Jump to content



Tο καλύτερο 2x2gb kit σήμερα?


Thanos123

Recommended Posts

Στα 1120 φενεται rock stable. Ολα τα benches τρεχουν, το memtest λουπαρε για 40 λεπτα error free οποτε μαλλον θα μεινω σε αυτη τη συχνοτητα για 24/7. Εχουν ωραιο latency, pl 5, 2.1v, και με 1.26v ο cpu φτανει max 50C σε 100% full load Ιουλη μηνα. Στο nb 1.25v που ειναι και η minimum τιμη και οι μνημες πολυ χλιαρες μετα απο 3 ωρες εντονης χρησης. Σαν να μην εφυγα καθολου απο τα 2x1GB 1200 AXERam και απλα να προσθεσα αλλα 2GB. :happy2:

Τα προτεινω ανεπιφυλακτα.

m4xs2.jpg

m4xs2.95bd89e86e.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Σε Ρ35 μητρική αυτές οι μνήμες πάνε πακέτο...:)

Εμένα σε DOS MEMTEST+ τρέχουν χωρίς πρόβλημα στα 1180 με PL5 και σκληρά timmings αλλά σε WINDOWS με προδίδει το Chipset και αναγκάζομαι να τις έχω ΜΑΧ 1130-1135 με ελαφρώς χαλαρότερα timmings.

Πιστεύω πως με αρκετό tweaking να χτυπήσουν ίσως και 1200... :hi:

Link to comment
Share on other sites

Στα 1120 φενεται rock stable. Ολα τα benches τρεχουν, το memtest λουπαρε για 40 λεπτα error free οποτε μαλλον θα μεινω σε αυτη τη συχνοτητα για 24/7. Εχουν ωραιο latency, pl 5, 2.1v, και με 1.26v ο cpu φτανει max 50C σε 100% full load Ιουλη μηνα. Στο nb 1.25v που ειναι και η minimum τιμη και οι μνημες πολυ χλιαρες μετα απο 3 ωρες εντονης χρησης. Σαν να μην εφυγα καθολου απο τα 2x1GB 1200 AXERam και απλα να προσθεσα αλλα 2GB. :happy2:

Τα προτεινω ανεπιφυλακτα.

m4xs2.jpg

m4xs2.95bd89e86e.jpg

Χαμηλά δεν είσαι για pl5 και τέτοια συχνότητα?

ev.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Georgesod

Τι εννοεις?

Mάλλον δε θα κατάλαβε ότι είσαι με πολύ χαμηλότερο OC στην CPU απ'ότι αυτός.

Πολύ μεγάλο ρόλο στο Latency - Bandwidth των μνημών παίζει και η ταχύτητα της CPU βρε Georgesod

Link to comment
Share on other sites

Στα 1120 φενεται rock stable. Ολα τα benches τρεχουν, το memtest λουπαρε για 40 λεπτα error free οποτε μαλλον θα μεινω σε αυτη τη συχνοτητα για 24/7. Εχουν ωραιο latency, pl 5, 2.1v, και με 1.26v ο cpu φτανει max 50C σε 100% full load Ιουλη μηνα. Στο nb 1.25v που ειναι και η minimum τιμη και οι μνημες πολυ χλιαρες μετα απο 3 ωρες εντονης χρησης. Σαν να μην εφυγα καθολου απο τα 2x1GB 1200 AXERam και απλα να προσθεσα αλλα 2GB. :happy2:

Τα προτεινω ανεπιφυλακτα.

m4xs2.jpg

m4xs2.95bd89e86e.jpg

Aν δε σου κανει κοπο, με αυτα τα settings που εισαι σ'αυτο το ss κ τις corsair κανε μια τραμπα κ βαλε στη θεση τους τις axeram να δουμε τι διαφορες θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=302009

Καλουλες ειναι μωρε..:drool:

Να υποθέσω ότι είναι ΜΠΑΝΝΑΝΕΣ οι μνήμες ή το σύστημά του είναι για ΠΕΤΑΜΑ ?

Είναι δυνατόν αυτός να τρέχει 4GHZ+ την CPU & 1200 τις μνήμες και εγώ να έχω καλύτερο Latency και Bandwidth ?

Aμα είναι έτσι ΚΟΥΦΙΑ τα MHZ να τα βράσω.... :TD:

Δέστε - συγκρίνετε και πέστε μου... :confused:

Να τα δικά μου....

clip9je4.jpg

clip9je4.2c3e110d40.jpg

Link to comment
Share on other sites

@AplhaX Θα κανω την τραμπα το Σ/Κ και θα ποσταρω.

@ProPitsiriko$ Σε 445 FSB λογικα εχεις και PL6 διαθεσιμο. Τουλαχιστον στο P35 μεχρι τα 419FSB εχω PL5 και απο 420FSB και πανω γυρναει σε PL6. Δεν εχει να κανει με την τελικη συχνοτητα της μνημης αλλα με το εσωτερικο timing του memory controller στο chipset. Οσο ανεβαινει το FSB χαλαρωνει το PL.

π.χ. στα 447FSB

447fsbam5.jpg

447fsbam5.74be24b23c.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι...Φορανε handpicked powerchips..δεν εχουν αλλο chip απο ολες τις αλλες...αλλα αυτες και οι gskill φορανε handpicked..

Αλλα εσενα οι crucial micron δεν εχουν? δεν πανε ?:hmm:

Μάλιστα. Micron έχουν αλλά όχι της D9 σειράς δυστυχώς. Και γω τις τρέχω στα 800Μhz, γιατί η mobo μου στα 1066 κάνει νερά. Κι εδώ που τα λέμε και στα 800 κάνει νερά, αλλά κάνω τα στραβά μάτια μέχρι να αναβαθμιστώ σε Cpu και Mobo, αλλά ψήνομαι να αλλάξω και Ram μήπως έπεσα σε προβληματικό κομμάτι. Όπως και να έχει Corsair γουστάρω πιο πολύ και βλέπω πως ανεβαίνουν αρκετά καλά. Σωστά; :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες...αλλα καλα θα ηταν να δοκιμαζες τις ram σου σε κανενως φιλου σου το pc...για να δεις αμα πανε..ισως να μην τις γουσταρει η μητρικη σου...γιαυτο δοκιμασε τες πρωτα..και μετα κανε αγορα..γιατι ισως να πανε μια χαρα,και αμα κανεις μια αναβαθμιση της μητρικης να πανε πολυ καλα.:hi:

Μην πεταμε ετσι τα λευτα μας..:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.