Jump to content



Κινητοποιήσεις στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση


VIL

Recommended Posts

sln, εσύ πήγαινες επειδή δε σε πείραζε το κάπνισμα (καθότι καπνιστής). Εγώ που έχω πρόβλημα με το κάπνισμα (δεν είναι από αντίδραση, απλά όταν μπαίνω σε τεκέ δεν μπορώ να αναπνεύσω - εδώ έχω πρόβλημα στον "καθαρό" αέρα της Αθήνας) γιατί να μπω σε γενική συνέλευση; Για να μας πουν ότι οι περισσότεροι συμφωνούν με το κάπνισμα; Ήξερα ότι η ΓΣ είναι για να συζητήσουν οι φοιτητές τα προβλήματα της σχολής (κι ενίοτε και των Ζαπατίστας), όχι για να μαζεύονται οι θεριακλίδες της εκάστοτε σχολής.

Εν ολίγοις: Αν δε σέβονται το πρόβλημα που έχω με το κάπνισμα, πως θα συμμετέχω στις γενικές συνελεύσεις; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες ακριβώς το τι γράφω και τι εννοώ.

Αν δεις λίγο τι παίζει, το 70-80% των θέσεων ανώτερης / ανώτατης εκπαίδευσης - και μπορεί και παραπάνω- βρίσκεται εκτός Αθήνας. Ο πληθυσμός όμως, ζει Αθήνα. Δεν θά πρεπε να Πανεπιστήμια να έχουν την αναλογία του πληθυσμού? Δηλαδή εσύ στο χωριό σου έχεις Πανεπιστήμιο? Ή θες να φέρουμε στο χωριό σου? Κι εγώ θέλω στο χωριό μου, University of Davleia, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ εφικτό, γιατί μέχρι πριν από 50 χρόνια δεν είχε Λύκειο.

Να πας στη Λαμία φίλε! Αν και η Αθήνα σε βολεύει μάλλον καλύτερα. Και δεν το θέλω στο χωριό μου το uni. Αλλά αν είναι κοντά είναι σαφώς βολικότερα.

Τώρα στα υπόλοιπα, λες πάλι τα ίδια. Οτι δηλαδή επειδή η Αθήνα έχει το μισό πληθυσμό πρέπει να έχει και τα μισά Πανεπιστήμια. Ε! κάπου εκεί δεν είναι? τι κλαίγεσαι. Για άκου όμως και τη δική μου άποψη: Επειδή οι εισακταίοι με τις υψηλότερες επιδόσεις είναι από την επαρχία, να έχουμε τα καλύτερα Πανεπιστήμια στη επαρχία. Θα σ'άρεσε έτσι? Να χρηματοδοτούνται περισσότερο.

Για τον Σαλονικιό που πάει Κρήτη:

Υπάρχει το εξής μοντέλο. Τελειώνεις το Λύκειο, χωρίς πανελλαδικές. Γουστάρεις να πας στο Χ πανεπιστήμιο. Ωραία. Πήγαινε και δώσε εισαγωγικές στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο με όσους άλλους θέλουν να πάνε στο ίδιο. Και εννοείται ότι τα πανεπιστήμια θα έχουν πλαφόν στα άτομα που παίρνουν. Όχι το σαρδέλιασμα που γίνεται τώρα. Να σας δώ μετά πόσοι θα μαζευτείτε στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Θα σας λένε Φλώρινα και θα λέτε κι ευχαριστώ.

Δεν θά 'πρεπε κάποιος που έχει την εντοπιότητα, να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ να περνάει στο κοντινό του Πανεπιστήμιο?

Θα αστειεύεσαι! Και μετά λες γιατί σε αποπαίρνω! Να με υποχρεώσει κάποιος να πάω να σπουδάσω με βάση την εντοποιότητα? Μαύρο φίδι που τον έφαγε. Σκέψου το μοντέλο που λέω παραπάνω. Πας όπου γουστάρεις και δίνεις εξετάσεις με όλους όσους θέλουν στο ίδιο. Αν είσαι τόσο "μάγκας" (γιατί ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός) μπράβο σου. Όμως δεν θα είναι τα τμήματα όπως τώρα. Υποδομές για 50 άτομα και εισακτέοι 250. Τα φράγκα που περισσεύουν να τα δώσουν στα τμήματα της περιφέρειας για να γίνουν της προκοπής. Για διδάσκοντες don't worry. Υπάρχουν! Ξέρω πολλούς που θα έφευγαν τρέχοντας από την Αθήνα για ένα περιφεριακό αλλά επιπέδου πανεπιστήμιο (υποδομές, πανεπιστημιακή κουλτούρα, κτλ) .

