Jump to content



Φιλτρα.


Nephiλiμ

Recommended Posts

εχω που λετε βαλει ενα φιλτρο στο intake fan,μιας και αυτο μπαζει την πιο πολυ σκονη,αλλα ο ανεμιστηρας τιποτα.

ρουφαει σαν παπους τον ελληνικο καφε.

0 αποδοση.

καποιο συγκεκριμενο φιλτρο υπαρχει για να μην εχει τοσο μεγαλη πτωση επιδοσεων @ ανεμιστηρα η καμια αλλη ιδεα?:...:

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εβαλες? σφουγγαρι απο φιλτρο αερος απο παπι/σκουτερ?

η αποροφητηρα κουζινας? το δευτερο ειναι αρκετα ψιλο θα ελεγα και δεν εχει

προβλημα εκτος αν το διπλωσες πολλες φορες.αν δεν εχεις βαλει το δευτερο

βαλτο αλλα να το διπλωσεις 2 φορες max.

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εβαλες? σφουγγαρι απο φιλτρο αερος απο παπι/σκουτερ?

η αποροφητηρα κουζινας? το δευτερο ειναι αρκετα ψιλο θα ελεγα και δεν εχει

προβλημα εκτος αν το διπλωσες πολλες φορες.αν δεν εχεις βαλει το δευτερο

βαλτο αλλα να το διπλωσεις 2 φορες max.

φιλτρο ειχα αγορασει ενα.

ειναι σαν πολυ λεπτο φιλτρο αποροφητηρα..

μια "στρωση" και δυσκολευει να "ρουφηξει" αερα.

Καλτσόν

εχω ακουσει απο πολλους οτι η λυση με το καλτσον δεν ειναι και οτι καλυτερο.

δεν αποδιδει ο ανεμιστηρας και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Τι νουμερο?:jump:

Αυτα τα δικτυωτα ειναι καλα ?:tomato:

Παντως, περα απο την πλακα, ειναι πολυ καλη και πρακτικη ιδεα :banging:

Και πως στερεωνεται το καλτσον πανω στον ανεμιστηρα?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

1)Καλτσόν ψιλό (πειραματιστείτε με τα νούμερα)--> το τεντώνεις φουλ και ανοίγουν οι πόροι του (με φτιαχτό τετράγωνο πλαισιάκι με 4 τρύπες στις διαστάσεις του ανεμιστήρα...από ότι υλικό υπάρχει εύκαιρο...μέχρι και με χαρτονάκι γίνεται...)

2)Φίλτρο απορροφητήρα

Προσοχή με τα καλσόν όμως μην σας πάρουν με το ψιλό ή μην σας γίνει συνήθεια :whip: !

Link to comment
Share on other sites

1)Καλτσόν ψιλό (πειραματιστείτε με τα νούμερα)--> το τεντώνεις φουλ και ανοίγουν οι πόροι του (με φτιαχτό τετράγωνο πλαισιάκι με 4 τρύπες στις διαστάσεις του ανεμιστήρα...από ότι υλικό υπάρχει εύκαιρο...μέχρι και με χαρτονάκι γίνεται...)

2)Φίλτρο απορροφητήρα

Προσοχή με τα καλσόν όμως μην σας πάρουν με το ψιλό ή μην σας γίνει συνήθεια :whip: !

αποροφητηρα το εχω δοκιμασει,ειναι πολυ πυνκο και δε περναει τιποτα...:hm:

Link to comment
Share on other sites

αποροφητηρα το εχω δοκιμασει,ειναι πολυ πυνκο και δε περναει τιποτα...:hm:

Παίζει διάφορα είδη...δεν εννοούσα προφανώς το συμπυκνωμένο που είναι 1mm..

Υπάρχουν και άλλα που είναι φάση υαλοβάμβακας (ή κάτι αντίστοιχο), με πάχος 5-8mm και είναι σαν μαλλί της γριάς για να καταλάβεις...

Δεν είναι άσχημο σαν λύση , άν σου βρίσκεται εύκαιρο βέβαια...

...αν είναι να πελαγώσει κάποιος με το ψάξιμο ή τον αυτοσχεδιασμό, τότε καλύτερα να αγοράσει κάτι έτοιμο, π.χ. συνθετικό ή και αλουμινένιο...

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο δεν σας κάνει? φτηνά είναι...

τετοιο εχω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805660

Όντως άδικα το παιδεύεις Λεώ!

ετσι νομιζω και γω.

ειτε θα χω τη σαχαρα μεσα στο κουτι ή καλη ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο δεν σας κάνει? φτηνά είναι...

Το εχω δοκιμάσει. Είναι καλό στην αρχή αλλά καθαρίζει δύσκολα όταν στουμπώσει σκόνη και χνούδι.

Για αυτό κατέληξα σε φίλτρο απορροφητήρα, το πιο φτηνό που βρίσκω στο super market. Είναι λευκό και αραιό σαν μαλί της γριάς ένα πράμα (κάποιος το ανέφερε ήδη). Δεν κόβει καθόλου τη ροή, το βάζω μονό από τη μέσα μεριά του κουτιού εννοείται και το καθαρίσω κάθε φορά που ...περνά η ηλεκτρική σκούπα από εκεί κοντά, κολλώντας το στόμιο του σωλήνα της σκούπας από την έξω μεριά του κουτιού, στις τρυπούλες που μπαίνει ο αέρας (εκεί κολλάνε και τα χνούδια).

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμάσει. Είναι καλό στην αρχή αλλά καθαρίζει δύσκολα όταν στουμπώσει σκόνη και χνούδι.

Για αυτό κατέληξα σε φίλτρο απορροφητήρα, το πιο φτηνό που βρίσκω στο super market. Είναι λευκό και αραιό σαν μαλί της γριάς ένα πράμα (κάποιος το ανέφερε ήδη). Δεν κόβει καθόλου τη ροή, το βάζω μονό από τη μέσα μεριά του κουτιού εννοείται και το καθαρίσω κάθε φορά που ...περνά η ηλεκτρική σκούπα από εκεί κοντά, κολλώντας το στόμιο του σωλήνα της σκούπας από την έξω μεριά του κουτιού, στις τρυπούλες που μπαίνει ο αέρας (εκεί κολλάνε και τα χνούδια).

Kαι πως το στερεωνεις ? Για δειχε μας καμια photo.....

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε... με κολλητική διπλής όψης. Βέβαια αν θές και ανεμιστήρα θέλει πιο πολύπλοκη πατέντα για να μην μπλέξει με τη φτερωτή. Στο κουτί μου υπάρχει υποδοχή για φαν στους δίσκους και εκεί έχω ένα 8άρη να βάζει με το φίλτο να κάθεται τζάμι χωρίς πατέντες. Πάντως, αν έχεις καλή εξαγωγή (12άρη γρήγορο ή 2χ12 αργούς, τότε δεν χρειάζεται να έχεις και input αν το κουτί σου έχει πολλά ανοίγματα. Το δικό μου έχει πλαϊνά για 6 8άρηδες (2+2+2) και τα έχω φράξει όλα με φίλτρο. Ο 12άρης πίσω και το τροφοδοτικό που βγάζουν, κάνουν την απαραίτητη υποπίεση για να μπει φρέσκος και φιλτραρισμένος από τα πλαϊνά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.