Jump to content



Recommended Posts

τώρα το θυμήθηκα...[MENTION=24729]tsakos19[/MENTION]

αυτός ήταν ο εξοπλισμός μου όταν είχα ξεκινήσει dual tornado με εναλλαγές το legend σπαθί με το δόρυ...

TheLab.gr - tavliban's Album: Diablo 3 - Picture

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω ερώτηση για τους γνωρίζοντες μπας και ξεμπερδευτώ....

Προσφάτως ενημερώθηκα ότι το life steal έχει 80% ντοσι πενάλτι στο inferno

Παραταύτα τελικά συμφέρει l.o.h. ή life steal ...???

Ας πούμε ότι έχουμε 25Κ dps και κάνουμε damage μόνο με tornado ή όπως λέγονται σε κάθε class...

παρατήρησα το εξής :

με life on hit ~500 μου δείχνει ότι κερδίζω από 22(?)-1500 σε κάθε hit φαντάζομαι... ( δηλαδή με 900 loh θα με πάει 900-2000)

με life steal 2,3% ( είναι και λίγο) σε κάθε attacking sequence ( δε ξέρω πως να το πω... εννοώ μαζεύοντας καμιά 7αριά Mobs επάνω μου και βουρ...) δείχνει τουλάχιστον ένα +6500 heal ( συνήθως είναι 1 εως 3)

χώρια που δε καταλαβαίνω πως υπολογίζονται σε αυτήν την περίπτωση τα hit....

το tornado σε ακίνητo mob δείχνει ότι βαράει 2φορές/sec περίπου....

dafuq?

Link to comment
Share on other sites

basically αύτο έχω δει...και ψηφίζω loh.

Είχα mace με life steal και το άλλαζα με ένα με loh για να επιζήσω...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=33UDzGZTHPI]D3: Life Steal vs Life On Hit - YouTube[/ame]

edit: πάντως άμα δεν ψοφάς, γιατί να αλλάξεις το όπλο σου;

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

κάτι πρέπει να παίζει με τα tornados διαφορετικό όμως....

αυτός μιλάει για melee attacks ... ίσως χρησιμοποιώντας tornados κάτι να αλλάζει...

Το θέμα μου είναι το arcane on crit και τα όπλα που βρίσκω και έχουν το συγκεκριμένο καλούδι είναι κατά κάτι μύρια πιο φθηνά από αυτά που ναι μεν το έχουν αλλά κάνει παρέα σε life on hit....

Και το big picture είναι ότι με non ending arcane power μπορώ να έχω μονίμως chilled τους πάντες οπότε μαζί με μένα να μη ψοφά κανείς από το party... ( τουλάχιστον να ψοφάμε πολύ λίγο)

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

μπορεί τα tornadoes επειδή χτυπάνε πολλούς αντιπάλους ταυτόχρονα (ακόμα και ένας tornado μπορεί να χτυπάει 4-5 Mobs ανάλογα το πως είναι στημένα), αθροιστοικά εσύ να γράφεις όχι 113Κ που λέει αυτός, αλλά 200Κ-300Κ dmg το sec όταν γίνεται ο χαμός...Συνεπώς μετά να αυξάνεται τρελά το life regen...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως είναι αν στο δείχνει σαν ένα life regen ή σαν πολλά?

δηλαδή το +6500 που λέω είναι ένα αθροιστικό? απο το συγκεκριμένο tornado?

γιατί όταν μαζεύονται πολλά mobs( act3-4 κυρίως) γίνεται τέτοιος πανικός από tornadoes και critical που δε βλέπω τι κάνω....( άνω των 10 critical on view)

γιατί αν ισχύει και είναι έτσι ή περίπου έτσι τέλος πάντων μπορώ να φθάσω το dps σε επίπεδα μάγου και να με εξυπηρετήσει μια χαρά το life steal + arcane on crit

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει αυτό δείχνει συνολικά πόσο life regen έχεις κάνει μέσα στο χρονικό διάστημα που δείχνει το πράσινο...εγω σου προτίνω το εξής...(ας με διορθώσει οποιοσδήποτε εδώ μεσα) το 25Κ dps που κάνεις φερ ειπείν, αντιστοιχεί το dps που θα κάνεις σε έναν αντίπαλο...άρα όταν γίνεται ο χαμός εσύ γράφεις τρελά νούμερα damage..άρα το life steal στην δικιά σου περίπτωση μάλλον (τώρα που το σκέφτομαι) είναι πολύ καλύτερο. Ίσως αν αυξήσεις λιιιιγο το dps σου να είναι ακόμα καλύτερα.