Άσε για ένα σωρό κόσμο που από Αγρίνιο για παράδειγμα, αντί για Πάτρα, έρχεται Αθήνα (γιατί η Αθήνα έχει και καλά καλύτερα Πανεπιστήμια). Προφανώς δεν έρχεται επειδή η Αθήνα είναι η καλύτερη, αλλά επειδή μέχρι πρότινος, με τα λεφτά που στο ΤΕΙ Χαλκίδας νοικιάζεις παράπηγμα, στην Αθήνα νοικιάζεις σπίτι, και μάντεψε το λόγο, κάποιοι ζουν εις βάρος των φοιτητών και των γονιών τους.

Από πότε τα ενοίκια στην Αθήνα είναι φτηνότερα από την επαρχία? Δυστυχώς ισύει και εδώ ο νόμος της ζούγκλας (ε... της αγοράς ήθελα να πω). Αν ολοι αυτοί που λες μαζευτούν στην Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη αυτομάτως η ζήτηση θα πάει στο θεό, μαζί με τα ενοίκια εννοείται. Γιατί να μην διαχειρίζονται τα πανεπιστήμια τη φοιτητική στέγη. Ο ιδιώτης τα δίνει για διαχείριση στο εκάστοτε πανεπιστήμιο το οποίο και συγκρατεί τις τιμές εννοείται. Προς το Εγγλέζικο σύστημα δηλαδή. Μόνο μην μου πεις για τις εστίες.....

Και φυσικά οι πολιτικοί, είναι περήφανοι, διότι θα τσιμπήσουν περισσότερους ψήφους από το χωριό. Γιατί δεν είναι το Πανεπιστήμιο που μετράει, αλλά οι ψήφοι.

Τώρα μιλάς καλά! Εκεί είναι το πρόβλημα. Οτι δηλαδή τα περιφεριακά τμήματα έγιναν καταρχήν για ψηφοθηρικούς λόγους και δεν υποστηρίχθηκαν όπως θα έπρεπε, είναι 5 κτήρια με γραφεία και αιθουσες. Λοιπές υποδομές, ΓΤΠ.

Τα περί Ελληνάρας κλπ. δεν θες να στα απαντήσω πιστεύω, και να προσέχεις και λίγο τον τόνο σου, γιατί δεν θυμάμαι να γνωριζόμαστε.

"Στο web κανείς δεν ξέρει ότι είσαι σκύλος". Δηλαδή, δε σε κρίνω για αυτό που είσαι αλλά για αυτά που λες. Και εν πάσει περιπτώση διάλογος γίνεται. Ήταν πολύ προκλητικά αυτά που είπες και γκάζωσα λίγο.

Για να κλείσω... όπως όλα σε αυτή τη χώρα έτσι και τα πανεπιστήμια είναι γενικά στον αυτόματο πιλότο. Κανείς δεν ασχολείται σοβαρά. Όλοι κοιτάνε τον ευτούλη τους. Και με αυτά που λες με επιβεβαιώνεις γιατί το βλέπεις μονόπλευρα το θέμα και ολίγο ατομιστικά.

Link to comment
Share on other sites

sln, εσύ πήγαινες επειδή δε σε πείραζε το κάπνισμα (καθότι καπνιστής). Εγώ που έχω πρόβλημα με το κάπνισμα (δεν είναι από αντίδραση, απλά όταν μπαίνω σε τεκέ δεν μπορώ να αναπνεύσω - εδώ έχω πρόβλημα στον "καθαρό" αέρα της Αθήνας) γιατί να μπω σε γενική συνέλευση; Για να μας πουν ότι οι περισσότεροι συμφωνούν με το κάπνισμα; Ήξερα ότι η ΓΣ είναι για να συζητήσουν οι φοιτητές τα προβλήματα της σχολής (κι ενίοτε και των Ζαπατίστας), όχι για να μαζεύονται οι θεριακλίδες της εκάστοτε σχολής.

Εν ολίγοις: Αν δε σέβονται το πρόβλημα που έχω με το κάπνισμα, πως θα συμμετέχω στις γενικές συνελεύσεις; :rolleyes:

A καλα σε μας 20 λεπτα μετα την εναρξη της εκαστοτε συνελευσης υπηρχε προβλημα... ορατοτητας οχι απλα αναπνευστικο. :p Αλλα οτι και να γινοτανε, τις μλκ που λεγοντουσαν τις ακουγες καμπανα και δεν χανοτανε η διασκεδαση σου.

