Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

Dag βάλε 1Τ στο bios ΚΑΙ Booster Enable......Επίσης τα δύο τελευταία (των μνημών) κάτω-κάτω ΠΡΙΝ το Booster, κάντα DISABLE..... ;)

ΑΝ το VCore είναι ΟΝΤΩΣ αυτό, σε βλέπω με καλή ψύκτρα και 24/7 ~ 4500MHz.......και ποιός ξέρει?.....περί τα 4800 - 4900MHz 3D Benchable...... :o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply
Τελικά hipro, όλοι οι AMDάδες όταν κάναμε την μετάβαση σε Intel, πέσαμε σε καλό κομμάτι! Τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά! :D

ναι.... νομιζω το λεει και η αποκαλυψη .."οι τελευταίοι έσονται πρώτοι" :hehe::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο κομματι η CPU σου Dagalidis. Δοκιμασε να κρατησεις τερμα ψηλα τον multiplier και χαμηλωσε αισθητα το FSB , ετσι ωστε να εχεις τα 4G με τις καλυτερες δυνατες temps για πιο άνετο rock stable.

Αν ειναι σωστο το review Που διαβασα η μητρικη σου δινει:

Feature: (Minimum value: Maximum value: Increments: )

CPU voltage

1.1 V

1.7 V

0.00625 V

CPU PLL voltage

1.50 V

2.78 V

0.02 V

Northbridge voltage

1.25 V

1.91 V

0.02 V

DRAM voltage

1.80 V

3.08 V

0.02 V

FSB termination voltage

1.2 V

1.5 V

0.02 V

Southbridge voltage

1.05 V

1.20 V

0.015 V

Clock overcharging voltage

0.70 V

1.00 V

0.10 V

CPU voltage reference

0.63x

0.57x

0.02x

Northbridge voltage reference

0.61x

0.67x

0.06x

FSB / PCI Express frequency

200 / 100

800 / 150

1 MHz

Και επισης νομιζω οτι υποστηριζει DDR2 εως 1066Mhz.

Σου ειναι ευκολο να τρεξεις λιγο το Everest της Lavasoft και να κανεις printscreen τα sensors για να δω τα volts που δινεις σε overclockaρισμενο συστημα ; (αυτο που θελω να δω ειναι πως συμπεριφερεται στα AUTO που ειπες οτι την εχεις).

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο κομματι η CPU σου Dagalidis. Δοκιμασε να κρατησεις τερμα ψηλα τον multiplier και χαμηλωσε αισθητα το FSB , ετσι ωστε να εχεις τα 4G με τις καλυτερες δυνατες temps για πιο άνετο rock stable.

Αν ειναι σωστο το review Που διαβασα η μητρικη σου δινει:

Feature: (Minimum value: Maximum value: Increments: )

CPU voltage

1.1 V

1.7 V

0.00625 V

CPU PLL voltage

1.50 V

2.78 V

0.02 V

Northbridge voltage

1.25 V

1.91 V

0.02 V

DRAM voltage

1.80 V

3.08 V

0.02 V

FSB termination voltage

1.2 V

1.5 V

0.02 V

Southbridge voltage

1.05 V

1.20 V

0.015 V

Clock overcharging voltage

0.70 V

1.00 V

0.10 V

CPU voltage reference

0.63x

0.57x

0.02x

Northbridge voltage reference

0.61x

0.67x

0.06x

FSB / PCI Express frequency

200 / 100

800 / 150

1 MHz

Και επισης νομιζω οτι υποστηριζει DDR2 εως 1066Mhz.

Σου ειναι ευκολο να τρεξεις λιγο το Everest της Lavasoft και να κανεις printscreen τα sensors για να δω τα volts που δινεις σε overclockaρισμενο συστημα ; (αυτο που θελω να δω ειναι πως συμπεριφερεται στα AUTO που ειπες οτι την εχεις).

Mάλλον είναι παλιό το REVIEW που διάβασες γιατί έχω το τελευταίο BIOS και έχει πολύ μεγαλύτερες διακυμάνσεις τάσεων από αυτά που αναφέρεις....

ΠΧ. Vcore έχω από 0.825 - 1.9***

Εκανα δοκιμή Undervolt την CPU στα 0.945 περίπου από το ΒΙΟS και έτρεχε σταθερότατα για 30 λεπτά ORTHOS στα 3100+ ΜΗζ (520χ6) :T:

Βέβαια από τα WINDOWS έβλεπα στο ASUS PROBE II & CPU-Z 0.902 Vcore....

H CPU φαίνεται να σπέρνει αλλά μάλλον τα TEMPS που διαβάζουν τα προγράμματα πρέπει να είναι λάθος αφού με τόσο χαμηλό vcore & IDLE οι θερμοκρασίες ήταν 43 & 36 αντίστοιχα σε CPU 0 & CPU 1...

Aπό το EVEREST ποιό SCREEN θέλεις να ανεβάσω ?

