Jump to content



Grand Theft Auto IV


angel_f

Recommended Posts

γιατι στο παιχνιδι μπορεις να καταλαβεις 3 fps??ή μήπως εκει δεν δικαιολογουνται 3 fps??

εννοει προφανως πως 3fps πανω/κατω ειναι μεσα στο οριο του στατιστικου λαθους

Link to comment
Share on other sites

εννοει προφανως πως 3fps πανω/κατω ειναι μεσα στο οριο του στατιστικου λαθους

εγω καταλαβα τι εννοει...ξερεις ομως ποσα ατομα ειναι εδω μεσα που δεν θα τους βαλουνε γιατι και καλα χανουνε 2 fps??:suicide:

Link to comment
Share on other sites

γιατι στο παιχνιδι μπορεις να καταλαβεις 3 fps??ή μήπως εκει δεν δικαιολογουνται 3 fps??

Αν έχεις συνεχώς το fraps ανοιχτό, ναι εμπειρικά και στατιστικά μπορείς να καταλάβεις 3fps. Όταν ξέρεις ότι στην χειρότερη έπεφτες στα 25fps με βροχή ομίχλη και βράδυ, όταν δεν ξάναδείς ποτέ 25fps αλλά μόνο μέχρι 28, μπορείς να συμπεράνεις ότι κέρδισες τουλάχιστον 3fps. Άρα το βλέπεις εμπειρικά. Στο bench από τη μία φορά που θα το δοκιμάσεις με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στην άλλη, μπορεί να έχεις διαφορά +-3fps, άρα δεν βγάζεις συμπέρασμα έτσι. Αν ήταν διαφορά >5fps, τότε ξέρεις ότι φταίνε οι drivers πχ...

εγω καταλαβα τι εννοει...ξερεις ομως ποσα ατομα ειναι εδω μεσα που δεν θα τους βαλουνε γιατι και καλα χανουνε 2 fps??:suicide:

Προσωπικά θα τους έβαζα αν έφτιαχναν το πρόβλημα με το freeze που έχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Και στο bench αν με τον εναν driver σε 3 runs πιανεις 50fps και με τον αλλον driver 3 runs παλι βλεπεις μαξ 47 το καταλαβαίνεις . Τώρα αν τρέχεις απο ένα run δεν βγαίνει συμπέρασμα . Αν και αποτι εχω δει στο μηχάνημα μου μισό με ενα fps max να αποκλίνει το κάθε run του bench στα ιδια settings.

Μιλάμε για ενα normal μηχανάκι πάντα ετσι . Οχι να τρέχουν πίσω 850 processes και 3 antivirus : D .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις συνεχώς το fraps ανοιχτό, ναι εμπειρικά και στατιστικά μπορείς να καταλάβεις 3fps. Όταν ξέρεις ότι στην χειρότερη έπεφτες στα 25fps με βροχή ομίχλη και βράδυ, όταν δεν ξάναδείς ποτέ 25fps αλλά μόνο μέχρι 28, μπορείς να συμπεράνεις ότι κέρδισες τουλάχιστον 3fps. Άρα το βλέπεις εμπειρικά. Στο bench από τη μία φορά που θα το δοκιμάσεις με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στην άλλη, μπορεί να έχεις διαφορά +-3fps, άρα δεν βγάζεις συμπέρασμα έτσι. Αν ήταν διαφορά >5fps, τότε ξέρεις ότι φταίνε οι drivers πχ...

