Jump to content




MpisKi

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
Ξέχασες την τεκμηρίωση

Οταν το πράγμα φωνάζει απο μόνο του, τι τεκμηρίωση να δώσω ρε man;

Τα Windows έγιναν διάσημα γιατί τα αγαπάει ο κόσμος. Οταν ο κόσμος λέει ότι τα Vista είναι χάλια, τότε είναι αποτυχία για την εταιρία. Η Microsoft απευθύνεται να κερδίσει την μερίδα του κόσμου που είναι άσχετοι με την τεχνολογία. Οταν λοιπόν όλος αυτός ο κόσμος λέει "τι καλα ήμουν με τα XP" και "sVista" , τότε προφανώς δεν μπορούμε να μιλάμε για επιτυχία. Αλλιώς δεν θα έβγαζαν λειτουργικό μετά από 2 χρόνια. Τι είναι ; distro ;

Και όσοι λέτε ότι είναι καλύτερο λειτουργικο χωρις φορματ και χωρίς προβλημα κλπ κλπ:

Ναι συμφωνω για τώρα. Αλλα όταν θα σκάσει μπαμ κανένας ιος να δείτε τι χαμός έχει να γίνει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows έγιναν διάσημα γιατί τα αγαπάει ο κόσμος. Οταν ο κόσμος λέει ότι τα Vista είναι χάλια, τότε είναι αποτυχία για την εταιρία.

+1 ο κόσμος είναι πάντα ο καλύτερος κριτής.....Τι άλλό να πούμε αφού τα Vista δεν διευκολύνουν τον περισσοότερο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος λέει ότι ακούει...

Ξέρει πόσους έχω ακούσει να λένε sVista και τα Vista είναι GTP και άλλα γραφικά?

Και όταν τους ρωτάς γιατί το λες αυτό και αν έχουν Vista και σε τι μηχάνημα, θα σου πουν ότι το είπε ο τάδε, που του το είπε ο άλλος, που το διάβασε σε ένα post στο τάδε forum...ή ότι τα έχουν σε laptop με Celeron και 1gb και 5400άρι δίσκο...

Αν είναι αυτό κριτής, να τα κρίνει καλύτερα ο Τριανταφυλλίδης...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ηρθε η κουβεντα στα φορματ....

ειχα 875 με Ρ4 και εγκατασταση ΧΡ..οταν αλλαξα μητρικη (δεν εκανα απεγκατασταση ντραιβερς,τιποτα) και εβαλα νφ4+c2d μπουταρε κανονικοτατα το συστημα(παρακατω δεν δοκιμασα)

αλλα επιμενω βιστα.

και τωρα το σοβαροτερο επιχειρημα...

οποιος ακουσει τον Πανεα και βαλει λινουξ,θα του καθεται μονο αυτος ο τριχωτος απτην υπογραφη του Πανεα.Οποιος βαζει Vista εχει γκομενακια σαν αυτα της υπογραφης του Alexisferos..δεν ειναι καθολου τυχαιο που λεει

κατ εμού τα vista είναι για κοριτσάκια
Link to comment
Share on other sites

και τωρα το σοβαροτερο επιχειρημα...

οποιος ακουσει τον Πανεα και βαλει λινουξ,θα του καθεται μονο αυτος ο τριχωτος απτην υπογραφη του Πανεα.Οποιος βαζει Vista εχει γκομενακια σαν αυτα της υπογραφης του Alexisferos..δεν ειναι καθολου τυχαιο που λεει

>> ... τα vista είναι για κοριτσάκια

νομίζω η κουβέντα πρέπει να σταματήσει εδώ!

:happy2::crazy_pilot::dance3::victory::man_in_love::sarcastic::clap:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για κατι που ακουστηκε παραπανω οτι καθε 6 μηνες φορματ στα ΧΡ , απορω πως εγω τα εχω 1,5χρονο (σε παλια Η/Υ παραπανω απο 2 χρονια) και ουτε κατα 0,001% δεν εχουν πεσει οι επιδοσεις

Ρε φιλε εγω στο παλιο μ pc τα ειχα 6 χρονια τα XP και εκανα μια φορα format και αυτο επιδει ειχα κανει λαλακια και οχι επιδει ειχε μειωθει η αποδοση τους....:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν γράφω ότι έκανα φορμάτ ανά 6μηνο, δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι δε λειτουργούσε το σύστημα. Μπορεί ακόμα να είχε κανονικότατη απόκριση στη λειτουργία του. Απλά πλέον υπήρχε εμφανής διαφορά κυρίως στο boot time (παρά τα tweaks και τους καθαρισμούς) συγκριτικά με ένα fresh installation κάτι που στα vista ακόμα δεν έχει συμβεί, χρειάζεται τον ίδιο χρόνο για boot που χρειαζόταν πριν 6+ μήνες.

