Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

Eλα βρε .... μια οφθαλμαπάτη είναι και τίποτα άλλο ....

Δε λέω, νταξ .... με 4400 για 24/7 πολλά βλέπεις με διαφορετικό μάτι.

Αλλά ο πρώτος έρωτας ποτέ δε ξεχνιέται .... :inlove:

Εγινα ξαφνικά πλεονέκτης και άπληστος όπως η ΜΠΛΕ ΚΥΡΙΑ και θέλω και άλλο ζουμί αλλά μέχρι τώρα ΔΕΝ...

ΓΙΩΡΓΗ να σου στείλω την CPU να δεις πόσο φτάνει ? :hehe:

Ασε Dag μην στην κάψω και μετά κλαίς......κρίμα είναι το κομμάτι.....Εγώ δεν καταλαβαίνω από VCOre και χώνω όσο ακούει..... :flower:

Να σου στείλω ένα καλό ζευγάρι DDR2 CellShocks κόκκινες να δοκιμάσεις?... Να παίξεις τουλάχιστον με Cas 4-4-4-4 και χαμηλότερο PL?... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply
Oλα έχουν την χάρη τους...:spell:

Anyway.... Γιατί σε MEMSTEST περνάω ΑΠΕΙΡΕΣ λούπες σε 570 Χ 8 = 4560 DDR 1140 και σε windows στο WELCOME τρώω τσαφιά (Restart) ακόμη και σε 570 Χ 6 = 3420 ?

Για να σταθεροποιήσω τα 570 σε MEMTEST ανέβασα VNB = 1.55 / VFSB = 1.38 / VPLL = 1.63 ....

Πρόβλημα μητρικής ή CPU FSB WALL ?

Πως μπορώ να ξεχωρίσω εαν φταίει η μητρική ή η CPU ? :blink:

κοιτα,εδω που τα λεμε τα 1.55 Vmch και 1.38 vfsb ειναι λιγα για να εχεις σταθερο 570fsb..

Link to comment
Share on other sites

Ασε Dag μην στην κάψω και μετά κλαίς......κρίμα είναι το κομμάτι.....Εγώ δεν καταλαβαίνω από VCOre και χώνω όσο ακούει..... :flower:

Να σου στείλω ένα καλό ζευγάρι DDR2 CellShocks κόκκινες να δοκιμάσεις?... Να παίξεις τουλάχιστον με Cas 4-4-4-4 και χαμηλότερο PL?... :)

Ωχ Παναγιά μου, ξέχασα ότι είσαι ΜΠΟΥΡΛΟΤΙΕΡΗΣ...:rolleyes:

Με τις μνήμες δε θα κερδίσω OC στην CPU βρε αλλά καλύτερο Performance σε ΑPPS ...

Οσο για τις τάσεις δε λέω .. λίγες είναι αλλά κάτι δε μου κολλάει καλά....

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να χάνει την γραμικότητα η CPU και πάνω από τα 4600 ΜHZ να θέλει πολλαπλάσια τάση Vcore για να σταθεροποιηθεί και εγώ από φόβο downgrade - καψίματος να μην τις δίνω....

Πάνω από 1.38 Vcore δεν έχω βάλει μέρχι τώρα έστω και για μερικά δευτερόλεπτα.....

UPDATE....

Κράτησα την ανάσα μου - έβαλα 1.4075 vcore - 1.57 VNB - 1.20 VSB - 1.63 VPLL - 2.14 VDRR άπό το BIOS

Eβαλα 535 Χ 9 = 4815 και μπήκε κανονικά στα WINDOWS VISTA....

CPU-Z & ASUS PROBE έλεγαν 1.392 (Vdrop δώρο από τημ ASUS)....

To Core TEMP μου πέταξε 85C με 45% Load στις CPU και μόλις πήγα να τρέξω SPI στα 2 SEC BSOD......

H CPU θέλει 1ον) αρκετά μεγαλύτερο Vcore για να πάει παραπάνω και 2ον) ΝΕΡΑΚΙ για να συνεχίσω ...

ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΛΛΟ με τρελλές θερμοκρασίες..... Θα πουλήσω την EXTREME και θα φτιάξω και πάλι το νεράκι .....

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ τίποτα παραπάνω......

AEI στα διάαλα..... ΠΟΤΕ ΒΓΗΚΕ ΤΟ CPU_Z 1.45 ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ VALIDATION και δε κράτησα και ScreenShot.....

qb0vmllp11rx7q9v75b6.jpg

Τ_Ε_Λ_Ο_Σ

Link to comment
Share on other sites

Εϊσαι "τρελλός" βρε....

Θα την κάψεις στο τέλος....:p

Μετά από αρκετό διάβασμα που έριξα στο διαδύκτιο κατάλαβα ότι μάλλον έχω κάνει κάποια χαζομάρα στο BIOS....