Προσωπικά θα τους έβαζα αν έφτιαχναν το πρόβλημα με το freeze που έχω. :)

το fraps το εχω παντα ανοικτο και απο οτι ειδα αν ειναι να πεσει στα 25fps σε μια δυσκολη σκηνη θα πεσει ...δεν ειδα καμια διαφορα

το fraps αν δεν κανω λαθος εχει και αναφορα για min/max/average ενεργοποιησε το και θα δεις ιδια νουμερα

πχ

2009-04-10 16:25:28 - GTAIV

Frames: 618 - Time: 8390ms - Avg: 73.659 - Min: 32 - Max: 124

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update, διαθέσιμο μέσω του Steam

http://store.steampowered.com/news/2411/

Graphics

  • Interior Lights for ATI 1900 series cards
    • All light sources appear for users with 1900 series ATI cards. (ie. Pool Mini Game)
    • ALT-TAB fixed

    [*]Graphics Settings

    • Added menu option "OFF" for Reflection quality
    • Added menu option "OFF" for Shadow quality

    [*]Scrolling signboards

    • Activate missing scrolling signboard text (ie. highway signs, Star Junction, Clock Tower Sign)

Performance

  • Physics optimizations to improve situations with heavy physics calculations (ie. 32 player races)
  • Graphical Performance Optimizations

Multiplayer

  • NAT Type detection
    • Detect if user has a "strict" NAT and displays message for user

    [*]Voice chat is received even if your microphone is turned off

Controls

  • Keyboard / Mouse
    • Remapping restrictions removed
    • Allow Enter, Backspace, and Arrow keys to be remapped by user
    • Allow multiple mouse buttons to be mapped

    [*]Enable/Disable DirectInput in Menu

    • Users can now activate/deactivate Direct Input devices from "Controls" menu
    • If commandline "-usedirectinput" is active, it will override pause menu setting

    [*]Use 2 direct input devices simultaneously (ie. Wheel and Gamepad)

    • Users can now use 2 different controllers at once, including 1 XInput and 1 Direct Input device

    [*]Added more Direct Input / XInput device support

    • Saitek P380/P480/P580/P990
    • Saitek PS1000/PS2700/P3200/P3600
    • Gravis Eliminator Shock gamepad

Security

  • Detect modified files and prevent users from entering multiplayer if found
    • Game will prompt with a message after blocking user with modified data files from entering multiplayer
    • Should prevent multiplayer access from cell phone and GFWL join in progress

    [*]Detect modified / non-original game launcher

    • Prevent game from Launching if modifed/non-original game launcher is found

Link to comment
Share on other sites

Οσοι χρησιμοποιουν το windows live στο παιχνιδι ΠΡΟΣΟΧΗ, μου βγηκε το μεσημερι μυνημα για update πατησα yes και οταν επιτελους φορτωσα το save μου αρχισε να πεφτει τρελο stuttering ! Δεν εχω πειραξει ποτε ουτε το shorcut ουτε εβαλα κανενα txt με εξτρα εντολες στον φακελο, ενα update στο live εκανα μονο και το παιχνιδι αρχισε να σερνεται ελεεινα :S τα fps ηταν τα ιδια με πριν αλλα οποτε πλησιαζα καινουργιες περιοχες ή εκανε spawn το παιχνιδι μερικα περιπολικα κολλαγανε ολα για 1-2 secs.

Εβγαλα το windows live και μετα το ξαναπερασα, αυτη τη φορα ομως οταν ξεκινησε το παιχνιδι και μου εβγαλε το μυνημα οτι πρεπει να γινει update πατησα no, αλλα το save φορτωσε κανονικα και τα παγωματα σταματησαν :happy2: το προβλημα ειναι οτι ετσι ειναι το account μου σε offline mode και δεν μπορω να παιξω multiplayer, οχι πως με ενδιαφερει γιατι δεν εχω ξεμπερδεψει ακομα με το single

Btw την ημερα που το εκανα setup περασα ολοκληρη οδυσσεια για να μπορεσω να χρησιμοποιησω windows live ID στο παιχνιδι ( πιο πολυ για τα achievements :p ) οποτε εκανα sign in ελεγε πως δεν μπορω να συνδεθω στο live επειδη η χωρα μου δεν υποστηριζεται :S :S

Ε καταφερα μετα απο καμποση ωρα να φτιαξω ενα gamertag με region united states αντι για greece και επιτελους μπορεσα να μπω στο live. κι ολη αυτη η φασαρια επειδη επεμενα να το αγορασω 15 ευρω απτο ebay με την δικαιολογια οτι το μονο αυθεντικο gta στην συλλογη μου ειναι το vice city.

