Jump to content



Κινητοποιήσεις στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση


VIL

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply
Δεν τρώνε θέσεις.Άμα ήταν ετσι σε μαθηματικοφυσικα δε θα μπαίνανε 200+ άτομα κάθε χρόνο αλλά 50.

δηλαδή αυτό είναι επιχείρημα; :blink:

Κάποιος άλλος θα μπορούσε να πει ότι αντί να μπαινουν 200+ άτομα θα μπορούσαν μπαίνουν οι διπλάσιοι...;)

over and out from mee too

Link to comment
Share on other sites

Μαστορα,θα λεγα να το κατεβασεις αυτο βιντεακι a.s.a.p :rant::rant:

Υπαρχουν ατομα των οποιων την αδεια δεν εχεις παρει σιγουρα για να το ανεβασεις σε δημοσιο φορουμ....

Απορω πως δεν σε πηρε κανεις πρεφα την ωρα που τραβουσες το βεντεο να σε κανει γκαιντα στο ξυλο :wall:

δεν το τραβηξα εγω.. στο youtube το βρηκα... ουτε εχω πατησει ποτε μου στο φυσικο.. μονο απ'εξω εχω περασει:smoke:

//και σιγα μη με σπασουν στο ξυλο.. ταααααα.... θα παρουνε οι μουσιτσες

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αυτό είναι επιχείρημα; :blink:

Κάποιος άλλος θα μπορούσε να πει ότι αντί να μπαινουν 200+ άτομα θα μπορούσαν μπαίνουν οι διπλάσιοι...;)

over and out from mee too

...πιο πίσω το έχω γράψει.

Στα γρήγορα

ο αιώνιος :δεν δικαιούται καινούργιες εκδόσεις βιβλίων, παρά μόνο τα βιβλια που επρεπε να εχει παρει κανονικα στο εξαμηνο τους, αργοτερα τα πληρωνει.

Η παρακολούθηση είναι ανοιχτή για ΟΛΟΥΣ -εντος και εκτος πανεπιστημιου- οποτε?

Για τα εργαστηρια, στην απιθανη περιπτωση να μαζευτουν ολοι οι αιωνιοι -που δεν εχουμε ορισει τι ειναι κατ εμε-, τοτε απλα θα γινει 2ο τμημα,ή 3ο, 4ο κτλ.Δηλαδη πειραζει που οι καθηγηταδες θα δουλεψουν και 4 ωρες παραπανω τη βδομαδα; (αν και πολλα εργαστηρια τα κανουν οι μεταπτυχιακοι...).

Επίσης, για εστιες-λεσχες, σε μας τουλαχιστον στις εστιες δεν μπορεις να μενεις πανω απο 2 ή 3 χρονια αν θυμαμαι καλα.Και για το φαγητο, οι αιωνιοι προφανως δεν κανουν ΚΑΜΙΑ διαφορα, οταν βγαινουν 15000 πιατα φαι για 10000 φοιτητες.

Τελος ο αριθμος των φοιτητων καθε χρονο κινειται σε ορισμενα στανταρ που οι χ αιωνιοι δεν εχουν καμια επιδραση.

Εγω ξαναλεω οτι η σχολη μου εχει ΜΟ 7.5 χρονακια.Αν οι αιωνιοι -και γενικα αυτοι που αργουν- επηρρεαζανε τον αριθμο τοτε δε θα εμπαινε κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον KoMM.

Έτσι όπως τα λέει είναι για τους αιώνιους. Δεν ενοχλούν σε τίποτα, τουλάχιστο στις δική μου σχολή. Ούτε βιβλία, ούτε πάσο δικαιούνται, οπότε δεν επιβαρύνουν οικονομικά. Επίσης, στις διαλέξεις, μπορεί να έρθει ο κάθε ένας, είτε είναι φοιτητής είτε όχι. Δεν σε μαθαίνει ο καθηγητής. όπως στο σχολείο. Μόνος σου πρέπει να ασχοληθείς και να λύσεις τις απορίες σου, και ότι σου λείπει, πας και το ρωτάς.

Στα εργαστήρια, έτσι και αλλιώς γίνονται σε μικρές ομάδες (τουλάχιστο εδώ...), για να δουν όλοι το πείραμα-διεργασία. Τι να είναι 8 άτομα η ομάδα, τι 10...τι να κάνουν 10 ομάδες, τι να κάνουν 15...μια χαρά βγαίνουν και οι ώρες και η δουλειά...

Επίσης μην ξεχνάμε ότι βασικά όσοι δεν έχουν κάνει τα εργαστήρια στην κανονική διάρκεια, μάλλον δεν θα τα κάνουν και ποτέ, και το ότι οι αιώνιοι από εργαστήρια και εργασίες έχουν ξεμπερδέψει, τουλάχιστο στην ώρα τους. Το μάθημα δεν έχουν γράψει-περάσει.

