Jump to content



FOXCONN BlackOps mini review...


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Και γώ την ίδια απορία είχα ρε στέλιο.

Κοίταγα το pdf και βλέπω τριμμερ...τι σκ@τα λέω,υποτίθεται ότι δεν θέλει καμιά μόντα η μητρική.

Αμ το πλέξυ που δίνουν για να βάζεις πάνω την μητρική το είδες?

Τρελό bundle το πράμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μητρική ΔΕ θέλει ΚΑΝΕΝΑ Mod ..... :)

Να πω σ'αυτό το σημείο και κάτι άλλο......

Ο E8400 μου είχε πιάσει 540MHz FSB πάνω σ'αυτή τη μητρική όπως και σε ΟΛΕΣ τις άλλες που τον είχα δοκιμάσει - προφανώς εκεί τερματίζει το FSB του..... :)

Άρα από FSB σε διπύρινους θα πρέπει να τα πάει καλά......

Το πρόβλημα είναι λίγο με τους τετραπύρινους που έχω δουλέψει πάνω της.....Δεν ανεβάζουν τα FSB που ανεβάζουν σε άλλες έτσι όπως τους παίζω εγώ πάνω της, ΑΛΛΑ για - παράδειγμα - το memory bandwidth που πιάνω με μία ASUS P5WS Pro στους 450MHz FSB και μνήμες 1:2 δηλ. 900ΜHz(1800MHz DDR), το πιάνω μ'αυτήν στους 420MHz και μνήμες 840MHz......

Άρα για μένα προσωπικά είναι παραπάνω από ΟΚ....... ;)

H retail έκδοση που δοκιμάζω, είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ απ'την BETA που έχω......είναι πιο "εύκολη"..... ;)

Η δε ψύξη του Northbridge, TI να πώ!.....Είχα ξεχάσει να βάλω ανεμηστηράκι από πάνω απ'το block/ψύκτρα και δεν είδα πάνω από 38*C στο North μετά από ώρα με 1.6Volts.... :worship:

H δε υποστοίρηξη απ'τους τεχνικούς του Bios είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από ΤΕΛΕΙΑ..... :worship:

Π.Χ.

Είχα ένα πρόβλημα με τις καινούργιες κάρτες ASUS 3870x2 με τα τέσσερα DVI (πολλές μητρικές έχουν πρόβλημα μ'αυτές τις κάρτες).....

ΔΕΝ έδιναν σήμα στην οθόνη για ν'ανάψει ενώ έβλεπα ότι έμπαινα κανονικά windows χωρίς να βλέπω τίποτα στην οθόνη......

Στέλνω μήνυμα στο Samino......πάει κι αγοράζει μια τέτοια κάρτα......το λέει στους τεχνικούς του Bios.....και το ΙΔΙΟ βράδυ έχω μήνυμα με καινούργιο bios...... :flower:

Αν αυτή δεν είναι υποστοίριξη, τότε ποιά είναι?..... :T:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο γιωργο σε αυτα που λες στο τελος αλλα δεν νομιζω να το εκαναν για ολους αυτο,τι θελω να πω εσυ στην ελλαδα εισαι ο extreme reviewer μας.αν η μητρικη ειχε καποιο λαθος η δεν ηταν καλη και το ελεγες δεν θα πολουσε τπτ ενω τωρα ηρθε στα χερια σου μια μητρικη που σκοτωνει και ειναι η αληθεια και μας το λες.ετσι και οι εικοσι που θα ερθουν εφυγαν στο λεπτο.

συνεχισω πες οτι εγω επαιρνα την μητρικη αυτη και διαπιστωνα το προβλημα αυτο δεν νομιζω να ειχα την ιδια μερα νεο bios.

πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.ο τροπος εξυπηρετησης τον τεχνικων της θα φανει σε καθημερινα προβληματα που θα εχουν η users :p,συνεχισε λεμε το review

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μητρική ΔΕ θέλει ΚΑΝΕΝΑ Mod ..... :)

Να πω σ'αυτό το σημείο και κάτι άλλο......

Ο E8400 μου είχε πιάσει 540MHz FSB πάνω σ'αυτή τη μητρική όπως και σε ΟΛΕΣ τις άλλες που τον είχα δοκιμάσει - προφανώς εκεί τερματίζει το FSB του..... :)

Άρα από FSB σε διπύρινους θα πρέπει να τα πάει καλά......

O 8400 σου εχει πιασει 570 στις P5E3 WS και P5W64 . Και ο Τασος , αλλα και ο Αριστειδης τοσο τον εφτασαν .

Πρεπει να δοκιμαστει η μητρικη με εναν διπηρυνο που ξερουμε οτι ανεβαζει για να ειμαστε πιο σιγουροι...

