Jump to content



Κινητοποιήσεις στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση


VIL

Recommended Posts

τα κερδη που "επενδυονται"-> αποθεματικα και 2ον->οταν λεμε επιστρεφονται με τον Α Β τροπο δεν εννοουμε παιρνει μετρητα αυτος που μετεχει στο συνεταιρισμο.Πχ αν φτιαξουμε εδω στο λαμπ εναν καταναλωτικο συνεταιρισμο και ως συνεταιρισμος παραγγειλουμε 1000 9550 και γλιτωσουμε πχ 100 ευρω το ατομο,ναι "κερδιζουμε" 100 ευρω αλλα δεν τα παιρνουμε στο χερι μετρητα πχ,ουτε φορολογουμαστε για αυτα.Το πολυ πολυ να βγαλει ο συνεταιρισμος 1 αστειο ποσο ανα κομματι για να συντηρηθει ,αλλα μην συγχεεις τον συνεταιρισμο με την ανώνυμη εταιρία.

Δεν είναι (τόπος) για να σου κάνω ανάπτυξη τα του συνεταιρισμού, και το πώς επιστρέφουν κέρδη στους δικαιούχους. Δεν έκανα εγώ κανένα παραλληλισμό συνεταιρισμού και ανώνυμης εταιρίας αλλά κάποιος άλλος. (Δες το 126) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Παντως απο τις ειδησεις μου αρεσε το "Δεν έλειψαν, μάλιστα, και συμπλοκές με φοιτητές της ΔΑΠ τους οποίους οι φοιτητές της Αριστεράς κατηγορούν ότι έφεραν μπράβους στο πανεπιστήμιο, προκειμένου να γίνουν οι εκλογές."

Δηλαδη οι αλλοι που κουβαλησαν 200+ ατομα απο ολη την Ελλαδα ειναι αθωες περιστερες... :wall:

Μηπως να τα κερασουμε και καμια μπυριτσα τα παιδια που κουραστηκαν να κουβαλανε τις καλπες και να πλακωνουν στο ξυλο οποιον βρεθει στο διαβα τους?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό Αθήνας, (συμβολική) κατάληψη Πέμπτη, Παρασκευή, και Δευτέρα, και την Τρίτη θα έχουμε νέα ΓΣ για να δούμε αν θα κάνουμε άλλη συμβολική κατάληψη

Link to comment
Share on other sites

Εδω γελαμε...

Στο Τει Αθηνας, τμημα Ηλεκτρονικης συγκεκριμενα εχω πετυχει και ~99,2% αποτυχια σε μαθημα, απο τους 500+ που εδωσαν περασαν 4 κι αυτοι με <7,5.

Οχι οτι ειναι σε ολα τα μαθηματα αυτη η κατασταση βεβαια αλλα το 90% δεν ειναι σπανιο...

Το λεω αυτο γιατι σε περιπτωση που το ποσοστο αποτυχιας ξεπερασει το 87% τοτε η επανεξεταση του μαθηματος ειναι υποχρεωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Το λεω αυτο γιατι σε περιπτωση που το ποσοστο αποτυχιας ξεπερασει το 87% τοτε η επανεξεταση του μαθηματος ειναι υποχρεωτικη.

Εγω παντως δεν το εχω δει να εφαρμοζεται.

Link to comment
Share on other sites

Να πας στη Λαμία φίλε! Αν και η Αθήνα σε βολεύει μάλλον καλύτερα. Και δεν το θέλω στο χωριό μου το uni. Αλλά αν είναι κοντά είναι σαφώς βολικότερα.

Δεν το λέω για μένα. Εγώ πέρασα εκεί που έμενα.

Τώρα στα υπόλοιπα, λες πάλι τα ίδια. Οτι δηλαδή επειδή η Αθήνα έχει το μισό πληθυσμό πρέπει να έχει και τα μισά Πανεπιστήμια. Ε! κάπου εκεί δεν είναι? τι κλαίγεσαι.

Δεν νομίζω. Πάρε παράδειγμα πόσες Πολυτεχνικές σχολές και πόσες Ιατρικές είναι "αποκεντρωμένες", καθώς και τι εντοποιότητας φοιτητές σπουδάζουν σε αυτές.

