Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

@Dagalidis:

Δεν εχω διαβασει τις 7 σελιδες , αλλα απο το τελευταιο σου ποστ μου ρθε ενα ερωτημα

Γιατι δε πας να παρεις μια ψυκτρα και ζοριζεις με ψυκτρα 5Ε τον επεξεργαστη ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

AΠΑΝΤΗΣΗ :

Περιμένω να μου έρθει την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ η THERMALRIGHT 120 Exreme από Ε-shop....:T:

Aλλά όταν έχεις ένα γλυκό μπροστά σου και σε έχει πιάσει υπογλυκαιμία είναι δυνατόν να κρατηθείς και να μη τσιμπήσεις έστω λιγάκι ? :hehe:

4.3GHz με coolerάκι των 5... Αυτή παίζει να είναι χειρότερη από τη stock της Ιntel?

Δεν έχεις ιδέα γιατί ΜΑΠΑ πρόκειται....

Ουσιαστικά ψύχει (ο ΘΕΟΣ να το πεί αυτό ψύξη) την μισή επιφάνεια της CPU..... :wall:

Την είχα πάρει μήπως τελικά και δε μπορούσα να βάλω νερό λόγο Ασυμβατότητας του BLOCK και τελικά όντως τα BLOCK μου είναι ΑΧΡΙΣΤΑ....:hm:

Link to comment
Share on other sites

Aλλά όταν έχεις ένα γλυκό μπροστά σου και σε έχει πιάσει υπογλυκαιμία είναι δυνατόν να κρατηθείς και να μη τσιμπήσεις έστω λιγάκι ? :hehe

μια χαρα το κομματακι dag πολυ καλο .......τι καλο τρικαλο

[πλακιτσα mod on:P]αρα απο αυτα που ειπες ποιο πανω βγαζουμε σαν συμπερασμα...........

cpu intel = γλυκισμα........ μια ευχαριστη γευση στον ουρανισκο

μακροχρονια χρηση amd cpu = πεινα και υπογλυκαιμια ........πικρα και φαρμακα[/πλακιτσα mod off:P]

Link to comment
Share on other sites

Eίχα ξεχάσει να ανεβάσω το CPU-Z Validation που είχα κάνει με το ίδιο Vcore (~1.205 από το BIOS).... :D

6dj2uvr2xfd5of37vyah.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=354805

Μέχρι αύριο το απόγευμα εαν όλα πάνε καλά θα έχω βάλει την Thermalright 120 Extreme και τότε θα μάθουμε τι μπορεί να κάνει η CPU...:T:

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι ευχαριστημένος αφού μέχρι τώρα ότι και να τις κάνω ακούει μια χαρά...

Δεν έχω πείρα σε ΙΝΤΕL σύστημα και αυτή είναι η ΜΟΝΗ μητρική που είχα ποτέ μου σε ΙΝTEL οπότε δε μπορώ να κάνω σύγκριση...

Πιστεύω με τα κατάλληλα πειράγματα στο BIOS να δίνει παραπάνω από 580 FSB αλλά έχει αρκετό Vdrop και ίσως χρειάζεται κανένα MOD για να στρώσει....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω (σχετικά με το FSB):...:

Σε κάποιες δοκιμές που είχα κάνει να δώ με 1Volt Vcore που θα φτάσω την CPU, είχα φτάσει στα 560 FSB αλλά παραπάνω έχανα τα USB με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω ούτε Print Screen τα SPI ούτε validation αφού δεν είχα πληκτρολόγιο και mouse... :rofl:

Oμως δεν έχω πειράξει ακόμη καθόλου τα Settings του BIOS αλλά ούτε έχω κάνει κανένα MOD την μητρική και μάλιστα δεν άλλαξα πάστα στα chipset και δεν έβαλα κανένα ανεμηστήρι να τα δροσίζει.....

Οπότε πιστεύω με την κατάλληλη βοήθεια να φτάσω ακόμη και στα 600 αν χρειαστεί....

Ακόμη δεν έχω αρχίσει το σοβαρό OC .... έχουμε ακόμη πολλά να κάνουμε.... όλα με την σειρά τους θα γίνουν.... :smoke::beer:

ob3uklrkcnoyqkmsid5i.jpg

Link to comment
Share on other sites

26sbeajq7o61k2bnmrzz.jpg

YΓ.... στα πόσα ΜΗΖ σπάει το φράγμα των 10 Sec ? ;)

:-O κορυφαιο chipακι:giveup: με τοση ταση εμενα μετα βιας κανει 3650-3700mhz

btw αυτο βοηθαει οσον αφορα το superpi?

wolfspi1m45ghz7iq4.th.jpg

:hehe: χωρις ιδιαιτερο tweaking, diagnostic startup, realtime και affinity μονο, σε winxp x64

Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ έχω κάνει κανένα Tweak, και μάλιστα έχω την εγκατάσταση που είχα με τον OPTERON με ότι αυτό συνεπάγεται.... :rolleyes:

Η ψύκτρα δυστηχώς από Δευτέρα αφού e-SHOP Τέλος και e-World Πάτρας ανοίγει την Δευτέρα...

ΜΑΜΟΤΟ και ήθελα να τα είχα σήμερα..... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Σα να μου φαίνεται ότι διαβάζει ΜΑΜΑΚΙΕΣ Θερμοκρασίες η μητρική.....

Οτι και να κανω με την ψύκτρα έχω 10+C διαφορά από core σε core...

Xαμήλωσα την τάση όσο με έπερνε για να έχω μια αξιοπρεπή ταχύτητα και έτρεξα το Orthos για μία ΩΡΑ αλλά οι θερμοκρασίες το χαβά τους....

Παραμένουν ψηλά ακόμη και με τόσο χαμηλό Vcore....

Mήπως τελικά οι sensores της CPU είναι ΟFF ?

Πόσα ΒΑΤΤ να καταναλώνει σε αυτό το Vcore ?

Ai στα διάαλα βραδιάτικα, να μην μπορώ να εμπιστευτώ κανένα πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασίας για να προστατέψω την CPU .... :TD:

pha57x97u6bc6ppas4ft.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...ΑΣΕ τα πειράματα...πάρε ένα block ή βρες κανα plexy....ΤΕΛΟΣ...πάρε και πολύμετρ ο κ μέτρα κ τα mosfets γύρω από τον επεξεργαστή.......επίσης...βάλε κανα χέρι στην ψύκτρα και αργότερα στο block να δεις τι παίζει :D

Link to comment
Share on other sites

H ψύκτρα είναι κρύα αλλά αυτό δε λέει και τίποτα γιατί μπορεί να μη κάνει καλή επαφή....

Ομως οι θερμοκρασίες με τρελλαίνουν και πρώτη φορά στα χρονικά φοβάμαι μη την κάψω...

Είναι όμως δυνατόν με τόσο χαμηλό Vcore πχ είχα δοκιμάσει και στα 3 GHZ με ~0.925 από το BIOS και είχα σχεδόν τα ίδια TEMPS σε FULL LOAD....:TD:

Θα τα ψάξω (Τάσεις) την DEYTERA που θα έχω την ΕXTREME στα χέρια μου...

Μη τρελλένεσαι βρε με την ταχύτητα και τις τάσεις γιατί μπορεί να βρεί κανένα τοίχο και να μη πάει με τίποτα πάνω από 4400....:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.