Εχεις ελευθερη μητρικη για να περασω την Τριτη και να δοκιμασω για καμμια ωρα ??? Εννοειται με αερα ολα .

Link to comment
Share on other sites

O 8400 σου εχει πιασει 570 στις P5E3 WS και P5W64 . Και ο Τασος , αλλα και ο Αριστειδης τοσο τον εφτασαν .

Πρεπει να δοκιμαστει η μητρικη με εναν διπηρυνο που ξερουμε οτι ανεβαζει για να ειμαστε πιο σιγουροι...

Εχεις ελευθερη μητρικη για να περασω την Τριτη και να δοκιμασω για καμμια ωρα ??? Εννοειται με αερα ολα .

Εμένα με τα settings που τον δούλευα, τόσο περίπου πήγαινε σε όλες.....

Έχω μητρική με αέρα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

τουμπανιζατερ αλλα πρεπει να δουμε το maxfsb, 540 ειναι συγκριτικα mainstream αλλα αν ειναι τοσο σφιχτο οσο λες στα 580 θα ξυριζει. Εγω θελω να δω το intel p45 που φτιαχνει για την extreme σειρα h foxconn, αληθεια o shamino εχει βαλει χερι σε αυτην?, παιζει να μουρθει..

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο γιωργο σε αυτα που λες στο τελος αλλα δεν νομιζω να το εκαναν για ολους αυτο,τι θελω να πω εσυ στην ελλαδα εισαι ο extreme reviewer μας.αν η μητρικη ειχε καποιο λαθος η δεν ηταν καλη και το ελεγες δεν θα πολουσε τπτ ενω τωρα ηρθε στα χερια σου μια μητρικη που σκοτωνει και ειναι η αληθεια και μας το λες.ετσι και οι εικοσι που θα ερθουν εφυγαν στο λεπτο.

συνεχισω πες οτι εγω επαιρνα την μητρικη αυτη και διαπιστωνα το προβλημα αυτο δεν νομιζω να ειχα την ιδια μερα νεο bios.

πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.ο τροπος εξυπηρετησης τον τεχνικων της θα φανει σε καθημερινα προβληματα που θα εχουν η users :p,συνεχισε λεμε το review

συμφωνώ και εγώ εδώ

η foxconn μέχρι πρίν 1μισι χρόνο δεν υπήρχε και "αγοράζοντας" το shamino έχει γίνει ΤΟΡ

δε διαφωνώ ότι μπορεί όντως να έχει πολύ καλό support αλλά hipro δεν είμαστε όλοι σαν και εσένα :worship:

παρόμοιο πρόβλημα με το Χ48+3870Χ2 διαβάζω στα φόρα της dfi και ακόμα να το διορθώσουν (1-2 μήνες)

και λένε ότι χρειάζεται bios η κάρτα γραφικών και όχι η μητρική

μακάρι να είναι εναλλακτική της dfi γιατί νομίζω ότι τελευταία η dfi έχει καβαλήσει λίγο το καλάμι :whip:

σίγουρα ο ανταγωνισμός θα ανεβάσει τον πήχη και σε asus που τελευταία είναι απερίγραπτη

Support και συμπεριφορά μητρικής είναι αυτά που μας ενδιφέρουν

περιμένουμε εντυπώσεις :T:

Link to comment
Share on other sites

η foxconn μέχρι πρίν 1μισι χρόνο δεν υπήρχε

H Foxconn εδώ και περίπου 12-13 χρόνια φτιάχνει τις μητρικές για όλους τους servers της Dell.

Αυτό φυσικά δε λέει τίποτα από άποψη overclocking & enthusiast, αλλά οι μητρικές τους ήταν ανέκαθεν φτιαγμένες για 100% uptime με 100% load, σταθερά ρεύματα και υψηλές απαιτήσεις. Και όλα αυτά για συστήματα με 1, 2 και 4 επεξεργαστές και 4-16 DIMMs.

Οπότε κάτι ξέρουνε κι αυτοί από τεχνολογία, άσχετα αν εσύ τους πρωτοάκουσες πριν από 1μιση χρόνο ;)

Link to comment
Share on other sites

η foxconn μέχρι πρίν 1μισι χρόνο δεν υπήρχε και "αγοράζοντας" το shamino έχει γίνει ΤΟΡ

E όχι ρα συ :p , Αν ήταν έτσι να γινονται εταιριες TOP, θα ανοιγα και γω μια :p

http://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn

Ο shamino ήταν το κερασακι στην τουρτα μιας πολιτικης που αρχισε εδω και λίγα χρονια με την

προσληψη ex-DFI bios engineers κλτ με στοχο την overclocking & enthusiast αγορά, όχι οτι δεν ειχε αυξανομενα κερδη και απο τοτε που αποφασισε να βαζει το ονομα της πάνω, στις έτσι κι αλλιως δικες της motherboards.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, η wikipedia έχει καταντήσει αστεία πηγή ενημέρωσης. Μόνο για να πάρεις γεύση είναι. Η Foxconn έχει όνομα τόσο στις μητρικές τα τελευταία χρόνια (βλ. Mars κορυφαία για το 2007) όσο και στις κάρτες γραφικών. Το ότι δεν έρχεται στο Ελλαδιστάν δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει σαν εταιρία.

