Jump to content



FOXCONN BlackOps mini review...


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Τι να πω... Αυτή η μητρική με έχει διαλύσει ψυχολογικά. Εκεί που λέω πως κάτι πάει να γίνει ξεκινάνε τα C1, E1, E0, 3d..... Που δεν ξέρω και σημαίνουν... Η Foxconn σκέφτηκε να βάλει μέσα "νεκροτάμπελα" αλλά μια λίστα με τα debugs δεν έβαλε.

FSB 520, ε και;;; Αφού δεν παίζει πουθενά σε νορμάλ χρονισμούς, έστω βρε αδερφέ στα 1800 οι μνήμες και ο επεξεργαστής στο 9Χ500... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Έχω γεμίσει ένα τετράδιο με σημειώσεις, είμαι με το G22 bios και μια οι ρυθμίσεις παίζουν και δέκα δεν παίζουν. Με το G17 οι μνήμες παίζουν μια χαρά αλλά ο επεξεργαστής πάει το πολύ μέχρι 430 για να μην πω 420.

Εντάξει, το κατάλαβα κι εγώ πως η μητρική είναι μόνο για QX9XXX επεξεργαστές αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Δεν ζήτησε κανείς να μπορεί να παίζει τον 8500 στα 9.5Χ520 (που θα έπρεπε!!! πχ. η Maximus Extreme το κάνει ΑΝΕΤΑ), αλλά να μπορεί να benchάρει κάποιος με ένα 9.5Χ480 και τις μνήμες σφιχτά (που υποτίθεται πως εκεί είναι το φόρτε της Blackops) αλλά τίποτα.

Τέλος πάντων, η προσπάθεια συνεχίζεται. Αν βγάλω όλη την σειρά των 2D & 3D benhces σε μια σοβαρή συχνότητα (4.3-4.5) και τις μνήμες 1800+ δεν το βάζω κάτω. Μόλις γίνει αυτό, ή θα μπει στο κουτί στο κουτί της και μετά στο ράφι ή θα βάλω πάνω έναν 4300 και θα την κάνω κατεβαστήρι...:bye:

ΥΓ. Ένα πράγμα απέδειξε αυτή η μητρική. Υπάρχουν αυτοί που ξέρουν και αυτοί που νομίζουν πως ξέρουν.. Εγώ ανήκω στην 2η κατηγορία :TD:

Link to comment
Share on other sites

Tι λές ρε γείτονα? Αμάν! Απογοήτευση δλδ η μητρική! Εγώ φαντάσου με την rampage χωρίς να είχα ποτέ Asus σε Intel πρώτη φορά μπούταρα 550 :hehe:

Γεια σου Ανέστη. Απογοήτευση είναι βαριά λέξη. Απλά δεν είναι για τα κυβικά μου. Και όπως είπα, προσωπικά, νόμιζα πως ήξερα κάποια πραγματάκια. Αυτή η μητρική με έκανε να αναθεωρήσω :wall:. Η προσωπική μου άποψη, μετά από περίπου 20 ώρες δοκιμών (αναγκάστηκα να κάνω 3 φορμάτ λόγω των αλλεπάληλων reset) είναι πως η μητρική δεν είναι για διπύρηνους επεξεργαστές. Μακάρι να βγει κάποιος εδω και να με διαψέυσει, να βγάλει όλη την σειρά των benchmarks σε ένα αξιοπρεπέστατο 9Χ520 με τις μνήμες 2000 και ας είναι και χαλαρές.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ένα πράγμα απέδειξε αυτή η μητρική. Υπάρχουν αυτοί που ξέρουν και αυτοί που νομίζουν πως ξέρουν.. Εγώ ανήκω στην 2η κατηγορία :TD:

Η μισή αλήθεια.

Υπάρχουν αυτοί που ξέρουν γιατί την παίρνουν,και αυτοί που νομίζουν.

είναι πως η μητρική δεν είναι για διπύρηνους επεξεργαστές

Χμ..

Να σου παραθέσω quote που το φωνάζανε διαρκώς?.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μπορώ να σου παραθέσω άλλα τόσα που έλεγαν ότι παίζουν οι διπύρηνοι απλά δεν ανεβαίνουν όσο σε άλλες μητρικές.

ΥΓ. Όσο για την πρώτη παράθεση που βάζεις. Δεν πρόκειται για μισή, ούτε ολόκληρη αλήθεια. Πρόκειται για προσωπική άποψη. Δεν τους έβαλα όλους σε ένα τσουβάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ακούλη. το ξέρεις οτι άθελα σου με έφτιαξες ΑΣΧΗΜΑ;

Πατησα στο λινκ που έδωσες και μου έβγαλε αυτο:

"nVidia 790i SLi Data Corruption - Solved?"

Οφείλω να ομολογήσω οτι αν και η BlackOps ειναι πολυ κακομαθημένη, τα thread της είναι γεμάτα χρήσιμες πληροφορίες... :p :P

Link to comment
Share on other sites

580MHz FSB benchable με τον μπουρούχα τον E8400 ES μου είναι καλά?..... και στα 590MHz FSB παγώνει......Με αέρα όλα αυτά....... :whistling

Θέλει δουλειά όμως ακόμα το bios........Είμαστε πάντως σε καλό δρόμο....

Link to comment
Share on other sites

xm...

Με τι settings και το κυριότερο με ποιο bios Γιώργο?

Το μεγαλύτερο που είχα δεί στο XS ήταν 560fsb και αυτό αμφίβολο.

Τώρα σκάς και σύ με τα 580 και είναι να τρελαίνεσαι.

FSB ακούμε και FSB δεν βλέπουμε :hm:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω με τι bios τα εκανες αν και δεν νομιζω να κυκλοφορει...

Την θέλω 600+++++

Με το official P04 το οποίο προφανώς θα κυκλοφορήσει όπου να 'ναι..... ;)

Για 600+ FSB θα μου φέρει ο gprhellas του tsan τον E8500 να δοκιμάσω..... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.