Αλλα επαναλαμβανω, αλλες εποχες. Ηταν προ-νομου για χωρους μη-καπνιστων κλπ κλπ.

Επισης με το να επικεντρωνεσαι στο οτι ολοι στις συνελευσεις καπνιζουνε και ενοχλουνε αυτους που θελουνε να συμμετεχουνε ενεργα στα κοινα αλλα τους εμποδιζει η ατμοσφαιρα, χανεις το δασος.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είπα ότι ενοχλούν τους πάντες. Για εμένα μίλησα. Και, σαφώς, δεν είπα ότι είναι το μόνο πρόβλημα στις συνελεύσεις, αλλά για εμένα είναι πολύ σημαντικό θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες ακριβώς το τι γράφω και τι εννοώ.

Αν δεις λίγο τι παίζει, το 70-80% των θέσεων ανώτερης / ανώτατης εκπαίδευσης - και μπορεί και παραπάνω- βρίσκεται εκτός Αθήνας. Ο πληθυσμός όμως, ζει Αθήνα. Δεν θά πρεπε να Πανεπιστήμια να έχουν την αναλογία του πληθυσμού? Δηλαδή εσύ στο χωριό σου έχεις Πανεπιστήμιο? Ή θες να φέρουμε στο χωριό σου? Κι εγώ θέλω στο χωριό μου, University of Davleia, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ εφικτό, γιατί μέχρι πριν από 50 χρόνια δεν είχε Λύκειο.

Το "Πανεπιστήμιο σε κάθε γειτονιά" είναι ένα μοντέλο που δεν μπορεί να λειτουργήσει όταν μιλάμε για σοβαρά ιδρύματα. Το "φροντιστήριο σε κάθε γειτονιά" είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, αλλά μην συγχέουμε το φροντιστήριο με το Πανεπιστήμιο.

Εγώ ξέρω πολλούς φοιτητές, που ενώ είναι από π.χ. Θεσσαλονίκη, πέρασαν Κρήτη.

Σου φαίνεται λογικό? Δεν θά 'πρεπε κάποιος που έχει την εντοπιότητα, να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ να περνάει στο κοντινό του Πανεπιστήμιο? Άσε για ένα σωρό κόσμο που από Αγρίνιο για παράδειγμα, αντί για Πάτρα, έρχεται Αθήνα (γιατί η Αθήνα έχει και καλά καλύτερα Πανεπιστήμια). Προφανώς δεν έρχεται επειδή η Αθήνα είναι η καλύτερη, αλλά επειδή μέχρι πρότινος, με τα λεφτά που στο ΤΕΙ Χαλκίδας νοικιάζεις παράπηγμα, στην Αθήνα νοικιάζεις σπίτι, και μάντεψε το λόγο, κάποιοι ζουν εις βάρος των φοιτητών και των γονιών τους. Και φυσικά οι πολιτικοί, είναι περήφανοι, διότι θα τσιμπήσουν περισσότερους ψήφους από το χωριό. Γιατί δεν είναι το Πανεπιστήμιο που μετράει, αλλά οι ψήφοι.

Τα περί Ελληνάρας κλπ. δεν θες να στα απαντήσω πιστεύω, και να προσέχεις και λίγο τον τόνο σου, γιατί δεν θυμάμαι να γνωριζόμαστε.

Σωτήρης.

κοιτα γενικα συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα,ειδικα περι ...ψηφων...

αλλα αν δε μπορεις να καταλαβεις τον λογο χτισηματος τει ανθοκομιας,ιχθυοκαλλιεργειας,γεωργιας κτλ σε κτηνοτροφικες/γεωργικες περιοχες...τοτε...

δυστυχως δεν εχουμε καταλαβει οτι δεν γινεται να γινουμε ολοι γιατροι,αρχιτεκτονες,δικηγοροι πηρυνικοι φυσικοι...

βλεπω κατι ατομα που μπαινουν σε σχολες πληροφορικης και δεν ξερουν τι ειναι το ποντικι,...και αυτο γινεται ειτε επειδη νομιζουν οτι θα βγαλουν λεφτα απο κει ειτε επειδη την δηλωσαν λογω μεγαλης βασης(αρα καλυτερη σχολη)

περιττο να σας πω οτι στο τει ηλεκτρονικης χανιων που εχει βαση 9 περιπου,θεωρειται απο τις καλυτερες σχολες της ελλαδας...

