Jump to content



Εργονομική καρέκλα γραφείου???


Jaco

Recommended Posts

Τους υπολογιστές ξέρουμε που να τους βρούμε, αλλά για καρέκλα γραφείου που ψάχνουμε...?

Δοκίμασα μια που έχει το πλαίσιο (αυτή) και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δεν νομίζω ότι το πλαίσιο έχει και τις καλύτερες τιμές, καθώς δεν εξειδικεύεται στον τομέα και λογικά μπορώ να βρώ το ίδιο με λιγότερα χρήματα ή κάτι καλύτερο στα ίδια...

το budget κυμαίνεται στα 200-250(max) ευρώ... καρέκλες πάνω από αυτό το όριο, απορρίπτονται αυτόματα ως ανήθικα ακρίβες για τις μέρες μας...

Θα πρέπει να είναι εργονομική, και όχι απλή καρέκλα γραφείου, καθώς υπάρχει πρόβλημα μέσης...

Αν ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να έχει εργονομικές καρέκλες σε καλή τιμή ας το ποστάρει να κάνω μια βόλτα... Δυστυχώς άλλες περιοχές πέρα από Ηλιούπολη ή Μεταμόρφωση, δεν βολεύουν για να πάω να ψάξω λόγο πραγματικά ανύπαρκτου χρόνου, αλλά είναι καλοδεχούμενες αν έχουν καμιά καλή ευκαιρία...

:help:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα με την μέση σου αυτό που πρέπει να κοιτάξεις σαν προτεραιότητα είναι να κινείται το κάθισμα μπρος και πίσω για να μπορέσεις να το φέρεις ακριβώς εκεί που σε βολεύει. Αν κινείται μόνο η πλάτη δε λέει και τίποτα. Απέφυγε του διευθυντικού τύπου, είναι άχρηστες σε θέμα εργονομίας.

Ο Δρομέας θυμάμαι ότι είχε καλές καρέκλες περίπου στο budget σου (μπορεί να θυμάμαι και λάθος την τιμή :innocent: )

Link to comment
Share on other sites

μόνο 500 - 1500 ευρώ η καρέκλα γραφείου... οι τύποι είναι από άλλο σύμπαν λέμε...

Υπερβολικά ποσά, αλλά δίνουν και 5 χρόνια εγγύηση, εξίσου υπερβολικό αν "ζυγίζει" ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα αυτήν στο αρχικό post...

πόνεσαν πάρα πολύ τα 227, αλλά επιτέλους κάθομαι σαν άνθρωπος, κάνει και αυτήν την καμπύλη S στην μέση και κρατάει πολύ καλά...

Είναι ανεπαίσθητα λίγο πιο χαμηλή από την προηγούμενη και τα χέρια "κρέμονται" από το πληκτρολόγιο, αλλά παραμένει να είναι η καλύτερη καρέκλα που έχω κάτσει...

Επίσης αυτό το DIY για να την φτιάξεις θέλει να έχεις παίξει αρκετούς γρίφους και adventures για να καταλάβεις ποια βίδα, πάει πού... το manual δεν βοηθάει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα αυτήν στο αρχικό post...

πόνεσαν πάρα πολύ τα 227, αλλά επιτέλους κάθομαι σαν άνθρωπος, κάνει και αυτήν την καμπύλη S στην μέση και κρατάει πολύ καλά...

Είναι ανεπαίσθητα λίγο πιο χαμηλή από την προηγούμενη και τα χέρια "κρέμονται" από το πληκτρολόγιο, αλλά παραμένει να είναι η καλύτερη καρέκλα που έχω κάτσει...

Επίσης αυτό το DIY για να την φτιάξεις θέλει να έχεις παίξει αρκετούς γρίφους και adventures για να καταλάβεις ποια βίδα, πάει πού... το manual δεν βοηθάει πολύ...

1) δε σε προλαβα τελικα.

2)κλασσικο πραγμα ο κατασκηνωτης να μην κατεχει απο βιδες αλλα μονο απο σφηνες και σπαγγους για το στησιμο ενος εξαρτηματος

3)καλοκαθιστη οπως ειπε και το μαστορι.

4)το επομενο add on να ειναι ενα κεκλιμενο υποποδιον με ανατομικο αφρολεξ.ο συνδυασμος του με μια καλη καρεκλα θα σε βοηθησει απιστευτα.

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

τσου ρε που θα με πεις κατασκηνωτή... Σαρδανάπαλε... άλλοι έμαθα τρέχαν φέτος με πιπίνια και σκηνές στις παραλίες... :p

τι να περιμένω...? η μέση μου που έχει διπλωθεί στα δυο δεν περίμενε και δεν μπορώ να σταματήσω την @#$#δουλειά... τουλάχιστον τώρα παλεύεται πολύ καλύτερα...

Το υποπόδιο(ν) είναι εδώ και καιρό στον εξοπλισμό αγόρι :D, τα επόμενα add on θα είναι καφετιέρα και τοστιέρα τοίχου (εντοιχισμένα) δίπλα στο γραφείο και ένας αυτοανακυκλώμενος καθετήρας 10 λίτρων με υποδοχή usb για updates...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

μπακ φρομ δε ντεντ......είμαι σε φάση που αναζητώ και γω ΕΡΓΟΝΟΜΙΚΗ καρέκλα με μπάτζετ τα 250ευρώ ταβάνι.

