Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

Mπαααα, όλοι θα τρώνε αρνιά τώρα....:clap:

Μακάρι να είναι αυτό το πρόβλημα και να λυθεί με BIOS UPDATE...

Eκείνο που με φοβίζει είναι ότι έκανε BOOT για μία έστω φορά...

ΤΩΡΑ όμως παραμένει νεκρή.... :rip:

Κρίμα γιατί η CPU είναι με VID under 1.0V :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να σου καεί? Δεν έχει καεί, δεν γίνεται, εκτός αν έκανες καμιά πατάτα που από ό,τι περιγράφεις δεν έχεις κάνει.

Relax και βρες κανένα παλιότερο c2d να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τζενταη dag ο Αυτοκράτορας της σκοτεινής πλευράς (hipro) εξ αποστάσεως σου κάνει τα μαγικά του.:whip::magic:

Αφού βλέπεις ότι τα υλικά της σκοτεινής πλευράς δέν σε πάνε τι τα αγγίζεις?:computer:

Ρίξε μια στο τροφοδοτικό σου.;)

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική ανταποκρίνεται με τους γνωστούς ήχους όταν βγαίνουν οι μνήμες - VGA - Cpu , άρα πρέπει να είναι ζωντανή....

Οταν όμως μπαίνει η CPU επάνω NO INPUT SIGNAL στην οθόνη και no POST...

Tεσπά..... πρέπει να βρώ μια παλιά C2D για να μποτάρω και να φλασάρω το BIOS....:hmm:

Κρίμα .... έμεινα χωρίς PC χρονιάρες μέρες...:slap:

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΟΣ καλό ΟΛΑ ΚΑΛΑ....

Με την Βοήθεια του Truble Shooter AKA Unstoppable κάναμε BIOS UPDATE με τον Q6600 που έφερε και τελικά όλα πήγαν όπως έπρεπε...

Σε λίγο αφού λύσω κάποια προβλήματα με θερμοκρασίες της CPU λόγο κακής επαφής της ΜΑΠΑ ψήκτρας αξίας 5 euro Που έχω, θα σας ανεβάσω διάφορες πληροφορίες για το σύστημά μου ....:T:

Τhanks to UNSTOPPABLE POWA.....:worship:

Link to comment
Share on other sites

H μητρική με το Αi Booster μόνη της ανέβαζε τις τάσεις...

Εβαλα το Αi Booster @ Deafult και μου έριξε τις τάσεις στην CPU και στα 3.6GHz με 1.06 Vore βγάζει περίπου στα 20 Λεπτά Orthos με High Priority αλλά οι θερμοκρασίες πάνε στους 65C στον CPU0 και 42C στο CPU1 και κολλάει...

Πρέπει να ξανατοποθετήσω την ψύκτρα γιατί δεν πατάει καλά.... :TD:

Μέχρι τώρα φαίνεται να τα πηγαίνει καλά αλλά δεν έχω εμπειρία από INTEL πόσο μάλλον με τον Ε8400 και περιμένω υποδείξεις και σχόλιά σας.... :hmm:

pywl4shi6f2wlfizwdco.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=353085

Καλά είναι για αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασίες είναι κατά 99,99999% λάθος, οπότε μην χολοσκάς για την ψύκτρα,

στις ρυθμίσεις ξεκίνα από manual και ΜΗΝ δώσεις πάνω από 1,5 vfsb...

επίσης μην δώσεις πάνω από 1,35 άντε 1,4 max vcore αν δεν θέλεις να έχεις degration...

δοκίμασε με 1,2 vcore και ανέβαινε να δεις μέχρι πόσο θα είναι σταθερό...

από ότι φαίνετε ένα 4Ghz με 1.2-1.225 το έχεις στο νερό...

τον 814 πήρες τελικά ε?

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι με μια Noname του κιλού από αυτές που πουλάει το ΠΛΑΙΣΙΟ για 5 Εuro.... :rofl:

vv3vkei9mag11ujqs51d.jpg

Bλέπω όμως μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις 2 CPU και με ανησυχεί.... :confused:

clyvoc8e8pljnpxbhgz9.jpg

Βασικά δεν ξέρω τις ασφαλείς τάσεις για όλα αυτά που βλεπω από το BIOS και χρειάζομαι αρκετό διάβασμα για να τα μάθω.... :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνω άλλη τάση αφού στα 20 λεπτά ORTHOS οι θερμοκρασίες ξεπερνάνε τους 75C :o:cry:

Mέχρι εδώ αισθάνομαι κάπως ασφαλής μέχρι να συγουρευτώ ότι δεν κινδυνεύει από κάψιμο η CPU...

Aρχίζω τα ΒENCH εδώ και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε με τα TEMPS.... :)

Aρε AMD .....

Σε λατρεύω αλλά αργείς να φτάσεις εδώ.....:daisy::innocent:

6px62vd24xtxguoxgx3a.jpg

Αλήθεια ποιά είναι η default Vcore στους Ε8400 ?

Link to comment
Share on other sites

Με το Real Temp τους ξεπερνάς τους 75C? Αν ναι τότε όντως είναι πολύ. Να φανταστείς ότι αν σου είναι απόλυτα σταθερός στα 456x9 @ 1.166v (κανά διωράκι orthos) παίζει να έχεις το καλύτερο κομμάτι στο thelab, και όχι μόνο (θα μου πάρεις την πρωτιά 500x8 @ 1.2v :daisy::clap:). Αν δεν βάλεις νεράκι τότε η ultra 120 extreme είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

και όχι μόνο (θα μου πάρεις την πρωτιά 500x8 @ 1.2v :daisy::clap:).

Σε φάγανε ήδη

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=721649&postcount=442

...και έχω και γώ έναν ανερχόμενο 8400 που με 1,224 πέρασε orthos 1 ώρα στα 4050 αλλά δεν πρόλαβα να δώ αν είναι οκ και με μικρότερη τάση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.