Jump to content



Eνας ΙΝΤΕL Noob ανάμεσά σας...


Dagalidis

Recommended Posts

  • Replies 375
  • Created
  • Last Reply

Dag, μην περιμένεις και πολλά παραπάνω. Εγώ με τον δικό μου είχα benchάρει 473Χ9 με νερό και όταν είχαμε τα χιόνια!!! Δλδ τα 500 fsb που λες για τον Q6600 ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας (για 9άρι multi και γήινη ψύξη λέμε πάντα). Για bench,μόνο στο 06 λέει ο Quad, σε όλα τα άλλα θες ρολόγια, που μόνο οι 8Χ00 μπορούν να σου δώσουν :flower:

Link to comment
Share on other sites

Ο Quad υπερέχει σε APPS που έχουν την ικανότητα mutlitasking αλλά ελαχιστα GAMES υπάρχουν που να κάνουν κάτι τέτοιο.

Ο Dual απλά σπέρνει σε GHz και τα παιχνίδια απογειώνονται σε Frames, αλλά σε Desktop τρώνε σκόνη από τον QUAD...

Δύσκολη η επιλογή τελικά,,,,

Δέχομαι και έντονες πιέσεις να πουλήσω τον Ε8400 :hehe:

To Σαββατοκύριακο και μετά από πραγματικό λιώσιμο σε BENCH θα βγάλω την απόφασή μου....

Εαν είναι να πουλήσω τον Ε8400 θα τον δώσω σε κάποιον που θα προκύψει από κλήρωση....:slap:

Link to comment
Share on other sites

Aντε να ανεβάσουμε τα ρολόγια και να Benchάρουμε για να δούμε πως πάει ο Quad σε σχέση με τον Ε8400....:clap:

3DMARK03 & Windows Vista Ultimate 32bit....

6gs3w23gz8bc2igt801i.jpg

http://service.futuremark.com/compare?2k3=5857724

ΥΓ. Δεν μετράω σταθερότητα αλλά Μέγιστα Bench ΜΗζ .... :happy2:

Link to comment
Share on other sites

CASE CLOSED.....

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές & overclock, αποφάσισα να κρατήσω τον Ε8400 και να πουλήσω τον Q6600...

Eντάξει, καλός ο τετραπύρηνος - καλό overclock (3700 σταθερά) ίσως και παραπάνω, αλλά ο E8400 πάει 1 Ghz παραπάνω και τα ξεσκίζει όλα τα BENCH xωρίς δεύτερη κουβέντα...

Η μοναδική περίπτωση που ο τεραπύρηνος σηκώνει κεφάλι είναι σε multitasking όταν οι εφαρμογές το υποστηρίζουν....

Ομως ο Ε8400 είναι πραγματικό κελεπούρι αφού με χαμηλό vcore πάει στο θεό του. :inlove::hug:

UPDATE.....

Exει βελτιώσει και το Performance στις μνήμες και είμαστε άρχοντες....

fvs3shpkqiksrtlua8cp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mήπως πρέπει να κρατήσω τον Q6600 τελικά ?

Οσο του βάζεις τάση αυτός σκαρφαλώνει τα ΜΗΖ χωρίς να δείχνει σημάδια κόπωσης...

Κανονικότατο BOOT στα Windows Vista στα 3960 ΜΗΖ.....

και ένα VALIDATION στα 4GHZ ....

Στα 3950 βγάζει και 3D BENCH .....:worship:!!!!!:jump:

nczki1l5qwa1zxp692pn.jpg

xmh5xoxd5ly3iryfy97o.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=375492

Και μην ξεχνάτε ότι όλα αυτά τα κάνω με αέρα κοπανιστό...... :T:

Tι να κάνω βρε παλουκάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί θα με τρελάνεις. Τι 3D bench βγάζει στα 3950? 2Κ6 ή 2Κ3? Δε σου κάνει throttling?

Σε περνάω για 5MHz :p

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=374088

ΑQUAMARK δοκίμασα μέχρι τώρα και έτρεξα 3dmark06 αλλά κόλλησε στο δεύτερο CPU TEST...

Θα δώσω λίγη τάση παραπάνω και θα τα βγάλω..... :T:

Link to comment
Share on other sites

:boxed: Δεν γίνονται αυτά. Μπράβο πάντως.

Φαίνεται η INTEL μου έδωσε ΒΟΝUS που άφησα την AMD και μου έκατσαν ΦΟΒΕΡΕΣ CPU.....

Iσως με μιά καλύτερη μητρική με P45 Chipset Σπάσω τα RECORD με Aircooled Σύστημα....

Αντε τώρα να αποφασίσω ποιό από τα 2 CPU θα κρατήσω....:slap:

Link to comment
Share on other sites

Dag πόση τάση είχες δώσει για τα 4GHz; Θυμάμαι πως για πλησιάσει τα 4.2GHz ο δικός μου (δεν πήγαινε άλλο μάλλον λόγω μητρικής), είχα δώσει από το BIOS περίπου 1.62V (τα οποία τα έχω μετανιώσει, γιατί μου φαίνεται πως από τότε οι θερμοκρασίες του αυξήθηκαν, καθώς ήμουν και με αέρα).

Link to comment
Share on other sites

Dag πόση τάση είχες δώσει για τα 4GHz; Θυμάμαι πως για πλησιάσει τα 4.2GHz ο δικός μου (δεν πήγαινε άλλο μάλλον λόγω μητρικής), είχα δώσει από το BIOS περίπου 1.62V (τα οποία τα έχω μετανιώσει, γιατί μου φαίνεται πως από τότε οι θερμοκρασίες του αυξήθηκαν, καθώς ήμουν και με αέρα).

Η μεγαλύτερη τάση που έδωσα για τα 4050 είναι 1.528 και δε δ'ινω παραπάνω εκτός και δροσίσει και πέσουν οι θερμοκρασίες......

Η δική μου μητρική δε σηκώνει παραπάνω από 460 σε QUAD αλλά θα προσπαθήσω έτσι για τον χαβαλέ να δώ που θα φτάσω...

Link to comment
Share on other sites

Dag ξερεις οτι σ αγαπαω μιας και ειμαστε στο AMD-family......αλλα πες μου ειλικρινα.....ποσα κομματια διπυρηνων και 4πυρηνων δοκιμασατε με τα παιδια πανω για να σου κατσουν αυτα τα 2 διαμαντια?:)

(με εχει φαει η περιεργεια μα τον αγιο πιπινιο) :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.