Jump to content



Γιατί να αγοράζεις Antivirus ενώ υπάρχουν τα free?


SlotKiller

Recommended Posts

Αρχιζω και καλυπτομαι :hehe:

@SirGeorge: τα 16€/αδεια /ετος για τι αριθμο αδειων μιλαμε? 100+??? Εγω που θελω μονο 4 αδειες ποσο παει?

Μιλας γι αυτο http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.00999 ?

Στα ιδια με το nod32 μου βγαινει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω και καλυπτομαι :hehe:

@SirGeorge: τα 16€/αδεια /ετος για τι αριθμο αδειων μιλαμε? 100+??? Εγω που θελω μονο 4 αδειες ποσο παει?

Μιλας γι αυτο http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.00999 ?

Στα ιδια με το nod32 μου βγαινει...

Δεν μιλάω ακριβώς για αυτό αλλά για την ίδια έκδοση, απλά είναι άλλο το πακέτο. Η τιμή που σου είπα ισχύει για τον τελικό καταναλωτή, εγώ τις αγοράζω πολύ χαμηλότερα αλλά μιλάμε όντως για εκατοντάδες κομμάτια. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες σε πμ :)

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός είπε πως θα έχουμε ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ free anti virus?

Πες πως έχεις βάλει το Avast και μια φορά τις 2 βδομάδες το απεγκαταστείς μια μέρα και τρέχεις μια το AntiVir, το απεγκαταστείς, και τρέχεις κι ένα σκαν με το AVG και μετά ξανά το avast να τρέχει στο background. Εγώ αυτό έκανα στο desktop της υπογραφής για ένα διάστημα ενός μήνα, μετά πήρα το laptop (της υπογραφής) που φοράει το NIS 2009, πριν έδινα Πανελλήνιες και δεν άνοιγα καθόλου το pc.

Το θέμα είναι πως η παραπάνω διαδικασία είναι χρονοβώρα. Επειδή χρόνος=χρήμα, διαλέγεις και πέρνεις: είτε δαπανάς χρόνο κάνοντας το παραπάνω είτε δαπανάς χρήμα.

*Για αντιμετώπιση μη virus, τρέχω κι ένα spybot, NoAdaware

Ναι αυτο θα κάνουμε τωρα... :p

Aπλως προσεχουμε τι κανουμε με τον υπολογιστη κ τελος.. Αν θες να παιζεις με την φλόγα (πονηρα sites) βάλε και αναλογο γάντι (linux - osx) και παιξε όσο θές :p Σε windows δουλειάς, ενα antivirus για τον φόβο των ιουδαίων και δεν μπαίνουμε σε πονηρα sites..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με έναν φίλο πιο πάνω που αναφέρει το Avira Antivir Free.

Το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και ομολογώ ότι συναγωνίζεται επάξια τα "επώνυμα" antiviri ενώ είναι κλάσεις ανώτερο από τα λοιπά free (avast, avg κτλ).

Να προσθέσω ότι συμβουλεύομαι αρκετά συχνά τα -πολύ συχνά- συγκριτικά του http://www.av-comparatives.org/, στο οποίο το Antivir καταλαμβάνει πάντα κορυφαίες θέσεις και πολύ συχνά ΤΗΝ κορυφαία.

Υ.Γ. Αν και αναφέρεται το Avira Premium στο συγκριτικό, δηλαδή το εμπορικό προϊόν, εντούτοις η μηχανή του Avira free είναι ακριβώς η ίδια, με κάμποσα χαρακτηριστικά απενεργοποιημενα, όπως συμβαίνει συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια με Norton AV και ακόμη περισσότερα με McAffee (DOS εποχές και 1 χ΄ρονο win), πολύ λίγα φεγγάρια με NOD32 και με ESET, ο Kaspersky (KAV) είναι ο winner για τα τελευταία 3 χρόνια στο main PC).

Link to comment
Share on other sites

@Diamantius

Μετά από μια συζήτηση με ένα παληκάρι στη σχολή, κατέληξα πως δεν πρέπει να λαμβάνω τόσο σοβαρά τα διάφορα συγκριτικά, όχι πως δεν είναι χρήσιμα.

Καταρχήν, το αν ένα antivirus είναι καλό ή όχι δεν πάει με το κιλό όπως μου είπε. Τα Virus μπορούν να χωριστούν σε χοντρικά 4 κατηγορίες:

1. Αυτά που κάνουν Σοβαρή Ζημιά (Ζημιά στο hardware)

2. >> >> >> Μεγάλη Zημιά (Ζημιά στο software που χρειάζεται format)

3. >> >> προκαλλούν προβλήματα (κάνουν τον υπολογιστη να αργεί, και να κολλάει)

4. Αυτά που έχουν μικρά, εμφανή, αποτελέσματα και χρειάζεται να υπάρχουν εγκατεστημένα πολλά (και διαφορετικά) προκειμένου να διαπιστωθεί το πρόβλημα (από το χρήστη εμπειρικά)

Έστω AntiVirus A πιάνει 1000 ιούς κατηγορίας 1,2 και 10.000 κατηγορίας 3,4 συνολικά πιάνει 11.000 ιούς

Έστω AntiVirus B που πιάνει 7.000 ιούς κατηγορίας 1,2 και 500 ιούς κατηγορίας 3,4 συνολικά πιάνει 7.500 ιούς.

Δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί πως το AntiVirus Α είναι καλύτερο από το AntiVirus B, αν και ένα test αυτό θα έδειχνε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οταν σου λεει οτι επιασε το 99% του δειγματος δεν ειναι και πολυ πιθανο το πρωτο σεναριο...

Λογικα θα το ελεγαν κι ολας μιας και θα ηταν πολυ σοκαριστικο κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

για μενα τα πραγματτα ειναι απλα.υπαρχουν χιλιαδες programs freeware, το antivirus καλο θα ηταν να το πληρωνουμε και να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο κατα ενα τροπο......εχω panda pro 2009!καλο πιστευω μεχρι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως

http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse_2008_08.php

το Avira και το AVG είναι στα πρώτα 4 ενώ το Νοd και το Kasp 7ο και 9ο.

Βέβαια είναι τα επι πληρωμή που δοκιμάστηκαν αλλά ελπίζω η μηχανή να είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.