Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

Τελικά έπεσα στην παγίδα της INTEL.... :hehe:

Kάηκε μητρική και CPU από χαζομάρα μου αφού στέγνωσε το κύκλωμα του νερού....:weep:

Ετσι λοιπόν ο OPTERON 165 και η DFI ΝF4 Ultra - D :rip::rip::rip:

Είπα λοιπόν να δοκιμάσω έστω και για λίγο την DARK SIDE και έτσι προχώρησα στην παραγγελία των παρακάτω....

1) CPU E8400 tray = 170 Euro

2) Mητρική ΑSUS P5K Pro = 97 Euro

3) Ram 2GB Kit Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12 = 65 Euro

Συνολο εξόδων = 332 Ευro

Eλπίζω να πάνε όλα καλά και να έχω καλά αποτελέσματα...

Η μητρική έχει κλείσει αλλά εαν νομίζετε πως κάτι πρέπει να αλλάξω στα SPECs των υπολοίπων χωρίς να ξεφύγω από το κόστος, ρίξτε τις ιδέες σας...

Γιατί όπως λέει και ο τίτλος ΕΙΜΑΙ ΝΟΟΒ σε ΙΝΤΕΛ..... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

Μεγάλη Βδομάδα και τέτοιες αποφάσεις ? Θα πέσει φωτιά να μας κάψει όλους :p

Δες και τον συνδυασμό Ε7200 + 2χ2GB Ram (στα ίδια λεφτά βγαίνει)

Αν σου αρκούν 2χ1GB, τότε πήγενε σε D9GMH kit (AxeRam N)

Link to comment
Share on other sites

Από ραμ θα σου πρότεινα τις Transcend Axe Ram 1066 με το Ν στο barcode (το Πλαίσιο αυτές έχει)

Οι 2GB Kit Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12 δεν φοράνε πλέον τα τσιπάκια της Micron, όπως μέχρι πριν λίγο καιρό και απ'οτι έχω ακούσει δεν ανεβαίνουν όπως οι παλιές...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπεσα στην παγίδα της INTEL.... :hehe:

Kάηκε μητρική και CPU από χαζομάρα μου,,,,,, αφού στέγνωσε το κύκλωμα του νερού....:weep:

Ετσι λοιπόν ο OPTERON 165 και η DFI ΝF4 Ultra - D :rip::rip::rip:

Δλδ δεν εχεις ουτε την δύναμη να πεις , θελω μια αλλαγη ρε παιδια βαρέθηκα με το αμδ . :hehe:

Υγ. Οι νέοι 9850 πάνε καλά ε ....

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμη για μετάβαση σε AMD Phenom σύστημα αφού ουσιαστικά είναι όλα σε BETA μορφή ακόμη...

Δεν με έπεισε ακόμη ο PHENOM ότι μπορεί να έχει απροβλημάτιστο σοβαρό OC ...

Εχω διαβάσει πολλά για ξαφνικές ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΕΣ ακόμη και σε IDLE mode... :confused:

Aπό την άλλη δεν έχω δοκιμάσει ΠΟΤΕ μου την DARK SIDE και μιας και υπάρχει οικονομική στενότητα για να φτιάξω το σύστημα που θέλω, είπα να κάνω μια στάση σε INTEL και όταν με το καλό είναι όλα όπως τα θέλω θα ξαναγυρίσω πίσω στα πάτρια εδάφη (AMD)...:hehe:

Eνα διάλλειμα κάνω και τίποτα παραπάνω....:tw:

Οι Transcend Axe Ram 1066 είναι καλύτερες ?.....

Ελπίζω να σταθεί το ASUS στο ύψος του και να μου δώσει 4GHz.... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

DAGALIDI...MHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

μη τολμίσεις και το κάνεις,θα σε φάω λάχανο.....

Τώρα που ανακάμτει η AMD με τους B3 και την διόρθωση του TLB Bug?

Μπορεί να είναι στη διαδικασία ανάκαμψης αλλά απέχει αρκετά ακόμη από τα SPECs μου....:bye:

Link to comment
Share on other sites

Ε7200 για καλύτερο value for money. Αν και δεν είναι τόσο δοκιμασμένος αλλά είναι 50+ ευρώ φθηνότερος;

Απλά κατοχυρώνω το nick μου στην ιστορία αυτή τη στιγμή, στο επικό thread 'dag goes intel'. :nada:

legendarythreadlk3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό την άλλη δεν έχω δοκιμάσει ΠΟΤΕ μου την DARK SIDE και μιας και υπάρχει οικονομική στενότητα για να φτιάξω το σύστημα που θέλω

Οικονομικη στενοτητα και πας σε Intel πλευρα :o

Πηγαινε παρε κανα μικρουλι Χ2 και βγαλτου τα ματια,μια 50αρια ευρω κανει μονο. :whistling

Πρεπει να ειμαι ο τελευταιος των Μοϊκανων,δεν πηρα επεξεργαστη της Dark Side για δικη μου χρηση απο το 97.Πρεπει να με κανουν master στο Jedi council συντομα,περασα ολα τα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ως φαν της τεχνολογικής υπεροχής, δηλώνω ότι συμπαραστέκομαι στον φίλτατο Dag διότι κι εγώ έχω αρχίσει να το γυρνάω (σε Intel, το τονίζω!) (εν αρχή ήτο το laptop, μετά το pc του αδερφού, πού θα πάει, θα αλλάξω και το desktop μου στο τέλος!!).

Link to comment
Share on other sites

H DFI που καηκε ηταν η πρωην δικη μου??? :weep:

Αντε Μητσο, παρε c2D να σκοτωνεις αβερτα στο COD τους νουμπαδες με τους AMD:rofl:

Ως φαν της τεχνολογικής υπεροχής, δηλώνω ότι συμπαραστέκομαι στον φίλτατο Dag διότι κι εγώ έχω αρχίσει να το γυρνάω (σε Intel, το τονίζω!) (εν αρχή ήτο το laptop, μετά το pc του αδερφού, πού θα πάει, θα αλλάξω και το desktop μου στο τέλος!!).

E ναι εχεις παρει εκεινη την ECS mobo εδω και ενα χρονο σε προσφορα 50 ευρω με το 945...

Καπου στο 2010 θα αγορασεις και επεξεργαστη και θα στησεις το συστημα.

Μην βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.