Jump to content



SLI vs CrossFire - Efficiency - ALL you need to know


Recommended Posts

Απο επιδοσεις πως παει το CF?

Εχω κ γω μια 6950(-6970 flashed) κ σκεφτομαι για ειτε CF ειτε αλλαγη σε 7950-7970.

Το υπολοιπο συστημα ειναι 990FX-8350/8GB(16GB σε λιγο)/Enermax infinity 720.

Το cf μια χαρά παει εμείς δεν έχουμε πλέον χρόνο να παίξουμε μαζί του

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω την Gigabyte 7870 2gb oc edition και επειδή βρήκα άλλη μια ίδια στα 120 ευρά σκέφτομαι να την χτυπήσω για crossfire.Αξίζει το κόπο η τσάμπα καίει η λάμπα??Έχω τροφοδοτικό 1000ς silverstone και επεξεργαστη AMD FX 6300.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Gigabyte 7870 2gb oc edition και επειδή βρήκα άλλη μια ίδια στα 120 ευρά σκέφτομαι να την χτυπήσω για crossfire.Αξίζει το κόπο η τσάμπα καίει η λάμπα??Έχω τροφοδοτικό 1000ς silverstone και επεξεργαστη AMD FX 6300.

πριν 2 μέρες χτύπησα και εγώ μια ίδια 7870 σαν αυτή που είχα Shaphire 7870 GHZ στο BF 4 που την δοκίμασα τα πάει αρκετά καλά με 60hz και 1920x1200 monitor όλα στο ultra με MSAA off είναι πάντα καρφωμένο στα 60 σε απαιτητικές σκηνές πέφτει στα 55 fps

με 2xMSAA κυμαίνεται κάπου στα 50+ fps, σε κάποιες απαιτητικές περιπτώσεις που πέφτουν κτίρια πχ έχω δει για λίγο και 33 αν θυμάμαι αλλα μέχρι 40 συνήθως

μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα δεν είχα αλλα δεν δοκίμασα και πολλά πέρα από 1-2 bencmarks και 1 game

με 750w τροφοδοτικό και overcloced τις κάρτες και τον cpu στα 4500 αν και δεν έχω wattομετρο δεν άκουσα το τροφοδοτικό να ζορίζεται στο Heaven,

σχετικά με το υπόλοιπο hardware cpu και motherboaerd δεν ξέρω να σου πω πχ αν θα έχεις κάποιο botleneck η οτιδήποτε άλλο θέμα, καλύτερα θα ήταν να κανεις μια ερώτηση ίσως νέο θέμα να σου απαντήσουν άλλοι που γνωρίζουν περισσότερα

7870x1

tuea.png

7870x2

fKdEcwj.png

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Απο επιδοσεις πως παει το CF?

Εχω κ γω μια 6950(-6970 flashed) κ σκεφτομαι για ειτε CF ειτε αλλαγη σε 7950-7970.

Το υπολοιπο συστημα ειναι 990FX-8350/8GB(16GB σε λιγο)/Enermax infinity 720.

Τελικα εκανα CF με 2 Gigagyte 7970 WF OC.

Το εκανα κυριως για το Arma 3 που σερνεται παντου κ παντα. Ε λοιπον το ιδιο κανει κ μετα το CF. Εχω κανει, νομιζω, τα παντα απο προφιλ, ρυθμισεις κλπ αλλα τιποτα. Το gpu usage ειναι 50% σε καθε καρτα εκει που ΔΕΝ πρεπει κ φτανει μεχρι 95% σε καθε καρτα εκει που ΔΕΝ χρειαζεται.

Για παραδειγμα, σε μαχη τρεχει 30-35% εκαστη, σε κινηση με οχημα τρεχει με 50% εκαστη κ σπανια 60-65%. Οταν ζουμαρεις πανω σε μοντελα, πιλοτους, βραχια κλπ κλπ τρεχουν κ οι δυο 90+% δειχνοντας μεγαλοπρεπεστατα 80-90fps αλλα χωρις ουσια.

Το framerate παραμενει τραγικο (30-40 παντου, 50 αν ξεχαστει κ χρησιμοποιησει λιγο παραπανω απο τις καρτες) κ ειναι λιγο μεγαλυτερο απο αυτο που αποδιδει η μια μονη της.

Φταιει ξεκαθαρα το παιχνιδι δυστυχως κ δε μπορω να κανω κατι αλλο απο το να περιμενω κανενα update.

Αντιθετα η δοκιμη στο Bioshock Infinite πηγε καλα. Απο ΜΙΝ 75% μεχρι ΜΑΧ 100% (μεση χρηση 85-90%) σε καθε καρτα κ τα frames να παιζουν πανω απο 100 στη χειροτερη των περιπτωσεων, με 130-150 μεσο fr και μεγιστο που δεν εχει σημασια, ολα αυτα σε 1920x1200 Ultra.

Σε διαφορα μετροπρογραμματα τρεχανε κ οι δυο στο 100% με πολυ καλες θερμοκρασιες (40-45 idle & 58-62 load).

**Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι το UPS μου, μη ρωτατε τι ειναι-ειναι μικρο, δεν αντεχει να δωσει ρευμα στον υπολογιστη κ κλεινει. Οι δοκιμες εγιναν προφανως με απευθειας συνδεση σε πολυμπριζο.

Η αποδοση τους ειναι τρομακτικα μεγαλη, ακομα κ στο συστημα μου -βλεπε πανω-, ομως το θεμα του UPS με κανε να σκεφτω την αντ/αλλαγη τους με μια 290(Χ) χανοντας ομως σε επιδοσεις.**

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

EVGA GTX 660 OC Superclocked Signature 2, SLI 3 GB Edition

Unigine Heaven Benchmark 4.0

FPS 45.2

Score 1137

Max FPS 110.9

Mode 1920x1080 8XAA full Screen

Quality Ultra

Tssellation Extreme

Τα παντα ολα,στα μεγιστα, απο ρυθμισεις στο Bench

Πως φαινεται ???

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση

Στο τελευταιο CPU-Z βλεπω οτι λεει :

Graphic Interphace x8. Max support x16. Σημαινει κατι αυτο??

Επισης, στο EVGA, δεν μου εχει αναψει το λαμπακι που λεει Linked. Και με αφηνει να κλοκαρω τη καθε μια καρτα ξεχωριστα, ειτε σε θεμα θερμοκρασιας, ειτε σε θεμα γκαζιων. Εχει γινει κατι λαθος????

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση

Στο τελευταιο CPU-Z βλεπω οτι λεει :

Graphic Interphace x8. Max support x16. Σημαινει κατι αυτο??

Σημαινει οτι τα pci-e slots της μητρικης σου μοιραζονται το bandwith και ενω μπορει να εχουν διαθεσιμα 16 lanes, οταν χρησιμοποιουνται 2 slots το καθενα χρησιμοποιει 8 lanes. Αν εβαζες και τριτη καρτα πανω θα ηταν x4.

Πρακτικα δεν εχει καμια διαφορα στην αποδοση των VGAs (τουλαχιστον προς το παρων) το x8 με το x16 interface, στο x4 αρχιζει να μην παιρνεις το 100% της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.