Μην μιλησω για το καφρικο το secu ROM που πρεπει μερικες φορες να κανω 3 και 4 προσπαθειες για να κανει launch το παιχνιδι επειδη δεν βρισκει το DVD στο drive με την πρωτη, τοσα καιρο που αγοραζα απτο steam καλα ητανε, τι ηθελα και ξαναμπλεξα με DVD και συσκευασιες ? :p

Oσο για τις επιδοσεις στα 1280*960

με definition on vsync off ολα high view distance 23 detail distance 13 και traffic density 33 παει παρα πολυ καλα ( συνηθως 45-70fps 31-34 σε πιο ζορικες φασεις ) αρκει να βαλω το shadow density στο 0 διαφορετικα υπαρχει σοβαρο προβλημα, ειδικα οταν βραδιαζει και πειραζω τα φωτα του αυτοκινητου.

Αλλο προβλημα ειναι το antialiasing και οι πιξελιασμενες σκιες, κατα τα αλλα μια χαρα δουλεια κανανε για 360 port ειναι μεχρι και 3D ηχο εχω ( με τα κλασσικα settings στην x-fi http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=2443031&postcount=16 )

Το εχω αφησει αμεσως μετα την αποστολη της elizabeth με το sniper, εφερε και το gunshop mp5 και molotov επιτελους(ποτε δεν χρησιμοποιω cheats,ειδικα στα gta ), εχει να πεσει καψιμο το βραδυ :D

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τέλος έχασα τις προσδοκίες μου και τις ελπίδες μου για αυτο το παιχνίδι...Rockstar συγγνώμη αλλα δεν θέλουμε να βγάλουμε τα πισιά μας στην παραλία για να δούμε ποιος έχει πιο πολλούς πυρήνες και ραμ, θέλουμε να παίξουμε ενα παιχνιδάκι σαν το vice city & san andreas απλά αν γίνεται με λιιιγο πιο μεγάλο ΧΑΡΤΗ που ούτε αυτον δεν έχει το gta iv. 4gb ram, 2,53ghz dualcore, geforce 9600gt 512 και ακόμα και στα full low ta fps einai 20 maximum!!! Αντε γειά με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο ..το έπαιξα σε Gnet PC στην Ξάνθη (Core 2 DUo 6750 , 2gb ram , 8800GT) όλα default και έπαιζε μια χαρά.. δεν ξέρω τι ριθμήσεις είχε στο παιχνίδι, λογικά τις πιο χαμηλές , ατα γραφικά ηταν καλά και το παιχνίδι μου άρεσε πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Οσοι χρησιμοποιουν το windows live στο παιχνιδι ΠΡΟΣΟΧΗ, μου βγηκε το μεσημερι μυνημα για update πατησα yes και οταν επιτελους φορτωσα το save μου αρχισε να πεφτει τρελο stuttering ! Δεν εχω πειραξει ποτε ουτε το shorcut ουτε εβαλα κανενα txt με εξτρα εντολες στον φακελο, ενα update στο live εκανα μονο και το παιχνιδι αρχισε να σερνεται ελεεινα :S τα fps ηταν τα ιδια με πριν αλλα οποτε πλησιαζα καινουργιες περιοχες ή εκανε spawn το παιχνιδι μερικα περιπολικα κολλαγανε ολα για 1-2 secs.

Είναι γενικό πρόβλημα αν δεις στα gtaforums. Προσωπικά έχω καιρό να ασχοληθώ με το παιχνίδι λόγω έλειψης χρόνου, θα ασχοληθώ πιθανότατα με το επόμενο patch που ευελπιστώ να φτιάξει το πρόβλημα μου.

αν γίνεται με λιιιγο πιο μεγάλο ΧΑΡΤΗ που ούτε αυτον δεν έχει το gta iv.