Mέχρι τώρα έχω Standard Load Line Calibration ENABLED και από ότι είδα αυτό δημιουργεί αναίτια μεγάλα Temps ειδικά σε LOAD αλλά και παράξενα crash σε ΟΧΙ σε FULL LOAD αλλά σε IDLE .... :slap:

Λες να είναι και αυτός ένας παράγοντας που θα με βοηθήσει στο OC αν αλλάξω σε DISABLED ?

Θα το διαπιστώσω όταν πάω σπίτι.....:T:

Link to comment
Share on other sites

Χλωμο.

Φανταζομαι πως εννοεις οτι διαβασες το "αρθρο" του anandtech.

Εγω παντα με το Loadline calibration enabled παιζω και δεν εχει τυχει το παραμικρο προβλημα.

Ισα ισα, αυτο σταθεροποιει την ταση ( δραστικη μειωση στο Vdroop )

Ο εν λογο επεξεργαστης εχει δουλεψει στις συνθηκες που προανεφερα πανω απο 60 ωρες, και συνεχιζει ακαθεκτος (και αμετανοητος :p)

Link to comment
Share on other sites

Dag αφού είπαμε άφοβα με αέρα 1.45 μπορείς να δώσεις.

Αλλά από 4.7 και πάνω υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας με αέρα

έχεις δεν έχεις μεγάλο vcore και τώρα που δεν έχει κρύο το πρόβλημα

είναι μεγαλύτερο. Φυσικά παίζει και να μην ανεβαίνει γραμμικά αυτό

είτε από μια συχνότητα παραπάνω όσο ρεύμα και να δίνεις ακόμα και χαμηλό...

Link to comment
Share on other sites

Eτοιμαστείτε για ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ....:banging:

Σε λίγο έρχονται FULL BENCH Στην παρακάτω συχνότητα.....:T:

56o5xwbw16eh6fa6qkp5.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=360152

Θα έχουμε 3D Benches και ίσως και παραπάνω από 4800 ΜΗζ με αεράκι κοπανιστό και Vcore κοντά στα 1.4V...:T:

Αρχίσανε να λύνονται τα προβλήματα του FSB.... :T:;)

Link to comment
Share on other sites

Oι θερμοκρασίες δεν παίζονται και έτσι άκυρο προς το παρόν...

BSOD κατά την διάρκεια των TEST προδίδουν ζόρια που δε μπορούν να ξεπεραστούν χωρίς νερό, οπότε μένουμε εδώ μέχρι να εξασφαλίσουμε την ασφάλεια του συστήματος.... :hi:

Τα συμπεράσματά μου μέχρι τώρα είναι πως πραγματικά η INTEL είναι ΠΟΛΥ Mπροστά σε επιδόσεις....

Ολα τα BENCH ξεσκίζονται σε Scores και το σύστημα κυριολεκτικά ΠΕΤΑΕΙ όταν ειδικά εξασφαλίσεις ταχύτητες από 3800 MHz και πάνω.

Το OC γίνεται πραγματικό παιχνίδι στα χέρια και του ποιό άπειρου OCer αφού τις περισσότερες φορές αλλάζοντας μόνο το Vcore έχει τουλάχιστον 1 GHz OC απροβλημάτιστα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα..

Από την άλλη με την AMD και ειδικά με τους Phenom υπάρχουν πολλά προβλήματα που πρέπει να ξεπεραστούν έτσι ώστε να υπάρξει ουσιαστική σύγκριση με τις δυνατότητες της INTEL.

Εκεί όμως που πραγματικά υπερέχει η AMD ίσως λογο του IMC είναι στην αποκρισιμότητα του συστήματος ακόμη και σε χαμηλές ταχύτητες,,,,,

Εχω στο άλλο δωμάτιο των παιδιών υπολογιστή που τεχνολογικά βρίσκεται 4 χρόνια πίσω αφού φοράει έναν AMD 64 3200 939 Socket μονοπύρινο πάνω σε ASROCK DUAL SATA II Μητρική με 80GB IDE δίσκο και ζηλεύω την αποκρισημότητά του....

Με το παραμικρό κλίκ ανοίγουν τα πάντα εν ριπή οφθαλμού δίνοντας σου την αίσθηση ότι έχεις τον αντίστοιχο INTEL CPU E8400 να τρέχει στα 4400MHz...

Δεν είναι υπερβολή αυτό που σας λέω αλλά ο ΙΝΤΕL E8400 για να ξεπεράσει αυτή την σπαστική αίσθηση LAG που έχει σε Desktop πρέπει να τρέχει πάνω από τα 3800 MHZ και κοντά στα 4000MHz εντάξει ξεπερνάει με μικρή διαφορά την αίσθηση που σου προσφέρει η AMD....

Πιστεύω πως με τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει κάποιος GAMER θα πρέπει να πάει στην παρούσα χρονική στιγμή σε INTEL σύστημα και θα έχει ότι ποιό γρήγορο υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά.....