Τώρα αν μου πει κανείς για το ότι έρχονται να γράψουν και παίρνουν την θέση των άλλων, τότε θα του πω πώς μπορούν να γράφουν σε πολλαπλά αμφιθέατρα και να είναι λίγο πιο κοντά ο ένας στον άλλο. (Θέση παρά θέση και χωρίς μια σειρά κενό...)

@Hayabusa: Χωρίς να θέλω να σε θίξω και αναφέρομαι σε σένα γιατί τα δικά σου post και τα παραδείγματα με τις κρουαζιέρες(:clap:) μου έμειναν.

Εχεις άδικο, καθώς όχι μόνο έχουν αγωνιστεί, αλλά και πολύ πριν από σένα (μένα), και πιθανότατα έχουν ξαναφτάσει στο λιμάνι και άλλες φορές, αλλά δεν μπόρεσαν (ή δεν τους άφησαν...)να ανέβουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν το τραβηξα εγω.. στο youtube το βρηκα... ουτε εχω πατησει ποτε μου στο φυσικο.. μονο απ'εξω εχω περασει:smoke:

//και σιγα μη με σπασουν στο ξυλο.. ταααααα.... θα παρουνε οι μουσιτσες

Έτσι :banging::banging:

Link to comment
Share on other sites

εν ταχει "γνωμοδοτηση " για το βιντεακι :p:p:p:p(τρομαρα μου)...απο τη στιγμη που τραβιεται σε δημοσιο χωρο και οχι σε ιδιωτικο (αρθρο 16 ρουλζζζζζ) ειναι 100% νομιμο...εξαλλου ο οποιοσδηποτε δεν εχει δικαιωμα να μπει εκει μεσα και να κατσει να δει?ο σκηνοθετης μας ουτε σε κρεβατοκαμαρα μπηκε ουτε σε κλειστο ιδιωτικο χωρο...καλο θα ηταν βεβαια να ειχε ζητησει την συναινεση των απεικονιζομενων αλλα φανταζομαι μια τετοια παραδοχη θα οδηγουσε στο εξης παραλογο :θα επρεπε οποιοσδηποτε βιντεοσκοπει δημοσιο χωρο να ρωταει συνεχως τους παρευρισκομενους αν συναινουν,η να βλεπουμε αποκλειστικα βιντεοσκοπησεις νεκρης φυσης...εξαλλου ο ο ιδιος ο χαρακτηρας της συνελευσης ως δημοσιας μαλλον συνηγορει υπερ της διαδοσης αυτου του βιντεο ...

εννοειται βεβαια πως η στρατηγικη του "να του ανοιξουμε το κεφαλι " ταιριαζει μονο σε μια δημοκρατια (Λαικη δημοκρατια ομως :happy2::happy2::happy2:)και αποδεικνυει με περισση γλαφυροτητα την πιστη μας στους δημοκρατικους θεσμους...

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον στην δικια μου σχολη, αν κοπεις στο εργαστηριο, πρεπει να το ξαναπαρακολουθησεις, ετσι ''τρωνε'' θεσεις κατα καποιον τροπο, γιατι υπαρχουν ατομα του εχουν κοπει και 3 και 4 φορες σε ενα εργαστηριο.περισσοτερα τμηματα== περισσοτεροι καθηγητες==μεγαλυτερο κοστος

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε όλα τα εργαστήρια έτσι γίνεται, αλλά αυτό δεν θα πει ότι τρώνε θέσεις...

Εγώ δεν έχω δει ποτέ καθηγητή να κάνει εργαστήριο, πάντα οι μεταπτυχιακοί το κάνουν...

Από την άλλη πόσες ώρες είναι ένα εργαστήριο? Αν δεν χωράνε σε μια μέρα, τα βάζεις την επόμενη, την άλλη βδομάδα και τα σχετικά...

Αυτό δεν θα πει ότι επιβαρύνουν τη σχολή...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα κανουν και οι καθηγητες εργαστηριο, αυτος που κανει την θεωρια κανει και μερικα τμηματα εργαστηριο. 2 ωρες ειναι ενα εργαστηριο.

δλδ ο καθηγητης που κανεις περισσοτερες δεν θελει περισσοτερα χρηματα? ασχετα αν ειναι μονιμος ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα κανουν και οι καθηγητες εργαστηριο, αυτος που κανει την θεωρια κανει και μερικα τμηματα εργαστηριο. 2 ωρες ειναι ενα εργαστηριο.

δλδ ο καθηγητης που κανεις περισσοτερες δεν θελει περισσοτερα χρηματα? ασχετα αν ειναι μονιμος ή οχι.

Ενταξει λοιπον,οι υπερωριες (!!!) των καθηγητων τρωνε τα λεφτα των πανεπιστημιων.