να δω τι θα κανουν οι 76345734 δικηγοροι που βγαινουν καθε χρονο...

κουγιες θα γινουν ολοι,να βγαινουν στις αννιτες πανιες...

τα ιδιωτικα πανεπιστημια το μονο που θα καταφερουν ειναι να πλουτισουν αυτοι που τα εκμεταλλευονται

παντως το κορυφαιο ειναι αυτο που λενε ιδωτικα ΜΗ κερδοσκοπικα...πως διαολο γινεται αυτες οι 2 λεξεις να ειναι μαζι δεν το καταλαβαινω.

ποιος ιδιωτης θα επενδυσει λεφτα χωρις να εχει σκοπο να βγαλει?:drool:

δηλαδη ποσο κεφτεδες ειμαστε για να τα πιστευουμε?

ηδη σιγα σιγα προς την ιδωτικοποιηση παμε

η βαση του 10 μπηκε για να εχουμε πολλους εκτος δημοσιων σχολων,αρα περισσοτερα ατομα σε ιιεκ,αρα περισσοτερες μιζες

φετος ακουσα οτι τα θεματα στις πανελληνιες ηταν πιο δυσκολα απο ποτε.αρα περισσοτερα ατομα κατω απο τη βαση του 10

αρα περισσοτερες μιζες.

γιατι βγαλανε τις πανελληνιες απο τη δευτερα?

1ον για προεκλογικους λογους

2ον περισσοτερα γραπτα=περισσοτερα λεφτα για να διορθωθουν,αρα κοβουμε κατι απο την παιδεια κατω απο το τραπεζι...:TD:

τα περιφερειακα τει εχουν καταρρευσει,μερικα ισως θελλουν αλλαγες

αλλα τις αλλαγες αυτες δε θα τις αποφασισουν 300 ατομα

αλλα αυτα τα ατομα που γραφουν πανελληνιες αυτη τη στιγμη,αλλα ποιος τους ρωτησε?...

αλλωστε δεν ψηφιζουν ακομα...:tomato:

Βεβαια εμεις ζησαμε σε πιο "ηρεμα" χρονια. Εναν Αρσενη ειχαμε μονο για νταβαντουρι. 1 ή 2 βδομαδες καταληψη συνολικα σαν σχολη το '96-'01.

πιστευω οτι το συστημα του αρσενη ηταν πιο δικαιο απο αυτο που ισχυει σημερα...

Link to comment
Share on other sites

παντως το κορυφαιο ειναι αυτο που λενε ιδωτικα ΜΗ κερδοσκοπικα

νομικα γινεται αυτο,τοσα χρονια εξαλλου υπαρχει ο θεσμος των συνεταιρισμων,οι οποιοι και ιδιωτικοι ειναι ,και μη κερδοσκοπικοι...

τα υπολοιπα περι νεοελληνικου κομπλεξ "ο γιοκας μου η γιατρος η δικηγορος" ειναι 100% σωστα

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι το συστημα του αρσενη ηταν πιο δικαιο απο αυτο που ισχυει σημερα...

Χωρις να θελω να σε προσβαλλω, θα εκπλαγω ευχαριστα αν μπορεσεις να μου πεις τα σημεια στα οποια ενα συστημα που προξενησε Χ μηνες καταληψεων (στο 90% των σχολων) πριν απο καμμια 10ετια ειναι καλυτερο απο ενα συστημα που προξενησε Ψ μηνες καταληψεων το 2007. Εγω την ιδια καραμελα ακουγα τοτε (καταστρεφουν την παιδεια, απαξιωνουν τα πτυχια μας κλπ κλπ) την ιδια ακουγα και στις 4μηνες καταληψεις του 2001 τα ιδια ακουγα και περσι...

Link to comment
Share on other sites

νομικα γινεται αυτο,τοσα χρονια εξαλλου υπαρχει ο θεσμος των συνεταιρισμων,οι οποιοι και ιδιωτικοι ειναι ,και μη κερδοσκοπικοι...

τα υπολοιπα περι νεοελληνικου κομπλεξ "ο γιοκας μου η γιατρος η δικηγορος" ειναι 100% σωστα

Καλά εσύ ξέρεις να επενδύει κάποιος τα κεφάλαιά του και να μήν αποσκοπεί στο κέρδος?

άραγε γιατί να το κάνει για την ψυχή της μάνας του?

