Jump to content



Tο καλύτερο 2x2gb kit σήμερα?


Thanos123

Recommended Posts

Thanx εριξα μια ματια στο φορουμ τους, απλα το θεμα ειναι οτι ο καθενας το "παιζουν στα ΧΧΧΧ" το εννοει διαφορετικα...

Το θεμα ειναι να παιζουν 1150 rock stable. Εχει βγαλει κ η ασους ενα πιο χαλαρο bios κ ελεγα μηπως σε αυτο παιζουν.

Για rock stable σου λεω κι εγω. Αν η μητρικη που σε ενδιαφερει ειναι μεσα σε αυτες που εχουν δοκιμασει και εχουν δωσει τα settings στο bios τοτε εισαι 100% οκ για 1150. Και κακο κομματι να σου πεσει θα τα πιασεις με λιγο παραπανω ρευμα.

@ Ρε συ GV, το ln2 το δινουν πακετο με τις μνημες???:laughing: Περα απο την πλακα τρελο kit!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
απο bandwidth ομως οι gskill δεν τα πηγαινουν καλα.

Εχεις δει ποτε εσυ τρελο Bandwidth με 800αρι Strap?:boxed: (3:5).

Και με τι το συγκρινεις?

@Chris..Δεν νομιζω να ειναι με LN2..αλλα 1.8-1.9 για τα 1100 ...στην τιμη που βρισκονται (~120€)...και για αυτα που κανουν σε σχεση με τις αλλες...νομιζω ειναι παραπανω απο καλα.

Το θεμα ειναι οτι τις εχω δει μονο σε Asus και DFI να πηγαινουν ετσι.

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=388452

Link to comment
Share on other sites

700+ ειχα δει καπου (δυστυχως τωρα δεν το βρισκω το link) και χρησιμοποιουσαν κατι mini pots. Γι αυτο λεω για ln2 αλλα οπως και να εχει..

1200 stable εχω δει μονο τις δικες μου και αυτες αλλα μονο σε p5q-deluxe και μαλιστα μονο απο τεχνικο της καθε εταιριας. Πολλοι που τις πηραν λενε οτι δεν γινεται. Δες εδω.

Για extreme oc δεν νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα εταιριας mobo οσο chipset. Γενικα το P35 ανεβαζει καλυτερα τις μνημες ακομα και απο P45 μιας που φαινεται να θελει μεγαλυτερο PL για σταθεροτητα στα ιδια mhz.

P.S: Εδω στο Ellada μονο g.skill 8500 και αυτες με 135e: κλικ

Link to comment
Share on other sites

Oσο μεγαλύτερη ταχύτητα τρέχει η CPU τόσο ποιό πολύ Bandwidth έχει το Chipset και ζορίζουν τα πράγματα...

Δεν ανεβάζω και άλλο την τάση γιατί δεν έβαλα τα FAN στις μνήμες αφού έχω το P5K pro και δεν είναι στην ίδια ευθεία τα RAM modules με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στηρίξω το FAN της Corsair... :slap:

Πάνε και παραπάνω αλλά με PL μεγαλύτερο και κάπου στα 1180 σε 3 LOOP στο ΜΕΜΤΕΣΤ δεν είχα λάθη, αλλά 1ΜΗΖ παραπάνω βγάζω δεκάδες.... :nada:

Link to comment
Share on other sites

Oσο μεγαλύτερη ταχύτητα τρέχει η CPU τόσο ποιό πολύ Bandwidth έχει το Chipset και ζορίζουν τα πράγματα...

Δεν ανεβάζω και άλλο την τάση γιατί δεν έβαλα τα FAN στις μνήμες αφού έχω το P5K pro και δεν είναι στην ίδια ευθεία τα RAM modules με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στηρίξω το FAN της Corsair... :slap:

Πάνε και παραπάνω αλλά με PL μεγαλύτερο και κάπου στα 1180 σε 3 LOOP στο ΜΕΜΤΕΣΤ δεν είχα λάθη, αλλά 1ΜΗΖ παραπάνω βγάζω δεκάδες.... :nada:

το Σ/Κ που θα εχω χρονο θα bench και θα ποσταρω φωτο με τον επεξεργαστη κοντα στα 4ghz..:happy:διοτι τωρα δεν εχω χρονο:p

Link to comment
Share on other sites

Οντως πανε πολυ καλα.

Τα αγορασα και εγω σημερα και εχω εντυπωσιαστει. Απο αυτα που εχω δει κατα καιρους περιμενα με το ζορι να πιανουν 5-10Mhz πανω απο την ονομαστικη συχνοτητα αλλα με εξεπληξαν ευχαριστα. Στα €119 απλα δεν γινεται να μην εισαι ευτυχισμενος.

Κατοπιν γρηγορων δοκιμων με 2.1v απο Bios και το fan τους επανω.

2x2gbcorsairdominatortm0.jpg

2x2gbcorsairdominatortm0.25fdf7e2e7.jpg

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι είμαι ο πρώτος που τις πήρα και μετά ακολούθησαν οι άλλοι χιχι :tongue:

Me is second :p

Ηθελα να τις παρω καιρο πριν αποτε τις πηρες εσυ αλλα αργησα να παρω pc..οποτε..με προλαβες:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

H μητρική μου απλά λατρεύει τις μνήμες αφού σηκώνει χωρίς προβλήματα και λάθη Performance Level 5....:woot::T::hehe:

Για τα λεφτά που ζητάνε είναι αστέρι....

frd6wh1rv2df8w69mhr8.jpg

Ακόμη στα 2.0 Vmem - 1.39Vnb και χωρίς Fan στις μνήμες. :D

Με λίγο στρώσιμο ακόμη θα πάνε παραπάνω....:smoke:

Link to comment
Share on other sites

ωραίος DAG

είδες πόσο ωραία είναι η μπλε μεριά?

Tώρα αν σου πώ ότι η πράσινη μεριά έχει καλύτερο Bandwidth & Latency τι θα μου πείς ? :hehe:

Σε κάτι δοκιμές που έκανα με 4-4-4-4 CL1 πήγαν μέχρι 865 - 870 και με PL 6... :-O

To κακό είναι όμως πως τελικά σε Bandwidth στα 1100@5-5-5-5 CL2 είναι πολύ καλύτερο από τα 870@4-4-4-4 CL1 :D

Οι μνήμες όμως τελικά είναι κλάσεως ανώτερες από τις αντίστοιχες Μushkin XP-8000 RedLine που είχα.... :hi:

Link to comment
Share on other sites

Mε εχετε βαλει σε σκεψεις μ αυτες τις corsair. Βγαζει κανεις memtest sta 1140 κ πανω ?

Βρηκα ενα sweet spot για 24/7 στα 1120 5-5-5-15@2.1v με performance level 5 και latency ~49.9ns. Ελεγχω για σταθεροτητα και με memtest και θα ποσταρω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.