Jump to content



Μαζική διαμαρτυρία χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

βασικα η φραση THIS IS KATANTIA παει γαντι στην περιπτωση της forthnet ! Αλλα να φυγουμε να παμε που στους αλλους τους απατεωνες.....

Τουλαχιστον τα τηλεφωνα και τα λοιπα σε μενα δουλευουν ρολοι 2 χρονια τωρα...απλα το net 12 ωρες την ημερα ειμαι με 2-3 mbit και της αλλες 12 ωρες με 10 mbit πραγματικο down!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με το καινούριο έτος συγχρονίζω πλέον στα 11Mbps από 14 αλλά δεν το κουνάω απο forthnet... πλέον δεν τρελαίνομαι με το downloading ούτως ή άλλος, online δεν προλαβαίνω να παίζω και γουστάρω που ξέρω οτι πληρώνω μόνο 39,90 το μήνα... αν πλήρωναμε τα σταθερά τηλ θα θέλαμε πάνω απο 100€ το μήνα οπότε πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κατάσταση στην Forthnet. To κακό είναι ότι η κατάσταση αυτή τρέχει εδώ και μήνες και δεν κάνουν κάτι γι αυτό, εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι. Δεν σέβονται τους πελάτες τους καθόλου ή το κύριο target group τους είναι οι γιαγιάδες που κυρίως είναι το τηλέφωνο αυτό που θέλουν?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην φάση που είμαι το τελικό μηνιαίο κόστος το λαμβάνω σοβαρά υπόψην μου...

απο την στιγμή που δεν εχω τρελά disconnects, εχω πάντα άριστο τηλ και στα 4 χρόνια που ειμαι στην 4net (και πριν απο 2play) χρειάστηκε να τους ενοχλήσω μόνο 2 φορές, δεν εχω λόγο να φύγω...

Δίνω κερατιάτικα στην vodafone, να δίνω και στο εκάστοτε OTE, Forthnet, ΟΝ άλλα τόσα ε όχι... για τις επικοινωνίες να δουλεύω? LOL

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ πανικό....πεφτει το ένα uplink πίσω από το άλλο:hehe:

http://62.1.216.138/cgi-bin/smokeping.pl?target=Uplinks

Δεν μας το εξηγείς λίγο καλύτερα αυτό το link?

Οι τιμές που βλέπω σε msec μου φαίνονται πολύ μικρότερες συγκριτικά με τους άλλους παρόχους.

Αυτό για καλό μου μοιάζει.

http://62.1.216.138/cgi-bin/smokeping.pl?target=AIX

Link to comment
Share on other sites

όπως το βλέπεις έχεις δίκιο....υπάρχει λάθος όμως στο διάγραμμα της forthnet...στην αριστερή κάθετη στήλη αντί για 1-2-3-4-5-6 ms θα έπρεπε να γράφει 10-20-30-40-50-60

κοινώς για κάποιο λόγο λείπει ένα μηδενικό που κακώς λείπει.

όταν λοιπόν βλέπω την ΟΤΕΝΕΤ μόνιμα ευθεία γραμμή στο κάτω μέρος της περιοχής 0-20ms και η forthnet έχει από 15 έως 30 (είπαμε λάθος το 1-2-3) με πολλές διακυμάνσεις μόνο καλό δεν είναι.

πάντως ναι με εσωτερικό η forthnet έρχεται 3η σε ποιότητα με ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ και χάνει από ΟΤΕΝΕΤ (φυσικό :hehe:) και την ΕΔΕΤ (πάλι φυσικό)

η πλάκα ξεκινάει όταν μπείς στις μικρότερες λίστες.......με τις πράσινες γραμμές.....εκεί φαίνεται καθαρά πόσο μεγάλες διακυμάνσεις έχει το δίκτυο της Forthnet με εκείνο της ΟΤΕΝΕΤ που είναι με τραγικά λιγότερες γκρίζες ζώνες.

και τέλος παρατηρήστε και το packet loss σε κάθε γράφημα έτσι για μια σύγκριση ποιότητας και οχι μόνο ταχύτητας.:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι έχουν φάει όλοι την παραμύθα της αξιοπιστίας και τη σταθερότητα του ΟΤΕ και πάνε σαν τα πρόβατα...

δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές αναφορές περί αναξιοπιστίας των υπηρεσιών και της εξυπηρετησης του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές αναφορές περί αναξιοπιστίας των υπηρεσιών και της εξυπηρετησης του ΟΤΕ.