To GTAIV έχει πολύ πιο πλούσιο χάρτη από οποιοδήποτε άλλο GTA. Μπορεί σε έκταση να είναι μικρότερος του S.A. αλλά μην ξεχνάς ότι εκεί είχες αρκετά χωράφια και έρημο τα οποία απλά όργωνες. Παρόλο που έχω τερματίσει το παιχνίδι και το είχα ξεκινήσει πάλι από την αρχή, δεν θεωρώ ότι έχω δει όλα όσα βρίσκονται στην πόλη. :)

Link to comment
Share on other sites

.....εβαλα το cpu στα 3.0ghz

Statistics

Average FPS: 57.75

Duration: 37.11 sec

CPU Usage: 89%

System memory usage: 58%

Video memory usage: 96%

Graphics Settings

Video Mode: 1920 x 1200 (60 Hz)

Texture Quality: High

Texture Filter Quality: Highest

View Distance: 20

Detail Distance: 20

(car density ή καπως ετσι 25 - shadow density 0)

και κατι αλλα water reflection κτλ που ειχε ...very high EDIT : λαθος, στο high ηταν τελικα τα υπολοιπα εκτος απο το shadow quality που ηταν very high

Hardware

Microsoft Windows XP Professional

Service Pack 3

Video Adapter: NVIDIA GeForce GTX 275

Video Driver version: 185.68

Audio Adapter: ASUS Xonar D1 Audio

Intel® Core2 CPU 6600 @ 2.40GHz - E6600 αυτος με τους 2 πυρηνες, στα 3.00Ghz

File ID: benchmark.cli

Μπορει καποιος να μου πει ειλικρινα.... πόσο παραπανω κανει ενας quad η 920 i7

με παρομοια καρτα vga? στις ιδιες περιπου συχνοτητες??? για να κινηθω αναλογα???

γιατι εμενα μου φαινεται πολυ καλα...

μηπως ειναι πολυ γρηγορη η Abit Aw9d max 975X ?

μηπως σε XP παει πολυ καλά....

εχω μπερδευτει...η πλακα ειναι οτι και στα 1680χ1050 παλι τοσα βγαζει..

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα φαινεται στο ιδιο το game οχι στο bench, ειναι σαν να μου λες πως στο oblvion στις πολεις με τους 45980448 npc να πηγαινοερχονται ο cpu ζοριζεται τοσο οσο οταν εισαι εξω στην ερημια (δεν εχω παιξει το game τυχαιο παραδειγμα δινω )

Κι εγω 55-60fps βγαζω στο bench με τα δικα μου settings αλλα ingame θα βαρεσω και 33-35 οταν πλακωσουν 5 περιπολικα στην οθονη πχ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα

πρεπει να εχουμε και ενα σημειο αναφορας εστω στο περιπου....

υποθετω πως και ενας quad ασχετα με το μπεντς in game πάλι διαφορετικα παει...

π.χ.

Για να λυθούν κάποιες απορίες...

SINGLE GTX260 216sp @ 720/1500/2500

Vista x64 sp1, 181.00 drivers + patch, i7 920 @3500 (επίτηδες για να μην πει κάποιος ότι είμαι στα 4.0ghz και έχει διαφορά..)

1920*1200 high/highest και όλες οι "μπάρες" τέρμα εκτός το distance που με αφήνει έως 28

Το benchmark βγάζει 56 fps, ΑΛΛΑ πέρα από αυτό..

Έπαιξα γύρω στα 15 λεπτά (εξωτερικοί χώροι - ελάχιστα μέσα σε κτίρια) αμάξια-στούκες-τρέξιμο-κυνηγητά με αστυνομίες κτλ, και το μέτρησα με το Fraps

Aποτέλεσμα?

2008-12-21 14:16:32 - GTAIV

Frames: 34837 - Time: 713796ms - Avg: 48.805 - Min: 28 - Max: 65

Τα σχόλια δικά σας και δεν μπορώ να βλέπω ότι λέτε μερικοί ότι το παιχνίδι δεν παίζει καλά με GTX280 ή με SLI για παράδειγμα...