είδα αυτή σαν φθηνή λύση

1324454.JPG

Torre Καρέκλα Γραφείου από Ύφασμα PRO 009, Μαύρη - Καρέκλες Εργασίας - plaisio.gr

αλλά φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις οπότε θα ήθελα πολύ γνώμες σε αυτήν που είναι σε επισύναψη από Sato.

θα ήθελα να στηρίζει σωστά αυχένα κεφάλι και τα χερούλια να μην είναι πολύ στενά ή μικρά σε πάτημα ωστέ να ξεκουράζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χεριού πάνω τους χωρίς να σου κάνει σημάδια στους αγκώνες από την πίεση.

post-596-1416074712,7003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μ'ακους.

οι πλαισιου εχουν ημερομηνια ληξης, αυτη που εχω τωρα των 150 ευρω υποτιθεται 8 ωρων χρησης, την εχω απο το καλοκαιρι και ηδη το pad εχει συρικνωθει τοσο που να νιωθω το ξυλο οταν καθομαι,και δεν ειμαι πανω απο 80 κιλα.

χωρις να αναφερω οτι κουνιεται δεξια-αριστερα σαν να εντωσε η εφαρμογη της με τον σωληνα/αμορτισερ.

δεν νομιζω οτι θα μου βγαλει ενα χρονο παντως.

για να παρεις καρεκλα που να πεις σου κραταει ξεκινας απο 250 και κοιτας μονο sato, dromeas, recaro κλπ.

η φθηνη σειρα σατο που καθομαι στη δουλεια εκτος απο τα χερουλια που αν δεν βιδωθουν καλα στην αρχη την ακουνε, δεν καταλαβαινει μια.

Βεβαια την αξια της την συνειδητοποιησα οταν αρχισε να κανει νερα η του πλαισιο, γιατι οσο ηταν καινουρια η πλαισιο ηταν απολαυση.

σημειωση: οταν πηγα να δοκιμασω τις καρεκλες του πλαισιου στη βουλιαγμενης, κυριολεκτικα οι μισες απο τις 13-15 ηταν χαλασμενες. Και καποιες απο τις χαλασμενες τις εδινε και σαν προσφορα ως τελευταιο κομματι. μην κοιταξεις πλαισιο για οτιδηποτε πανω απο 120-130 ταβανι.

Link to comment
Share on other sites

Φράγμα, αυτή του πλαισίου, στο πρώτο ποστ, την έχω ακόμα... μου έχει βγει μια χαρά και έχω κάτσει άπειρες ώρες επάνω της...

εδιτ: και μόλις συνειδητοποίησα, από την ημερομηνία, ότι την έχω 2 χρόνια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

εκτός οτι το πορτοκαλί μου τη σπάει σα χρώμα για καρέκλα.......αν φτάσω στην topstar του πλαίσιο...η άλλη της sato στα 279 μου φαίνεται οτι είναι αυτό που ψάχνω.....

την έχει κανείς? έχετε να προτείνετε άλλες από dromeas σε τιμές ΚΑΤΩ των 280ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

και να κατσεις παλι δεν μπορεις να καταλαβεις.

και εγω νομιζα οτι ηταν η καρεκλα της ζωης μου(!) αλλα μετα απο 4 μηνες θελω να χωρισουμε.

μονο με εμπειριες χρηστων βγαζεις ακρη.

επισης κοιτα τα υπαλληλικα καθισματα της σατο ειναι καποια που εχουν ανακλιση ολοκληρου του καθισματος μπρος και πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποια καρέκλα έχεις aggelopa ?

και να κατσεις παλι δεν μπορεις να καταλαβεις.

και εγω νομιζα οτι ηταν η καρεκλα της ζωης μου(!) αλλα μετα απο 4 μηνες θελω να χωρισουμε.

μονο με εμπειριες χρηστων βγαζεις ακρη.

επισης κοιτα τα υπαλληλικα καθισματα της σατο ειναι καποια που εχουν ανακλιση ολοκληρου του καθισματος μπρος και πισω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά αγόρασα την Mach3 από Second.

585l.jpg

πιστεύω οτι στα 129ευρώ και σε καρέκλες κατηγορίας έως 200-250ευρώ δεν έχει αντίπαλο από όσες δοκίμασα (call me Sato, Neoset, Ikea, κλπ)

εδώ και λίγες ημέρες νιώθω τον αυχένα μου πιο ξεκούραστο και τη μέση να έχει ηρεμήσει από κάτι πιασίματα που είχα.

Σκεφτόμουνα να πάρω την Elegant στα 169

582l.jpg

αλλα τελικά το ρυθμιζόμενο μαξιλαράκι για τη μέση της Mach3 αποδείχθηκε καταλύτης για την αγορά της.

μια συμβουλή που έιπαν κι άλλοι και θα επιμείνω και γώ....ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΡΕΚΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ!.....για μένα δοκιμάζω μια καρέκλα σημαίνει κάθομαι κάνα μισάωρο και όχι 5λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.