Για άκου όμως και τη δική μου άποψη: Επειδή οι εισακταίοι με τις υψηλότερες επιδόσεις είναι από την επαρχία, να έχουμε τα καλύτερα Πανεπιστήμια στη επαρχία.

Υψηλότερες επιδόσεις σε τι, στα λυκειακά μαθήματα? Σιγά το θέμα. Αν ο στόχος των περιφερειακών Πανεπιστημίων είναι να περάσουν αυτά της Αθήνας, έχουν πολύ χαμηλά τον πήχυ. Είναι προφανές όμως το ότι έχεις μια "επαρχειοκεντρική" άποψη για το θέμα, μπορεί μεν να προέρχεσαι από επαρχία, αλλά όπως σου είπα, η πληθυσμιακή αναλογία πρέπει να διατηρείται. Και μη μου πεις ότι το 1/5 των γιατρών της χώρας ζει στην Ξάνθη γιατί θα με τρελάνεις.

Θα σ'άρεσε έτσι? Να χρηματοδοτούνται περισσότερο.

Δεν έχω πρόβλημα με το να χρηματοδοτούνται τα Πανεπιστήμια ούτε έχω κάποιον ανταγωνισμό με τα περιφερειακά. Αυτό που λέω είναι ότι πλέον ο πληθυσμός δεν βρίσκεται διάσπαρτος στα χωράφια αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Οπότε είναι εύκολο να γίνει ανάλογη του πληθυσμού κατανομή των ιδρυμάτων. Μην ξεχνάς ότι το κυρίως κοινό ενός Πανεπιστημίου ήταν και είναι η λεγόμενη αστική τάξη, και όχι για παράδειγμα οι αγρότες. Και αυτό μπορείς να το δεις από στατιστικές, δεν σου λέω ότι συμφωνώ ή ότι μου αρέσει, μακάρι όλοι νά 'χαν ίσες ευκαιρίες σε όλα τα θέματα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι και η πραγματικότητα.

Για τον Σαλονικιό που πάει Κρήτη:

Υπάρχει το εξής μοντέλο. Τελειώνεις το Λύκειο, χωρίς πανελλαδικές. Γουστάρεις να πας στο Χ πανεπιστήμιο. Ωραία. Πήγαινε και δώσε εισαγωγικές στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο με όσους άλλους θέλουν να πάνε στο ίδιο. Και εννοείται ότι τα πανεπιστήμια θα έχουν πλαφόν στα άτομα που παίρνουν. Όχι το σαρδέλιασμα που γίνεται τώρα. Να σας δώ μετά πόσοι θα μαζευτείτε στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Θα σας λένε Φλώρινα και θα λέτε κι ευχαριστώ.

Το β' πρόσωπο που χρησιμοποιείς προς τους "πρωτευουσιάνους", δείχνει κόμπλεξ, το οποίο πραγματικά δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει. Δηλαδή θεωρείς παράλογο να γίνουν περισσότερα Πανεπιστήμια στην Αθήνα? Αφού εδώ μένει ο κόσμος, τι να κάνουμε, να στείλουμε τα Πανεπιστήμια αλλού? Με τι κόστος και για ποιο λόγο.

Θα αστειεύεσαι! Και μετά λες γιατί σε αποπαίρνω! Να με υποχρεώσει κάποιος να πάω να σπουδάσω με βάση την εντοποιότητα? Μαύρο φίδι που τον έφαγε.

Να υποχρεώνεται αν θέλει να σπουδάσει τζάμπα. Αν είναι να πηγαίνει να σπουδάζει και να νοικιάζει σπίτι, αγοράζει αυτοκίνητο και ζει την Dolce Vita με τα λεφτά του μπαμπά, καλύτερα τα λεφτά να πήγαιναν σε ένα ιδιωτικό Πανεπιστήμιο στον τόπο διαμονής του. Αν κάποιος δεν θέλει να πάει στο πλησιέστερο σε αυτόν Πανεπιστήμιο, άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να πληρώνει δίδακτρα. Και δεν κάνω πλάκα, ούτε το λέω ελαφρά τη καρδία.

