Jump to content


Αποκόλληση μπουκάλας αμορτισέρ από Καρέκλα Γραφείου


Recommended Posts

Καλησπέρα !

 

Έχω μια Καρέκλα γραφείου όπως φαίνεται παρακάτω και θέλω να βγάλω την μπουκάλα με το αμορτισέρ της από την βάση της καθώς και από το Κάθισμα.

Όπως γνωρίζετε και φαίνεται και από την φωτογραφία αυτό μπαίνει σφηνωτά στην βάση και στο κάθισμα, έχω δοκιμάσει να ρίξω WD40 μεταξύ της βάσης και της μπουκάλας,

έχω δοκιμάσει να χτυπήσω την βάση με ματσόλα, το κάτω μέρος της μπουκάλας που περισσεύει βάζοντας ένα μεταλλικό έλασμα στο δαχτυλίδι της ώστε

να μεταφέρεται ομοιόμορφα η δύναμη, με κανένα αποτέλεσμα !

 

Η βλακεία είναι ότι είναι "καινούργια"  η καρέκλα για να αντικαταστήσει μια παλιά που έσπασε η πλαστική βάση, αλλά η μπουκάλα είναι για να μπάζα και τρέμει όλη η καρέκλα και είπα να δοκιμάσω να την αλλάξω με της παλιάς καρέκλας μήπως στρώσει, αλλιώς να βάλω την μεταλλική βάση στην παλιά που ήταν μια χαρά ..... Αλλά δεν λέει να βγει με τίποτα !!

 

Καμία ιδέα .... ?  :hmm: 

 

image-0-02-05-cbdc2d7ab2c71ba846e00e4430e6f3bd758cccd330066babbe2bcb8899989cbb-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήν τη φοβάσαι ... βάλε δύναμη και θα βγεί.

Προσεκτικά μέν , άφοβα δέ

:D

 

Λύσε μπράτσα και πλάτη ... και βάλε το κάθισμα στο πάτωμα (πρίν αρχίσεις να την κοπανάς).

 

Εγώ σε μιά δικιά μου , μπορεί να της έριξα και 15 σφυριές με βαριοπούλα

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το video είχα δει και ακολούθησα και εγώ τις οδηγίες, δυστυχώς η βάση είναι μεταλλική και έχει σφηνώσει για τα καλά !

Στην παλιά που ήταν πλαστική η βάση, όπως αυτή στο video βγήκε αμέσως....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κάνει κρύο έχεις μια καλή λύση !

Βγάλε τη καρέκλα έξω το βράδυ και την επόμενη πάρε ένα φλόγιστρο (προτιμητέο)  ή ένα δυνατο θερμοπίστολο και ζέστανε την φωλιά που μπαινει η μπουκάλα (πρόσεχε, δεν πρέπει να πάει η φλόγα στη μπουκάλα). Το ζέσταμα θα πρέπει να γίνει γρήγορα για να μην προλάβει να μεταδοθεί η θερμότητα στην μπουκάλα.

Η άνιση διαστολή των δύο θα χαλαρώσει το σφήνωμα και η μπουκάλα θα βγεί ! :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα αμορτισερακια ειναι διαφορετικα στις καρεκλες;

που μπορω να παρω ενα γιατι διαπιστωνω σιγα σιγα οτι στην καρεκλα μου εχει αρχισει και τα φτυνει

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μιας και κάνει κρύο έχεις μια καλή λύση !

Βγάλε τη καρέκλα έξω το βράδυ και την επόμενη πάρε ένα φλόγιστρο (προτιμητέο)  ή ένα δυνατο θερμοπίστολο και ζέστανε την φωλιά που μπαινει η μπουκάλα (πρόσεχε, δεν πρέπει να πάει η φλόγα στη μπουκάλα). Το ζέσταμα θα πρέπει να γίνει γρήγορα για να μην προλάβει να μεταδοθεί η θερμότητα στην μπουκάλα.

Η άνιση διαστολή των δύο θα χαλαρώσει το σφήνωμα και η μπουκάλα θα βγεί ! :)

 

Στέλιο μήπως η φλόγα χαλάσει το χρώμιο; Δεν ξέρεις τι ποιότητας είναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό, δεν είναι ανάγκη να πέσει η φωτιά επάνω μόνο ο καυτός αέρας που παρασύρει και γρήγορες κινήσεις για να μη μένει πολύ στο ιδιο σημείο !