όσων αφορά για το παράδειγμα των συνεταιρισμών, υπάρχουν κέρδη τα οποία επενδύονται για κοινό όφελος και τα υπόλοιπα επιστρέφονται με α ή΄β τρόπους στα μέλη του συνεταιρισμού.;)

Σορι για το διπλό

Link to comment
Share on other sites

->Για τα ιδιωτικά, μη κερδοσκοπικά: Ο Κόκκαλης έχει το AIT, οι περισσότεροι από εκεί μέσα είναι με υποτροφία από την Intracom. Μετά τις σπουδές, οι καλύτεροι θα πάνε στην Intracom ή σε κάποια άλλη επιχείρηση του Κόκ...

->Για τη βάση του 10: Ε, όχι και κάποιος που δεν μπορεί να γράψει 10 . στις Πανελλήνιες, να έχει και παράπονο που δεν μπαίνει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ... Καλά κάνανε και τη βάλανε τη βάση αυτή, και κάκιστα την καταργήσανε...

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στην "συνελευση" (200 ατομα/2500, στις 10 το πρωι βγαινει ανακοινωση οτι θα γινει συνελευση στις 12) και αντιμετωπιζεις ενα σωρο ζωα που διαγωνιζονται για το ποιος θα γκαριζει πιο δυνατα για να καλυψει τον διπλα, σκυλοβριζουν και απειλουν αυτους που εχουν μια αντιθετη γνωμη, καπνιζουν (ενιοτε και μαυρο) μεσα στο ολοκαινουργιο και ακριβοπληρωμενο αμφιθεατρο γεμιζοντας τον τοπο καπνο, γοπες και λοιπα σκουπιδια τι να κανεις εκει μεσα?

Εγω τουλαχιστον δεν υπαρχει φορα που να εχω παει και να εχω φυγει ηρεμος. Οκ, δεν ειμαι και ο πιο ανεκτικος ανθρωπος στον κοσμο αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να φευγει οπως μπαινει.

Ετσι και μιλησεις χωρις να εισαι κομματοσκυλο στη καλυτερη θα σε γραψουνε, στην χειροτερη θα πας μια ωραιοτατη εκδρομη στο κατ.

Αν ψηφισεις λευκο θα κανεις μια τρυπα στο νερο (κανει και ριμα:p), εχω τυχει 1-2 φορες που εχουν βγει περισσοτεροι οι "μη συμφωνουντες με παραταξη" και απλα τους αγνοησαν γιατι "δεν υπαρχει συγκεκριμενη προταση".

Αν δεν υπηρχαν οι παραταξεις imo ισως και να μην υπηρχε λογος για αναδιαρθρωση, η παιδεια δεν θα ειχε καμια σχεση με αυτο το γλοιωδες πραγμα που ειναι τωρα.

Τι πρακτικη χρησιμοτητα δηλαδη εχουν τα κομματα? Δεν ειμαστε π******ς για να θελουμε νταβατζηδες, φοιτητες ειμαστε (λεμε τωρα).

ΥΓ: στα υπολοιπα μαζι σου.

ξέρεις γιατι το λέω αυτό για το λευκό? Το λεω γιατί μετά από κάθε γενική συνέλευση βγαινουν καμιά 30αρια καμάρια στο forum της σχολής και βρίζουνε. Αν είχαν όμως έρθει 30 άτομαι και ψήφιζαν λευκό, δε θα περνούσε κατάληψη... (Μπορείς πάντα να πας και κατευθείαν στη ψηφοφορία. Στη σχολη μου οι συνελεύσεις ανακοινώνται τουλάχιστον 2 μέρες πριν)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο το οτι η λογικη καθομαι σπιτι και ας κανουμε οτι θελουμε δεν βγαζει νοημα, ιδιαιτερα οταν θελεις το αντιθετο αποτελεσμα αλλα και να πας πρακτικα παλι δεν βγαζεις τιποτα αν δεν εχεις κανα κομμα που να συμφωνει μαζι σου, επισης αν πας προς το τελος δεν σε αφηνουν να μπεις αν δεν εισαι τσιρακι ή σιγουρος ψηφος.

Τουλαχιστον απο Γεωπονικο και Τει Αθηνας που εχω περασει σε γενικες γραμμες αυτα ισχυουν...

Link to comment
Share on other sites

->Για τη βάση του 10: Ε, όχι και κάποιος που δεν μπορεί να γράψει 10 . στις Πανελλήνιες, να έχει και παράπονο που δεν μπαίνει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ... Καλά κάνανε και τη βάλανε τη βάση αυτή, και κάκιστα την καταργήσανε...