Σκέψου το μοντέλο που λέω παραπάνω. Πας όπου γουστάρεις και δίνεις εξετάσεις με όλους όσους θέλουν στο ίδιο. Αν είσαι τόσο "μάγκας" (γιατί ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός) μπράβο σου. Όμως δεν θα είναι τα τμήματα όπως τώρα. Υποδομές για 50 άτομα και εισακτέοι 250. Τα φράγκα που περισσεύουν να τα δώσουν στα τμήματα της περιφέρειας για να γίνουν της προκοπής. Για διδάσκοντες don't worry. Υπάρχουν! Ξέρω πολλούς που θα έφευγαν τρέχοντας από την Αθήνα για ένα περιφεριακό αλλά επιπέδου πανεπιστήμιο (υποδομές, πανεπιστημιακή κουλτούρα, κτλ) .

Κι εγώ θα έφευγα από την Αθήνα, διότι έξω είναι πιο εύκολα τα Πανεπιστήμια. Αυτό τι θα πει, ότι δεν είναι καλά της Αθήνας και είναι τα επαρχειακά? Πάλι διακρίνω μια αποστασιοποιημένη ανωτερότητα δίχως λόγο.

Από πότε τα ενοίκια στην Αθήνα είναι φτηνότερα από την επαρχία? Δυστυχώς ισύει και εδώ ο νόμος της ζούγκλας (ε... της αγοράς ήθελα να πω). Αν ολοι αυτοί που λες μαζευτούν στην Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη αυτομάτως η ζήτηση θα πάει στο θεό, μαζί με τα ενοίκια εννοείται. Γιατί να μην διαχειρίζονται τα πανεπιστήμια τη φοιτητική στέγη. Ο ιδιώτης τα δίνει για διαχείριση στο εκάστοτε πανεπιστήμιο το οποίο και συγκρατεί τις τιμές εννοείται. Προς το Εγγλέζικο σύστημα δηλαδή. Μόνο μην μου πεις για τις εστίες.....

Δες τι νοικιάζεις με τα ίδια λεφτά Αθήνα και με τι Καρλόβασι (αν βρεις). Δεν λέω, και σε επαρχειακά μπορεί να βρεις το υπερ-σπίτι, αλλά δεν είναι και πολύ πιθανό.

"Στο web κανείς δεν ξέρει ότι είσαι σκύλος". Δηλαδή, δε σε κρίνω για αυτό που είσαι αλλά για αυτά που λες. Και εν πάσει περιπτώση διάλογος γίνεται. Ήταν πολύ προκλητικά αυτά που είπες και γκάζωσα λίγο.

Το θέμα είναι με τι κριτήρια κρίνεις. Δεν έχω πει ότι τα Πανεπιστήμια της επαρχίας δεν είναι καλά, ίσα ίσα που τα θεωρώ καλύτερα των Αθηνών, απλά πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να μπαίνει εκεί που ζει, ή τουλάχιστον να έχει το δικαίωμα να μπαίνει εκεί που ζει, αν υπάρχει φυσικά Πανεπιστήμιο. Δηλαδή για μένα οι Αθηναίοι θα έπρεπε να έχουν μια προτεραιότητα σε πανεπιστήμιο της αθήνας.

Για να κλείσω... όπως όλα σε αυτή τη χώρα έτσι και τα πανεπιστήμια είναι γενικά στον αυτόματο πιλότο. Κανείς δεν ασχολείται σοβαρά. Όλοι κοιτάνε τον ευτούλη τους. Και με αυτά που λες με επιβεβαιώνεις γιατί το βλέπεις μονόπλευρα το θέμα και ολίγο ατομιστικά.

Έχω μπει και τις 2 φορές που έδωσα πανελλήνιες στον τόπο διαμονής μου, και την 3η φορά με 10% πάλι στον τόπο που μένω. Οπότε δεν νομίζω ότι το βλέπω μονόπλευρα, αντίθετα βλέπω φίλους μου που ταλαιπωρούνται με άσκοπα ταξίδια ενώ θα μπορούσαν να βρίσκονται πολύ κοντύτερα.