Αν γίνει έτσι δεν υπάρχει φόβος, εδώ πλαστικές σωλήνες διαμορφώνουμε έτσι και δεν παθαίνουν τίποτε !

Τώρα βέβαια να πω και το "κρίμα" μου, δεν το έχω δομάσει σε χρώμιο, οπότε υπάρχει και η εναλλακτική με το θερμοπίστολο . . .  :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν το προσπάθησα ακόμη, γιατί έχω μόνο φλόγιστρο, οπότε ψάχνω να βρω δανεικό θερμοπίστολο για να το δοκιμάσω το ΣΚ που έρχεται....

 

(Έφτιαξα τον Printer όμως ! :)  Αλλά οι φωτογραφίες που τράβηξα είναι θολές, οπότε θα τον ανοίξω για να καθαρίσω το τζάμι κλπ και θα τραβήξω νέες και θα τις ανεβάσω στο νήμα του ....)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

 

Εχτές το βράδυ έβγαλα την καρέκλα έξω και σήμερα το πρωί με 5C βγήκα και ζέστανα την βάση με το θερμοπίστολο κοντά στο σημείο που σφηνώνει η μπουκάλα του αμορτισέρ, στην συνέχεια χτυπώντας με ματσόλα  προσπάθησα να την ξεσφηνώσω....  Τζίφος ! :wall:

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ..... 

 

Link to comment
Share on other sites

πωπω μου θυμίζεις εμένα με τη σιδερόπορτα στη ταράτσα :hehe: 

Τωρα τι να σου πω? θεωρώ ότι βάρεσες καλά. Προσωπικά δε μου έχει τύχει κάτι ανάλογο οπότε περίμενε κάποιον πιο έμπειρο με δαυτα.

Καλή υπομονή με τα μουλαρωμένα αντικείμενα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Magnum έγραψε:

Καλημέρα .

 

Εχτές το βράδυ έβγαλα την καρέκλα έξω και σήμερα το πρωί με 5C βγήκα και ζέστανα την βάση με το θερμοπίστολο κοντά στο σημείο που σφηνώνει η μπουκάλα του αμορτισέρ, στην συνέχεια χτυπώντας με ματσόλα  προσπάθησα να την ξεσφηνώσω....  Τζίφος ! :wall:

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ..... 

 

Να ρίξω μια άλλη ιδέα / ερώτηση :

1. Δεν λύνεις την βάση του καθίσματος ολόκληρη από την καρέκλα να δεις πως είναι προσαρμοσμένη από πάνω, μπας και έχουν καμιά ασφάλεια στο κρυφό μέρος της βάσης και η μπουκάλα δεν βγαίνει αν δεν την "βγάλεις" .

Για κάντο μπας και δεις τίποτε περίεργο (π.χ. κάνα τσίμπημα με κόλληση!) 

 

2. Για να λύσεις την μπουκάλα από τη βάση (αυτό που πατάει στο πάτωμα) πιστεύω ότι έχεις βγάλει την ασφάλεια έτσι ?

Όταν βγάλεις την ασφάλεια μήπως βγαίνει και μια ροδέλα ?

Βγάλε και τον προφυλακτήρα της μπουκάλας (αυτό το σωλήνα που την καλύπτει προς την πλευρά της βάσης, και δες μπας και έχει τίποτε επίσης περίεργο μέσα .

Αν δεν δεις τίποτε, ή αν τα έχεις κάνει όλα αυτά δεν δεν υπάρχει τίποτε ύποπτο δοκίμασε με ένα εξολκέα ρουλεμάν, αλλά θα χρειαστείς μεγάλο με τρία πόδια και θα πρέπει να βάλεις και τακάκια στις ακτίνες της βάσης και αν η βίδα που βλέπω στη φωτό, δεν έχει "κέντρα" για να πατήσει η μπίλια του εξολκέα θα πρέπει ή να κάνεις μια εσοχή με μια πονταρισιά και μετά με ένα δράπανο, ή πρέπει να βρεις ροδέλες με εσωτερική διάμετρο που να δέχεται τη βίδα του εξολκέα μέσα χωρίς να έχει πολύ τζόγο , και η εξωτερική διάμετρος να μπορεί μπει μέσα στο εσωτερικό του κυλίνδρου της βάσης .

