Jump to content




MpisKi

Recommended Posts

Γεια απο εμενα...

Θα ηθελα να ρωτησω ποιο λογισμικο να προτημησω...vista xp??

εχω 2GB RAM με προηποθεσεις επεκτασης αλλα οχι συντομα(αντε να δουμε ποτε θα πεσουν οι DDR3)

και εχω ακουσει οτι τα χρειαζονται τα vista τα χρειαζονται τα 4GB....

Θα ηθελα να μου προτεινεται τι να προτιμησω...με τα vista υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας ???

Βασικα ποια ειναι τα αρνητικα και τα θετικα της καθε εκδοσης(vista...ΧP)?τι κερδιζεις και τι χανεις με το καθενα...??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Ως XP user (ακόμη!) μπορώ να πώ ότι δεν υπάρχει κάτι στα Vista για να "ζηλέψω". Έχουν κάποια πολύ ωραία στοιχεία στο interface τα οποία και έχω αναπαράγει στα XP με 1-2 πρόσθετα προγραμματάκια, αλλά γενικά δίνουν μια αίσθηση ότι σε θεωρούν άσχετο. Είναι περισσότερο task oriented και πιστεύω απεθευθύνονται στον ΠΟΛΥ κόσμο που δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις πληροφορικής. Αν όμως είσαι ψαγμένος, ή αυτό που λέμε power user, θα σου φανούν κάπως άβολα τα Vista.

Πέρα από αυτά, είναι γεγονός ότι τα XP είναι το παλιό OS ενώ τα Vista το νέο και όλα εξελίσσονται πλέον γύρω από τα Vista. Ως αποτέλεσμα στο laptop μου κράτησα τα Vista και στο PC που θα στήσω προσεχώς θα βάλω Vista.

Θα επέμενα στα XP μόνο αν το hardware ήταν αδύναμο. Η extra μνήμη δε νομίζω ότι θα σε σώσει. Οι εφαρμογές πλέον θέλουν bandwidth και σύγχρονους, 2-πύρηνους τουλάχιστον, επεξεργαστές για να "'ρουφάνε" τα data που διακινούνται. Κάθε νέα version λογισμικού θέλει το hardware της εποχής του. Καλό το παλιό μου PC με AthlonXP 2700 και 1 GB RAM αλλά αν του βάλω π.χ. Photoshop CS4 ή Office 2007 θα γονατίσει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...εγω χρησιμοποιουσα XP αλλα τους τελευταιους 2-3 μηνες εχω vista στο pc μου...θα συμφωνησω με τον neuromancer οτι ειναι φτιαγμενα για πολλους "αρχαριους"....τωρα μου φενονται παραξενα τα XP(χαχα)...αρα πιστευετε οτι εκτος απο θεμα συνηθειας και το πως βολευει τον καθενα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα...?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά, σαφώς και υπάρχει. Εγώ στο laptop με τα Vista ψάχνω σαν το μ@kάkα κάθε φορά να βρώ που είναι αυτά που ήξερα από τα XP. Από πού να αρχίσω και που να τελειώσω...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό Vista 32, τώρα κάνω format XP 32 :tongue:

:)

EDIT: Ωχ θέλει και επιχείρημα; :hehe:

Αν θεωρήσεις ότι μια σωστή θέση περιέχει πρόταση και επιχείρημα που να τη στηρίζει, ε τότε, ναι, θέλει και επιχείρημα:p

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσεις ότι μια σωστή θέση περιέχει πρόταση και επιχείρημα που να τη στηρίζει, ε τότε, ναι, θέλει και επιχείρημα

Aπλώς επιβεβαιώνουμε τα επιχειρήματα όλων των από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Aπλώς επιβεβαιώνουμε τα επιχειρήματα όλων των από πάνω.

η κάθε δημοσίευση αποτελεί και θέση του δημιουργού της. Καλό είναι λοιπόν, αν δεν έχεις να πεις κάτι καλύτερα να μην λες τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

XP φυσικα φιλε μου. Ειναι πιο ώριμο λειτουργικό και θα βρεις λύση στα περισσότερα από τα ελάχιστα/μηδαμινα προβληματα που θα συναντήσεις. Αν βαλεις Vista θα κανεις βλακία, να στο πω ξεκάθαρα.:T:

Link to comment
Share on other sites

νιουφης με Vista εδω,αλλα και dual boot XP...

