Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

Έχω κάνει κι εγώ αλλαγή από AMD σε Intel και δεν είδα κάτι τέτοιο. Τί να πω...

Θα μας πει καλύτερα όμως ο δημιουργός του θέματος που τόσα χρόνια είχε AMD. Πώς τα βλέπει τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν φίλοι μου,

εφτασε στα χέρια μου η μητρική ASUS P5K PRO και οι Μνήμες 2Χ1GB kit Tranced AXE 1066 με το Ν code στο τέλος... :T:

Την επόμενη εβδομάδα θα έχω στα χέρια μου έναν XEON E3110 στα 160 Euro ή έναν Ε8400 στα 170 Euro.....:D

O XΕΟΝ είναι ο ίδιος με τον Ε8400 αλλά πάει καλύτερα σε OC και χαμηλότερο Vcore...

Θα δούμε τι τελικά θα κάτσει...

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.....:hi:

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον xeon και τους e8xxx δεν ισχυει αλλο opteron αλλο xeon.

Μάλλον πρέπει να κάνεις λάθος....

Σε πολλά forums έχουν βάλει XEON και όλα πάνε ρολόι..

Και μάλιστα με φοβερό OC.....

Ρίξτε μια ματιά εδώ και θα καταλάβετε τι γίνεται με τους XEON.....

http://www.ocforums.com/showthread.php?t=549725

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω δει στο xs οτι πανε οι xeon πανε και οι e8xxx μην σου πω υπαρχουν περισσοτεροι xeon μπανανες, σιγουρα τα καλυτερα κομματια ειναι e8xxx αλλα και stepping να δεις θα δεις οτι δεν παιζει ρολο. Το μονο που παιζει ρολο αλλα πρεπει να το δοκιμασεις ειναι το VID απο εκει και περα καθαρη τυχη δεν θα βγαλεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω το έχω ξαναδιαβάσει κάπου και αν δεν τεκμηριώνεται με κάποιο τρόπο, θεωρώ ότι είναι τρελός μύθος.

Κατεβαστήρι.

Α64 Χ2 στα 3ghz.

Άμα βάλω και τον 8500 στα ίδια

Ακόμα και στο άνοιγμα φακέλων βλέπω την διαφορά.

Στο ένα με το που πατάς τον φάκελο στον έχει πετάξει,το άλλο βλέπεις την διαφορά των ms στο latency.

Νταξ,βέβαια αν βάλεις τον 8500 στα 4g,είναι αλλού το πράμα

Link to comment
Share on other sites

Eχω βρει εναν Ε8400 με stepping Q814A061 ....

Τι λέτε να τον αρπάξω ή θα είναι μάπα το καρπούζι ?

Εχουν ακουστεί καλά λόγια για αυτά τα stepping ?

Πέστε μου για να τον πάρω αύριο....:hmm:

Ρε παλικάρια η μητρική είναι χωρίς πλαστική βάση για ψύκτα και θέλω να βάλω το BLOCK του EXOS.....

Δεν υπάρχει πουθενά σε αυτό το Socket πλαστική βάση στήριξης για ανεμηστήρες έτσι ώστε να βάλω το Block από επάνω ? :slap:

Link to comment
Share on other sites

αμα κατσεις και ριξεις διαβασμα θα δεις οτι με τους penryn δεν παιζουν καλα και κακα stepping ας πουμε για το 748 που λεει ο απο πανω ο δικο του επεζε με 1.24 τα 3ghz και του spyrus ηθελε 1.45 ενω ειχα το ιδιο ακριβως stepping. Εμενα ο q750 θελει για τα 4ghz 1.368 αλλωνων με το ιδιο stepping με 1.38 παιζουν στα 4.25. Για τους Q814 ενας στο xs ειχε εναν με κατω του 1v vid ο οποιος πεταγε και ηταν σιγουρα το καλυτερο κομματι που ειχαν ποσταρει. ενως αλλου βγηκε μπανανα.

Αν τωρα εσυ καταλαβαινεις απο αυτα που σου ειπα οτι παιζει ρολο το stepping τι να σου πω. για μενα για να πας σιγουρα σε καλο κομματι ή τον δοκιμαζεις αν μπορεις, ή αγοραζεις πολους και κρατας τον καλυτερο ή περνεις μεταχειρισμενο.