@kostas007

Καλά χρυσά τα ΤΕΙ Ανθοκομίας, Κηπουρικής κλπ. αλλά υπάρχει ένας διαχωρισμός τέχνης και επιστήμης. Άλλο το νόημα της τέχνης, άλλο της επιστήμης, σίγουρα και τα 2 αλληλοσυμπληρώνονται, αλλά την επιστήμη είναι πολύ πιο δύσκολο να τη μάθεις χωρίς διδασκάλους, σε σχέση με την τέχνη. Προσωπικά δεν συμφωνώ με ανούσια αντικείμενα και σχολές που γεμίζουν με όσους δεν μπήκαν εκεί που ήθελαν.

Και δεν είναι μόνο θέμα δουλειάς, είναι γνώσης, ενδιαφέροντος και διεξόδων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ την άλλη προτιμώ να αναπτυχθεί η περιφέρεια, παρά να έρθει κ άλλος κόσμος στην Αθήνα.

Αυτοί που ζούνε δηλαδή επαρχία, και έχουν χ επιχειρήσεις τι θα κάνουν;Ήδη τα ποσοστα ανεργιας ειναι τραγικά, άμα φύγουν και οι φοιτητές...

Επίσης, τα νοικια στην επαρχία είναι σίγουρα φτηνότερα απ της Αθήνας.Απλά αθήνα μπορεί να βρεις φτηνό σπίτι, 2 ωρες μακριά απ τη σχολή.Χώρια που το επίπεδο ζωης είναι χαμηλότερο απ της επαρχίας -ιμο-.

Το μόνο καλό της Αθήνας είναι τα πολλά μαγαζιά/μπαρ/καφε κτλ, που είναι ήδη πανάκριβα, αν σκάσει κ άλλος κόσμος θα είναι απλησίαστα.

Ύστερα, πιστεύω ότι το να φύγει κάποιος απ το σπίτι , τον ωριμάζει σε σχέση με το να μείνει με τη μαμα και το μπαμπα κ να έχει ρουχα/φαγητο/καθαριότητα δεδομένα.

Επίσης, ακριβώς επειδή η επαρχία ήταν τελείως υποβαθμισμένη παλιότερα, ερχόταν κόσμος στην Αθήνα, και έτσι φτάσαμε 4-5 μυρια και είναι ενα μπουρδέλο. Απίστευτος κόσμος, έχει καταγωγή από επαρχία.

Δεν είναι υγιές να μένει η μισή Ελλάδα στην Αθήνα.

Μετά, τα πανεπιστήμια στην περιφέρεια αν υπήρχε σωστή ανάπτυξη/πρόγραμμα κτλ κτλ θα ήταν απλά τοπ σε όλους τους τομείς.Έχεις τεράστιους χώρους με πράσινο κτλ, όπως ζωγράφου ενα πράμα, μόνο που είναι 3χλμ απ το κέντρο, και πας άνετα και όχι σαρδελοποίηση αλα 222.

Κατ εμέ η λογική "ο μισός πληθυσμός είναι Αθήνα οπότε ας κάνουμε κ άλλα πανεπιστήμια" έχει νόημα, αλλά θα είναι καλύτερα να δώσεις κίνητρο να φύγει ο κόσμος και να παει στην περιφέρεια.Θα υπάρξει γενικότερη ανάπτυξη και θα είναι καλύτερα για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές όμως το ότι έχεις μια "επαρχειοκεντρική" άποψη για το θέμα, μπορεί μεν να προέρχεσαι από επαρχία, αλλά όπως σου είπα, η πληθυσμιακή αναλογία πρέπει να διατηρείται.

Κοίτα από επαρχία κατάγομαι, αλλά πλέον πάνω από το μισό της ζωής μου το έχω ζήσει Θεσ/νίκη. Επίσης έχω ζήσει με διάφορους ρόλους πανεπιστήμια και ΤΕΙ εσωτερικού και εξωτερικού. Αυτη η εμονή σου για την πληθυσμιακή αναλογία είναι η κλασική νοοτροπία του κατοικου μεγάλου αστικού κέντρου (βλ. Αθήνα) για τον οποίο η υπόλοιπη χώρα είναι λαγκάδια και βουνά. Είναι η νοοτροπία που διόγκωσε ακόμη περισσότερο το χάλι των μεγάλων αστικών κέντρων και δημιούργησε ένα φαύλο κύκλο γύρω από το "είμαστε πιό πολλοι - θέλουμε περισσότερα - πάμε εκεί που έχουν περισσότερα - γίναμε ακόμη περισσότεροι - θέλουμε ακόμη περισσότερα - κ.ο.κ.".

