Jump to content



To DirectX11 ανακοινωνεται αυτο το μηνα


Vasot

Recommended Posts

DirectX 11 to get announced this month

Microsoft will start talking about DirectX 11 in less than two weeks. Sources have confirmed that Microsoft game technology conference, previously known as Meltdown and now renamed to Gamefest 2008, will be the place where Microsoft plans to officially announce DirectX 11.

This conference takes place on the 22 and 23 July in Seattle, Washington and it will set you back $550 if you register online. You can find some more details about the conference here.

The big feature of DirectX 11 is Tessellation/Displacement while we also heard that Multithreaded Rendering and Compute Shaders are part of it. DirectX 11 also brings Shader model 5.0 but we don’t know many details about it.

It looks like DirectX 11 will stick to rasterization as there is no any mentioning of Ray tracing support.

Nvidia will also talk about DirectX 11 at its Nvision event / conference in late August 2008.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8345&Itemid=1

Link to comment
Share on other sites

τωρα εγω ειμαι ανενημερωτος η ξερει κανεις ναχουν βγει πολλα παιχνιδια για δχ10 και δε μου το λεει?

Πες τα ρε Tsakonas, θέλετε και λεφτά για τα παιχνίδια και λειτουργικά σας ρα;

Που είναι αυτά που υποτίθεται ότι θα είχαμε;

Link to comment
Share on other sites

εντα3ει ρε παιδες μην ανγχονεστε και οι δχ10 καρτες γρεαφικων που ειχαμε, πχ 8800, 9800gtx και 2900, 3870 , τα δχ10 παιχνιδια δεν τα τραβανε... so??? εμενα μου ελεγαν μολυς βγηκε η 7900gtx οτι εδωσα τα λεφτα μου αδικα για μετα απο κανενα χρονο θα εβγαιναν οι καρτεσ με dx10 σιγα να μην περιμενω...:)

Link to comment
Share on other sites

καλα και οι 8χχχ κ 2900χχχ ειχαν dx10 αλλα τοτε δεν το σηκωναν τωρα που οι νεες καρτες το σηκωνουν θα βγαλουν κατι αλλο. παντως θα προτιμουσα να βλεπαμε πρωτα απο nvidia και dx10.1 ωστα να μην μπουκοταρει τα παιχνιδια που το εχουν.

Link to comment
Share on other sites

bottom line is κατα την γνωμη μου οτι οσοι δεν βιαστηκαν να βαλουν δχ10 καρτα γραφικων απτο 2006 εως σημερα βγηκαν κερδισμενοι..

Σχετικό είναι και αυτό. Δεν νομίζω πως νιώθει χαμένος κάποιος που πήρε (έστω πανάκριβα) την 8800GTX και τον έβγαλε ~2χρόνια στην κορυφή.

Άλλωστε ο λόγος αγοράς των περισσοτέρων μέχρι τώρα DX10 καρτών είναι οι επιδόσεις τους σε DX9. ;)

παντως θα προτιμουσα να βλεπαμε πρωτα απο nvidia και dx10.1 ωστα να μην μπουκοταρει τα παιχνιδια που το εχουν.

Ποιο παιχνίδι έχει γραφτεί σε DX10.1 path?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά οι ATi έχουν ήδη από την σειρά 3800 tessellation engine.

Άραγε θα είναι συμβατό ώστε να έχει ανέξοδη αύξηση επιδόσεων;

Βασικα το tessellation engine υπαρχει απο την ATI 8500 αν θυμαμαι καλα και το ονομαζε TruForm (Εκτος αν ειναι αλλαο πραγμα αυτο.)

Link to comment
Share on other sites

Στην 10 ειταν. Βαλαν patch 10.1 και μετα με αλο patch το βγαλαν γιατι τα σκατωσαν.

δεν τα σκάτωσαν απλά με το 10.1 φάνηκε ότι οι nVidia κάρτες μένανε πίσω σε σχέσει με τις Ati και έτσι η nVidia τους ανάγκασε να το αποσύρουν (κάπου εδώ μέσα το διάβασα) .

edit* http://www.thelab.gr/showthread.php?t=51092&highlight=assasins+creed+10.1

στο Post No 8 αναφέρετε στην περίπτωση μας και στο Νο 11 & Νο 17.

Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσει πολύ να αξιοποιηθεί το 11 ακόμα το 10 προσπαθούν να περάσουνε στην χρήση των προγραμματιστών και πολλοί φέρνουν αντίρρηση δουλεύοντας ακόμα το 9c (βλέπετε valve).

Link to comment
Share on other sites

δεν τα σκάτωσαν απλά με το 10.1 φάνηκε ότι οι nVidia κάρτες μένανε πίσω σε σχέσει με τις Ati και έτσι η nVidia τους ανάγκασε να το αποσύρουν (κάπου εδώ μέσα το διάβασα) .

Σορρυ αλλα αυτο προκειται για φημη απο φανμποις της AMDATI.

Ειχε αναφερθει και στο Nvnews

Οι αποδειξεις μετρανε...και αποδειξεις δεν βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα αυτο προκειται για φημη απο φανμποις της AMDATI.

Ειχε αναφερθει και στο Nvnews

Οι αποδειξεις μετρανε...και αποδειξεις δεν βλεπω

Από τα γραφόμενα τους εδώ http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTQ5Myw2LCxoZW50aHVzaWFzdA==

το κέρδος μετά το SP1 και το patch ήταν μόνο για τις κάρτες της ΑΤΙ και ήταν αρκετά μεγάλο ιδικά όταν ανέβαιναν οι αναλύσεις .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.