Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

ΛΟΙΠΟΝ....

Μέτρησα το Vcore με πολύμετρο και βρήκα τα παρακάτω...

1.1025 από το BIOS

1.101 CPU-Z & PC PROBE II

1.1018 από το πολύμετρο

1.2075 από το ΒΙΟS

1.205 από το CPU-Z & PC PROBE II

1.2068 από το πολύμετρο

Συμέρασμα ?

Οι τάσεις που διαβάζει το CPU-Z & PC Probe II είναι ελάχιστα χαμηλότερες από τις ενδείξεις των προγραμμάτων...

Υπάρχει όμως αρκετό Vdrop σε FULL LOAD και ίσως χρειαστεί κανένα MOD για να το βελτιώσω....

Σας έχω και ένα test με το OCCT για μία ώρα για να δείτε διακυμάνσεις σε TEMPS & Vcore...

Το ΟCCT όταν ξεκίνησα το TEST σταμάτησε σε 10 λεπτά με την Eνδειξη CPU TOO HOT....

Oταν το ξαναξεκίνησα αλλάζοντας την μέγιστη θερμοκρασία το αποτέλεσμα ήταν οι ενδείξεις Vcore και ΤΕΜΡ να μείνουν παγωμένες...:cry:

Τεσπά....

Αύριο θα βάλω την Thermalright ULTRA 120 Extreme και θα ξέρουμε που θα φτάσουμε....

ks1bg0mghw79iq96xzrn.jpg

syui8lzs96tpud31cf2m.jpg

d36t8ylymz65gsr5pwbi.png

ceona50igel6twvwevzt.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου το πάρτυ αρχίζει....

Εβαλα την Thermalright Ultra 120 Extreme και αρχίζω σιγά - σιγά να ψάχνω τα μέγιστα σταθερά...:T:

Πρώτη στάση τα 4500 με ~1.3125 Vcore από το BIOS

Eδώ σε πρώτη δοκιμή ήταν σταθερό για 10 λεπτά που δοκίμασα με ORTHOS αλλά το διέκοψα γιατί βιάζομαι λιγάκι....

Performance Booster = Disabled για να βεβαιωθώ ότι δε με κόβει κανένα extreme setting από το ΒΙΟS.....

ge3k4ha3vz0you5p9e7a.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=354805

Θα κάνω μερικά Bench εδώ και θα συνεχίσω για παραπάνω....:inlove:

Το γραφείο στοιχημάτων άνοιξε και μπορείτε να ρίξτε τις προβλέψεις σας..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Aρχίζουν σιγά - σιγά τα Ζόρια καθώς οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν και πάλι, αλλά μάλλον χρειάζεται ένα Remount την Ψύκτρα και δύο 24ωρα για να στεγνώσει η πάστα.....

Δεν θα ανεβάσω παραπάνω από 4650 - 4700 μέχρι να βεβαιωθώ ότι είναι εντάξει η ψύκτρα και να βελτιώσω λιγάκι τις θερμοκρασίες.....

Με βάση τα μέχρι τώρα δεδομένα τα 4600 πρέπει να τα έχω για 24/7 αν οι θερμοκρασίες βελτιωθούν λιγάκι....

82ijheknlxz7a1bj0c5z.jpg

Και ένα μεγαλύτερο CPU-Z Validation με το ίδιο Vcore.... :T:

f025mao68iip0vd9y76j.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=356889

Kαλά πάμε.....:rofl::inlove::coax:

Link to comment
Share on other sites

Nα και μερικά 3D Bench έτσι για να δούμε προς τα πού βαδίζουμε....

Η κάρτα γραφικών (ΑLBATRON 8800GTX) σε Clocks 620/1008 χωρίς να πειραχτεί τίποτα από LOD etc, και η CPU κολλημένη στα 4500 ....

AQUAMARK ....

1bqhxolt8z1lv23r1kdm.jpg

3DMark01.....

u86h3rufekeo6v93b7br.jpg

Link to comment
Share on other sites

H CPU έχει πολύ ζουμί να δώσει όμως δεν ευνοούν οι σημερινές συνθήκες για πολύ ζόρισμα λόγο ζέστης....:slap:

Η GPU στα 620/1008 χτυπάει στα κόκκινα (92C) και εμφανίζονται artifacts - κολλήματα και τελικά κόψιμο ταχύτητας...

Πάνω από 518 FSB σήμερα έχει την τάση η μητρική να χάνει τα USB και μάλλον όλα αυτά συμβαίνουν λόγω ζέστης, αφού οι ψύκτρες πάνω στα Chipset ζεματάνε και πρέπει να τα δροσίσω με κανένα FAN....

