Jump to content



Πόσο ασφαλές είναι το ασύρματο δίκτυο σπίτι σας;


TheLab

Πόσο ασφαλές είναι το ασύρματο δίκτυο σπίτι σας;  

449 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Καλά όλα αυτά αλλά στα ανοιχτά δίκτυα ξεχνάτε το βασικό. Αν το router δεν είναι κλειδαμπαρωμένο τα προσωπικά δεδομένα του ιδιοκτήτη (ονοματεπώνυμο, αριθμός τηλεφώνου, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΔΟΥ, κτλ) είναι πάρα πάρα πολύ εύκολα προσβάσιμα. Προσοχή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ***** (λυπάμαι αλλά δεν θα κάνω σεμινάριο πάνω σε αυτό).

Κάποιος που είναι γνώστης πάντως ξέρει ότι έχω δίκιο.

Δηλαδή, εμείς που δεν είμαστε γνώστες να μην μάθουμε ποτέ!

Ωραίοι τρόποι... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Κρυφό, WPA2-PSK, Mac-filtering, και χαμηλωμένη ισχύς για να πιάνει ελάχιστα εκτός σπιτιού...

Αν και στη γειτονιά μου μόνο εγώ ασχολούμαι να μπαίνω στα ασύρματα των γειτόνων...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εμείς που δεν είμαστε γνώστες να μην μάθουμε ποτέ!

Ωραίοι τρόποι... :hmm:

Δεν είναι θέμα τρόπων. Είναι θέμα προστασίας αυτών που έχουν ξεκλείδωτο Wi-Fi/router.Το να σου πω με ποιον τρόπο μπορείς να μάθεις τα στοιχεία του κατόχου δεν είναι συνετό. Αν θες εσύ να είσαι προστατευμένος απλά κλείδωσε το δίκτυο και το router σου.

Υ.Γ.1: Για να καταλάβεις τον όλο κίνδυνο φαντάσου ότι από την στιγμή που μάθεις όλα αυτά τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, αριθμός τηλεφώνου, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΔΟΥ, κτλ) μπορείς να κάνεις από το πιο απλό που είναι αίτηση διακοπής της σύνδεσης Internet μέχρι και ποιο σύνθετα όπως οικονομικού τύπου απάτες. Η γνώση είναι δύναμη αλλά η υπερβολική δύναμη δεν κάνει σε όλους καλό. Με λίγα λόγια, δεν εμπιστεύομαι αυτό το know-how στον καθένα που θα διάβαζε αυτό το topic.

Υ.Γ.2: Κάποιοι μπορεί να πιστεύεται ότι λέω αρλούμπες αλλά ειλικρινά δεν με νοιάζει. Επιβεβαιώστε το με κάποιον γνώστη του θέματος αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Τώρα αν έχω το ονοματεπώνυμο, αριθμό τηλεφώνου, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΔΟΥ, κτλ σε ένα TextPad με τίτλο "IMPORTANT INFO/PASSWORDS - DO NOT READ ME.txt", σε κοινόχρηστο φάκελο της επιφάνειας εργασίας, τότε ναι είμαι άξιος της μοίρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, για να κάνεις κάποιες "οικονομικές απάτες" που λες, πρέπει να έχεις και άλλα στοιχεία, όπως υπογραφή. Το να βρεις όνομα, διεύθυνση, ΑΦΜ κλπ. είναι το μόνο εύκολο, αν και θα'θελα πολύ να μάθω πώς το κάνεις αυτό μέσα από ένα ασύρματο δίκτυο.

Εκτός άμα εννοείς ότι θα βρεις από που εκπέμπεται το σήμα, και πας και κοιτάξεις στο κουδούνι του, μετά στον τηλεφωνικό κατάλογο, και μετά στην Εφορία (?). :)

Γενικά, κι εγώ νομίζω ότι αρλούμπες λες.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τρόπων. Είναι θέμα προστασίας αυτών που έχουν ξεκλείδωτο Wi-Fi/router.Το να σου πω με ποιον τρόπο μπορείς να μάθεις τα στοιχεία του κατόχου δεν είναι συνετό. Αν θες εσύ να είσαι προστατευμένος απλά κλείδωσε το δίκτυο και το router σου.

Υ.Γ.1: Για να καταλάβεις τον όλο κίνδυνο φαντάσου ότι από την στιγμή που μάθεις όλα αυτά τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, αριθμός τηλεφώνου, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΔΟΥ, κτλ) μπορείς να κάνεις από το πιο απλό που είναι αίτηση διακοπής της σύνδεσης Internet μέχρι και ποιο σύνθετα όπως οικονομικού τύπου απάτες. Η γνώση είναι δύναμη αλλά η υπερβολική δύναμη δεν κάνει σε όλους καλό. Με λίγα λόγια, δεν εμπιστεύομαι αυτό το know-how στον καθένα που θα διάβαζε αυτό το topic.