Επίσης ελπίζω όσοι γράφουν στο τόπικ να έχουν χρησιμοποιήσει και Vista.. Το να τα έχουν λειτουργήσει μια βδομάδα δε λέει κάτι. Το λέω γιατί βλέπω πολλοί να υποστηρίζουν ότι τα ΧΡ είναι πιο σταθερά κλπ κλπ, κάτι που δεν ισχύει. Και τα δύο λειτουργικά είναι εξαιρετικά σταθερά.

+1 ο κόσμος είναι πάντα ο καλύτερος κριτής.....Τι άλλό να πούμε αφού τα Vista δεν διευκολύνουν τον περισσοότερο κόσμο.

Αυτό μπορείς να το τεκμηριώσεις; Γιατί έχει γίνει πολύ καραμέλα τώρα τελευταία. Έχουν γίνει έρευνες δηλαδή με χρήστες Vista οι οποίοι θεωρούν ότι τους δυσκολεύουν τα Vista; Γιατί εγώ άλλα βλέπω στην πραγματικότητα. Για παράδειγμα όποτε προτείνω λάπτοπ, συνήθως το ακούω αυτό πριν την αγορά ("γίνεται να μου βάλεις XP? Δε μου αρέσουν τα Vista και μου είπαν ότι δεν είναι καλά!"). Πάντα τους προτρέπω να τα κρατήσουν για λίγο "και βλέπουμε...". Ειλικρινά, ούτε μια φορά δε μου ζήτησε κάποιος να του αλλάξω λειτουργικό. Αντιθέτως μου έλεγαν ότι δε θέλουν ΧΡ, αλλά προτιμούν τα Vista πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows έχουν ένα ελάττωμα. Έχουν μια βάση δεδομένων η οποία ονομάζεται "Μητρώο των Windows" (η γνωστή μας registry). Όταν εγκαθιστάτε κάποιο πρόγραμμα, αυτό κάνει κάποιες εγγραφές σε αυτή τη βάση δεδομένων με αποτέλεσμα αυτή να γεμίζει όταν βάζετε - βγάζετε προγράμματα. Οι πολλές εγγραφές εκτός από το ότι γεμίζουν την βάση δεδομένων και κάνουν την αναζήτηση αυτή πιο αργή από όταν ήταν άδεια (φρέσκια εγκατάσταση) την κατακερματίζουν με αποτέλεσμα το σύστημα μας να μας φαίνεται πιο αργό. Είτε Windows XP να έχετε, είτε Windows Vista, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Φερθείτε στο λειτουργικό σας, όπως θα περιμένατε να σας φερθούν και εσάς στη εργασίας σας, μην βάζετε βγάζετε προγράμματα - στην ανάγκη εγκαταστήστε ένα vmware για τις δύσκολες ώρες - μην πειραματίζεστε, προς θεού μην εγκαθιστάτε registry cleaners, system boosters, h4x0r t00l$ και πιστέψτε με ούτε μπλε οθόνες θα έχετε, και γρήγορο σύστημα θα έχετε για περισσότερο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το τεκμηριώσεις; Γιατί έχει γίνει πολύ καραμέλα τώρα τελευταία. Έχουν γίνει έρευνες δηλαδή με χρήστες Vista οι οποίοι θεωρούν ότι τους δυσκολεύουν τα Vista; Γιατί εγώ άλλα βλέπω στην πραγματικότητα. Για παράδειγμα όποτε προτείνω λάπτοπ, συνήθως το ακούω αυτό πριν την αγορά ("γίνεται να μου βάλεις XP? Δε μου αρέσουν τα Vista και μου είπαν ότι δεν είναι καλά!"). Πάντα τους προτρέπω να τα κρατήσουν για λίγο "και βλέπουμε...". Ειλικρινά, ούτε μια φορά δε μου ζήτησε κάποιος να του αλλάξω λειτουργικό. Αντιθέτως μου έλεγαν ότι δε θέλουν ΧΡ, αλλά προτιμούν τα Vista πλέον.

Αν ειναι ετσι οπως λες, και όντως τα Vista είναι καλύτερα απο τα XP. Αν όντως ο κόσμος τελικα συμπάθησε τα Vista και δεν τα βρίσκει ενοχλητικά και δύσκολα. Τοτε γιατί σε λίγο καιρό η Microsoft βγάζει καινούριο λειτουργικό σύστημα ;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τι με ενδιαφέρει εμένα αυτό; Αν απέτυχαν στην προώθηση των Vista και αν όταν πρωτοκυκλοφόρησαν δεν έπαιζε σωστά το υπάρχον hardware προκαλώντας τη δυσαρέσκεια των πελατών της, τότε είναι λογικό να μην έχουν την πορεία που είχε φανταστεί η εταιρεία και να βγάζει κάτι καινούριο (vista 2 στην ουσία και όχι αυτό που όλοι θεωρούσαμε ότι θα βγάλει) για να καλυφθεί. Στις αρχές παράγινε το κακό και δε νομίζω ότι θα μπορούσε να τα μπαλώσει με κάποιο τρόπο πλέον. Και δεν είπα ότι τα συμπάθησε - είπα ότι αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι τα συμπαθεί στην πορεία. Αφού πρώτα τα δουλέψει έστω και λίγο και τα δει. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι απλοί χρήστες που τα κράζουν, δεν τα έχουν δει καν, απλά άκουσαν κάπου κάτι και το λένε και αυτοί.

