Jump to content



Μαζική διαμαρτυρία χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply
Σήμερα το πρωί στη Καλαμάτα είχε πέσει η τηλεφωνία και η πρόσβαση στο διαδίκτυο, λόγω προβλημάτων στη Μεγαλόπολη από ότι είπαν.

ένα εχω να σου πω....

σταμάτα να κόβεις βόλτες με την καλαμάτα παραμάσχαλα....

δεν είστε και καλά στις εργασίες

ούτε και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πείτε μου λίγο πως είμαι εγώ γιατι θα με τρελάνουν είμαι στα 19+ kbps και κατεβάζω με 1.2 mb/sec και μου λένε είμαι μια χαρα και πρόβλημα θα είχα αν κατέβαζα απο 600 και κάτω και οτι η γραμμή μου είναι καθαρή..

post-9203-1416073998,1372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα τι εννοείς. Συνάδελφος έχει 2play φορθ στο σπίτι του και απλά μετέφερα αυτά που μου άκουσα.

απλά είπα οτι επηρεάζονται και περιοχές όπως Καλαμάτα και Ν.Ιωνία που δεν έχουν εργασίες

nothing more nothing less

εκτός αν όντως κούνησες την Καλαμάτα:spell:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες μέρες το surfing σέρνεται οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, ακόμη και τα ξημερώματα, ενώ τις ίδιες ώρες το downloading αρχείων πιάνει 1600-1700KB/s. Χρησιμοποιώ WinXP SP3 και το πρόβλημα εμφανίζεται τόσο με τον Firefox όσο και με τον IE8.

Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στις συνδέσεις σας ή μήπως φταίει κάτι στον υπολογιστή ή στη σύνδεσή μου;

Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι τα παρακάτω:

noise margin upstream: 10 db

output power downstream: 22 db

attenuation upstream: 6 db

noise margin downstream: 5 db

output power upstream: 12 db

attenuation downstream: 17 db

Πλέον το ρούτερ κλειδώνει στα 15500kbps (όταν πρωτοενεργοποιήθηκε η γραμμή κλείδωνε στα 20000kbps και με τον καιρό στα 18500kbps, μετά στα 17000kbps, στη συνέχεια 16000kbps για να φτάσει τώρα στα 15500kbps). Με το attenuation downstream στα 17db δε θα έπρεπε να κλειδώνω περίπου στα 20000kbps;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πείτε μου λίγο πως είμαι εγώ γιατι θα με τρελάνουν είμαι στα 19+ kbps και κατεβάζω με 1.2 mb/sec και μου λένε είμαι μια χαρα και πρόβλημα θα είχα αν κατέβαζα απο 600 και κάτω και οτι η γραμμή μου είναι καθαρή..

το με πόσα κατεβάζεις δεν αφορά μόνο τη γραμμή σου αλλά και την πηγή από όπου τραβάς... και τον τρόπο που κατεβάζεις... πχ download managers με πολλαπλά connections κατεβάζουν πολύ πιο γρήγορα από καλές πηγές από το default downloading του firefox ή του ie...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρέπει να είναι το noise margin downstream; Τί φταίει που είναι τόσο χαμηλό; Το ρούτερ που χρησιμοποιώ είναι το Zyxel P-660HW-D1 (και όχι το Siemens της Φόρθνετ). Με το Siemens θα δω καλυτέρευση ή δεν είναι θέμα ρούτερ; Πώς μπορώ να ανεβάσω το noise margin downstream και γενικά να βελτιώσω τη γραμμή μου;

Όσο για αποσυνδέσεις το λαμπάκι internet πάνω στο ρούτερ είναι πάντα αναμμένο, αλλά καμιά φορά περιμένω αρκετή ώρα για να φορτώσει μια σελίδα, σαν να μην έχω internet ένα πράμα.

Τώρα παίρνω αυτές τις τιμές:

noise margin upstream: 11 db

noise margin downstream: 4 db

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το SNR πρέπει να είναι 6, αλλά αρκετές φορές θα το δεις να πέφτει και κάτω του 6, πχ 5,4,3... στο δικό μου έχω δει και 2!

Εάν η γραμμή σου είναι σταθερή και δεν έχεις αποσυνδέσεις, τότε δεν πρέπει να ανησυχείς πόσο είναι το SNR σου.

Ανεβάζοντας το SNR σου, μειώνετε αντίστοιχα η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής σου.

Φυσικά και παίζει ρόλο ένα Router, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις το Siemens, μιας και είναι τρομερά σταθερό, απλά ζεσταίνετε λίγο το άτιμο (μην το φοβάσαι).

Έχονταςτο Siemens, υποστηρίζετε μέσο του DMT Tool και μέσο αυτού μπορείς να πειράξεις λίγο το SNR σου, είτε δηλαδή να το χαμηλώσεις, είτε να το αυξήσεις (σε περίπτωση που η γραμμή σου δεν είναι σταθερή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανονικά το SNR πρέπει να είναι 6, αλλά αρκετές φορές θα το δεις να πέφτει και κάτω του 6, πχ 5,4,3... στο δικό μου έχω δει και 2!

Εάν η γραμμή σου είναι σταθερή και δεν έχεις αποσυνδέσεις, τότε δεν πρέπει να ανησυχείς πόσο είναι το SNR σου.

Ανεβάζοντας το SNR σου, μειώνετε αντίστοιχα η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής σου.

Φυσικά και παίζει ρόλο ένα Router, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις το Siemens, μιας και είναι τρομερά σταθερό, απλά ζεσταίνετε λίγο το άτιμο (μην το φοβάσαι).

Έχονταςτο Siemens, υποστηρίζετε μέσο του DMT Tool και μέσο αυτού μπορείς να πειράξεις λίγο το SNR σου, είτε δηλαδή να το χαμηλώσεις, είτε να το αυξήσεις (σε περίπτωση που η γραμμή σου δεν είναι σταθερή).

οχι ζεστενεται ΦΩΤΙΑ παίρνει αλλα ναι είναι πολυ σταθερό

το d-link που έχω στα Γιαννιτσά και εκείνο πολύ καλό

Αληθεύει οτι το v7 το wi-fi του είναι απαράδεκτο?

Link to comment
Share on other sites

εργασίες από αύριο μέχρι και την παρασκευή.

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=266666

Τουλάχιστον δεν μπορείτε να πείτε ότι τους πληρώνετε για να κάθονται. Συνεχώς εργασίες (λένε) κάνουν :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Hydra για περιππου 1,5 χρονο ειχα τραβηξει τα πανδεινα συνδεση 10download 0,3upload μετα τον Φεβρουαριο πιθανοτατα μετα το τελος των εργασιων ειμαι μια χαρα 15download 1,1upload μεχρι στιγμης μην λεμε μεγαλα λογια ποτε δεν ξερεις...Παντως ολες οι εταιριες παιδια εχουν προβλημα γιατι βασικα οι γραμμες πανω στις οποιες πατανε ειναι προπολεμικες....Ειναι αν εισαι τυχερος αλλιως....:yu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.