Jump to content

Nehalem Overclocking Guide - i7: Intel's Black Knight

Dr.Paneas
 Share

Recommended Posts

μπραβο ωραιο θεμα:cool:

εδω τι εννοεις ακριβως?

Αν είστε ήδη overclocker, τότε ίσως παρατηρήσατε ότι μέσα στην εξίσωση δεν υπάρχει το DDR (Double Data Rate). Γιατί συμβαίνει αυτό, δεν είμαι απολύτως σίγουρος. Απλά σκέφτομαι ότι ίσως ο όρος αντισταθμίζεται επειδή κάθε ακέραιος multiplier έχει την τιμή 2

Αν δεις στον υπολογισμο του memory clock = bckl x mem_multi

Ε αυτό συνήθως πριν ότι έβρισκες το έκανες επι 2 για να βρεις πόσο τρέχουν οι μνήμες. Τώρα το αφήνεις έτσι.

Και λέω ότι ίσως να παίζει κάτι με το γεγονός ότι πρέπει να είναι το μισό από το uncore clock.:hmm:

εννοεις αντι για 1600mhz ddr2 λεει 800mhz?

το ιδιο πραγμα ειναι, μια μνημη π.χ. στα 800mhz η effective ταχυτητα ειναι 1600mhz λογω double data rate, η πραγματικη συχνοτητα ειναι 800mhz.

ακομα δεν εχω καταλαβει τι θελεις να πεις, ειναι το ιδιο πραγμα με αλλο ονομα:o

Στο video μου έκανε εντύπωση ότι με 12GB μνήμη, με δύο κάρτες σε SLI και με υπερχρονισμένη CPU 920 (τη "φθηνή"), στα 3800 με υδρόψυξη, ήταν full σταθερό το μηχάνημα.

Πολύ καλή εξέλιξη.

Στο video μου έκανε εντύπωση ότι με 12GB μνήμη, με δύο κάρτες σε SLI και με υπερχρονισμένη CPU 920 (τη "φθηνή"), στα 3800 με υδρόψυξη, ήταν full σταθερό το μηχάνημα.

Πολύ καλή εξέλιξη.

Σκέτη ποζεριά ο μπάρμπας :p:crazy_pilot:

Ακους εκει 12GB :happy2::drool:

Το θέμα μεταφέρθηκε στους Intel επεξεργαστές, καθώς λόγω της εξελικτικής πορείας της αγοράς των CPU, εδώ θα είναι πιο χρήσιμο και εύχρηστο για τους περισσότερους απο εμάς :)

• 3 weeks later...
Σκέτη ποζεριά ο μπάρμπας :p:crazy_pilot:

Ακους εκει 12GB :happy2::drool:

ο "μπαρμπας" ειναι πολυ respect και δεν τα λεει ποζεραδικα

γενικα οι κουβεντες του Μαριου ειναι 99% σωστες και μετρημενες

anyway , πολυ καλο αρθρο και μπραβο σου που εκατσες να το γραψεις

πολυ καλο βοηθημα και σε νεους

keep up mate ;)

Thanks Beeltjuice, αλλά θεωρώ ότι το μπάρμπας και η ποζεριά πήγαιναν στον τύπο που έκανε την παρουσίαση στο video.

Πράγματι μου άρεσε το στυλάκι του.

Όπως και να το κάνουμε πέταξε 12 GB πάνω και εντελώς χαλαρά έτρεχε με SLI τον επεξεργαστή στα 3800.

Βέβαια o τυπάς μας έκρυψε ότι με 12GB ο ενσωματωμένος controller των core i7 δεν υποστηρίζει triple channel, αλλά μόνο με τρία dimm των 2GB=6GB.

Τουλάχιστον αυτά γράφουν στα manual των μητρικών και δεν ξέρω αν πράγματι ισχύει, αφού δεν έχω core i7.

Δεν νομίζω ότι με 2GBx6=12GB o core i7 πέφτει σε dual channel.