Αλλα αφου ξερουμαι ολοι οτι θα παρεις στο τελος ενα στα κουτουρου και θα ποιανει με 1.45v τα 5ghz τι την ψαχνεις;

Link to comment
Share on other sites

άμα του ξεσκίσεις τα ράματα, ναι δεν μετράει το stepping...

είχα έναν q746Axxx και όλοι που είχαν τον ίδιο ήθελαν 1,41 για τα 4Ghz...

τα ίδια και με τον Q748A133 που είναι το καλύτερο κομμάτι που έχω δει σε όλο το net προσωπικά...

1.2 για τα 8*500, οπότε ψάξε το καλύτερα...

ψάξε για αυτά τα stepping και θα δεις ότι θα βγουν αυτά που λέω...

εκτός πάντα των εξαιρέσεων...

dagalidi, να και μια σελίδα με τα steps και πόσο περίπου φτάνουν...

http://forumdeluxx.de/forum/showthread.php?t=457105

Link to comment
Share on other sites

......στο βιάλο........Με ΠΝΙΞΑΤΕ με τον καφέ που έπινα!.......ΤΙ γίνετε εδώ ωρέ?..... :D

Dag?......Σα δε ντρέπεσε λίγο κοτζάμ άντρας!...... :blink::D

Υ.Γ. Πάντως όταν θα δείς πάνω από 4GHzzz και πως τα πάει, θα τα ξαναπούμε..... ;)

Link to comment
Share on other sites

......στο βιάλο........Με ΠΝΙΞΑΤΕ με τον καφέ που έπινα!.......ΤΙ γίνετε εδώ ωρέ?..... :D

Dag?......Σα δε ντρέπεσε λίγο κοτζάμ άντρας!...... :blink::D

Υ.Γ. Πάντως όταν θα δείς πάνω από 4GHzzz και πως τα πάει, θα τα ξαναπούμε..... ;)

++++10!!!:rofl::rofl:DAG welkome to the DARK SIDE!!!!:banging:

Link to comment
Share on other sites

HELP.....

Eβαλα τα πάντα σωστά....

Εκανα εκίννηση - είδα το πρώτο POST στο οποίο έλεγε UNKNOWN CPU 3000 MHz....

Μου έδωσε επιλογή F1 to SETUP or F2 to Continue, και αυτό ήταν...... ΚΟΛΛΗΣΕ εκεί και δεν ξαναμπούταρε....

Ο Η/Υ ανάβει κανονικά αλλά δεν κάνει ούτε ΜΠΙΠ, δουλεύουν τα FAN - οι δίσκοι - η κάρτα Wi-fi αλλά δεν έσω ούτε έξοδο σήματος από την κάρτα γραφικών ούτε ΤΙΠΟΤΑ άλλο....

Η CPU είναι ΠΑΓΟΣ και όλα είναι κρύα, δεν πιστεύω να κάηκε.....

Τα έβγαλα όλα από επάνω και τα ξανατοποθέτησα - έκανα καμμιά 10αριά Clear CMOS και αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ.....

Δεν μου ξαναβγάζει το πρώτο POST και δεν μπουτάρει με καμία προσπάθεια ότι και να κάνω....

Τι γίνεται ρε παλικάρια ?

ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ η ΙΝΤΕL ????? :rant::help:

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση bios ίσως? βάλε το τελευταίο bios,

έχοντας πάνω έναν παλαιότερο επεξεργαστή που τον υποστηρίζει η μητρική

Δεν έχω άλλη CPU..... Mόνο AMD έχω.....:bye:

Το παράξενο είναι ότι την πρώτη φορά έκανε BOOT και έβγαλε αυτά που έβγαλε, αλλά από τότε ΜΑΥΡΙΛΑ ΣΚΕΤΗ...:TD:

Μιάζει σα να μη δίνει καθόλου τάση στη CPU γιατί είναι εντελώς παγωμένη....:rip:

Λέτε να κάηκε τίποτα ? :sick:

Που είσαι ρε HIPRO με τους καφέδες σου.....:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.