδια πανω για να σου κατσουν αυτα τα 2 διαμαντια?:)

(με εχει φαει η περιεργεια μα τον αγιο πιπινιο) :p

Τις CPU τις πήρα μόνος μου στην τύχη....

Τον Ε8400 από το ΠΛΑΙΣΙΟ σε tray ανάμεσα σε 4 CPU...

Τον Q6600 από τα Multirama ανάμεσα σε 3 Boxed και φυσικά έψαχνα για L73**** γιατί είχα τις πληροφορίες ότι πήγαιναν καλά....

Στην τύχη έγιναν όλα βρε και νομίζω πως τον μεγαλύτερο ρόλο έπαιξε το χαμηλό VID που έχουν.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

Τις CPU τις πήρα μόνος μου στην τύχη....

Τον Ε8400 από το ΠΛΑΙΣΙΟ σε tray ανάμεσα σε 4 CPU...

Τον Q6600 από τα Multirama ανάμεσα σε 3 Boxed και φυσικά έψαχνα για L73**** γιατί είχα τις πληροφορίες ότι πήγαιναν καλά....

Στην τύχη έγιναν όλα βρε και νομίζω πως τον μεγαλύτερο ρόλο έπαιξε το χαμηλό VID που έχουν.....

:hm::slap:

παντα τετοια μαστορα:T:

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σας είπε ότι ο Q6600 δεν μπορεί να συναγωνιστεί στα ίσια έναν Ε84000 ?

Με disabled τους δύο cores μπορεί να βγάλει Validation πιστεύω πάνω από 4200 ΜΗζ.... :clap:

Και φυσικά με αέρα κοπανιστό.....

Να μιά αρχή..... :rofl:

ziof1vv6eifkkcny1nc6.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=376253

Link to comment
Share on other sites

Πώς έκανες disable τους 2 πυρήνες?

Σε windows XP - 2000 - 2003 στο boot.ini βάζεις δίπλα στα υπόλοιπα ...

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NOEXECUTE=OPTIN /NUMPROCS=2

Bάζεις όσες CPU θέλεις να ενεργοποιήσεις.... 1-4.... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα διαφορες ρυθμισης και γω.

Μπορω να τις πειραξω για καλυτερα αποτελεσματα??

Ή μονο στους quad βλεπεις διαφορα??

Eξαρτάται από το ποιά CPU είναι ποιό αδύναμη...

Σε εμένα CPU 0 - 1 πάνε ψηλά και η CPU 2 - 3 σχεδόν 100 Μηζ ποιό κάτω...

Ετσι λοιπόν επιλέγοντας 2 cpu ουσιαστικά έχω μόνο CPU 0 - 1 active και κερδίζω OC....

Eαν στην περ'ιπτωσή σου η ποιό αδύναμη CPU είναι η 0 απλά ότι και να κάνεις δε βοηθάς την σταθερότητα και το OC...

Noμίζω δηλαδή.... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

+1 :T:

Eτσι έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε και οικονομία στην κατανάλωση προφανώς.....

Q6600 rules... :T:

Το οτι δεν τους χρησιμοποιει το λειτουργικο δεν σημαινει οτι απενεργοποιουνται κιολας.......εκτος και αν εχει μετρησεις που να δειχνουν το αντιθετο...

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα διαφορες ρυθμισης και γω.

Μπορω να τις πειραξω για καλυτερα αποτελεσματα??

Ή μονο στους quad βλεπεις διαφορα??

δεν έχει και πολύ νόημα να κάνεις τον 6400 που έχεις single core :boxed:

Link to comment
Share on other sites

δεν απενεργοποιούνται οι πυρήνες που δεν χρησιμοποιεί το λειτουργικό και φυσικά καίνε όσο και οι ενεργοί.Μονο σε κάποια notebook μπορεί να απενεργοποιηθεί πυρήνας μέσω bios και φυσικά μιλάω για intel.Απ'όσο ξέρω σε desktop mobo δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν τους χρησιμοποιει το λειτουργικο δεν σημαινει οτι απενεργοποιουνται κιολας.......εκτος και αν εχει μετρησεις που να δειχνουν το αντιθετο...

Ναι,αλλά απ την στιγμή που δεν τους χρησιμοποιεί το λειτουργικό,άρα δεν πετάνε και λάθη , άρα μπορείς να ανέβεις όσο πάει τα άλλα core

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά απ την στιγμή που δεν τους χρησιμοποιεί το λειτουργικό,άρα δεν πετάνε και λάθη , άρα μπορείς να ανέβεις όσο πάει τα άλλα core

υπάρχει τρόπος να ανακαλυφθεί με ακρίβεια ποιός πυρήνας είναι πιο επιρρεπής σε λάθη ;Η σείρα με την οποία εμφανίζονται στο core temp π.χ. είναι ενδεικτική ή εντελώς random;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.