Link to comment
Share on other sites

Dag βάλε 1Τ στο bios ΚΑΙ Booster Enable......Επίσης τα δύο τελευταία (των μνημών) κάτω-κάτω ΠΡΙΝ το Booster, κάντα DISABLE..... ;)

ΑΝ το VCore είναι ΟΝΤΩΣ αυτό, σε βλέπω με καλή ψύκτρα και 24/7 ~ 4500MHz.......και ποιός ξέρει?.....περί τα 4800 - 4900MHz 3D Benchable...... :o

Βρε ΓΙΩΡΓΟ όταν βάζω Βooster Enabled και 1Τ έχω τυχαία BSOD ακόμη και σε IDLE...

Bέβαια αυτά τα είχα σε 525+ FSB, δεν ξαναδοκίμασα σε χαμηλότερο για να δώ εαν επαναλαμβάνονται....:cry:

Link to comment
Share on other sites

:clap::worship:Ευχαριστω πολυ Dagalidis!

Αν θυμαμαι καλα το γεγονος οτι δεν σου βγαζει τα υπολοιπα volts, ειναι bug της ASUS στο PC Probe και ενεργοποιειται απο την στιγμη που ανοιγεις το CPU-Z. Εχω εγω αυτο το προβλημα. Για να δω τα voltages με το everest κανω Unistall το PC Probe. Κλεινω το pc και βγαζω/βαζω ενα hardware device. Μετα το ανοιγω και ειναι ολα οκ (δηλαδη βλεπω volts NB,SB).

Link to comment
Share on other sites

Eκανα UNINSTALL το PC PROBE αλλά δεν μου εμάνισε τίποτα καινούργιο στους Sensors του EVEREST ....

Πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο ?

Μήπως η μητρική δεν έχει επιπλέον sensors και τσάμπα ψάχωουμε ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου πεί ποιές είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω στο BIOS ώστε να ξεφύγω από τα DEFAULT - Auto και να μπορέσω να ανεβάσω και άλλο σταθερά ?

Αλλαξα BIOS γιατί νόμιζα ότι έχω το τελευταίο....

Μετά την αλλαγή βλέπω να έχω άλλες τάσεις - μεγαλύτερο Vdrop αλλά καλύτερες θερμοκρασίες - μεγαλύτερο Vcore για ίδιες τάσεις.....

Χρειάζεται ένα πολύμετρο για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα για να μη πάθω στο τέλος κανένα Degradation στη CPU και ψάχνομαι.....

Για τα 4100 θέλω τώρα 1.1935 από το BIOS για να είναι σταθερά και το Asus Probe II & CPU-Z διαβάζουν 1.184 Vcore... :hmm:

Για τα 4000 MHz θέλω 1.1875 από το BIOS για να είναι σταθερά και το ASUS Probe II & CPU-Z διαβάζουν 1.178 :hmm:

Βέβαια και πάλι είναι πολύ καλές τάσεις, αλλά εαν ένα BIOS φέρνει τέτοιες διακυμάνσεις τότε την αλήθεια ΜΟΝΟ ένα πολύμετρο θα μας την πεί.....:rolleyes:

Να και ένα SPI... Transaction Booter = Auto και χάνω αρκετά σε Performance αλλά γλυτώνω από τα BSOD...

a5n6qfdp5rhfg9g95yde.jpg

Link to comment
Share on other sites

πώς νιώθεις Dag που σε λίγο θα σπάσεις τα 10 sec? :p lol..... ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΜΠΡΟΣ....και αερόψυκτρα...και... κανα conne με cascade... μαξ FSB έχεις ψάξει?

LOL....

MAX FSB έχω χωρίς να πειράξω τίποτα από τάσεις στο BIOS τελικά γύρω στα 560 αλλά αυτό είναι σε 2η μοίρα αφού το FSB με καλύπτει...

Οσο για το SPI λίγο με νοιάζει αν πέσει κάτω από 10 Sec.... εκείνο που με ικανοποιεί είναι ότι τα 3D πραγματικά πετάνε..... :T:

Να και ένα SPI στα 32ΜΒ μιας και το έφερε ο λόγος....

a79w6np9iu2ildugnuzk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ξεθαρέψουμε λιγουλάκι και να σπάσουμε το φράγμα των 10 Sec με ψύξη του Κ@λου....:D

Ανεβάζουμε λιγάκι τις τάσεις και βλέπουμε που πάει για Bench....

Eδώ βαράω κάτι 85C σε LOAD ....:hm::-O

26sbeajq7o61k2bnmrzz.jpg

Eπόμενη στάση τα 4350 .... και μετά τα 4400 και ελπίζω να μην την πάρω στο χέρι .....

Οχι τίποτα άλλο αλλά θα σπάσω το cooler των 5 euro....:p

YΓ.... στα πόσα ΜΗΖ σπάει το φράγμα των 10 Sec ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.