Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

Βυθήστηκες για τα καλά στην νταρκ σάιντ απ'ότι βλέπω (πολύ πρώην) τζενταη νταγκ:bigsmile:Αντε να βάλεις και νερό για να σ κάνει ο Αυτοκράτορας μαθητή του και να ξεχάσεις ότι έμαθες απ'αυτό το γλοιώδες κοντό πράσινο ανθρωπάκι που μοιαζει με τον Κούγια(αλλά δεν έχει τις ίδιες επιτυχίες στα μοντέλα).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply
ρεύμα για εκεί?

Eδωσα 1.475 από το BIOS αλλά είναι καθαρά 1.425 περίπου σε LOAD.

Δε λέω FULL LOAD γιατί μόλις ξεκινάει το ORTHOS έχω σε 5sec BSOD...:(

Δεν ξέρω πόσο FSB πάει ο QUAD ακόμη, αλλά υποπτεύομαι ότι δεν μπορεί να ξεπεράσει εύκολα τα 500...

Το κακό είναι ότι έχω σοβαρό πρόβλημα με την CPU #2 (0-1-2-3).

Moυ κόβει 120 ΜΗΖ από τους άλλες CPU και γίνεται αιτία να ανεβάζω Vcore υψηλότερα για να τον σταθεροποιήσω..:wall:

ΠΧ... με το Vcore στα 3600 που τραβάει σταθερά ORTHOS η CPU #2 οι άλλοι πηγαίνουν σταθερά στα 3720 ΜΗΖ... :wall:

Τεσπά.... έστω και έτσι καλά είναι....:)

Υπάρχουν πολλά ακόμη να δοκιμάσω πρωτού πάρω την απόφαση ποιό από τους δύο θα κρατήσω...

Μέχρι στιγμής με ικανοποιεί τρελλά η άμμεση αποκρισημότητα του QUAD σε σχέση με τον Ε8400..

Καλλά τα GHZ του Ε8400 αλλά και η αίσθηση που δίνει ο QUAD στο λειτουργικό είναι φοβερή...

Πλησιάζει την αίσθηση του DUALCORE OPTERON Που είχα....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

@ Dag

Γιατί ο quad σου έχει TJ.max 90? Απ' ότι γνωρίζω οι Q6600 είναι στα 100 (TJ.max) (όπως και ο δικός μου).

Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις χαμηλά temps (58). Αν ήταν ΤJ.max=100 τότε θα είχες 68 βαθμούς...

Το Real Temp πόσο ΤJ.max σου δείχνει;

Link to comment
Share on other sites

@ Dag

Γιατί ο quad σου έχει TJ.max 90? Απ' ότι γνωρίζω οι Q6600 είναι στα 100 (TJ.max) (όπως και ο δικός μου).

Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις χαμηλά temps (58). Αν ήταν ΤJ.max=100 τότε θα είχες 68 βαθμούς...

Το Real Temp πόσο ΤJ.max σου δείχνει;

Mαμακία μου ......:slap:

Είχα βάλει TJMax Offset -10 για τον Ε8400 και το ξέχασα...:sorry:

Οπότε έχουμε +10 τις θερμοκρασίες.

Και πάλι όμως είναι καλύτερες από τον Ε8400....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αισθηση και πως ο 8400 εχει χειροτερες Τ;

Για τις θερμοκρασίες, ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω σίγουρα γιατί εκτενώς είχα δοκιμάσει τον Β3 μου, τον G0 απλά τον παράτησα στα auto γιατί βαριόμουν + δεν προλάβαινα να τεστάρω. Μου φαίνεται λίγο απίθανο να έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά 4πύρηνος στα 65nm από 2πύρηνο στα 45nm, αλλά...who knows?

Για την αίσθηση σε desktop και τα λοιπά, θεωρώ πως και ο 4πύρηνος έχει αυτό το "lag" των Core, αλλά όσο ανεβάζεις MHz αυτό στρώνει. Εκεί που φάνηκε τρελά η διαφορά στα Windows, όταν άλλαξα από Ε6600 σε Q6600 ήταν στο boot - στον Quad απλά δεν προλάβαινες να δεις πότε φόρτωσε η taskbar, στον Duo "ένιωθες" μια μικρή καθυστερησούλα.

Γενικά, ναι, μπορείς να πεις ότι είναι πιο καλός σε απόκριση, αλλά και πάλι πιστεύω πως δε φτάνει έναν Phenom, αν μπορούσε να πιάσει τα ίδια MHz.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καταλυτικό ρόλο παίζαν οι μνήμες που είχε ο καθένας - θυμάμαι είχα κάτι στικάκια που αντέχαν 2-2-2-5 στα 220 κοντά. Αν τους έβαζες 3-3-3-6, τα κατέστρεφες, ένιωθες κατευθείαν ότι το σύστημα γονάτισε.

Στους Core αυτό δε συμβαίνει, τι 3-3-3-8 να χεις, τι 5-5-5-15, δεν πολυνιώθει. Όταν έκανα λοιπόν τη μετάβαση από τον Opteron 165 (2.6 GHz για 24/7) στον Ε6600 (2.4 GHz default) και μπούταρα τις πρώτες φορές μέχρι να γίνουν τα Windows εγκατάσταση και να περάσω όλα τα προγράμματα...ήταν αργός, στην κυριολεξία μου φάνηκε ότι όλες οι μετρήσεις που τον έβγαζαν πάνω από τον FX-60 ήταν μούφες.

Μέχρι που κλόκαρα στα 3.6 και όλα άλλαξαν, ίδια απόκριση με τον Opteron και φυσικά επιδόσεις που σου πέρναν τα μυαλά, ειδικά σε encodings.

Γι αυτό πιστεύω ότι, ένας Phenom στα 3.4-3.6 θα έχει ακόμα καλύτερη "αίσθηση" από έναν Core. Βέβαια όλα αυτά, μέχρι να βγουν οι Nehalem :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καταλυτικό ρόλο παίζαν οι μνήμες που είχε ο καθένας - θυμάμαι είχα κάτι στικάκια που αντέχαν 2-2-2-5 στα 220 κοντά. Αν τους έβαζες 3-3-3-6, τα κατέστρεφες, ένιωθες κατευθείαν ότι το σύστημα γονάτισε.

Και εγώ σφιχτά τα είχα όλα (Χ2 4200 @ 2.7GHz, RAM @ 2-3-2-5, ΜΗz δε θυμάμαι...)

Anyway, δεν έχει και πολύ σημασία γιατί όπως είπες...

Βέβαια όλα αυτά, μέχρι να βγουν οι Nehalem :D

:D :clap:

Link to comment
Share on other sites

Dag, τον 8400 τι τον έκανες?

Τον έχω και κάθεται για BACKUP...;)

Δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμη ποιόν από τους δύο θα κρατήσω..

Μου αρέσει η αίσθηση του Quad αλλά δεν έχω κάνει ακόμη κανένα σοβαρό OC και Bench ...

To καλύτερο που έχω κάνει μέχρι τώρα με τον Q6600 είναι να κάνω Boot στα Windows Vista στα 3830, αλλά από σταθερότητα ..... 5 sec Othos ...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.