Jump to content



Tt Tide Water in CM Cosmos (many fotos)


qbiefox

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Αυτο το tide water μου θυμίζει λεκάνη με ρούχα και πλύσιμο στο χέρι. :p

Man δεν έχω δεί πιο value for money ψύξη.

Το να βαρας 40αρια στην 8800 (κλοκαρισμενη) με 20.00 € είναι απίστευτο κατόρθωμα!

Για να καταλάβεις .

Εγώ έχω γενικη θερμοκρασία gpu : 40 C - 43 C (τωρα το καλοκαίρι λιγο παραπάνω)

και ΔΕΝ ψήχω τις μνήμες (καταραμένα ψυκτράκια δεν κολάνε) !!

Link to comment
Share on other sites

Ιδια τιμη χωρις ανεμιστηρα ομως. Αν παρεις τα ανεμιστηρακια της AC +9 ευρω. Και εγω το μπανιζα το Accelero, το θεμα ειναι ομως οτι και σε αυτο χανεις 2 pci απο κατω (1 για την ψυκτρα και 1 για τον ανεμηστηρα), ενω με την πατεντα που εκανα ειμαι κυριος :D

Αυτο το tide water μου θυμίζει λεκάνη με ρούχα και πλύσιμο στο χέρι. :p

:p:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γώ αγοράσει αυτά τα ψυκτράκια για τις μνήμες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700464

αλλά δεν κολλάνε με τίποτα!

Ή κόλα φεύγη και αυτά πέφτουν!

Καμιά ιδέα να τα κολήσω????

Για να μπει απ έξω πρέπει να είναι ή οριζόντια με την αλουμινένια πλευρά προς τα πάνω, ή κάθετα με τον διακόπτη από πάνω.Και ότι μετακίνηση γίνει να είναι σβηστό.

Καθάρισε τα ψυχτράκια να φύγει αυτή η βλακεία που έχει για να κολάνε και δοκίμασε αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805800

Κάνει πολύ καλή δουλειά

Δεν φταινε τα ψυκτρακια αλλα ο τροπος που τα εβαλες. Και εγω αυτα πηρα χτες και κολλησαν αψογα, δεν κουνιουνται καθολου. Ακου να δεις το προβλημα:

Τα pads που εχουν οι μαμα ψυκτρες, συνηθως βγαζουν μια λιγδα μετα απο καποιο καιρο. Οταν βγαλεις την ψυκτρα θα δεις οτι οι ραμ γιαλυζουν λες και τις εχεις περασει με λαδι. Η λυση ειναι μια :

α. Μπατονετα με οινοπνευμα η καλυτερα με ισοπροπυλικη αλκοολη (απο φαρμακειο) και καθαριζεις τα χοντρα

β. Μετα παιρνεις μια σβηστηρα (ναι καλα ακουσες, απο αυτες για να σβηνεις μολυβι) και αφου την καθαρισεις, "σβηνεις" την επιφανεια απο τις ραμς. Αυτο θα σε βοηθησει να φυγει μεγαλο μερος της λιγδας

γ. Τελος, αφου καθαριζεις τα υποληματα απο την σβηστηραμ ξανακαθαριζεις με μπατονετα και οινοπνευμα η με ισοπροπυλικη αλκοολη για να φυγει και το τελευταιο ιχνος

Αφου εσυ λογικα κατεστρεψες την αρχικη κολλα, καθαρισε τα ψυκτρακια, και παρε η το pad που σου ειπε ο μιχαλης η απο το pc-store στην στουρναρη το 3M pad που εχει...

;):T:

Link to comment
Share on other sites

Tα pad αυτα ειναι ψιλο-GTP....

Κατι που εφαρμοζω εδω και παρα πολυ καιρο ειναι να βαζω λιγη ceramique σε καθε τσιπακι και μετα το ψυκτρακι απο πανω με λιγη πιεση για να μην εχει αποσταση η ψυκτρα απο το τσιπακι λογο παστας(αλλιως πεφτει)...