γιατι αυτος που θα γραψει 10 να μπει και αυτος που θα γραψει 9,99 να μη μπει?

εξαλλου τα θεματα δεν ειναι ιδια καθε χρονια.ο βαθμος δυσκολιας μεταβαλλεται το ιδιο και οι υποψηφιοι,αρα θελουμε ενα μεταβλητο οριο,που ειναι αυτο με τις βασεις

Χωρις να θελω να σε προσβαλλω, θα εκπλαγω ευχαριστα αν μπορεσεις να μου πεις τα σημεια στα οποια ενα συστημα που προξενησε Χ μηνες καταληψεων (στο 90% των σχολων) πριν απο καμμια 10ετια ειναι καλυτερο απο ενα συστημα που προξενησε Ψ μηνες καταληψεων το 2007. Εγω την ιδια καραμελα ακουγα τοτε (καταστρεφουν την παιδεια, απαξιωνουν τα πτυχια μας κλπ κλπ) την ιδια ακουγα και στις 4μηνες καταληψεις του 2001 τα ιδια ακουγα και περσι...

εσυ λες οτι ενα συστημα ειναι καλο αν δε προξενησει καταληψεις?

το μονο μουφα στον αρσενη ηταν οτι αρχικα εδινες 14 μαθηματα και οτι εδινες και στην δευτερα λυκειου.

μου φαινεται οτι τοτε που ειχα δωσει εγω ηταν το πιο δικαιο (2003)

Link to comment
Share on other sites

http://www.skai.gr/master_avod.php?id=83013

μολοτωφ

μπραβοι

καμμενα αυτοκινητα

και αλλα ωραια σημερα το πρωι στο ΤΕΙ Αθηνας.........επιβεβαιωνω αυτα που λεει και ο tasosmos.

ισως να εχουμε λιγο ακομα για να πιασουμε πατο......(τελικα παντα με αυτο μενω....το ισως λιγο ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ ξέρεις να επενδύει κάποιος τα κεφάλαιά του και να μήν αποσκοπεί στο κέρδος?

άραγε γιατί να το κάνει για την ψυχή της μάνας του?

όσων αφορά για το παράδειγμα των συνεταιρισμών, υπάρχουν κέρδη τα οποία επενδύονται για κοινό όφελος και τα υπόλοιπα επιστρέφονται με α ή΄β τρόπους στα μέλη του συνεταιρισμού.;)

Σορι για το διπλό

τα κερδη που "επενδυονται"-> αποθεματικα και 2ον->οταν λεμε επιστρεφονται με τον Α Β τροπο δεν εννοουμε παιρνει μετρητα αυτος που μετεχει στο συνεταιρισμο.Πχ αν φτιαξουμε εδω στο λαμπ εναν καταναλωτικο συνεταιρισμο και ως συνεταιρισμος παραγγειλουμε 1000 9550 και γλιτωσουμε πχ 100 ευρω το ατομο,ναι "κερδιζουμε" 100 ευρω αλλα δεν τα παιρνουμε στο χερι μετρητα πχ,ουτε φορολογουμαστε για αυτα.Το πολυ πολυ να βγαλει ο συνεταιρισμος 1 αστειο ποσο ανα κομματι για να συντηρηθει ,αλλα μην συγχεεις τον συνεταιρισμο με την ανωνυμη εταιρια.

@cabrinha :νομικη τρομαρα μου

@Vil:βρε συ οτι ειναι ιδιωτικο δεν σημαινει σωνει και καλα κερδοσκοπικο.Πχ δες τα σωματεια.Ετσι κι ο συνεταιρισμος ειναι μεν εμπορικη εταιρια,με οικονομικο σκοπο,αλλα μη κερδοσκοπικη...δες τον σχετικο νομο :)

Link to comment
Share on other sites

Tsakona σε ποια σχολη εισαι?

Λοιποι μηπως υπερβαλετε για τα ποσοστα αποτυχιας σε ορισμενα μαθηματα? Μηπως δεν ξεπερνουν το 87% που ειναι το μεγιστο ποσοστο αποτυχιας?

Link to comment
Share on other sites

Εδω γελαμε...

Στο Τει Αθηνας, τμημα Ηλεκτρονικης συγκεκριμενα εχω πετυχει και ~99,2% αποτυχια σε μαθημα, απο τους 500+ που εδωσαν περασαν 4 κι αυτοι με <7,5.

Οχι οτι ειναι σε ολα τα μαθηματα αυτη η κατασταση βεβαια αλλα το 90% δεν ειναι σπανιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.