Δες στο σκαρίφημα :

 

Εξόλκευση αμορτισέρ καρέκλας_01.png

 

 

Στην περίπτωση Α ο εξολκέας δεν σπρώχνει τις ροδέλες, απλά αυτές τον κρατάνε κέντρα πάνω στη βίδα της μπουκάλας.

Το Β είναι για την περίπτωση που βγάζοντας την ασφάλεια βγαίνει η ροδέλα και βλέπεις κατευθείαν το κάτω μέρος της μπουκάλας, τότε μπορείς να σπρώξεις κατευθείαν τη μπουκάλα και όχι τη βίδα της! Αρκεί η βίδα να χωθεί μέσα σε ροδέλες που θα την προστατεύουν και πάνω από τις ροδέλες να μπεi ένα στρόγγυλο τακάκι με κέντρο για τη μπίλια του εξολκέα !

Θα χρειαστείς βέβαια και τρία πηχάκια από γερο ξύλο για αρπάξουν τα νύχια του εξολκέα !

 

Άντε να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούμε !

Παρεμπιπτόντως , τράβα καμιά καλύτερη φωτό και από πιο κοντά να φανούν περισσότερες λεπτομέρειες μπας και κατeβάσει τίποτε άλλο η γκλάβα μας ! :p

 

Link to comment
Share on other sites

Η καρέκλα (αν θυμάμαι καλά) την είχαμε πάρει σε κουτί και δεν ήταν συναρμολογημένη, την συναρμολόγησε ο αδερφός μου με τα παιδιά του.

 

Την ασφάλεια από το κάτω μέρος της μπουκάλας γιατί πρέπει να βγει ?

Δεν το αναφέρει σε κανένα video όπως το παραπάνω και ούτε έκανα κάτι τέτοιο στην άλλη καρέκλα που έσπασε η πλαστική βάση (που πατάει στο πάτωμα).

 

 

 

(ούτε εδώ φαίνεται να την βγάζει)

 

Η μπουκάλα αν δεν κάνω λάθος είναι σφηνωτή στην βάση, το μόνο που δεν θυμάμαι σήμερα αν πρόσεξα να είναι το αμορτισέρ να είναι εκτονωμένο και όχι συμπιεσμένο (λόγο κρύου και πρωινής ώρας :) ) .

 

Θα προσπαθήσω να κάνω άλλη μία δοκιμή αύριο το πρωί και αν είναι θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες....

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Magnum
Link to comment
Share on other sites

1. Για να έχεις σίγουρο αποτέλεσμα πρέπει να απομακρύνεις το μηχανισμό από τη βάση της καρέκλας ώστε να δουλέψεις πιό εύκολα.

2. Πρέπει τα χτυπήματα να είναι γύρω-γύρω και όχι σε ένα σημείο.

3. Θέλει επιμονή και υπομονή κτυπώντας πολλές φορές.

4. Η διάμετρος της μπουκάλας καθώς και η διάμετρος των σημείων που την υποδέχονται δεν είναι ίδιες σε όλες τις καρέκλες. Επομένως μπορεί να χαρείς που την έβγαλες αλλά να μείνεις με την μπουκάλα στο χέρι χωρίς να μπορείς να κάνεις της αλλαγές που θέλεις.

5. Να αποφύγεις να κτυπήσεις την μπουκάλα ειδικά στα δύο της άκρα, υπάρχει κίνδυνος να φύγει το λάδι.

6. Έχω βγάλει μπουκάλα και από τα δύο άκρα μέχρι τώρα 4 φορές.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όλες οι καρέκλες δεν έχουν την ίδια κατασκευή !

Μπορεί και από ότι βλέπω μάλλον έτσι είναι η καρέκλα σου να είναι διαφορετική από αυτές των video.

Η ασφάλεια δεν μπαινει εκεί από τον κατασκευαστή για πλάκα ! :)

 

βαση καρέκλας _01com.jpg

 

Είναι πολύ πιθανό η συναρμογή της μπουκάλας να είναι στο σημείο Α  και η ροδέλα Β να είναι μέρος των ποδιών, οπότε αν δεν βγεί η ασφάλεια Γ η μπουκάλα δεν βγαίνει !

Δες μια δικιά μου παλιά καρέκλα πως είναι :

 

20170128_223453-medium.jpg20170128_223446-medium.jpg

 

 

Όπως βλέπεις η μπουκάλα δεν είναι χοντρή σε όλο της το μήκος .