Αμα κατσουν για την πρωτη μερα (που σηνηθως καθοντε δε πεφτουν αμα η ποσοτητα παστας ειναι σωστη) μετα δε προκειται να φυγουν γιατι ξερενεται η παστα και gg...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γώ αγοράσει αυτά τα ψυκτράκια για τις μνήμες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700464

αλλά δεν κολλάνε με τίποτα!

Ή κόλα φεύγη και αυτά πέφτουν!

Καμιά ιδέα να τα κολήσω????

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650431

εχω χρησιμοποιήσει και pads και είναι μερα με την νυχτα. αψογη αγωγιμότητα παίζω 6 μήνες με τα χάλκινα της thermaltake. Εχω δοκιμασει και pads αλλα πέφτουν

Link to comment
Share on other sites

Αμα κατσουν για την πρωτη μερα (που σηνηθως καθοντε δε πεφτουν αμα η ποσοτητα παστας ειναι σωστη) μετα δε προκειται να φυγουν γιατι ξερενεται η παστα και gg...

Απλά για να μην γίνει κάποια παρεξήγηση, η ceramique δεν ξερένεται ή τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει ποτέ εδώ και 2 χρόνια που την χρησιμοποιώ.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν απλωθεί ομοιόμορφα κάνει ένα φαινόμενο sucking ( no dirty word:p ) το οποίο βοηθάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

δε μιλαω για παστα... μιλάω για ειδική θερμαγώγιμη κολλα δύο συστατικών!!!!!!!!!

Ειδική θερμοαγώγιμη κόλλα για να στερεώσετε ψύκτρα πάνω στο chipset της μητρικής πλακέτας ή στις μνήμες της κάρτας γραφικών. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η κόλλα αυτή ΔΕΝ είναι σχεδιασμένη για χρήση με την ψύκτρα της CPU!

Θερμική αντοχή: Από -40C μέχρι >150C (Η επαφή αποδυναμώνεται σε θερμοκρασίες χαμηλοτερες από 0C, λόγω κρυσταλλοποίησης του υλικού).

Χαρακτηριστικά: Περιέχει ασήμι καθαρότητας 99,8% για άψογη θερμική απορρόφηση. Αποτελείται απο δύο σωληνάρια διαφορετικών υλικών τα οποία αναμειγνύονται για να φτιάξουν το τελικό υλικό συγκόλλησης-θερμικής απορρόφησης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια... το θεμα με τις adhesive ειναι οτι μετα δεν ξεκολανε με τπτ... αν θες στο μελλον να αλλαξεις ψυκτρα, παιζει μαζι με την ψυκτρα να παρεις και το τσιπακι στο χερι. Πιστευω οτι με τον τροπο που περιεγραψα σε αλλο thread (και εγινε quote εδω) δεν θα εχετε κανενα απολυτως προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια... το θεμα με τις adhesive ειναι οτι μετα δεν ξεκολανε με τπτ... αν θες στο μελλον να αλλαξεις ψυκτρα, παιζει μαζι με την ψυκτρα να παρεις και το τσιπακι στο χερι. Πιστευω οτι με τον τροπο που περιεγραψα σε αλλο thread (και εγινε quote εδω) δεν θα εχετε κανενα απολυτως προβλημα

ξεκολλαει. δε χρειάζεται να το τραβας. απλά το στρίβεις λίγο αριστερά λίγο δεξιά και ξεκολλάει ολοκληρωτικά ως διαμαγείας.

Link to comment
Share on other sites

Παλία η τεχνική για την κόλληση των ψυχτρών...

Μια σταγόνα AS5 στην μέση και από μια σταγόνα Super Glue σε κάθε γωνίτσα.

Και κολλάει, και όταν θέλεις να βγεί απλά το "στρίβεις" το ψυκτράκι και αυτό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.