Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
Ο δικος μου Q9550 σε P5Ε64 WS Evolution...attachment.php?attachmentid=32509&stc=1&d=1223483895

θερμοκρασιες σε idle ,ετσι?

αστερι και ο δικος σου.

mine

ΑΤΜ 3.950,μολις 50 mhz πριν το φραγμα των 4!!!

ανεβασε και αν μπορεις κανενα superpi ,everest memory bench,3dmark...

P L E A S E

:look:

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασιες σε idle ,ετσι?

αστερι και ο δικος σου.

mine

ΑΤΜ 3.950,μολις 50 mhz πριν το φραγμα των 4!!!

ανεβασε και αν μπορεις κανενα superpi ,everest memory bench,3dmark...

P L E A S E

:look:

Θερμοκρασιες σε full load με rosetta@home....

Link to comment
Share on other sites

Το Pc Probe της μητρικης ASUS ειναι αξιοπιστο σε μετρησεις???Οσον αφορα το θεμα θερμοκρασιων γενικα. Αλλιως θα θελα ενα πραγματικα αξιοπιστο προγραμμα με φουλ ρυθμισεις για ελεγχο θερμοκρασιων επεξεργαστη. Coretemp θελει καποιες ρυθμισεις για τον 9550. Γιατι σε 2 μηχανηματα δειχνει ασχετα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν έχω 9550, αλλά 8500 το Pc Probe έχει σχεδόν τις ίδιες θερμοκρασίες με το Core temp.Το μόνο που έχω παατηρήσει να βγάζει άσχετες θερμοκρασίες είναι το Real temp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αύριο θα ποστάρω τον q9550(c1) μου με την κούκλα μου DFI LP JR P45-T2RS στα 500χ8.0 και τις μνήμες 1:1. Πρέπει να έχει κι άλλο γιατί δεν είμαι στο όριο του ρεύματος, ούτε καν για κάθε μέρα. Οι μνήμες έχουν 2,16 κατα λάθος. Το άφησα να τρέχει prime όλη νύχτα, και θα ποστάρω όταν ξυπνήσω.

Το πρόβλημα μου ήταν μάλλον το raid. Είχα όλα τα αρχεία μου στο raid, δουλειές, σχέδια, βάσεις δεδομένων κτλ και ανησυχούσα να πειράζω τα ρολόγια με αυτό ενεργοποιημένο. Έτσι έβαλα ένα sata seagate 80άρη που είχα, του πέρασα XP SP3 32bit (μπορεί να έφταιγαν και τα -αν όντως έφταιγαν- καταραμμένα vista 64), drivers, safe guardian, prime, cpuz, και επανεκκίνηση για bios.

Δεν πείραξα τίποτα, ανέβασα λίγο το ρεύμα του επεξεργαστή (+50mV), 2.1 στις μνήμες και 430 fsb. Boot κανονικά, όχι σαν τις βλακείες που μου έκανε πριν που είχα raid ενεργοποιημένο, που έφτανε στις μνήμες και έβγαζε άσπρες γραμμές η οθόνη. Μπήκε στα windows σφαίρα, prime κατευθείαν για να δω αν δουλεύουν σωστά όλοι οι πυρήνες, και πάλι reboot.

470 αυτή τη φορά, λίγο πείραγμα στον διαιρέτη και ξανά windows. Αυτή τη φορά έμπαινα και άλλο δούλευε, άλλο όχι. Ανοίγω prime, τρίτος και τέταρτος βγάζουν error.

Bios, ρεύμα, ,63 ,67 ,61(τα 67άρια δεν με πήγαν ποτέ..) τα pll και 5,5,5,15 (γιατί μου το έκανε 18) στις μνήμες και πάλι μέσα.

Όλα κομπλέ αυτή τη φορά.

Reboot και πάλι, 500χ8,0, λίγο ρεύμα στο nb, λίγο στο cpu, μνήμες 1:1, και πάλι windows.

Άνοιγμα prime και 3-4 cpuz να περιμένουν ss, guardian για volts επίσης για ss και ύπνοοοοος...

Τα λέμε το πρωί! Κυνήγαγα τα 500, τώρα θέλω να πάω max fsb. Ξέρει κανείς πόσο έχει φτάσει ο q9550 σε p45 και γενικά? Ωραία η micro-atx ε? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έφαγα restart τη νύχτα. Τον βρήκα στα windows. Πάρτε ένα ss από την αρχή του prime, τώρα είμαι με 506x8. Μπούταρα και 505χ8,5 αλλά στο prime ο τέταρτος πυρήνας έβγαλε error. Θα το παλέψω...

EDIT: Φαίνονται και οι στροφές του φαν των μνημών :D

post-71-1416073683,397_thumb.jpg

post-71-1416073683,4525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

506x8,0 Φαίνεται σταθερό, από πίσω τρέχει prime. Αυτά με αέρα. Θα αρχίσω να δοκιμάζω με 8,5 τώρα για max συχνότητα. Πως σας φαίνεται ο quad μου?

Σου ριχνω στα αυτια ρε συ :look::look::look:

Μια χαρα ειναι, αν μας πεις και το ολο σεταπ θα ειναι ολα οκ. Εγω στα 3.83 για 24/7 ειμαι.!!!!!!!!!! Βγαλε ενα 3Dmark06 και πες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα δίσκους γιατί πρέπει να δουλέψω.. Το setup μου:

Q9550 C1 πάνω σε thermaltake ultra 120 true black

DFI LP JR P45-T2RS (J245D812 bios)

2x2GB Corsair 8500C5DF

Sparkle Calibre 9800GTX

Corsair TX750W

Αυτά. Ρεύματα με μια επιφύλαξη, ότι θυμάμαι, θα ποστάρω όλο το setup μετά,

Vid Special add: 250mV (μάλλον λιγότερο είναι)

Dram: 2,1V

SB: 1,55V

NB: 1,35V

VTT: 1,22 - 1,23 V

Clockgen: 3,45V

GTL 0/2: 0,63X

GTL 1/3: 0,67X

NB GTL: 0,61

Πάνω κάτω αυτά είναι, τα υπόλοιπα μάλλον το βράδυ. Θέλω να γυρίσω και τους ανεμιστήρες της ψύκτρας γιατί νομίζω ότι καλύτερα να βγάζουν παρά να βάζουν αέρα μιας και το nb έχει παθητική και καλά είναι να παίρνουν τον αέρα από πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα teaser για το τι έπεται...

ID : 436422

512@8,5 = 4352

Θέλω πολύ να φτάσω τα 515 αλλά στα 512 ακόμα ο τρίτος πυρήνας μου βγάζει error. Κάνω 32Μ Spi αλλά όταν ανοίγω prime μετά από λίγο μου βγάζει error. Είμαι ακόμη με 0 scews, και νομίζω ότι το κλειδί είναι αυτά, και τα GTL. Το ρεύμα μου είναι πολύ στον επεξεργαστή, 1,39, και σε load 1,36, το NB στα 1,37, 1,23 VTT, 2,243 μνήμες, 2,6 clockgen και 1,7 SB. Το παλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.