 

20170128_223457-medium.jpg20170128_223503-medium.jpg

 

Στην πλευρά του καθίσματος πάει στη βάση του σφηνωτά, αλλά στην άλλη πλευρά σφηνώνει στα πόδια μεσα  σε μια "πλωτή" σωλήνα* (ή κυκλικούς οδηγούς )  που έχουν αυτά μέσα σε μια εξωτερική σωλήνα (το ύψος αυτής της σωλήνας δεν φαίνεται εδώ , αλλά είναι περίπου 30 πόντους .

* Η σωλήνα αυτή κινείται μέσα στην εξωτερική  σωλήνα που είναι γύρω της και είναι περίπου 30 πόντους σε μήκος .

Πολλά έντιτ έκανα , αλλά βράδυ είναι και κρύο οπότε σχώρα μου ! :D

 

 

20170128_223540-medium.jpg20170128_223544-medium.jpg

 

Στην κάτω πλευρά των ποδιών (η άλλη άκρη αυτής της σωλήνας , υπάρχει μια ροδέλα κολλημένη στη σωλήνα  και μέσα από αυτή την τρύπα που έχει προβάλει η βέργα της μπουκάλας και ασφαλίζεται με μια ροδέλα και μια ασφάλεια

 

20170128_223606-medium.jpg

 

Οπότε για ξαναδές τα πράγματα ! :)

 

Εδιτ τελευταίο και φαρμακερό ! :p

Παίζει βέβαια και το ενδεχόμενο και η δική μου καρέκλα να μην έλυνε και απλά εγώ να έβγαλα την ασφάλεια (που να θυμάμαι έχουν περάσει καμια΄10ρια χρόνια ! ) και έλυσα το ένα μισό της μπουκάλας από το άλλο μισό που έμεινε πάνω στα πόδια ! :hehe:

 

Για δες μήπως αυτό σου είναι χρήσιμο ! :p

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Πριν λίγο που ασχολήθηκα λίγο με την καρέκλα έβγαλα την ασφάλεια και βγήκε το αμορτισέρ από τον κύλινδρο....

 

2017-01-29 11.34.41.jpg2017-01-29 11.35.05.jpg2017-01-29 11.35.31.jpg2017-01-29 11.38.59.jpg

 

 

Και ο κύλινδρος με την βάση :

2017-01-29 11.35.46.jpg2017-01-29 11.36.02.jpg

 

 

Λοιπόν όπως είχα πει και από την αρχή το πρόβλημα είναι ότι παίζει η καρέκλα γιατί έχει τζόγο το αμορτισέρ !

 

Τώρα που το έλυσα διαπίστωσα το εξής, έχει τζόγο και στα δύο μέρη και στο χοντρό μέρος (που έχει το λάδι κλπ) όταν μπαίνει μέσα στο πλαστικό δακτύλιο (εικ. 3) και κινείται μέσα εκεί -μικρός τζόγος- αλλά και στο τέλος που είναι το λεπτό μέρος με την ροδέλα και τους αποστάτες που περνάει από την τρύπα (εικ.6) όπου στην συνέχεια μπαίνει στην έξω μεριά άλλη ροδέλα και η ασφάλεια - υπάρχει ανοχή 2-3χιλ.- !

 

Άρα 2 λύσεις βλέπω :

 

1. Να βγει από την βάση ο μεταλλικός κύλινδρος και να αλλαχτεί όλο η μπουκάλα - (αποτυχημένες προσπάθειες μέχρι τώρα).

2. Να βρεθεί τρόπος να μειωθούν ή να εξαφανιστούν οι ανοχές στα 2 παραπάνω σημεία.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρνα την βάση αναποδα(τις ρόδες προς τα πάνω) και στήριξε την κάπου ετσι ώστε ο κύλινδρος

να είναι ελευθερος.Με μια βαριοπούλα δώσε πόνο αλλά πρόσεξε μην κεφαλώσεις τον κύλινδρο.

Αν χρειαστεί χρησιμοποίησε κάποιον ξύλινο ή μεταλλικό τάκο για να μην κεφαλώνει...

 

Τουλάχιστον έτσι είχα αλλάξει αμορτισερ πριν 2 χρόνια στην δικιά μου που ήταν αρκετά σφηνωμένο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.