Jump to content



Πόσο ασφαλές είναι το ασύρματο δίκτυο σπίτι σας;


TheLab

Πόσο ασφαλές είναι το ασύρματο δίκτυο σπίτι σας;  

449 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply
Αφού υπάρχουν log με την IP, η οποία είναι δικιά σου την ώρα της παρανομίας, μπορούν να σε βρουν και μετά άντε να αποδείξεις ότι δεν το έκανες...

Kαι εντελώς κλειδωμένο να είναι πάλι κάποιος μπορεί να καταφέρει να μπεί (λέμε τώρα).

Πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχουμε λοιπόν αν και εφόσων γίνει κάτι παράνομο οπότε τελικά ΤΙ νόημα έχει να το συζητάμε και να το κλειδώνουμε ;;;;;;

Αφού η ποιό ασφαλής λύση είναι είτε να το έχουμε ΠΑΝΤΑ disabled είτε απλά να ΜΗΝ έχουμε καθόλου wifi...

Μήπως όμως τελικά γινόμαστε από μόνοι μας ποιό καχύποπτοι ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Kαι εντελώς κλειδωμένο να είναι πάλι κάποιος μπορεί να καταφέρει να μπεί (λέμε τώρα).

Πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχουμε λοιπόν αν και εφόσων γίνει κάτι παράνομο οπότε τελικά ΤΙ νόημα έχει να το συζητάμε και να το κλειδώνουμε ;;;;;;

Αφού η ποιό ασφαλής λύση είναι είτε να το έχουμε ΠΑΝΤΑ disabled είτε απλά να ΜΗΝ έχουμε καθόλου wifi...

Μήπως όμως τελικά γινόμαστε από μόνοι μας ποιό καχύποπτοι ;;;;

Αυτό είναι σαν να μου λες ότι αφού καθώς περπατάμε στο πεζοδρόμιο, μπορεί να έρθει ένα αυτοκίνητο και να μας πατήσει, να περπατάμε στο δρόμο...

Άλλο το να έχεις πάρει τα μέτρα σου και άλλο να είσαι ξυπόλυτος στα αγκάθια...;)

Αν συνδέεις συνέχεια laptop, ή έχεις PC στο σπίτι με wifi να συνδέονται, θα πει ότι το χρειάζεσαι και δεν μπορείς να μην...

Εκεί και Wpa και Mac filtering και σταθερές IP στο Lan (και όχι τύπου 192,168,0,χ που είναι το stadard) και ότι άλλη προστασία μπορείς να βάλεις καλή θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες.

Το σκεπτικό μου είναι ότι τελικά, φοβούμενοι μην μας τύχει το ένα ή το άλλο τελικά καταλήγουμε να γινόμαστε ποιό αγχωτικοί και καχύποπτοι.

Καλώς ή κακώς το wifi περισσότερο ευκολία είναι.

Αν αναφερόμαστε σε οικιακούς χρήστες το 95% το χρησιμοποιούν επειδή θέλουν να πηγαινοφέρνουν το λάπτοπ μέσα στο σπίτι... (Και εγώ σε αυτήν την κατηγορία ανήκω btw :) )

Οι περισσότεροι μπορούν με ένα καλώδιο να διασφαλίσουν τα δεδομένα τους και να έχουν και το κεφάλι τους ήσυχο.

Τελικά όμως είμαστε μάλλον θύματα της «ευκολιάς» του ασύρματου και της φθηνιας των φορητών συσκευών αφού ένα πολύ μεγάλο ποσοστό έχουμε πλέον laptops, pdas κλπ...

Link to comment
Share on other sites

wpa (το wpa2 δεν δουλεύει σε μία ασύρματη κάρτα με τίποτα παρόλο που τυπικά λέει ότι το υποστηρίζει) σκέτο ώστε όποτε έρχεται κάποιος με φορητό να του δίνω τον κωδικό σε στικ και να μπαίνει χωρίς να ανοίγω τις ρυθμίσεις του ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ τον εαυτό σου δυσκολεύεις παρά τους γείτονες :p

Μπαα διακοσμηση είναι η προστασια.

Δεν υπάρχει σπιτι σε επαρκή αποσταση για να συνδεθεί γείτονας και ίσα που καλυπτει όλο το σπιτι το ρουτερακι.

Και να συνδεθεί κάποιος απτην απέξω, χαλάλι αστον να χαρεί λιγάκι στο όρθιο έξω στο κρύο με 5% σήμα, προσπαθώντας να ρυθμίσει στατική IP και να βρει τους DNS μου :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το βασικότερο παιδιά, το σήμα.

Δεν υπάρχει λόγος το router να εκπέμπει τσίτα και να το πιάνουν 2 τετράγωνα δίπλα.

Είναι προκλητικό, όπως και να το κάνεις.

Το βασικότερο είναι να μην μπορεί κάποιος να συνδεθεί με τη μία. Δηλαδή και το WEP, δύσκολα στο σπάει κάποιος ανίδεος, όταν δίπλα έχει το ξεκλείδωτο. Σε extreme περιπτώσεις, τότε αξίζει το WPA2. Π.χ. σε μένα, ενώ πάντα είχε ένα ξεκλείδωτο κάποιος γείτονας, ο οποίος εξέπεμπε 10 φορές πιο πολύ από μένα (το είχα τσεκάρει στις ρυθμίσεις του modem του), τώρα είναι όλα κλειδωμένα. Οπότε αναγκαστικά, κλειδώνω κι εγώ! (παρ'όλο που ρίχνω πάντα την ισχύ).

Πάντως με 20% ισχύ (τη χαμηλότερη ρύθμιση του 9108) και macfilter (τον πιο μούφα τρόπο προστασίας), και χωρίς καν Wep, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ πρόσβαση τρίτου στο δίκτυό μου.

Link to comment
Share on other sites

+ sotiris

cool down παιδες.

Στατιστικα πιο πιθανο ειναι να σας πατησει νταλικα καθως πηγαινετε σπιτι-και να μην σας ξαναπασχολησει η "ασυρματη" ασφαλεια- παρα να παραβιασει καποιος με κακοβουλη προθεση το WPA σας.

Οποτε WPA απο εμενα αν και ειναι ηδη υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

παίδες,ακόμα και το wpa σπάει πανεύκολα 1 2

η καλύτερη προστασία είναι το DISABLED

να ναι καλά οι γείτονες με τα wep τους,που στην ουσία μου μοιράζουν net:rofl::clap:

έσπασα έναν κωδικό wep 128Bit σε 5 λεπτα (backtrack3):whistle2::o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.