Jump to content



Tο καλύτερο 2x2gb kit σήμερα?


Thanos123

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά οι Corsair Dominator είδα και και κάποιος πιο πάνω ανέφερε πως φοράνε aka PowerChips. Ισχύει αυτό; Τέλος δηλαδή με Micron GMH; Γι' αυτό έγιναν τόσο φθηνές λογικά. Σωστα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΑ Micron...Ξεχαστε τα...

Powerchips τωρα...

Micron μονο απο μεταχειρισμενες..και σε 2*1gb οχι σε 2*2....

ωχ τι δεν φορανε micron d9gmh-gkx.αισχοςςςςςςςςςς

αισχος ? ελεος..μην τις παρεις βρε φιλε...οχου...:rant:

Link to comment
Share on other sites

Τα D9GMH & D9GKX σε μνήμες ξεχάστε τα .

Απλά δέν κυκλοφορούν πία...όποιος είναι τυχερός μπορεί να τα βρέι πουθενά ξεχασμένα μόνο...:)

@Perp ενημερωτικά και μόνο να σου πώ(επειδή σε βλέπω και ψάχνεις corsair) πώς το Πλάισιο το αργότερο σε 2 εβδομάδες θα έχει φέρει όλα(άν όχι όλα όλα...το μεγαλύτερο κομμάτι) τα 4GB κιτ DDR2 και DDR3 της Corsair...:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως πάντα η τεχνολογία κατασκευής των ICs προχώρησε....καινούρια σειρά βγήκε πάλι και αντικαταστήθηκαν.

Μην νομίζεις πως η Micron τα κατασκευάζει ειδικά για overclockers.

Κατασκέυή και εμπόριο κάνει...απο κεί και πέρα άλλα ICS βγαίνουν καλά και άλλα όχι για τον σκοπό που τα θέλουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικες, και μιας που ηθελες μονο απο Πλαισιο πιστευω οτι εκανες την καλυτερη επιλογη

Αλλα για να πενεψω την δικη μου επιλογή :p: http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55553693

Με την mobo μου δυστυχως παω μονο μεχρι τα 1175 stable και μπαινω απλα windows μεχρι και με 1220:O (Με 2.15V). Με P5Q εχω δει σε review οτι ειναι stable στα 1200 με 5-5-5-15@2.1V

Και ενα SS απο το pc μου, ως εκει που τις εχω παει με 2.1v. (Max Vdram = 2.15V EPP συμφωνα με την OCZ):

post-9915-1416073579,506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα μπορει να μου εξηγήσει καποιος και πως γινεται ολοι να εχουμε powerchips και αλλα κιτακια παιζουν μεχρι 900 και αλλα μεχρι 1200; και πως γινεται ο αλλος να ειναι στα 1175 και εγω 1080 και να εχω περισσοτερο bandwitdh με τον cpu στην ιδια συχνοτητα;

Link to comment
Share on other sites

εμενα μπορει να μου εξηγήσει καποιος και πως γινεται ολοι να εχουμε powerchips και αλλα κιτακια παίζουν μεχρι 900 και αλλα μεχρι 1200; και πως γινεται ο αλλος να ειναι στα 1175 και εγω 1080 και να εχω περισσότερο bandwitdh με τον cpu στην ιδια συχνοτητα;

γιατί μερικές μνήμες είναι handpick και διαλεγουνε τα καλύτερα κομμάτια και βγαζουνε αντίστοιχες σειρές.

όσο για ο θέμα bandwith εδώ παίζει ρολό το chipset και τα timmings των μνημών. πολλές φορές δεν είναι καλύτερο να έχεις περισσότερα mhz από σφιχτότερα timmings

Link to comment
Share on other sites

το picked ισχυει μεταξυ μοντελων ιδιας εταιριας γιατι στο ιδιο κοστος των 119 ευρω οι αντιστοιχες mushkin 1066 και οι ocz 1066 δεν πανε σαν τις dominator απο την στιγμη που παιρνουν απο το ιδιο μερος chipακια;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια τσιπ είναι αλλά παίζει ρόλο η διαλογή και η εβδομάδα.

Δηλαδή μια συγκεκριμένη εβδομάδα όλα από εργοστάσιο πάνε καλύτερα

(όπως οι CPU με συγκεκριμένο batch) και επίσης μετά έρχεται και η διαλογή των συγκεκριμένων τσιπ της ίδιας εβδομάδας.

Όσον αφορά το bandwidth να βλέπεις για παράδειγμα everest παίζει ρόλο η συχνότητα αλλά και το cache αν είσαι στην ίδια συχνότητα μνημών και PL

Link to comment
Share on other sites

γιατί μερικές μνήμες είναι handpick και διαλεγουνε τα καλύτερα κομμάτια και βγαζουνε αντίστοιχες σειρές.

όσο για ο θέμα bandwith εδώ παίζει ρολό το chipset και τα timmings των μνημών. πολλές φορές δεν είναι καλύτερο να έχεις περισσότερα mhz από σφιχτότερα timmings

+ο διαιρέτης. Strategos εισαι με 5:6 και ειμαι με 4:5. Θα μου πεις για να ειμαι εγω με 5:6 πρεπει να εχω 490 fsb, που δεν το λες και setting για 24/7... Ειδικα με την P5K μου δεν το χω καν.. Παντως δοκιμασα 5-5-4-13@2.15V στα 1080 αλλα παλι δεν σε πιανω σε bandwidth παρολο που εχω πιο σφικτα τα υπολοιπα timmings (pl=6, tREF=3120T κτλ). Απο latency τα ιδια με σενα. Μπορει να φταιει και το chipset αλλα μαλλον πρεπει να παραδεχτω οτι οι δικες σου παιζουν καλυτερα στα 1060-1100.

Στα 1175 παντως (με 4:5) μπορει να εχω -300mb/s αλλα εχω και -2ns latency. Οποτε νομιζω πως καπως ισσοροπει το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.