Jump to content



Seagate Baracuda 7200.11 1TB xτύπημα ή για χτύπημα;


alexis2044

Recommended Posts

O σκληρός: Seagate Baracuda 7200.11 1TB (4 μηνών)

To πρόβλημα: Όταν ανάβει το PC, το μόνιτορ της Rampage Formula μένει στο det IDE για κάνα 5άλεπτο (και το φωτακι disk activity είναι σταθερά αναμένο ακόμα και μέσα στο OS), και μετά όταν κάνει boot στο λειτουργικό ο δίσκος ανύπαρκτος.

Δεν εμφανίζεται ούτε στο Disk Management, ούτε καν στο BIOS. Άλλαξα Sata port αλλά πάλι νεκρός.

Spin Up κάνει, τον ακούω.

Το γαμώτο: Ο 2 χρόνων Samsung μου των 120GB που έχω πάνω το λειτουργικό ακόμα δουλεύει. Έλεος δηλαδή...

Τι λέτε παιδιά, κλασική περίπτωση χτυπήματος σκληρού;

Τον καλύπτει η εγγύηση αλλά είχα όλα μου τα δεδομένα πάνω του. Το πλαίσιο μου ζητάει 40 Ευρώ για recovery...

Damn...

Link to comment
Share on other sites

To Πλαίσιο ζητάει 40 euro για ανάκτηση δεδομένων;;;;;;

Μόνο ;;;;; μήπως δεν κατάλαβες καλά ;;;;;

Oι εταιρείες που κάνουν τέτοιες δουλειές ζητάνε κάνα 200-300άρι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

To Πλαίσιο ζητάει 40 euro για ανάκτηση δεδομένων;;;;;;

Μόνο ;;;;; μήπως δεν κατάλαβες καλά ;;;;;

Oι εταιρείες που κάνουν τέτοιες δουλειές ζητάνε κάνα 200-300άρι τουλάχιστον.

Ναι του είπα μάλιστα ακόμα και αν έχει χτυπήσει; Και μου λέει θα προσπαθήσουμε ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξεχάστηκε κάποιο μηδενικό? €40 είναι το κόστος μιας απλής εργατοώρας. Πολύ δύσκολο να είναι μόνο τόσα...

Τεσπα, ακόμα κι έτσι να είναι, το πολύ πολύ να τρέξουν κάνα HDD Regenerator. Πράγμα το οποίο μπορείς να κάνει κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξεχάστηκε κάποιο μηδενικό? €40 είναι το κόστος μιας απλής εργατοώρας. Πολύ δύσκολο να είναι μόνο τόσα...

Τεσπα, ακόμα κι έτσι να είναι, το πολύ πολύ να τρέξουν κάνα HDD Regenerator. Πράγμα το οποίο μπορείς να κάνει κι εσύ.

Δεν το βλέπω το δίσκο όμως. Και με UBCD τα diagnostics δεν το βλέπουν. Θα βάλω κάνα Linux Live μπας και δω τπτ στο Partition Manager.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που δεν τον βλέπω ούτε στο dev manager :(

δεν αλλάζει κάτι, κι εσύ χωρίς data είσαι :hehe:

930gb of data lost for me...

έχω πάρει άλλους 2, καμία πλακέτα δεν έκανε τπτ. ST31000340AS και οι 3, ίδιο firmware,αλλά τπτ... No more seagate for me,μετά και από τα δικά σου...

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο φίλε, μακάρι να βγάλεις άκρη...

ας το έχετε υπόψη, επειδή τον τελευταίο καιρό έχω δει αρκετούς να χάνουν τα data τους, ότι το κόστος δυο δίσκων 640GB είναι περίπου 110-120 ευρώ, ούτε μικρό αλλά σε καμια περίπτωση μεγάλο για αυτό που προσφέρει... σε ένα raid-1 πολύ δύσκολα θα ξανα-χαθούν σημαντικά δεδομένα και η ταχύτητα τους είναι πάρα πολύ καλή... σκεφτείτε το... δυστυχώς όταν σου τύχει το σκέφτεσαι (...είπε και πήρε το backup του...)

Link to comment
Share on other sites

αμ seagate..εγω παντα western digital δεν εχω ουτε ενα δισκο seagate και ολοι οι WD ακομα και 3+ χρονων δουλευουν!

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εταιρίας...παντού υπάρχουν ελλατωματικά κομμάτια, ελλατωματικές παρτίδες όπως παντού υπάρχουν και περιβάλλοντα χρήσης με μεγαλύτερες πιθανότητες πρόκλησης βλάβης...Απλά έκατσε...

Τώρα το σκηνικό με τα 40 γιούρια μου φαίνεται ονειρικό...αν όντως ισχύει (προς θεού δεν αμφιβάλω για τα λεγόμενά σας) τότε είναι καλή φάση...

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο φίλε, μακάρι να βγάλεις άκρη...

ας το έχετε υπόψη, επειδή τον τελευταίο καιρό έχω δει αρκετούς να χάνουν τα data τους, ότι το κόστος δυο δίσκων 640GB είναι περίπου 110-120 ευρώ, ούτε μικρό αλλά σε καμια περίπτωση μεγάλο για αυτό που προσφέρει... σε ένα raid-1 πολύ δύσκολα θα ξανα-χαθούν σημαντικά δεδομένα και η ταχύτητα τους είναι πάρα πολύ καλή... σκεφτείτε το... δυστυχώς όταν σου τύχει το σκέφτεσαι (...είπε και πήρε το backup του...)