Vista:δεν ξερω αλλα γενικα μου φαινονται καπως πιο γρηγορα στο μπουταρισμα(ισως να φταιει οτι ειναι φρεσκα και τα ΧΡ 2 ετων) ,και πιο ανετα.Ωστοσο με "στοκ" συστημα ετρωγα κατι μπλε οθονες απτο πουθενα...Καπως χαμηλοτερη αποδοση στα παιχνιδια,αλλα οχι τοσο ωστε να τρελλαθεις...δηλ ενα παιχνιδι που ζοριζοταν το πισι,ζοριζεται και στα βιστα.Ενα παιχνιδι πουτοχε ανετα,τοχει και τωρα.Στο φραπς ειναι η διαφορα.Αλλα την μουρη τους την εχουν...

XP:2 χρονων εγκατασταση,χωρις κανενα φορματ,με ενα σωρο ακυρα προγραμματα εγκατεστημενα,και απο τοτε που τα εγκατεστησα ξερω να σου πω τις φορες που εφαγα μπλε οθονη και μετριουνται στα δαχτυλα του 1 χεριου (εκ των οποιων1-2 ηταν λογω αποδεδειγμενα ελαττωματικης καρτας γραφικων)

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο βγαίνει το SP2 για Vista, δε μπορούμε πλέον να τα αποκαλούμε νέο και ανώριμο λειτουργικό. Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι αυτά τα προβλήματα που λένε όλοι ότι θα βρεις στα vista, ούτε και τον λόγο που λένε πως τα Vista σε θεωρούν ηλίθιο. Το μόνο που φαντάζομαι είναι ότι όποιος το λέει, τα έχει χρησιμοποιήσει με το UAC ενεργοποιημένο.

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά δεν έχω κανένα (ούτε ένα) πρόβλημα με τα vista, ούτε στο desktop ούτε στα λάπτοπ μου αλλά ούτε και σε όσους υπολογιστές έχω στήσει με vista έχω συναντήσει οποιοδήποτε πρόβλημα. Ίσα ίσα, έχουν σταματήσει πλεον να με παίρνουν τηλέφωνο με απορίες του στυλ "πώς θα εγκαταστήσω το κινητό/εκτυπωτή/κάμερα στον υπολογιστή", αφού στα vista είναι σαφώς πιο αυτοματοποιημένες αυτές οι διαδικασίες.

Κατά την άποψή μου, το μόνο επιχείρημα που στέκει έιναι αυτό του performance, η διαφορά όμως είναι τόσο μικρή που δεν το θεωρώ άξιο αναφοράς. Επιπλεον με το SP2 απ' ό,τι διαβάζω τα vista κερδίζουν πολύ σε ταχύτητα.

Τέλος δε θεωρώ ότι τα ΧΡ είναι πιο εύχρηστα. Απλά τα έχουν συνηθίσει οι χρήστες τους. Τα Vista για μένα είναι μακράν πιο εύχρηστα, αρκεί να μην περιμένεις ότι όλα πρέπει να γίνουν όπως γίνονται στα ΧΡ. Αλλιώς θα τα έλεγαν ΧΡ2.

edit: BSOD που να μην οφείλεται σε αποτυχημένο o/c ή σε πρόβλημα υλικού, έχω να φάω με τα Vista από την εποχή των RC. Επίσης στο θέμα της "παλαίωσης" είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για μένα. Τα ΧΡ με τη χρήση που κάνω χρειάζονταν φορμάτ κάθε εξάμηνο γιατί το σύστημα πλέον ήταν εμφανώς πιο αργό. Τα Vista 64 που έχω τώρα από τον Μάρτιο τα οποία μάλιστα έχουν περάσει και μια μετανάστευση (αλλαγή μητρικής και σκληρού με image καθώς και 2-3 αλλαγές κάρτας γραφικών) είναι σαν να έχω φρέσκια εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

σαν XP user στο bencho-gaming μηχανημα και σαν vista user στα 24/7 στο λαπτοπ (1GB ram:P)

μπορω να πω οτι η μονη διαφορα που εχω δει με τα βιστα ειναι η σταθεροτητα απο οτι στα ΧΡ

πραγματικα μου εχει κανει εντυπωση.Το laptop ΔΕΝ κλεινει ΠΟΤΕ , ΔΕΝ κανει restart ΠΟΤΕ (16week uptime ειχα :p) και με 1gb τι να φορτωσει το καημενο.Κιομως τη παλευει..Αλλα μεχρι να το μαθω μου βγηκε ο κ@λος :p οχι πως τωρα τα ξερω.