Eκείνο που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι σε IDLE έχω 10C διαφορά από CPU-CPU, ενώ πάνω σε 10 λεπτά FULL LOAD οι θερμοκρασίες γίνονται οι ίδιες στα CPU...

Aυτό τώρα είναι φυσιολογικό ? ή υποδηλώνει πρόβλημα ? :hm:

Σε καμμία περίπτωση δε θα ξεφύγω από τα 1.38 Vcore για να μη πάθει κανένα downgrade η cpu γιατί είναι κρίμα να χαλάσει ένα τέτοιο διαμάντι.....

Το νερό θα μπεί σε κανένα μήνα από τώρα γιατί σε 1 εβδομάδα έχω μετακόμμιση αφού αγοράσαμε διαμέρισμα.....:T:

Εκανα μιά βελτίωση στο AQUAMARK στα 4620 ΜΗΖ..... :T:

cl4oe191d7tn3ee49zu3.jpg

Αντε να πέσει λιγάκι η θερμοκρασία στο δωμάτιο να ανέβουμε παραπάνω......:T:

Link to comment
Share on other sites

Dagεχω την ιδια μητρικη και τις ιδιες μνημες πανω σε εναν Ε6850. Αλλαξε asap τις παστες απο north και south bridge, ειναι τελειως για πεταμα... Εγω ηταν το 1ο πραγμα που εκανα με το που την πηρα. Βιδες με ελατηρια σε αυτα ισως να βοηθαγαν ακομα περισσοτερο, ομως ειναι υπερβολη πιστευω, αφου απο την μανα της η μητρικη εχει ελατηρια για τις ψυκτρες της, και υπαρχει και κινδυνος για το p35 που δεν εχει καπακι (αν το σφιξεις πολυ... byebye) Η μητρικη μου επιασε 530 fsb χωρις να μου βγαλει οτιδηποτε προβλημα, και με ελαχιστο ψαξιμο, αφου ουτως η αλλως τοσο πολυ fsb με τον 6850 δεν το χρειαζομουν. Τι bios version εχεις? Εγω εχω το 0904

Link to comment
Share on other sites

To γεγονός ότι ζεματάνε τα chipset δείχνει κατά κανόνα ότι οι ψύκτρες κάνουν απαγωγή της θερμότητας - άρα έχουν καλή επαφή...

Βench η μητρική τραβάει μέχρι το 550 FSB αλλά δεν έχω πειράξει ακόμη τίποτα στο BIOS και θα το κάνω αφού πρώτα δροσίσω την μητρική....

Είναι δύσκολο όταν σφίγκουν οι ζέστες να κρατάς ένα σύστημα σταθερό με αέρα αλλά παρόλα αυτά η CPU είναι γομάρι ..... :D

BIOS Version έχω το 1001...

Giorgo με προσοχή και χωρίς υπερβολές αφού δε τσιτώνω το Vcore προσπαθώ να σπάσω τα 10 SEC.....

Δε νομίζω να πάθει τίποτα αφού δεν ξεπερνάει τα 63C σε σύντομο FULL LOAD....

KONTA EIMASTE........

s6ffyft7o9myvouy7yza.jpg

Link to comment
Share on other sites

To γεγονός ότι ζεματάνε τα chipset δείχνει κατά κανόνα ότι οι ψύκτρες κάνουν απαγωγή της θερμότητας - άρα έχουν καλή επαφή...

Η οτι οι ψυκτρες εχουν μικρη θερμοχωρητικοτητα. Εγω σου λεω πως τις ειδα. Παντως αποδοση σαν μιας καλης παστας δεν νομιζω να εχουν. Παντως, τις ψυκτρες απο τα Mosfets μην τις βγαλεις γιατι με παστα δεν προκεται να τα κανεις να πατησουν. Θες σιγουρα αυτοκολλητο.

Παντως πιστευω οτι τα κολληματα που σου κανει το usb πρεπει να ειναι απο το beta bios. Αν θες ψαξε και το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

2) Mητρική ΑSUS P5K Pro

Βench η μητρική τραβάει μέχρι το 550 FSB αλλά δεν έχω πειράξει ακόμη τίποτα στο BIOS και θα το κάνω αφού πρώτα δροσίσω την μητρική....

ποτε auto στα ρευματα με asus

επισης, πιθανοτατα μετα απο καποιo fsb (400-500mhz), οταν εχεισ επιλεξει τις μικροτερες επιλογες, κανει overvolt μονο του (vnb, pll, vtt κτλ)---

δεν ξερω αν οντως η δικια σου κανει τα ιδια (και με το bios που εχεις), αλλα εχε το νου σου, η p5k σειρα ειναι :whistle2: σε αυτον τον τομεα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.