Το πολύ να υποστηρίζει 2GBx4=8GB σε dual channel (δυο στα άσπρα και δύο στα μαύρα σλοτ, αν υπάρχουν τρία άσπρα και τρία μάυρα σλοτ μνήμης)

Τώρα πόσο το dual channel θα επηρεάσει τις επιδόσεις, κάποιοι λένε ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη.

Αλλά όταν βάλουμε 12GB η διαφορά λογικά θα είναι σημαντική, αφού θα έχουμε ένα μόνο κανάλι να λειτουργεί από τα τρία κάθε φορά (single channel).

Η μείωση αυτή στρεσάρει λιγότερο τον ενσωματωμένο στη CPU controller μνήμης, μειώνει τις θερμοκρασίες στους πυρήνες και βοηθάει να πετύχουμε μεγαλύτερο υπερχρονισμό.

Ο μπάρμπας λοιπόν στο video έκανε κολπάκια κατά τη γνώμη μου για να πιάσει τα 3800MHz.

Edited by mariosalice

Thanks Beeltjuice, αλλά θεωρώ ότι το μπάρμπας και η ποζεριά πήγαιναν στον τύπο που έκανε την παρουσίαση στο video.

Πράγματι μου άρεσε το στυλάκι του.

Όπως και να το κάνουμε πέταξε 12 GB πάνω και εντελώς χαλαρά έτρεχε με SLI τον επεξεργαστή στα 3800.

Βέβαια o τυπάς μας έκρυψε ότι με 12GB ο ενσωματωμένος controller των core i7 δεν υποστηρίζει triple channel, αλλά μόνο με τρία dimm των 2GB=6GB.

Τουλάχιστον αυτά γράφουν στα manual των μητρικών και δεν ξέρω αν πράγματι ισχύει, αφού δεν έχω core i7.

Δεν νομίζω ότι με 2GBx6=12GB o core i7 πέφτει σε dual channel.

Το πολύ να υποστηρίζει 2GBx4=8GB σε dual channel (δυο στα άσπρα και δύο στα μαύρα σλοτ, αν υπάρχουν τρία άσπρα και τρία μάυρα σλοτ μνήμης)

Τώρα πόσο το dual channel θα επηρεάσει τις επιδόσεις, κάποιοι λένε ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη.

Αλλά όταν βάλουμε 12GB η διαφορά λογικά θα είναι σημαντική, αφού θα έχουμε ένα μόνο κανάλι να λειτουργεί από τα τρία κάθε φορά (single channel).

Η μείωση αυτή στρεσάρει λιγότερο τον ενσωματωμένο στη CPU controller μνήμης, μειώνει τις θερμοκρασίες στους πυρήνες και βοηθάει να πετύχουμε μεγαλύτερο υπερχρονισμό.

Ο μπάρμπας λοιπόν στο video έκανε κολπάκια κατά τη γνώμη μου για να πιάσει τα 3800MHz.

α οκ σορρυ τοτε αλλα νομιζω ειναι γραμμενο με τροπο που καποιος καταλαβαινει εσενα ως αποδεκτη

η rampage II ext παντως αναφερει την περιπτωση να εχεις ενα μονο στικ , 2 στικ σε dual channel , 3 στικ σε tripple , 4dimm σε διπλο dual channel και αποφευγει να γραψει το επομενο δηλαδη 6 στικ σε tripple

η λιστα της με τον πινακα μνημων και διαταξεων δεν περιλαμβανει αυτην την περιπτωση αρα λογικα δεν γινεται το 6 Dimm tripple

το θεμα ειναι οτι δεν αναφερει ομως και το 6χ2 tripple αρα νομιζω δεν μπορουμε ακομα να βγαλουμε συμπερασμα

υποψιν δεν κοιταξα μηπως εχει γινει κατι update στο site .

σχετικα με το single , η ramp II ext λεει οτι οτι μπορεις να βαλεις μνημες διαφορετικων μεγεθων στα καναλια A,B,C.το συστημα λεει θα κανει Map τη μνημη απο τα κατωτερα καναλια σε dual channel ή tripple .η μνημη που θα "περισσευει" λεει απο τα ανωτερα καναλια θα γινει map για μονο καναλι..

δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοει αλλα οκ