Οσο για τα XP , τα βλεπεις.Ειναι ενα απλο λειτουργικο που λειτουργει ως μεσαζων αναμεσα στο χρηστη και στο Η/Υ

Τιποτα αλλο.Απλο και λειτουργικο.

Αλλα σε ενα θα καταληξω.τα ΧΡ ειναι ΧΡ...τελος.Ακομα κρατανε και ακομα τα προτειμανε αλλα κανανε το κυκλο τους.

Παμε μπροστα τωρα, οποτε βαλε Vista να μαθεις νεα πραγματα.Και σετταρε το ετσι ωστε να κερδισεις επιδοσεις;)

Οσο για κατι που ακουστηκε παραπανω οτι καθε 6 μηνες φορματ στα ΧΡ , απορω πως εγω τα εχω 1,5χρονο (σε παλια Η/Υ παραπανω απο 2 χρονια) και ουτε κατα 0,001% δεν εχουν πεσει οι επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο βγαίνει το SP2 για Vista, δε μπορούμε πλέον να τα αποκαλούμε νέο και ανώριμο λειτουργικό. Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι αυτά τα προβλήματα που λένε όλοι ότι θα βρεις στα vista, ούτε και τον λόγο που λένε πως τα Vista σε θεωρούν ηλίθιο. Το μόνο που φαντάζομαι είναι ότι όποιος το λέει, τα έχει χρησιμοποιήσει με το UAC ενεργοποιημένο.

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά δεν έχω κανένα (ούτε ένα) πρόβλημα με τα vista, ούτε στο desktop ούτε στα λάπτοπ μου αλλά ούτε και σε όσους υπολογιστές έχω στήσει με vista έχω συναντήσει οποιοδήποτε πρόβλημα. Ίσα ίσα, έχουν σταματήσει πλεον να με παίρνουν τηλέφωνο με απορίες του στυλ "πώς θα εγκαταστήσω το κινητό/εκτυπωτή/κάμερα στον υπολογιστή", αφού στα vista είναι σαφώς πιο αυτοματοποιημένες αυτές οι διαδικασίες.

Κατά την άποψή μου, το μόνο επιχείρημα που στέκει έιναι αυτό του performance, η διαφορά όμως είναι τόσο μικρή που δεν το θεωρώ άξιο αναφοράς. Επιπλεον με το SP2 απ' ό,τι διαβάζω τα vista κερδίζουν πολύ σε ταχύτητα.

Τέλος δε θεωρώ ότι τα ΧΡ είναι πιο εύχρηστα. Απλά τα έχουν συνηθίσει οι χρήστες τους. Τα Vista για μένα είναι μακράν πιο εύχρηστα, αρκεί να μην περιμένεις ότι όλα πρέπει να γίνουν όπως γίνονται στα ΧΡ. Αλλιώς θα τα έλεγαν ΧΡ2.

edit: BSOD που να μην οφείλεται σε αποτυχημένο o/c ή σε πρόβλημα υλικού, έχω να φάω με τα Vista από την εποχή των RC. Επίσης στο θέμα της "παλαίωσης" είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για μένα. Τα ΧΡ με τη χρήση που κάνω χρειάζονταν φορμάτ κάθε εξάμηνο γιατί το σύστημα πλέον ήταν εμφανώς πιο αργό. Τα Vista 64 που έχω τώρα από τον Μάρτιο τα οποία μάλιστα έχουν περάσει και μια μετανάστευση (αλλαγή μητρικής και σκληρού με image καθώς και 2-3 αλλαγές κάρτας γραφικών) είναι σαν να έχω φρέσκια εγκατάσταση.

+1000, ειδικά για τα BSOD. Στα XP δέν μπορείς να αφήσεις τον υπολογιστή για μια μέρα ανοιχτό μόνο του, ενω τα Vista μέχρι και εβδομάδα τα έχω αφήσει και απλά δεν νιώθουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.