Δεν έχω πρόβλημα με το να χρηματοδοτούνται τα Πανεπιστήμια ούτε έχω κάποιον ανταγωνισμό με τα περιφερειακά. Αυτό που λέω είναι ότι πλέον ο πληθυσμός δεν βρίσκεται διάσπαρτος στα χωράφια αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Οπότε είναι εύκολο να γίνει ανάλογη του πληθυσμού κατανομή των ιδρυμάτων. Μην ξεχνάς ότι το κυρίως κοινό ενός Πανεπιστημίου ήταν και είναι η λεγόμενη αστική τάξη, και όχι για παράδειγμα οι αγρότες. Και αυτό μπορείς να το δεις από στατιστικές, δεν σου λέω ότι συμφωνώ ή ότι μου αρέσει, μακάρι όλοι νά 'χαν ίσες ευκαιρίες σε όλα τα θέματα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι και η πραγματικότητα.

Ωραία, τότε να παράγετε και τα τρόφιμά σας μόνοι σας. Δεν έχει η επαρχία κανένα νταλκά να σας ταϊζει. Δεν είναι εφικτά αυτά που λες. Τι θές δηλαδή, να έχεις πόλεις-κράτη? Η' να διογκώσεις ένα ήδη τεράστιο πρόβλημα? Το θέμα είναι να σταματήσεις τη ροή προς τα αστικά κέντρα. Εσύ είσαι ήδη εκεί αλλά η δική σου ζωή υποβαθμίζεται με τη συνεχή πληθυσμιακή διόγκωση. Το ότι επιβιώνεις ακόμη στη ζούγκλα που ζεις είναι αποτέλεσμα των δυσανάλογων πόρων που αποpροφάς σαν περιόχη, είτε λέγεται αθηνα είτε θεσσαλονίκη. Δεν έχει καμμιά υποχρέωση ο κάτοικος της επαρχίας που φορολογείται το ίδο με εσένα να σε συντηρεί σε βάρος τησ δικής του άνεσης και των δικών του υποδομών. Αντί να πολεμήσεις αυτό θες να το ενισχύσεις.

Το β' πρόσωπο που χρησιμοποιείς προς τους "πρωτευουσιάνους", δείχνει κόμπλεξ, το οποίο πραγματικά δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει. Δηλαδή θεωρείς παράλογο να γίνουν περισσότερα Πανεπιστήμια στην Αθήνα? Αφού εδώ μένει ο κόσμος, τι να κάνουμε, να στείλουμε τα Πανεπιστήμια αλλού? Με τι κόστος και για ποιο λόγο.

Αν θες αναλογικά συστήματα να τα θες σε όλα τα επίπεδα, όχι εκεί που σε βολεύει.

Κι εγώ θα έφευγα από την Αθήνα, διότι έξω είναι πιο εύκολα τα Πανεπιστήμια. Αυτό τι θα πει, ότι δεν είναι καλά της Αθήνας και είναι τα επαρχειακά? Πάλι διακρίνω μια αποστασιοποιημένη ανωτερότητα δίχως λόγο.

Βλέπεις που βολεύεσαι με την υπάρχουσα σαθρή κατάσταση... Αυτή η νοοτροπία έκανε τα πανεπιστήμιο (ευτυχώς όχι όλα) της επαρχίας να είναι υποδιέστερα.

Το θέμα είναι με τι κριτήρια κρίνεις. Δεν έχω πει ότι τα Πανεπιστήμια της επαρχίας δεν είναι καλά, ίσα ίσα που τα θεωρώ καλύτερα των Αθηνών,

το είπες μια παράγραφο παραπάνω ;-)

...απλά πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να μπαίνει εκεί που ζει, ή τουλάχιστον να έχει το δικαίωμα να μπαίνει εκεί που ζει, αν υπάρχει φυσικά Πανεπιστήμιο. Δηλαδή για μένα οι Αθηναίοι θα έπρεπε να έχουν μια προτεραιότητα σε πανεπιστήμιο της αθήνας.