Από την άλλη όμως σε έναν ordinary User που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε παιχνίδια αλλά θέλει ένα οικονομικό σύστημα και αξιόπιστο - γρήγορο σε 2D εφαρμογές, να πάει σε AMD σύστημα και θα είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του.....

Αυτά σας τα λέει ένας USER που έφαγε τα μούτρα του τόσα χρόνια σε AMD σύστημα και ξέρει να σας πεί τα ΥΠΕΡ και τα ΚΑΤΑ των δύο πλατφόρμων που υπάρχουν σήμερα...

Πιστεύω ότι τα λεφτά που έδωσα να περάσω στην DARK SIDE απόδοσαν με το παραπάνω μιας και πέτυχα πολλά καλά αποτελέσματα και ξεπέρασα κατά πολύ τους στόχους που είχα θέσει σε OC....

Eλπίζω η AMD σύντομα να ξεπεράσει τον εαυτό της και να μας φέρει ένα προϊόν στην αγορά που θα είναι αντάξιο της INTEL και να είστε σύγουροι πως θα είμαι από τους πρώτους που θα αγοράσει και πάλι AMD....

Aυτά τα λίγα .... και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και την συμετοχή σας σε αυτό το THREAD που έγινε ίσως το ποιό ενεργό από όλα τα υπόλοιπα μιας και έσπασε τα νούμερα σε επισκέψεις και απαντήσεις.....

Εαν προκύψει κάτι νέο από το μέτωπο του OC θα σας το αναφέρω....

Μένω λοιπόν για 24/7 στα 4405 ΜΗΖ με 1.2950 Vore 488X9 και τις μνήμες 5/6 στα 1170 περίπου CL5....

TEΛΟΣ.....

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιες καταστάσεις διαπίστωσα κι εγώ όταν πήγα σε Intel my dear Dag. Απλά πρέπει η AMD να κάνει πολύ μεγάλο άλμα προόδου ώστε να επιστρέψω σε αυτήν. Όσο ναναι, όταν με το πρώτο boot έχεις 1000+mhz απάνω, δεν είναι αμελητέο. Γιαυτό, δεν μπορούμε παρά να κάνουμε υπομονή και να δούμε τι θα δούμε, ειδάλως μας βλέπω να αρ΄ζουμε στη dask side for eva :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Dag αφού είπαμε άφοβα με αέρα 1.45 μπορείς να δώσεις.

Αυτό ισχύει; Ρωτάω γιατί αρχικά είχα ακούσει κάτι για 1.35, το πολύ 1.4V

Δεν παίζει τίποτα με degrade, ή εξαρτάται από το κομμάτι κι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Iσχύει .... και μάλιστα και για λιγότερη τάση με βάση τις προδιαγραφές της INTEL, αλλά δεν είναι μονοδιάστατος παράγοντας το Degrade...

Είναι τρίπτυχο ΤΑΣΗ - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ - ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ...

Δηλαδή από μόνη της η τάση δεν έχει επιπτώσεις εφόσον οι άλλοι δύο παράγοντες είναι ελεγχόμενοι....

ΟΣΟ μικρότερες θερμοκρασίες έχεις και σε λιγότερο χρόνο μένεις σε κατάσταση υψηλού Vcore ο κίνδυνος απομακρύνεται....

Με βάση τα παραπάνω εαν είχα ας πούμε το watercooling θα έβαζα μέχρι και 1.6 Vcore εαν οι θερμκρασίες μου δεν ξεπερνούσαν τα 65C και αυτό βέβαια ΟΧΙ για 24/7 αλλά όσο χρειάζεται για να βγάλω κάποια BENCH....

Eλπίζω να έγινα κατανοητός.... :)

Εμένα ουσιαστικά με σταμάτησε στο OC το chipset - μητρική η οποία σε μεγάλα FSB με προδίδει μα αστάθειες.... :weep:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις D9GMH/D9GKX τσιπακια εχεις πολλα... δηλαδη:

ανεμιστηρα πανω απο τις μνημες και:

tCL 4

RAS to CAS Read & Write 4

tRP 4

tRAS 4

tRFC 32

Performance Level 7

tRRD 1

tWR 5

tRTP 1

tWTR 7

tWTP 9

Γυρω στα 2.24V θα χρειαστεις για αυτα στα ιδια clocks

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις D9GMH/D9GKX τσιπακια εχεις πολλα... δηλαδη:

ανεμιστηρα πανω απο τις μνημες και:

tCL 4

RAS to CAS Read & Write 4

tRP 4

tRAS 4

tRFC 32

Performance Level 7

tRRD 1

tWR 5

tRTP 1

tWTR 7

tWTP 9

Γυρω στα 2.24V θα χρειαστεις για αυτα στα ιδια clocks

OMG σας μυρίζει τίποτα καμμένο ?

Με CL 4 θα έχω οποσδήποτε BSOD.....

Aλλά θα δώ τι μπορώ να κάνω και θα επανέλθω .....

BTW D9GMH έχω..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.