Σκέφτομαι να πάω αυτόν πίσω και με την εγγύηση να πάρω έναν Samsung 1ΤΒ, να τσοντάρω λίγα ακόμα και να πάρω και δεύτερο για RAID. WD και Seagate με έχουν απογοητεύσει οικτρά. Μονό ο Samusng που έχω keeps on spinnin'.

Αξίζει σίγουρα... Έχασα της πανάγιας τα μάτια λέμε...

Τι λετε; Έχει ακούσει κανείς ποτέ προβλήματα σε Samsung?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το οτι δεν έχει ακουστεί κάτι για Samsung ίσως να έχει να κάνει και με το οτι είναι μικρότερες σχετικά οι πωλήσεις της. ;)

Πακετάκι το οτι χτύπησε... αν και, αν είναι πραγματικά σημαντικά τα δεδομένα (=τα θέλεις πολύ) δεν υπάρχει περίπτωση να μη τα βρεις. Εδώ απο το Columbia τα βρήκαν. :p

Αν και εντάξει, σημαντικά δεδομένα next time όχι σε 1T... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ειναι 100€ για ενα Raid1 array οταν μιλαμε για μεγεθη >500gb

δυστυχως πλεον δεν υπαρχουν σταθερα χαρτια στην αγορα οπως παλαιοτερα

σκανε ολοκληρες παρτιδες ελλατωματικες

με τον ανταγωνισμο που υπαρχει, συχνα βγαινουν στην αγορα προϊοντα ανετοιμα

δεν μπορεις να χαρακτηρισεις μια μαρκα σαν αξιοπιστη ή μη με σιγουρια

γιατι να μην εχει κανεις το κεφαλι του ησυχο οταν το τιμημα δεν ειναι και τοσο μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστεύω ότι δεν υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν καλά προιόντα και άλλες όχι, (τουλάχιστον όσο αφορά τις τις 3 μεγάλες seagate , samsung, western digital) και είναι πόσο τυχερός είσαι και τι κομμάτι θα σου κάτσει. Προσωπικά προτιμώ τους seagate λόγω 5αετής εγγύησης. Αλλά τα περιστατικά με τη σειρά 11 της seagate είναι κάτι παραπάνω απο εμφανή. Εχοντας αλλάξει δύο seagate 1tb που χτύπησαν τους 2 πρώτους μήνες κατέληξα τελικά στον αντίστοιχο samsung που είναι κιόλας πολύ πιο κρύος. Οι seagate δούλευαν γύρω στους 35 ενώ οι samsung γύρω στους 23.

Πριν μια βδομάδα αγόρασα 2 seagate 1,5tb τους οποιους χώρισα σε ενα γρήγορο (αρχη των δίσκων) raid0 για λειτουργικο 200gb και το υπόλοιπο σε raid1. Δυστυχώς ανακάλυψα ότι στο raid1 έγραφε με 25mb/s πράγμα που λύθηκε απενεργοποιώντας τη "προσωρινή μνήμη ετερόχρονης εγγραφής τομου" (write cache) στο συγκεκριμένο raid και χάνοντας λίγο βέβαια σε απόδοση. Ωστόσο και πάλι κάποιες στιγμές βλέπω το raid1 να δουλευει χωρίς προφανή λόγω στο τέρμα σε σημείο να σταματάνε τα τορρεντ που κατεβαίνουν... έλεος... Το καλό είναι ότι το λειτουργικό είναι σε άλλο δίσκο οπότε δεν κολλάει όλο το σύστημα. Σε λίγες μέρες πάντως που θα βάλω τα xp στο raid0 που έφτιαξα (dual boot) φοβάμαι ότι θα έχω τρελά κολλήματα. Πήγα και στο foroum της seagate και είδα πολλά άτομα να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο δίσκο και καμία απάντηση ακόμα απο τη seagate. Aν κάποιος πάντως δεν έχει ανάγκη το συγκεκριμένο χώρο στο δίσκο, όπως εγώ, θα του συνιστούσα να μην το πάρει.

Τώρα όσο για το φίλο μου έχασε τα δεδομένα του λυπάμαι, αλλά απο τη στιγμή που δεν κρατούσες backup κάποια στιγμή θα σου συνέβαινε. Και μόνο την ηρεμία που σου δίνει πιστεύω ότι αξίζει τα 100 ευρώ παράπάνω. Προσωπικά έχω και 2ο backup και ήταν αυτό με έσωσε τη μόνη και μοναδική φορά που χρειάστηκα backup στα τελευταία 6 χρόνια.

edit: στο πλαίσιο είναι όντως 40 ευρώ, αλλά δεν εγγυώνται ότι θα σου τα βρούνε και φυσικά καμία σχέση με τις εταιρείες που κάνουν αυτό για δουλεια. 1-2 προγραμματάκια τρέχουν που μπορείς να τα τρέξεις και μόνος σου, ούτε αλλαγές πλακετών ούτε τπτ τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον τα data μου τα εχω σε 3 διαφορετικους σκληρους ... ουτε καν 2 αλλα 3!

Και μου εχουν σκασει ολα τα μοντελα (WD, Seagate, Maxtro, Ibm) οτι θες ... σειρα εχουν μαλλον οι Samsung! *knocks on wood*

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.