Εμείς εδώ έχουμε καταντήσει "πρεζάκια" της Asus & Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

τουμπανιζατερ αλλα πρεπει να δουμε το maxfsb, 540 ειναι συγκριτικα mainstream αλλα αν ειναι τοσο σφιχτο οσο λες στα 580 θα ξυριζει. Εγω θελω να δω το intel p45 που φτιαχνει για την extreme σειρα h foxconn, αληθεια o shamino εχει βαλει χερι σε αυτην?, παιζει να μουρθει..

550 επαιζε η 1η μου maximus extreme με PL 8 . Η 2η στα 542 μουλαρωνε (για orthos large)

Εμένα με τα settings που τον δούλευα, τόσο περίπου πήγαινε σε όλες.....

Έχω μητρική με αέρα.... ;)

ΟΚ τοτε . Μιλαμε παλι αυριο , ωστε να σου φερω 1-2 E8500 την Τριτη . :)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν την ήξερα απο πρίν αφού δεν είχε λύση για desktop χρήση τύπου dfi/asus

έμαθα όμως ότι έχει ιστορία όπως λέτε

αυτό και πάλι δε σημαίνει τίποτα

δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις μία μητρική να δουλεύει στοκ, μή το χρησιμοποιήτε σαν δικαιολογία γιατί είναι αστεία

πότε πρωτο ασχοληθήκατε με τη foxconn παρακαλώ? και γιατί?

λόγω κάτι τέτοιων thread σε παρόμοιου περιεχομένου forums απο μία ομάδα overclockers που φυσικά έλαβε free ES (και όχι μόνο λογικά) (καθαρότατο marketing)

δε με χαλάει καθόλου βέβαια σαν καταναλωτή, ίσα ίσα

αυτό λέω εγώ

Link to comment
Share on other sites

E, μα όλοι κάπως έτσι δεν ενημερωνόμαστε για το τι hardware κυκλοφορεί κατά καιρούς, άσχετα με το τι brand name φέρει. Anyway, καιρός ήταν να κυκλοφορήσει και στην ελληνική αγορά κάτι πραγματικά καλό.

Link to comment
Share on other sites

E, μα όλοι κάπως έτσι δεν ενημερωνόμαστε για το τι hardware κυκλοφορεί κατά καιρούς, άσχετα με το τι brand name φέρει. Anyway, καιρός ήταν να κυκλοφορήσει και στην ελληνική αγορά κάτι πραγματικά καλό.

Αυτό,

και μακάρι τα μαγαζιά να κόψουν τα 100 μοντέλα της asus και να αρχίσουν να φέρνουν και dfi/foxconn/abit περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν την ήξερα απο πρίν αφού δεν είχε λύση για desktop χρήση τύπου dfi/asus

έμαθα όμως ότι έχει ιστορία όπως λέτε

αυτό και πάλι δε σημαίνει τίποτα

δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις μία μητρική να δουλεύει στοκ, μή το χρησιμοποιήτε σαν δικαιολογία γιατί είναι αστεία

πότε πρωτο ασχοληθήκατε με τη foxconn παρακαλώ? και γιατί?

λόγω κάτι τέτοιων thread σε παρόμοιου περιεχομένου forums απο μία ομάδα overclockers που φυσικά έλαβε free ES (και όχι μόνο λογικά) (καθαρότατο marketing)

δε με χαλάει καθόλου βέβαια σαν καταναλωτή, ίσα ίσα

αυτό λέω εγώ

ΠΡΙΝ αρχίσω να σου πώ το εξής: Πάρε ΟΠΟΙΑ μητρική θέλεις (socket 775) και ΚΟΙΤΑ ΚΑΛΑ ΤΙ γράφει πάνω του! (το socket)....Μήπως βλέπεις τη λέξη "Foxconn" ? :p

DDR Slots, mainboard parts και άλλα ΠΟΛΛΑ φτιάχνει και πουλάει σε ΟΛΟΥΣ τους άλλους, ΣΥΝ ότι ήταν και τώρα είναι και επίσημα κατασκευαστής των OEM INTEL μητρικών...... ;)

ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ: :D

Free ES παίρνω (και ΠΟΛΛΑ περισσότερα) απ΄την ASUS......Γιατί το παίρνεις σαν "διαφήμιση"?.....Δε θα μπορούσα να παρουσιάσω και την ASUS P5W64 EVOLUTION που έχω ΔΥΟ καλύτερα?........ΘΕΣ να τις βάλουμε δίπλα-δίπλα και να πάμε για το max overclock?..... ;)