Κανω αιτηση στον ΟΤΕ,μου λεει σε 7 εργασιμες μερες θα εχετε ιντερνετ,περνανε 2 μηνες και τιποτα!!Γραμμες υπηρχαν στην περιοχη μου,καθως ειχαν και γειτονες ΟΤΕ,ζηταω να το ακυρωσουν,παω Forthnet μου λενε τα ιδια σε 7 εργασιμες μερες θα εχετε ιντερνετ αλλα με περνουν τηλεφωνο και μου λενε εχετε ηδη ιντερνετ τους λεω παιδια πατε καλα?Μου λενε εχετε!!Κοιταω με ενα μοντεμ και συνειδητοποιησα οτι ειχα.Και γιατι ο ΟΤΕ τοσο καιρο δεν εδινε user και pass?Νομιμο κλεψιμο το λεω εγω,γιατι εκμεταλευτηκαν την αγνοια μου ως νεος στον χωρο του διαδυκτιου και εφ'οσων δεν μου ειχαν δωσει ακομα μοντεμ για να το τσεκαρω...Τελος παντων περνω τηλ στον ΟΤΕ και μου λενε οχι δεν εχετε ιντερνετ και επεμεναν για καιρο τους λεω ακυρωστε το θελω να αλλαξω και αυτοι εκει απλα μου ελεγαν οτι δεν ειχα,επειτα απο πολυ πιεση και ενω ειχα περασει 4 μηνες :rant: λογω του ΟΤΕ,αποφασισαν να το κλεισουν(πληρωσα 3 μηνες στον ΟΤΕ!!!) και τοτε η Forthnet αμεσως σε 4 μερες το εβαλε,οταν μου τελειωσε και επρεπε να κανω αναβαθμιση απο 1mbgit σε 24 στην Forthnet,απλως ζητησα!! και μου εδωσαν!! 2 μερες ιντερνετ τζαμπε μεχρι που την 3η μερα ειχα 24αρα χαχα ο ΟΤΕ θα μας ελεγε ξερετεε ε θα μας παρει καμια βδομαδα και μετα θα μας ειχε στην αναμονη...Δεν ξερω αν εχετε και εσεις τετοια προβληματα με τον ΟΤΕ,συγκεκριμενα ΟΤΕnet ειχα βαλει...ωραιος ο ΟΤΕ πληρωσα 3 μηνες μεσα στους οποιους ιντερνετ δεν ειδα ποτε + τα τηλεφωνα που παιζει να αγγιξαν τις 10 ωρες μαζι με την αναμονη!! :fist::fist:

πΟΤΕ :happy2:

απλα τελευταια εχει πεσει πολυ απογοητευση απο την Forthnet... :hm:

Link to comment
Share on other sites

όπως το βλέπεις έχεις δίκιο....υπάρχει λάθος όμως στο διάγραμμα της forthnet...στην αριστερή κάθετη στήλη αντί για 1-2-3-4-5-6 ms θα έπρεπε να γράφει 10-20-30-40-50-60

κοινώς για κάποιο λόγο λείπει ένα μηδενικό που κακώς λείπει.

βρε βρε τους βλάκες... όμως δε το έχασαν, αν δεις το παραπάνω μηδενικό το έβαλαν στην tellas;)

omg ffs

Link to comment
Share on other sites

σωσ-τοστ:cool:

ειρωνία ήταν ψηλέ;):jester:

hint1: όταν μετράς latency μάλλον σε νοιάζει κ από που ξεκινάς... θα σου στήσω κ γω smokeping κ θα σου μετρήσω ότι θέλω... μας λινκάρεις tool από τη σελίδα της HEAT CLAN που χοστάρει στον akatanomastos.net που με τη σειρά του απ'οτι φαίνεται υποθέτω είναι στο datacenter της 4νετ... η whatever... u get the point, δε θα βάλω κ detective...

hint2: >cmd >tracert

hint3: αν ακόμα δε κατάλαβες, τα graphs είναι σωστά... δε λείπει τίποτα... απλά είναι τα νούμερα από την 4net προς τα υπόλοιπα i guess...

Link to comment
Share on other sites

βρε βρε τους βλάκες... όμως δε το έχασαν, αν δεις το παραπάνω μηδενικό το έβαλαν στην tellas;)

omg ffs

ειρωνία ήταν ψηλέ;):jester:

hint1: όταν μετράς latency μάλλον σε νοιάζει κ από που ξεκινάς... θα σου στήσω κ γω smokeping κ θα σου μετρήσω ότι θέλω... μας λινκάρεις tool από τη σελίδα της HEAT CLAN που χοστάρει στον akatanomastos.net που με τη σειρά του απ'οτι φαίνεται υποθέτω είναι στο datacenter της 4νετ... η whatever... u get the point, δε θα βάλω κ detective...

hint2: >cmd >tracert

hint3: αν ακόμα δε κατάλαβες, τα graphs είναι σωστά... δε λείπει τίποτα... απλά είναι τα νούμερα από την 4net προς τα υπόλοιπα i guess...

μπορεί να είπα πατάτα και όντως να μην πρόσεξα αυτά που λες.......αυτό όμως δε σου δίνει αυτόματα το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι.

όσο για τα omg ffs κράτα τα για την πάρτη σου.σε παρακαλώ όταν ασχοληθείς ξανά με thread που συμμετέχω να κρατάς την ουδέτερη στάση που κρατώ και γω απέναντι σου.:pleasantry:

back on topic.

όπως λέει και ο Μάριος η αναξιοπιστία και η γκρίνια για την Forthnet προέρχεται από την επιμονή της εταιρίας να συνεργάζεται με τα συγκεκριμένα uplink που είναι τελείως για τα μπάζα.....αντί να πάρει bandwidth μέσω oteglobe

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έβαζες ΟΤΕ, ΠΟΤΕ!

Το κακό είναι ότι έχουν φάει όλοι την παραμύθα της αξιοπιστίας και τη σταθερότητα του ΟΤΕ και πάνε σαν τα πρόβατα...

μηπως εχεις καμμια σχεση με εναλλακτικο παροχο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.