Συμφωνώ, αρκεί να υπάρχει η ίδια μέριμνα για όλα τα πανεπιστήμια. Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει. Τα φτιάξαμε (της επαρχίας) και τα αφήσαμε στον αυτόματο πιλότο.

... αλλά την επιστήμη είναι πολύ πιο δύσκολο να τη μάθεις χωρίς διδασκάλους, σε σχέση με την τέχνη. Προσωπικά δεν συμφωνώ με ανούσια αντικείμενα και σχολές που γεμίζουν με όσους δεν μπήκαν εκεί που ήθελαν.

Και δεν είναι μόνο θέμα δουλειάς, είναι γνώσης, ενδιαφέροντος και διεξόδων.

Δεν σχολίασες όμως την πρόταση που έκανα στο προηγούμενο post. Να δείνεις δηλαδή εξετάσεις στο πανεπιστήμιο (-α) που θές να πας και όχι μπούγιο όλοι μαζί με πανελλήνιες και ρώσικη ρουλέτα για το πού θα περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολίασες όμως την πρόταση που έκανα στο προηγούμενο post. Να δείνεις δηλαδή εξετάσεις στο πανεπιστήμιο (-α) που θές να πας και όχι μπούγιο όλοι μαζί με πανελλήνιες και ρώσικη ρουλέτα για το πού θα περάσεις.

αυτο ειναι καλη λυση,αλλα ειναι γνωστο οτι στην ελλαδα το μονο που θα γινει ειναι να προκαλεσει ακομα περισσοτερα ρουσφιετια,γαλαζια/πρασινα (αναλογα ποιος κυβερναει τοτε) παιδια,και ενα τεραστιο ντου σε σχολες επιπεδου πολυτεχνειου,παπει,ιατρικη...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν διαφάνεια μπορούν να την έχουν. Ας εφαρμοστούν οι νόμοι επιτέλους σε αυτή τη χώρα. Κι αν δεν θέλουν να τους εφαρμόσουν με το καλό υπάρχει και το βρωμόξυλο. Έλεος ποια, καθόμαστε σα ....κες και τους κοιτάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν διαφάνεια μπορούν να την έχουν. Ας εφαρμοστούν οι νόμοι επιτέλους σε αυτή τη χώρα. Κι αν δεν θέλουν να τους εφαρμόσουν με το καλό υπάρχει και το βρωμόξυλο. Έλεος ποια, καθόμαστε σα ....κες και τους κοιτάμε.

θα πας να δειρεις τους υπουργους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω, για να διευκρινήσω, είναι ότι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πράγμα που θα έπρεπε να γίνεται είναι να φεύγουν τα Πανεπιστήμια με τον κόσμο να μένει στην Αθήνα. Εγώ τον μόνο που ξέρω να έχει σπουδάσει εκτός (δηλ. επαρχία) και να μένει και εκεί που σπούδασε είναι ο astrolabos :p

Δεν λέω ότι συμφωνώ με τα μεγάλα αστικά κέντρα, ούτε διαφωνώ σε αυτό το θέμα. Πρέπει όμως πρώτα να φύγει ο πληθυσμός (με κίνητρα για περιφερειακή ανάπτυξη κλπ.) και μετά τα Πανεπιστήμια, όχι να είναι ο πληθυσμός στα μεγάλα κέντρα και οι γονείς να πληρώνουν τις διακοπές.

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι πρέπει να διατηρείται η πληθυσμιακή αναλογία, μακάρι να ζούσαμε οι μισοί στην Αθήνα, όμως ζούμε όλοι, και καλώς ή κακώς έτσι διαμορφώνεται η αγορά. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα το παράδειγμα πάντως, πολλές χώρες του εξωτερικού έχουν μεγάλα αστικά κέντρα με υπερβολική ανάπτυξη (και πολλά Πανεπιστήμια).

Edit: όσον αφορά το να δίνεις εκεί που σε ενδιαφέρει, είναι σχετικά λογικό, απλά δεν εξασφαλίζεις εύκολα το αδιάβλητο + τα κριτήρια δεν θα είναι ενιαία για όλους. Είναι όμως η καλύτερη περίπτωση και έτσι (με κάποιο "σύστημα") θα έπρεπε να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.