Εγω θα ηθελα παντως τα πανεπιστημια μιας και εχουν τεραστιους χωρους, να κανουν εστιες για ολους τους φοιτητες, και οι φοιτητες να πλερωνουν βιβλιαρακια, εξετασεις, και να ειναι υποχρεωτικη παρακολουθηση.Οπως παλια -εξαιρεση η παρακολουθηση-.

-οταν λεω $ για βιβλια, προφανως δεν εννοω 30 ευρω το βιβλιο-.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον κρατάει κάνεις εκεί με το ζόρι...αν τελειώσει το 8ωρό(λέμε τώρα...) έφυγε, τα υπόλοιπα τμήματα αύριο, μεθαύριο, αντιμεθαύριο και ούτω καθ' εξής...

Βέβαια καταλαβαίνω ότι από σχολή σε σχολή έχει διαφορά (εμάς ποτέ καθηγητής δεν μας έκανε εργαστήριο...), αλλά η λογική είναι ίδια...δεν κάνουν όλοι μαζί εργαστήριο και οι αιώνιοι σε extra ομάδες, κάποια άλλη στιγμή, μέρα, βδομάδα.

Ενταξει λοιπον,οι υπερωριες (!!!) των καθηγητων τρωνε τα λεφτα των πανεπιστημιων.

Εγω θα ηθελα παντως τα πανεπιστημια μιας και εχουν τεραστιους χωρους, να κανουν εστιες για ολους τους φοιτητες, και οι φοιτητες να πλερωνουν βιβλιαρακια, εξετασεις, και να ειναι υποχρεωτικη παρακολουθηση.Οπως παλια -εξαιρεση η παρακολουθηση-.

-οταν λεω $ για βιβλια, προφανως δεν εννοω 30 ευρω το βιβλιο-.

Εμάς τα βιβλία πάνε κάτι €80αρια...δεν ξέρω αν μπορούν όλοι να πάρουν 6*80=€480*2=94=€960 βιβλία τον χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Kαι από τα 2, και εντελώς ασχετα...

Ενώς καθηγητή, το βιβλίο που παίρνουμε, το είδα στου Παπασωτηρίου στα €90...και είναι το λιγότερο χρήσιμο από τα 3 του μαθήματος...

Link to comment
Share on other sites

Και για να απαντησω και στο γ,οσο δικαιωμα εχει αυτος να τραβηξει σε βιντεο τις διεργασιες μιας γενικης συνελευσης αλλο τοσο δικαιο εχει και καποιος αλλος να του ανοιξει το κεφαλι λογω παραβασης των δικαιωματων του ετσι οπως το θετεις.

1)διεργασιες?

εγω κατι πολυχρωμα (για να μην τοποθετηθω κομματικα) ζωα βλεπω να φωναζουν μεταξυ τους σε ενα κλιμα οχλαγωγιας χωρις συγκροτημενο και οργανωμενο διαλογο οπως πρεπει σε μια Σ_Υ_Ν_Ε_Λ_Ε_Υ_Σ_Η

2)παραβιαση δικαιωματων επιφερει να σου ανοιξω το κεφαλι?

να χαρω ριζοσπαστικη και δημοκρατικη αντιμετωπιση ακομα και παρανομα να βιντεοσκοπει καποιος τη (λεμε τωρα) Σ_Υ_Ν_Ε_Λ_Ε_Υ_Σ_Η

ενα πραμα θα πω.......πλεον το ελληνικο πανεπιστημιο δεν σωζεται.και η κατρακυλα δεν ξεκινησε απο τοτε που εγινε ο ντορος για το αρθρο 16.

αλλα απο τοτε που βρωμισε λογω της πολιτικοποιησης ενας χωρος ελευθερης εκφρασης ιδεων....ιδεες που επρεπε να μεινουν αγνες και αμολυντες απο την σημερινη καταντια.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ήταν μεταφράσεις

Από το να διαβάζω για Σοβιετική Ένωση στην κοιτασματολογία σε σημειώσεις του '80...

Δεν λέω καλές οι μεταφράσεις, αλλά αν έχεις καθηγητές που είναι ΤΟP στον τομέα τους (εχω 2 χαρακτηριστικές περιπτώσεις που θεωρούνται στο TOP 5 στον κόσμο), είναι κρίμα να διαβάζεις από βιβλία άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλια της δικιας μου σχολής τα βρισκω χ3 σε τιμες εκτος πανεπιστημιου.Αλλα κανουν 5 ευρω και εξω 25...Γενικα, θα μπορουσαν τα βιβλια να χρεωνονται οπως ανεφερα και πιο πανω με ενα συμβολικο ποσο τετοιας ταξης, οπως και οι εξετασεις.Ουτως η αλλιως δωρεαν δεν ειναι καμια βαθμιδα πλεον.

γιατι ρε παιδια κανουν κακο τα κομματα? εγω θελω πρωτο τραπεζι πιστα στα μπουζουκια και τα καλυτερα μουν!@.Για αυτο ψηφιζω και -insert random ζωα του ελεους-

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.