Σιγά το πολύ βαρύ παιχνίδι - και από "κουσούρια"? ΤΙΠΟΤΑ!

Με SLI δεν το συζητάω... πολύ καλύτερα!

Εβαλα με μονή 260 για να είναι πιο εφικτές και "προσβάσιμες" οι όποιες συγκρίσεις και τα συμπεράσματα..

το μπεντς του παει 56φπσ

in game δεν ειναι 56....

και μιν εχει και 28...

δεν το βαζω για συγκριση ...το βαζω για την διαφορα in game - μπεντς

προσεξε δεν κανω προμο κ δεν προσπαθω να αποδειξω τπτ.....σιγουρα θα πηγαινει καλυτερα με 4 πυρηνες...ενα CPU bound game οπως το GTA αλλα αν μιλαμε για λιγα fps να το αφησω για τωρα και να κανω την μεταβαση το καλοκαιρι...και μετα...

μπας και ακολουθησω-τηρήσω το αρχικο πλανο αναβαθμισης cpu με γεστμερ 32νμ

Αν και GruntGR εχω την εντυπωση οτι σε XP παει πολυ καλυτερα απ οτι με Vista.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

4890 stock (850/975) // catalyst 9.4 Default // Q9400@3600 (8x450) // 8GB ram@ 900 CL5 // Vista x64 SP1 // GTA4 version 1.03

Dem Settings:

[SIZE=1]Statistics
Average FPS: 65.09
Duration: 37.09 sec
CPU Usage: 58%
System memory usage: 42%
Video memory usage: 98%

Graphics Settings
Video Mode: 1680 x 1050 (60 Hz)
Texture Quality: High
Texture Filter Quality: Very High
*Reflection Resolution: High
*Water Quality: High
*Shadow Quality: Very High

View Distance: 20
Detail Distance: 20
*Definition: On
*Vehicle Density: 25
*Shadow Density: 0


Hardware
Microsoft® Windows Vista" Ultimate
Service Pack 1
Video Adapter: ATI Radeon HD 4800 Series
Video Driver version: 8.14.10.655
Audio Adapter: Speakers (Creative SB X-Fi)
Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9400 @ 2.66GHz

File ID: Benchmark.cli[/SIZE]

Max Settings:

[SIZE=1]Statistics
Average FPS: 54.58
Duration: 37.21 sec
CPU Usage: 67%
System memory usage: 42%
Video memory usage: 95%

Graphics Settings
Video Mode: 1680 x 1050 (60 Hz)
Texture Quality: High
Texture Filter Quality: Very High
*Reflection Resolution: Very High
*Water Quality: Very High
*Shadow Quality: Very High

View Distance: 30
Detail Distance: 100
*Definition: On
*Vehicle Density: 100
*Shadow Density: 16

Hardware
Microsoft® Windows Vista" Ultimate
Service Pack 1
Video Adapter: ATI Radeon HD 4800 Series
Video Driver version: 8.14.10.655
Audio Adapter: Speakers (Creative SB X-Fi)
Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9400 @ 2.66GHz

File ID: Benchmark.cli[/SIZE]

Max Settings (όπως παραπάνω) 970/1100 (+14% / +13% oc) :

[SIZE=1]Statistics
Average FPS: 57.66
Duration: 37.15 sec
CPU Usage: 64%
System memory usage: 41%
Video memory usage: 98%[/SIZE]

+5.5% frames από stock :(

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα και ένα bench με την προηγούμενη σας κάρτα, να δούμε διαφορά και αν όντως αξίζει η 4890 για αυτό το παιχνίδι.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον να φαίνεται είναι ένα bench με την προηγούμενη κάρτα και μετά με την καινούρια ένα bench με τις auto configure ρυθμίσεις του παιχνιδιού και ένα bench με maxed όλες τις ρυθμίσεις (στο Texture Filter Quality να είναι Highest όχι very high).

Επίσης για όσους θέλουν θα είχε ενδιαφέρον να μας δείξουν και με ένα μικρό oc στην Cpu τη bench έχουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.