Εγώ ΔΕ διαφημίζω......παίζω με ότι με "συμφέρει" στο ΜΑΧ που μπορώ να πάω και ΑΥΤΟ το max δείχνω..... ;)

Χλέστικα αν αυτό το "ΜΑΧ" λέγεται FOXCONN ή ASUS ή ABIT.......ΔΕ με ΠΛΗΡΩΝΕΙ καμμία απ'αυτές......Όταν θα πληρώνομαι θα το μάθετε....... :p

Πιο παλιά δεν είχα την ABIT?.....Μετά με πλησίασε η ASUS και με "τράβηξε" κοντά της......Ξέρεις γιατί?.....

α. Γιατί ζητάγαμε bios απ'την ABIT για να λύσουμε τα όποια προβλήματα είχαμε και μας έδινε μετά από ΜΗΝΑ/ΔΙΜΗΝΟ.......H ASUS ΧΩΡΙΣ να στείλουμε e-mail, μας έστελνε κάθε τόσο και νέα bios.....

β. Μου παθαίνει ζημιά η μητρική με το 680 της ABIT πάνω σε hot περίοδο benching SLI και τους ζητάω άλλη.....ξαναζητάω.......ξαναζητάω......και........ μου στέλνει η ASUS ΔΥΟ Striker Extreme.....

EM δεν πληρώνομαι.........ΕΜ χαλάω ΚΑΙ ΚΑΡΓΑ Ευρά για Άζωτο (300άρες για ένα benching session και...) .....ΕΜ χαλάω και τις εργατώρες μου πάνω σε μια μητρική (γιατί να μη τις δουλέψω να βγάλω και κάνα φράγκο?).....ΕΜ τους "διαφημίζω" το προϊόν τους με μεγάλα σκορ τσάμπα (γι'αυτούς, γιατί πόσο νομίζετε ότι τους κοστίζει μια μητρική - πιο πολλά είναι τα σταλτικά που πληρώνουν)......ΕΜ να μη μου στέλνουνε και μια για backup?.....

Τώρα με την FOXCONN:

Όταν πήρα την ΠΡΩΤΗ BETA ήταν ΧΑΛΙΑ.......Memory Bandwidth σαν DDR - OYTE KAN σαν DDR2 όχι DDR3 που είναι!......Είδατε να γράψω τίποτα?......Αφού ΔΕΝ έπαιζε τι να κάτσω να γράψω?......Να πάρω κοσμάκη στο λαιμό μου?........

Έρχεται μετά από κάνα μήνα/δίμηνο η δεύτερη BETA......Μετά από 3/4 μέρες μου στέλνει μήνυμα α Shamino και μου κάνει παράπονα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ παίζω με τη μητρική τόσο καιρό........και τον αρχίζω κι εγώ!..... :rofl:

Αφού ΔΕΝ παίζει του λέω ΤΙ να παίξω?......Αν θέλεις ΜΟΝΟ να την κάνω review εντάξει του λέω.....Αν θέλεις WRs και υψηλά σκορ α. θα περιμένεις και β. υποστοίριξε μας με Bios updates.....

To PCI-E ήταν Locked στους 100MHz......άντε τώρα να παίξεις 3D και να πας για σκορ με 100MHz PCI-E

To Memset ΔΕ δούλευε και η μητρική είχε ΜΟΝΟ 5 settings στο bios.....ΤΙ να κάνω?....

Τα users profiles δε δούλευαν και αν κρασάριζες θα έπρεπε να τα βάλεις ΟΛΑ απ'την αρχή.....

Οι τάσεις ήταν τρεις λαλούν και δυο χορεύουν....

......και γίνεται ένα ΜΠΡΑΦ......και παίρνουμε έως και ΤΡΙΑ Bios τη ΜΕΡΑ.....ΕΛΕΟΣ......πως θα τα δοκιμάσουμε όλα αυτά?....

Bios λέει δε θέλατε, ε πάρτε να 'χετε.....Ο Shamino τους ξέσκισε τους τεχνικούς των Bios..... :rofl:

H μητρική μετά από Bios updates και τέτοια τώρα πετάει......ΤΩΡΑ μπορώ κι εγώ να τη δείξω με το κεφάλι ψηλά πλέον και να βοηθήσω στην αρχή όποιον την πάρει..... :)

Όποιος θέλει κάτι εύκολο κι απλό, ας πάρει κάτι άλλο.....ΔΕΝ του κάνει αυτή...... ;)

ΟΥΦΦΦΦΦΦ.........ΠΟΛΛΑ έγραψα πανάθεμά σας και δεν έχω συνηθίσει....... :D

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.