Εγώ μια τεκμηρίωση ζήτησα, όχι θεωρίες και υποθέσεις. Αλήθεια, την ερώτησή σου μπορείς εσύ να μου την απαντήσεις; Προφανώς δεν περιμένω να μου πεις "επειδή τα vista δεν είναι καλά".

Link to comment
Share on other sites

Έχω Vista 64 (3 μήνες), μετά από συμβίωση ετών με τα XP. Θεωρώ το λειτουργικό ως κορυφαίο σε σχέση με τα XP.

Αρχικά έβαλα XP 64 αλλά πολλοί οδηγοί ήταν κακογραμμένοι και γενικά το setup είχε πρόβλήμα. Δοκίμασα τα Vista 64 (είχα βάλει παλαιότερα τα 32bit και τα έβγαλα αμέσως) απλά για να τα δώ και... κόλλησα!

Οι προσωπικές μου εντυπώσεις είναι οι εξής:

1. Είναι σταθερό λειτουργικό και ΔΕΝ κολλάει όπως τα XP. Ίσως να κολλήσει εφαρμογή αλλά το λειτουργικό δεν κρεμάει, εκτός αν υπάρχει σοβαρό software ή hardware error.

2. Είναι -τουλάχιστον- ίδια σε επιδόσεις με τα XP 32bit (για AMD μιλάω).

3. Εγώ με 4gb ram (και σύντομα με 8), raid-0 και δύο κάρτες γραφικών με 512mb, είχα ελεύθερη ram στα XP 32bit.. μόλις 2gb!!!!! Ένας από τους βασικούς λόγους που πήγα σε 64bit OS ήταν αυτός.

4. Aν σετάρεις σωστά τα Vista, παίζουν ταχύτερα απο XP και ούτε σε.. εκνευρίζουν (όπως πολλοί λένε). Αν δεν κάνεις disable το UAC, windows search services & indexing service, τότε τι να περιμένεις;

Τώρα μερικοί που χαίρονται για την "αποτυχία" των Vista, και περιμένουν τα Windows 7 με αισιοδοξία, εγώ θα τους ρωτήσω το εξής: έχετε την εντύπωση πραγματικά ότι τα Windows 7 θα είναι πιο ελαφρύ λειτουργικό ή ότι δεν θα έχει 99% ομοιότητα με τα Vista; Ή μήπως έχετε την εντύπωση πως η Microsoft ασχολείται με τις απόψεις των enthusiasts όπως εμείς που είμαστε το 5% της αγοράς? Για ρωτήστε τους απλούς χρήστες αν προτιμάνε XP η Vista;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο pc στο ένα (desktop) ειχα πάντα ΧP Prof στο δεύτερο (laptop) ειχα VIsta (HOME γνήσια).

Τα vista αν και μου έσπαγαν τα νεύρα (κάθε φορά που ήθελα να κάνω κάτι λίγο περισσότερο από το συνηθισμένο έψαχνα πολύ ώρα) τα δούλευα μια χαρά (δουλεύοντας αρκετές εφαρμογές τις δουλείας στο pc με τα XP γιατί σε VISTA δεν έπαιζαν με τπτ πχ αναβαθμίσεις κινητών τηλεφώνων) μέχρι που ήρθε η ώρα να ενώσω δικτυακά τους δυο υπολογιστές για να παίξω AGE OF EMPIRES 2 (ναι ειναι παμπάλαιο) το παιχνίδι δεν έλεγε να παίξει με τπτ ενώ έβλεπε ο ένας το παιχνίδι που είχε ανοίξει ο άλλος δεν μπόρεσε να κάνει JOIN έτσι ξήλωσα τα παλιό VISTA ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για να βάλω ΧP prof και όλα δουλεύουν ρολόι.

Προσωπικά τα θεωρώ αποτυχία και σπαστικά για κάποιον που ξέρει λίγα πράγματα Για έναν που θέλει να παίξει ένα game και να μπει στο Internet να γράψει Κανά word EINAI ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ. Επίσης μέχρι στιγμής για ΧΡ παίζουν τα πάντα οτι κατεβάσει ο νους σου. Τα Vista θα τα έβαζα μόνο και μόνο για να μην μείνω πίσω στην τεχνολογία και γιατί σε Κανά χρόνο θα υπάρχουν πολλές εφαρμογές που θα παίζουν ΜΟΝΟ σε VISTA.

Αυτά σας έπρηξα :{

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.