Jump to content



Raid ή SSD?


jester7

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έφτιαξα πριν απο κανά μήνα ένα νέο PC και δεδομένου οτι παίζω και παιχνίδια είπα να κάνω ένα βήμα παραπέρα και να αυξήσω τις επιδόσεις του μέσω HDD. Το μηχάνημα φοράει E8400, Motherboard Asus P5k Premium, Ram 4Gb, VGA GECUBE 4870.

Τι είναι καλύτερο να κάνω στην παρούσα φάση?

Να επενδύσω 200 Ευρώ σε ένα 64άρη SSD ή να κάνω RAID 0 δύο 250άρηδες που έχω στην άκρη (βασικά σαν backup τους έχω)???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθειά σας....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Τι? Μαπα το καρπουζι δηλαδη? 200 ευρω - 300 ισως και παραπανω, και αν θα μου κατσει ειναι?

περιμενε κανα χρονο ακομα και ξανακανε την ερωτηση.

τοτε και πιο φτηνα θα ειναι και αρκετοι θα εχουν αγοραση για να σου πουνε εντυπωσεις.

τωρα με τετοιες τιμες παρε και οπως σου κατση οπως ειπε ο πιο πανω.:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα εναν 60gb OCZ SSD Core V2 και εχω να πω οτι δυσκολα ξαναγυρναω πισω:neo: Στα Vista (τα οποια ειχα ξαναδοκιμασει πριν 8 μηνες) πετανε ολα και ειμαι με 2gb 667 Crucial Μνημες και εναν 6850 ολα default

απο μενα λοιπον SSD :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα εναν 60gb OCZ SSD Core V2 και εχω να πω οτι δυσκολα ξαναγυρναω πισω:neo: Στα Vista (τα οποια ειχα ξαναδοκιμασει πριν 8 μηνες) πετανε ολα και ειμαι με 2gb 667 Crucial Μνημες και εναν 6850 ολα default

απο μενα λοιπον SSD :daisy:

δλδ τους συνιστάς? κάποιο πρόβλημα έχεις παρατηρήσει?

Link to comment
Share on other sites

δλδ τους συνιστάς? κάποιο πρόβλημα έχεις παρατηρήσει?

Αν τους συνισταω λεει ... ισως απο τις καλυτερες αναβαθμισεις του τελευταιου ετους!

Κανενα μεχρι στιγμης ... 3 μερες τον εχω ομως, δεν εχω κανει πολλες δοκιμες. Browsing, photoshop και γενικες δουλειες επι το πλειστον. Θεματα Lag ή κατι τετοιο δεν εχω δει. Μονο την πρωτη μερα ειχα 2-3 πανωτες μπλε οθονες καιτο error message ελεγε οτι ειχε σχεση με καποια Realtek καρτα Onboard. εκανα update Και την καρτα δικτυου και την καρτα ηχου και πλεον ολα οκ

windows Vista 32bit Ultimate με SP1 εχω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.