Jump to content



Capacitors RAMPAGE


vasi

Recommended Posts

πήγα να βγάλω την ψήκτρα από την μητρική και έφαγα έναν κόκκινο capacitors που είναι δίπλα στο northbridge chipset

πήγα σε έναν ηλεκρονικο το έβγαλε, και έβαλε ένα κίτρινο REC 16V , την δοκίμασα για λίγη ώρα μονάχα, διότι την έχω χύμα έξω,δεν ξερω τι να κανω ? βρήκα μια ιστοσελίδα καταστηματος αλλα δεν βρισκω το κόκκινο capacitors !! http://gr.mouser.com/Search/Refine.aspx?N=254295&Keyword=solid+capacitors&FS=True

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα για λίγο, δίχως φορτίο και τα σχετικά... μονάχα τα απαραίτητα για να δω αν δουλεύει η μητρικη, δεν με χαλάει το χρώμα, απλός τα κόκκινα είναι από την FUJITSU και

έχουν άλλες προδιαγραφές!!

Link to comment
Share on other sites

το οτι δουλευει δν θα πει και πολλα...και χωρις πυκνωτη γινεται να δουλεψει καποιες φορες.

Κανε καποιες δοκιμες με φορτιο και κατω απο o/c αν ειναι δυνατον εκει θα δεις τι ψαρια πιανει και αν χρειαζεται να ψαξεις για αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή πυκνωτή με υψηλότερη τάση λειτουργίας όχι μόνο δεν δημιουργεί πρόβλημα, αλλά αντιθέτως είναι ευπρόσδεκτη.

(ένα πιθανό πρόβλημα είναι ότι, συνήθως πυκνωτές μεγαλύτερης τάσης, έχουν και μεγαλύτερες διαστάσεις με αποτέλεσμα πολλές φορές, να γίνεται δύσκολη η τοποθέτησή τους).

Όμως, όσον αφορά την χωρητικότητα, θα πρέπει όσο μπορείς πιο γρήγορα, να τοποθετήσεις πυκνωτή της ίδιας χωρητικότητας με αυτόν που αντικατέστησες.

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν και "αυτο" ψαχνεις :).....Αλλα εχω την εντυπωση πως και ο "κιτρινος" πυκνωτης ειναι αρκετα καλοδεχουμενος απο την μητρικη σου ......;) Δοκιμασε και πες μας...... Πιστευω πως θα εχεις θετικα αποτελεσματα......

post-981-1416073722,7435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να βρήκα μια φωτογραφία,δεν είναι δικιά μου αλλά κάνει την δουλειά της! το μοναδικό που διαφέρει είναι η χρονολογία του πυκνωτή, σε μένα γράφει 7Z2K

[ATTACH]33031[/ATTACH] [ATTACH]33032[/ATTACH]

δεν επιρεαζει καθολου

βαλει οτι θες αρκει να ειναι το ιδιο ή μεγαλυτερο βολταζ

απλα ο συγκεκριμενος ειναι μεταλικος , τπτ παραπανω (δλδ και καλα πιο ανθεκτικος και σκαει πιο δυσκολα)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν τον να βάλεις πυκνωτή που δεν έχει χαμηλό ESR σε αυτά τα κυκλώματα είναι εγκληματικό. Ο REC πυκνωτής που αναφέρθηκε παραπάνω είναι 100% ακατάλληλος για αυτό τα τα κυκλώματα. Μπορεί τώρα να δουλεύει, αλλά μετά από λίγο χρόνο να εκραγεί εκλύοντας αγώγημο ηλεκτρολύτη που μπορεί να κάνει σοβαρή ζημιά.

Επίσης το μεγαλύτερο βολτάζ σχεδόν ποτέ δεν σημαίνει και καλύτερο πυκνωτή. Ίσα ίσα που στα switching converters βάζουμε όσο πιο μικρούς πυκνωτές γίνεται για πολλούς και διαφόρους λόγους (π.χ. στην ίδια χωρητικότητα και ποιότητα πυκνωτή, πάντα ο μικρότερος σε τάση έχει καλλίτερα χαρακτηριστηκα όπως leackage current, ESR, tanθ και ripple current). (π.χ. όσο πιο μεγάλη χωρητικότητα έχει το powertank τόσο πιο δύσκολα και πιο αργά ξεκινάει. ή μπορεί και να μην ξεκινήσει καθόλου ή να μην είναι σταθερό στην απόδωση)

Μην δίνεται συμβουλές αν δεν είσαστε σίγουροι τί κυκλώματα είναι και πως λειτουργούν.

Οι πυκνωτές για τους οποίους συζητάμε έχουν reliability factor 0.1% @ 1000Hrs. Ξέρει κανείς οι REC πόσες τάξεις μεγέθους επάνω είναι;

Οπότε όταν λέει 6.3 βάζουμε 6.3 εκτός αν ξέρουμε τί κάνουμε!

Safety first λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν τον να βάλεις πυκνωτή που δεν έχει χαμηλό ESR σε αυτά τα κυκλώματα είναι εγκληματικό. Ο REC πυκνωτής που αναφέρθηκε παραπάνω είναι 100% ακατάλληλος για αυτό τα τα κυκλώματα. Μπορεί τώρα να δουλεύει, αλλά μετά από λίγο χρόνο να εκραγεί εκλύοντας αγώγημο ηλεκτρολύτη που μπορεί να κάνει σοβαρή ζημιά.