Υ.Γ.2: Κάποιοι μπορεί να πιστεύεται ότι λέω αρλούμπες αλλά ειλικρινά δεν με νοιάζει. Επιβεβαιώστε το με κάποιον γνώστη του θέματος αν θέλετε.

ουαου σιγα την κρυφη γνωση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απιθανο αυτο που λεει ο grayden, ουτε χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις.

Παραδειγμα:

Εστω, οτι καποιος εχει Οtenet.

Αν μπεις στο router του (εφ'οσον ειναι ξεκλειδωτο και με default password), μαθαινεις πολυ ευκολα το username του.

Κατοπιν μπορεις να πας στο www.myotenet.gr, οπου μπορεις "άμεσα και εύκολα να ενεργοποιήσετε, ενημερωθείτε και να διαχειριστείτε όλες τις υπηρεσίες και τα προϊόντα σας! " ...

To μονο που σου μενει για να διαχειριστεις οποιαδηποτε πληροφορια ή υπηρεσια, ειναι να μαθεις το password που εχει παρει απο otenet... (Και αυτο μπορεις να το "παρεις" απο το router)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λες αρλούμπες.

<--- γνωστης

*για να μη παρεξηγηθούμε, δηλώσεις στον αέρα χωρίς εξηγήσεις, επιχειρήματα θεωρούνται αρλούμπες © τουλάχιστον από μένα.

+1 :hehe:

Δεν ειναι απιθανο αυτο που λεει ο grayden, ουτε χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις.

Παραδειγμα:

Εστω, οτι καποιος εχει Οtenet.

Αν μπεις στο router του (εφ'οσον ειναι ξεκλειδωτο και με default password), μαθαινεις πολυ ευκολα το username του.

Κατοπιν μπορεις να πας στο www.myotenet.gr, οπου μπορεις "άμεσα και εύκολα να ενεργοποιήσετε, ενημερωθείτε και να διαχειριστείτε όλες τις υπηρεσίες και τα προϊόντα σας! " ...

To μονο που σου μενει για να διαχειριστεις οποιαδηποτε πληροφορια ή υπηρεσια, ειναι να μαθεις το password που εχει παρει απο otenet... (Και αυτο μπορεις να το "παρεις" απο το router)

Σε προκαλώ! Έλα στο σπίτι μου για μια εβδομάδα να σου παρέχω πλήρη πρόσβαση στο δίκτυό μου, να σου κάνω καφέ, να σου μαγειρεύω, να σου έχω ζεστό νερό για να κάνεις μπάνιο, να σου στρώσω να κοιμάσαι και αν καταφέρεις να ανακτήσεις τον κωδικό πρόσβασης στον ISP μου μέσω του router, φεύγοντας θα σου δώσω και 100.000 ευρώ!!! :whistle2:

Μη φέρεις όμως μαζί σου και τον φίλο σου τον Master Hacker που έχει χακέψει 32 φορές τη σελίδα του FBI, 44 φορές τους servers της CIA και κάθε πρωί μπαίνει και με διαφορετικό κωδικό στο site της NASA, γιατί πολύ απλά κανένας τέτοιος "τύπος" δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το φτωχό μου Speedtouch... :)

Link to comment
Share on other sites

... και αν καταφέρεις να ανακτήσεις τον κωδικό πρόσβασης στον ISP μου μέσω του router

Απο τις 7 γραμμες που εγραψες, θα απαντησω στη μοναδικη ουσιωδη...

Συνηθως απο τους 6 χαρακτηρες του password, οι δυο πρωτοι συμπιπτουν με τους 2 πρωτους του username που θεωρητικα ηδη γνωριζουμε...αρα γνωριζουμε ηδη τους 2 απο τους 6 χαρακτηρες και μενουν αλλοι 4 οι οποιοι ειναι αριθμοι... (Μιλαμε για παντα για τα default).

Επισης, δεν ειναι απαραιτητο να ασχοληθει καποιος μονο με το router...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως απο τους 6 χαρακτηρες του password, οι δυο πρωτοι συμπιπτουν με τους 2 πρωτους του username που θεωρητικα ηδη γνωριζουμε...αρα γνωριζουμε ηδη τους 2 απο τους 6 χαρακτηρες και μενουν αλλοι 4 οι οποιοι ειναι αριθμοι... (Μιλαμε για παντα για τα default).

Δυστυχώς για τους επίδοξους hackers, δεν χρησιμοποιώ το default password...

Επισης, δεν ειναι απαραιτητο να ασχοληθει καποιος μονο με το router...

Μα η συζήτηση εδώ αφορά στην ασφάλεια των wi-fi routers.

Αν ανοίγαμε ένα topic για την ασφάλεια των προσωπικών μας δεδομένων στον κυβερνοχώρο, να δεις πόσους τρόπους θα μπορούσα να σου αραδιάσω σχετικά με την υποκλοπή προσωπικών, φορολογικών κ.λπ. στοιχείων... :devil:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες απειλές για την ασφάλεια και το απόρρητο των προσωπικών μας δεδομένων από ένα ξεκλείδωτο wi-fi router!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.