αλλά σου είπα...το ερώτημα είναι άλλο... Πέφτεις? Αν δεν πέφτεις άστο έτσι όπως είναι...να σκάσεις λεφτά τώρα για κάτι που σου δουλεύει...ότι δουλεύει δεν το αλλάζουνε!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το dps στα 30K περίπου..... Στο χαμό είδα και +8000.... Ρε μπας και ρίχνει κανά globe και δε το βλέπω;

Στα globes όμως είμαι +12000~20000 ανάλογα το gear....

Τι να πω..... Κάτι δε σκέφτομαι σωστά....

Ας ελπίσουμε κάποιος να έχει καμιά ιδέα μπας και βγει άκρη....

Εγώ τείνω στο οτι με 5-6 tornados κατάχαμα ο μάγος κάνει τρελό dps (αυτό που λες δηλαδή και το οποίο με συμφέρει κιόλας... :-) )

οπότε αθροιστικά γίνεται πανζουρλισμός.

Υπόψιν ότι κάνω επίσης dmg με explosive blast...

Σε chilled κατάσταση έχουμε και λέμε:

+252% weapon dmg per tornado

+97%x3 explosive blast ( συνήθως 0 chill down λόγω critical mass)

και με τα 50+% crit chance και 300% crit dmg

νομίζω δικαιολογείται το +6500 που λέμε ( αν βέβαια όλα δίνουν life regen )

βρήκα κι αυτό που αναφέρει το "per target per tick"

Για να δούμε: ( αν τα λέει καλά ο φίλος και εγώ βέβαια ~ εκτός από το 80% νερφάρισμα στο inferno δεν έχω υπολογίσει κάτι άλλο ποσοστικά μειωτικό για το life steal)

υποθέτουμε ότι έχουμε 2 wand το ένα +800 life on hit και το άλλο 2,3% life steal ( τα υπόλοιπα stats ίδια) τα οποία κάνουν ας πούμε 20000 μέσο dmg σε ένα συγκεκριμένο mob ( να προσθέσω ότι δε θεωρώ ισάξια τα 2 wand ούτε από άποψη κόστους αγοράς μιας και αυτά με l.o.h. είναι κομματάκι πιο ακριβά ούτε θεωρώ το 800 per hit εφαμιλλο του 2,3% per hit αλλά πάμε παρακάτω...)

(single enemy - twister used)

LIFE ON HIT: 10%x800=80 per tick

LIFE STEAL : 2,3%x20000x0,2(νερφάρισμα inferno)=92 per tick

(single enemy - twister + explosive blast used)

LIFE ON HIT: 10%x800=80 per tick + 11%x3x800=264 per tick σύνολο: 344 per tick

LIFE STEAL : 2,3%x20000x0,2=92 per tick + 2,3%x3x20000x0.2=276 per tick σύνολο: 368 per tick

μικρή διαφορά θα πει κανείς όμως το d.p.s. μπορεί να αλλάξει ανάλογα το build και το gear και να συζητάμε για πολλαπλάσια

ας πούμε με 50% critical chance και 300% critical dmg συζητάμε για ~+3πλάσια αποτελέσματα στο life steal σε κάθε mob για κάθε 2ο tick

σε καταστάσεις με πολλά mobs και πολλαπλά twister κάτω το scaling του life steal είναι κομματάκι εξωπραγματικό....

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο ψαξιμο στο ah εκανα τα εξης:

strength 1613

vit 952

armor 6240

damage 11973

resistanse :

physical 460

cold 466

fire 449

light 419

poison 452

arcan/holy 464

και αυτα ειναι τα skills

Barbarian - Game Guide - Diablo III

οτιδηποτε προσθηκη φιλε tavli και οποιοσ αλλος ειναι δεχτη!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω ερώτηση για τους γνωρίζοντες μπας και ξεμπερδευτώ....