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός.

Πρίν 2 χρόνια σχεδόν καμιά μητρική δεν είχε low ESR πυκνωτές.Τι έγινε?άλλαξαν οι απαιτήσεις των motherboard?

Όχι φυσικά.

Επίσης το μεγαλύτερο βολτάζ σχεδόν ποτέ δεν σημαίνει και καλύτερο πυκνωτή. Ίσα ίσα που στα switching converters βάζουμε όσο πιο μικρούς πυκνωτές γίνεται για πολλούς και διαφόρους λόγους (π.χ. στην ίδια χωρητικότητα και ποιότητα πυκνωτή, πάντα ο μικρότερος σε τάση έχει καλλίτερα χαρακτηριστηκα όπως leackage current, ESR, tanθ και ripple current).

Μεγαλύτερο βολταζ όμως παρατείνει την ζωή του πυκνωτή.

Για αυτό συνήθως χρησημοποιούν 16v και 6.3.Δεν το κάνουν τυχαία ;)

Βέβαια σε ευαίσθητα κυκλώματα όπως η m/b μπορεί να "καταστρέψεις" το mobo βάζοντας κατα πολύ,μεγαλύτερο πυκνωτή.Και το βάζω σε "" γιατί το mobo θα δουλεύει καλά,αλλά μπορεί να χάσει overclockability.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Οι καλες μητρικές είχαν χαμηλού ESR (και όχι μόνο*) πυκνωτές εκεί που έπρεπε και δεν είχαν προβλήματα. Όλες οι άλλες αργά ή γρήγορα χάλαγαν.

Σκέψου τι ripple currents θέλει η τεράστια χωρητικότητα το core ενός cpu ή της ram και σκέψου από που το ζητάς αυτό το ρεύμα!

Όσο για την παράταση της ζωής με το βολτάζ, απλά δεν ισχύει.

(*) To χαμηλό ESR δεν είναι πανάκεια. Για παράδειγμα οι Α7Ν8 είχαν κορυφαίους πυκνωτές (nichicon), αλλά λόγω σχεδιαστικού λάθους όσοι έβαλαν "μεγάλα" CPU επάνω για πολύ καιρό, είδαν τους πυκνωτές αυτούς να φουσκώνουν σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Οι καλες μητρικές είχαν χαμηλού ESR (και όχι μόνο*) πυκνωτές εκεί που έπρεπε και δεν είχαν προβλήματα. Όλες οι άλλες αργά ή γρήγορα χάλαγαν.

Σκέψου τι ripple currents θέλει η τεράστια χωρητικότητα το core ενός cpu ή της ram και σκέψου από που το ζητάς αυτό το ρεύμα!

Όσο για την παράταση της ζωής με το βολτάζ, απλά δεν ισχύει.

(*) To χαμηλό ESR δεν είναι πανάκεια. Για παράδειγμα οι Α7Ν8 είχαν κορυφαίους πυκνωτές (nichicon), αλλά λόγω σχεδιαστικού λάθους όσοι έβαλαν "μεγάλα" CPU επάνω για πολύ καιρό, είδαν τους πυκνωτές αυτούς να φουσκώνουν σιγά σιγά

η συμβουλη μου δεν ηταν να κανει 100% επισκευη στην μητρικη

προφανως για κατι τετοιο θα επρεπε να βρει τον ΙΔΙΟ ακριβως πυκνωτη

το παλικαρι λεει οτι τον αλλαξε και δουλεψε και απλα τουπα οτι οκ δεν θα γινει και εκρηξη αυριο κιολας ,για να μην ανησυχει

για τσιπσετ μιλαει , δεν ειπε για cpu

σε τετοιες μητρικες ας πουμε high end ισως συμφωνησω με τους 2 παραπανω οτι ειναι σημαντικο ναναι ιδιοι

σε παλιοτερες ή πιο απλες εγω προσωπικα δεν εχω δει κανενα "ιδιαιτερο" πυκνωτη

του σωρου ηταν ολοι και τους αλλαζες σαν τα πουκαμισα χωρις προβλημα

δλδ χριστο θελω να πω οκ σωστο το esr αλλα μην βλεπουμε με "ματια esr" εκει που δεν εχει μελετηθει καν

ερωτηση:αν εχει αλλους 4 στο ισιο κυκλωμα ο τελευταιος πυκνωτης επηρεαζει και το ολο κυκλωμα αν δεν ειναι σωστος? και ποσο?

ο ακης παραπανω οταν λεει παρατεινει τη ζωη του πυκνωτη μαλλον εννοει οτι δινουμε ενα μεγεθος πανω σε βολταζ για να καλυψουμε την ενδεχομενη αυξηση τασης πανω απο τα ορια του πυκνωτη αν κ οποτε γινει αυτο

αν απο 6 βαλεις 10 βολτ δεν θα φορτιστει ποτε στα 10 βολτ αποσο ξερω εγω

αλλα αν η ταση απο 6 παει 7 ο 10αρης δεν θα σκασει ενω ο 6,3 θα σκασει αργα η γρηγορα

αυτο νομιζω εννοει

απο την αλλη ομως αν τον 6 τον κανεις 16 ας πουμε δεν καταλαβαινω γιατι να κατατραφει το mobo..

μπορει βαλεις 16αρη με χαμηλο esr

που θαχουμε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.