Jump to content



Τελικα,ο επεξεργαστης επηρεαζει τα fps των παιχνιδιων?(ingame benches/not for 56k)


GoMaR

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Μπράβο φίλε πολύ καλό :worship:

έχω απλώς μια μικρή ένσταση

σε ένα demo της intel (το Destroy the Castle ) δείχνει την διαφορά όταν ένα παιχνίδι είναι γραμμένο για 1 θρεντ η όταν είναι ιδανικά γραμμένο για multi θρεντ

και η διαφορά είναι τεράστια ...πάντα σε fps 20fps σε single 200 σε multi

άρα παίζει μάλλον πολύ ρόλο το πόσο καλά γραμμένο είναι το παιχνίδι για να κάνει σωστή χρήση του επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πολύ καλό :worship:

έχω απλώς μια μικρή ένσταση

σε ένα demo της intel (το Destroy the Castle ) δείχνει την διαφορά όταν ένα παιχνίδι είναι γραμμένο για 1 θρεντ η όταν είναι ιδανικά γραμμένο για multi θρεντ

και η διαφορά είναι τεράστια ...πάντα σε fps 20fps σε single 200 σε multi

άρα παίζει μάλλον πολύ ρόλο το πόσο καλά γραμμένο είναι το παιχνίδι για να κάνει σωστή χρήση του επεξεργαστή

Σαφώς. Όλοι όμως ξέρουμε ότι αυτή τη στιγμή, κανένα δεν κάνει τη "σωστή χρήση" που λες. Σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια, τι έχω τον Q τι έχω έναν Ε6600, είναι το ίδιο... Μόνο στα benchmarks κάνει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πολύ καλό :worship:

έχω απλώς μια μικρή ένσταση

σε ένα demo της intel (το Destroy the Castle ) δείχνει την διαφορά όταν ένα παιχνίδι είναι γραμμένο για 1 θρεντ η όταν είναι ιδανικά γραμμένο για multi θρεντ

και η διαφορά είναι τεράστια ...πάντα σε fps 20fps σε single 200 σε multi

άρα παίζει μάλλον πολύ ρόλο το πόσο καλά γραμμένο είναι το παιχνίδι για να κάνει σωστή χρήση του επεξεργαστή

Αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν ένα tech demo της Intel προς προώθηση του Havok, με μετριότατα γραφικά, και πολύ χρήση physics.

Οπότε λογικό να έδειχνε τρελλά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

gomar θεε παρε την ΠΑΕ

πολυ καλο το review gomar ! χιλια μπραβο

βασικα νομιζω οτι μπηκαν μερικα πραγματα στην θεση τους

εχω βαρεθει να ακουω για πιτσιρικαδες που καμαρωνουν για τον quad τους και οτι "ξεμπαζωνει" στα games και ποσο "must have" ειναι

επισης συχνα ακουω με απολυτη βεβαιωτητα ποσο "μεγαλη " διαφορα ειδε απο του γείτονα με τον "ταπεινο" διπυρηνο

το thread σου "θαβει" λιιιιιγο τους quad ή οχι?

οι διαφορες που βλεπω εγω ειναι απλα ανυπαρκτες , ειναι αστειο να μιλαμε για 1-2 frames και τα 5 ακομα για μενα ειναι αστειο θεμα

μιας και εχεις ηδη τις μετρησεις πρεπει να κανεις ενα κοπο παραπανω τωρα να παιξεις και ή με μεγαλη αναλυση ή με αλλη καρτα στην ιδια αναλυση

ευχαριστως να σου δωσω την 3870χ2 μου αλλα νομιζω οτι δεν θα την θες , μυριζομαι κατι με 48χχ οτι εχεις ηδη..

για την μεθοδο δεν εχω να πω τιποτα

εμενα μαρεσει το συστημα σου γιατι εχεις σταθερο σημειο αναφορας

επισης να πω οτι και οι συχνοτητες καθως και τι διαλεξες να μετρησεις απλα ειναι αριστα σαν επιλογες

ηταν πανεξυπνη ιδεα

μαρεσει γενικα η ιδεα του "κραταω κατι σταθερο" και μεταβαλω κατι αλλο

απο πλευρας στατιστικης πρεπει να κανεις κανονικα 10 φορες το λιγοτερο την καθε μετρηση για να εισαι κοντα στην κανονική κατανομη (gauss) αλλα οκ θαταν ο διπλος χρονος

Μια χαρα μας κανει και ετσι

τωρα που χωθηκες δεν ξεμπλεκεις ευκολα:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε σκαθαρι για τα καλα σου λογια.

Και γενικως σας ευχαριστω ολους.

Οσο για το αν ξανακανω κατι κλπ , δυσκολο να βρω παλι σαβ/κο με ρεπο , και να μην εχω καποια υποχρεωση :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.