Jump to content



Motherboard Cooling


lazarosleon

Recommended Posts

εγω αλλαξα παστα.

επεσε 3-4 βαθμους.

εσυ λες οτι επεσες 15...τι να πω.

διαβαζ στο XS για μερικα μοντελα που χαν βγει-πρωτα κομματια-

που out of the box επιαναν 90 βαθμους και εκανε shut down το pc απο μονο του-απολυτα λογικο-

οταν λυσω για νερο θα ξαναβαλω παστες κλπ μπας και κατι δεν εγινε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

μα ευτυχως που ειναι γραμμενα.

γιατι τα διαβαζετε ολα οπως σας βολευει;;; επιτελους Ελληνικα τα γραφω.

ειχε κουνηθει η ψυκτρα εγραψα,αλλο αυτο ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο

που καταλαβες η ηθελες να καταλαβεις.

την εβαλα σωστα τη θεση της και αλλαξα και παστα,γι αυτο επεσε τοσο η θερμοκρασια.

η μαμα παστα στις ψυκτρες αυτες ειναι ξερη και με ενα ελαχιστο κουνηματακι σπαει και

μετα υπαρχει μεγαλο προβλημα θερμοαπαγωγης,γι αυτο χρειαζεται καθαρισμα και αλλαγη.

να το επαναλαβω αλλη μια φορα,η θερμοκρασια επεσε οχι μονο λογω αλλαγης παστας αλλα κυριως λογω σωστης τοποθετησης,το καταλαβες;;

γι αυτο λεω η δικια σου μηπως,τυχον ειπα, δεν εχει τοποθετηθει σωστα.

ειναι ευκολο αυτες με τα heatpipes να μην βρισκονται οπου ακριβως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

35 σε load

τοση ωρα μιλαμε για το chipset οχι για το cpu.

Δηλαδή κατά την άποψη σου το τσίπσετ δε μεταβάλλει θερμοκρασία ανάλογα με το φορτίο; Φυσικά και αλλάζει η θερμοκρασία του σε load, απλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως του επεξεργαστή. Και πρόσεξε λίγο τον τόνο σου. Εδώ γράφουμε για να πούμε την άποψη μας και κατ'επέκταση να μάθουμε και κάτι. Οπότε εντάσεις δε χρειάζονται. Φιλικά τα λέω όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

οκ.

δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης.

οσον αφορα το chipset ειναι αναλογα το ποιο ειναι και σε ποια μητρικη.

εγω εχω το P35 σε gigabyte GA-P35-DQ6 αυτην με την τεραστια ασχημη ψυκτρα στο northbridge.

35 εχω σε idle 35 αντε 36-37 το πολυ σε full load.

αναλογα φυσικα και τη θερμοκρασια περιβαλοντος παιζει 2 πανω δυο κατω,εχω δει και 33

δες και photos

post-10637-1416073711,1708_thumb.jpg

post-10637-1416073711,3212_thumb.jpg

αλλα chipsets οπως τα X45 η διαφορετικα μπορει να εχουν αλλη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά τα πήρες...:mamba::whip:

Στείλε photos μετά την εγχείρηση man, αναρωτιέμαι πως θα φαίνεται όλο το αλουμίνιο εκεί μέσα...

Το μονο κακο ειναι πως αναγκαστηκα και πηρα coolermaster 80x80x15 fans ενω ειχα ξαναπει να μην ξαναπαρω κανενα προιον απο την εταιρεια αυτη, ειτε τροφοδοτικα, ειτε ανεμιστηρες,

ειτε κουτια.:angry::angry::angry:

Κανενα '''γνωστο'' καταστημα δεν εφερνε, μαλιστα λεγανε πως ειναι σπανιοι. Ε, στο πλαισιο τους βρηκα κατευθειαν :rolleyes: με βαρυα καρδια ομως :angry:

Σιγα το αλουμινιο ρε συ(:p:p:p),2χHR 05 sli ifx, 2x HR 09s type2, μη σου πω να περιμενω και την HR 03 GTX γιατι βαριεμαι να λυνω και να δενω :sick:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο ειναι πως αναγκαστηκα και πηρα coolermaster 80x80x15 fans ενω ειχα ξαναπει να μην ξαναπαρω κανενα προιον απο την εταιρεια αυτη, ειτε τροφοδοτικα, ειτε ανεμιστηρες,

ειτε κουτια.:angry::angry::angry:

Κανενα '''γνωστο'' καταστημα δεν εφερνε, μαλιστα λεγανε πως ειναι σπανιοι. Ε, στο πλαισιο τους βρηκα κατευθειαν :rolleyes: με βαρυα καρδια ομως :angry:

Σιγα το αλουμινιο ρε συ(:p:p:p),2χHR 05 sli ifx, 2x HR 09s type2, μη σου πω να περιμενω και την HR 03 GTX γιατι βαριεμαι να λυνω και να δενω :sick:

λυσε τα ολα γρηγορα, κουμπωσε τα καινουργια και ποσταρε καμια foto! αντε μην βαριεσαι! ποπο φαντασου να γινει και πιο ασχημη και διαφορα σε θερμοκρασια να μην δεις!:haha::haha::haha:

Link to comment
Share on other sites

λυσε τα ολα γρηγορα, κουμπωσε τα καινουργια και ποσταρε καμια foto! αντε μην βαριεσαι! ποπο φαντασου να γινει και πιο ασχημη και διαφορα σε θερμοκρασια να μην δεις!:haha::haha::haha:

Ουυυυυυ ρεεεεεεεεεεεεεεεε:rant::rant::rant::rant: ζηλιαρηηηηηηη :p:P:P:whistling:whistling:whistling

(και μιας και το ειπες περι ασχημιας, εγω τουλαχιστον παραμενω στον αερα, μερικοι που εχουν γεμισει 10 διαφορετικους σωληνες για το νερακι, δεν ξερω ποσα εξτερναλ με νερα, παραφλου και τι ακομα, ειναι ωραια ε??)):p:P:P

Θα το κανα μα ακομα δεν μου εχει ερθει κατι σημαντικο που κρυωνει ενα μερος του τσιπσετ, παραθετω παλι το e-mail ''Dear Sir,

Please note one chip between the PCI-E slot will not be covered, this chip enables dual X16 mode, users had better use ramsinks to cover the chip.

Best regards

Armand Cheng

Lea-Min Tech., Co., Ltd.

( Thermalright , Taiwan )''

Link to comment
Share on other sites

σου καναν μεταφραση λιγο πιο πανω.

σου λεει να παρεις ψυχτρακια ,γιατι δεν καλυπτει ενα μερος το τσιπακι που ενεργοποιει το dual 16(aka crossfire).

Το ξερω, το ειδα, απλα λεω τον λογο που δεν προχωραω στην εργασια, περιμενω ακομα τα ψυκτρακια αυτα. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη χαλασες 100 ευρω για να ριξεις 5-6 βαθμους-μπορει παραπανω,αλλα και παλι δεν θα κερδισεις κατι αλλο-

τι να πω μαν.

δικα σου τα λεφτα,εσυ τα κανεις οτι θελεις,αλλα πραγματικα το βρισκω περιττο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι θερμοκρασίες μου κυμαίνονται από 40-45.Μια φορά που δοκίμασα να βγάλω την παθητική ψύξη για να καθαρίσω και να βάλω καινούρια πάστα είδα ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο φανταζόμουν και έστι το άφησα έτσι.:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.