Προσφάτως ενημερώθηκα ότι το life steal έχει 80% ντοσι πενάλτι στο inferno

Παραταύτα τελικά συμφέρει l.o.h. ή life steal ...???

Εξαρτάται. Αν έχεις πολύ γρήγορα hits, το LOH συμφέρει (βλέπε Barb - WhirlWind/Frenzy).

Εσύ όμως που κάνεις πολύ dmg με πολλαπλές\παράπλευρες επιθέσεις, το LS δουλεύει μία χαρά γιατί απλά κλέβεις λίγο από παντού.

Επίσης το LS συμφέρει σε πολύ αργά όπλα που κάνουν πολύ dmg (two-hand, crossbows).

Το έχουν κάνει 20% στο inferno γιατί αν με τα 200k+ crits που βαράω ήταν 3% και όχι 0.6%, σε 3 χτυπήματα θα γιατρευόμουν...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα παιδια του lab.

λοιπον φιλε [MENTION=22080]tavliban[/MENTION] κατ αρχην ευχαριστω για την βοηθεια in game...εσωσε καταστασεις....

και το αλλο που θελω νασε ρωτησω σε οτι αφορα το dual....αυτα τα skills το καλυπτουν????θελεις και κατι να κανει αναναιωση το fury........

Barbarian - Game Guide - Diablo III

:wall:

Link to comment
Share on other sites

την ανανέωση του fury στο double tornado γίνεται από το battle rage με το rune (δεν θυμάμαι όνομα) που ανά critical Hit υπάρχει πιθανότητα να ανέβει το fury 15 (?) πόντους. Μαζεύεις λίγο στην αρχη με το να σε χτυπάνε και μετα τρέχεις μια ανεβαίνει το fury και έπειτα γυρνάς ασταμάτητα...όπως τα δείχνει το video Που έκανα Post...

Άρα για αυτό πρέπει να έχει κανείς 30-35% crit chance ώστε να ανεβαίνει το fury συνέχεια.

Αν παίζεις dual wield και το build που σου έδειξα (τανκ) δεν χρειάζεται να ανησυχείς για fury. Με το frenzy είσαι κομπλέ.

Θα δω το Game guide Που έβαλες το απόγευμα :p

όσο για την βοήθεια dont mention it...τουλάχιστον προχώρησες Act1 με αξιοπρέπεια?

Link to comment
Share on other sites

νταξει μαζι με τον αλλον καναμε παππαδες......περαν απο μια @@κια που τα ειχε ολα(φωτιες αλυσιδες παγους δηλητηριο +λΙΦΕ) προχωρησαμε αρκετα καλα.......δες το οταν μπορεσεις και πες μου τι να βαλω για τα μελοντικα act :):):):)

Link to comment
Share on other sites

ανακάλυψα χτες γτ δεν πωλείται τίποτα στο AH...

μπότες με 163 dex, vitality 80 περιπου, 40-50 int, movement speed 12%, + 200 armor και res all 70... το είχε βάλει 50.000...

και εκεί που πάτησα να το αγοράσω μου έβαλε ότι το ah δεν δουλεύει σωστά κλπ...ουστ παλιοblizzard...

Link to comment
Share on other sites

ασε το χθεσινο ηταν απαραδεκτο!ειχα βρει μια ασπιδα με 9000 και δ εν μπορουσα να την παρω για τον ιδιο λογο...και ως δια μαγιας.....τσουπ παει η ασπιδα μετα απο λιγο.......ειχαν προβλημα εχθεσ ελπιζω οχι και σημερα....

Link to comment
Share on other sites

ανακάλυψα χτες γτ δεν πωλείται τίποτα στο AH...

μπότες με 163 dex, vitality 80 περιπου, 40-50 int, movement speed 12%, + 200 armor και res all 70... το είχε βάλει 50.000...

και εκεί που πάτησα να το αγοράσω μου έβαλε ότι το ah δεν δουλεύει σωστά κλπ...ουστ παλιοblizzard...

Υπάρχει και το άλλο σκέλος βέβαια. Αυτός που αγοράζει για 6000 gold τόξο με 1030DPS, 100 vit και socket, γιατί εμένα δεν είχε κολλήσει το ΑΗ! :woot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.