Jump to content



The Lab's Beer Corner


bezdim

Recommended Posts

Παράκληση προς όλους τους μπυράδες λαμπίτες...

Πώς στο καλό ζυμώνουμε και πίνουμε μια μπύρα σαν την Erdinger για παράδειγμα?

Πώς μπορούμε να αποτρέψουμε το στομάχι μας από το να εκτονώνεται σαν ροπάτο μονοκύλινδρο?

Αναμένω τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

what do you mean by ζυμώνουμε; Φιλοξενώ έναν Γερμανό με κόλλημα με τις άσπρες μπύρες (μόλις είδε τα μπουκάλια και το ποτήρι πέταξε από τη χαρά του :p), οπότε μπορώ να ρωτήσω :p

Link to comment
Share on other sites

DIY μπυρα θελεις?ειναι κατι εταιριες στη Γερμανια με ετοιμα κιτακια για τετοια δουλεια...ειχε δοκιμασει ενας φιλος να πετυχει κατι τετοιο ...σε καποια φαση αν θυμαμαι καλα εριχνε ζαχαρη..

(ε μην φανταστεις πως ηταν και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο...τα 3 πρωτα μπουκαλια εσκασαν πχ..αλλα προς το 7ο μπουκαλι το αποτελεσμα μου φανηκε κλασεις ανωτερο απο μπυρες εμποριου)

Link to comment
Share on other sites

Η erdinger ζυμώνεται μέσα στο ποτήρι.

Αδειάζουμε τα 450 ml στο ποτήρι χωρίς αφρό το υπόλοιπο το τριβούμε καλά με το μπουκάλι με κινήσεις σαν αυτές που ζεσταίνουμε τα χερια μας (μπρος πίσω) για 2 λεπτά. Επειτά το αδειάζουμε στο ποτήρι, Αν το έχεις κάνει σωστά θα δεις το ξανθό ομοιόμορφο χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Επείδη δεν ξέρω και πολλά στο θέμα, καλό θα ήταν να συγκεκριμενοποιήσω την ερώτηση:

Πώς πίνουμε μια Erdinger?

Μίλησα με τον μπάρμαν και μου έδεξε ένα κρύο μπουκάλι με τη μαγιά να διαφαίνεται ως λευκό ίζημα στον πάτο του μπουκαλιού.

Μου είπε πως πρώτα πρέπει να βάζω λίγη μπύρα, μετά να περιστρέφω το ποτήρι (το οποίο ήταν μακρύ με λεπτό λαιμό γι αυτό τον σκοπό μάλλον), και μετά να προσθέτω την υπόλοιπη...

Για να πώ την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα...

Την πρώτη φορά έβαλα την μπύρα και δνε άφρισε. Μου την πήρε και μου έδωσε άλλη. Μπορεί να πάθαινα και δηλητηρίαση μου είπε.

Την δεύτερη φορά το έκανα όπως μου είπε, το δίαλυμμα ήταν κάπως θόλο, αλλά είχε γευση μπύρας. Σημειωτέον ότι είχε αφρίσει καλά πρίν...

Μου λέει, τώρα έιναι οκ...

ΕDIT: Mάλλον λάθος κατάλαβα τη διαδικασία... Δεν ήμουνα σε extreme διαύγεια μάλλον...

Έγινε επεξεργασία από bezdim
Link to comment
Share on other sites

Η erdinger ζυμώνεται μέσα στο ποτήρι.

Αδειάζουμε τα 450 ml στο ποτήρι χωρίς αφρό το υπόλοιπο το τριβούμε καλά με το μπουκάλι με κινήσεις σαν αυτές που ζεσταίνουμε τα χερια μας (μπρος πίσω) για 2 λεπτά. Επειτά το αδειάζουμε στο ποτήρι, Αν το έχεις κάνει σωστά θα δεις το ξανθό ομοιόμορφο χρώμα

Θένξ dellman, μάλλον τη ζύμωσα με τα γαστρικά υγρά μου...

Καλά λένε ότι το στομάχι του φοιτητή όλα τα αλέθει... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η erdinger ζυμώνεται μέσα στο ποτήρι.

Αδειάζουμε τα 450 ml στο ποτήρι χωρίς αφρό το υπόλοιπο το τριβούμε καλά με το μπουκάλι με κινήσεις σαν αυτές που ζεσταίνουμε τα χερια μας (μπρος πίσω) για 2 λεπτά. Επειτά το αδειάζουμε στο ποτήρι, Αν το έχεις κάνει σωστά θα δεις το ξανθό ομοιόμορφο χρώμα

Πολυ καλα το περιεγραψες :T:

Εξαιρετικη μπυρα :beer:

ΥΓ Κατα καιρους παιζει προσφορα με δυο μπυρες,δωρο το ποτηρι Erdinger.Αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Η erdinger ειναι σταρένια μπύρα. Όχι απο κριθάρι όπως οι περισσότερες. Αμα σας αρέσουν οι μπύρες παλικάρια σας προτείνω να επισκεφτείτε beer academy, ζύθο και να τα σκάσετε μια φορα για δοκιμή.. Αξίζει το κόπο. Προσωπικές αγαπημένες: carmeliet tripel, trappe quadrupel, weihenstephaner.

παραθέτω μια φωτό απο τη κουζίνα μου..

post-2201-1416073639,9856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το academy και ο ζυθος, αλλα πλεον ειναι πανακριβα, και με μετριοτατα φαγητα.

6.5€ το μπουκαλι weiss -500ml-.Γυρω στα 8€ αρκετες 330ml μπυρες κτλ.

Προτεινω σουπερμαρκετ-καβα που εχουν 1.5€ και δωρο ποτηρια.

το οκτομπερφεστ λεει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το academy και ο ζυθος, αλλα πλεον ειναι πανακριβα, και με μετριοτατα φαγητα.

6.5€ το μπουκαλι weiss -500ml-.Γυρω στα 8€ αρκετες 330ml μπυρες κτλ.

Προτεινω σουπερμαρκετ-καβα που εχουν 1.5€ και δωρο ποτηρια.

το οκτομπερφεστ λεει τπτ?

ναι το beer academy δεν έχει φοβερο φαι, αλλα ο ζύθος....

7 άτομα----> fondu για 4, ποικιλία λουκάνικα, κότσι χοιρινό--->όργιο από το παράδεισο 10Ε/άτομο

Link to comment
Share on other sites

η duvel δεν νομίζω οτι είναι weiss αλλά είναι θεική, όπως και σχεδόν όλες οι φλαμανδικές (chimay, belzebhut etc). εκτός από την erdinger πάντως, προτείνω και meisselweiss ( ή κάπως έτσι). ΘΕΙΚΟΤΑΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

ok , αλλα γιατι ειναι αστειο ;:o:o

Ωραίες μπύρες, αν πάρεις και αυτές τις σωλήνες τις 5λιτρες, όλα τα λεφτά. Τσιμπάς και μια ποικιλία κρεατικών και είσαι άρχοντας.

Βέβαια μετά παίζει ένα θέμα. Όποτε έχουμε πάει με τον Felix, για κανα 2 μέρες μετά *******. Ειλικρινά πρέπει να κρατάς απόσταση ασφαλείας 10 μέτρων! Χαχα, μιλάμε για πολύ εξαέρωση όμως...

Έγινε επεξεργασία από perp
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.