Jump to content



raid 0 questions....


AlexanderK

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 χ 36 raptors σε raid 0.Αλλά πολύ θόρυβος ρε παιδί μου...

Υπάρχει περίπτωση να μπουν 2 χ 640 gb wd σε raid 0. Είναι προτιμότερο???Απο θέμα θορύβου πιστεύω πως θα είναι απο θέμα επιδόσεων??? Τα φώτα σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Προτιμοτερο θα ηταν να ειχες 2χ640 οπως λες αλλα με μικρο partition. Δηλαδη φτιαξε πρωτα την συστοιχια Raid που θελεις και μεσα σε αυτην κανε ενα partition για το λειτουργικο.

Ετσι και το access time σου θα φτασει τα επιπεδα των raptors αλλα θα εχεις και πολυ καλυτερη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα πιάσεις το ράπτορα με το raid σε access time?!

Μεγαλύτερη ανάγνωση κάνει όχι access time.

Αν θές access time, πάρε έναν Mtron SSD. Έχει όλο το ...πακέτο.

Raid 1 μετά στους WD για ασφάλεια δεδομένων.

Έχουμε SSD που σπέρνουν και ακόμα λέμε για RAID 0;

Link to comment
Share on other sites

Toν "πιάνεις" (σχεδόν), χρησιμοποιώντας ένα πολύ μικρό κομμάτι στην αρχή των δίσκων σε raid0, και τα υπόλοιπα τα έχεις για αποθήκη. Στη παρακάτω φωτο μου, χρησιμοποιώ μόνο τα πρώτα 100γιγα απο τους 1,5tb σε raid0. Aν χρησιμοποιήσω πάνω απο 150γιγα ανα δίσκο (σύνολο 300) το access time ανεβαίνει στα φυσιολογικά του επίπεδα δλδ γύρω στο 13,5.

1500raid0cachebackenablwa0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, βλακειες λεω.

Παρε εκει εναν mtron SLC 16GB με 100€ να σωθεις.

Μην ξεχασεις βεβαια μετα να δωσεις και αλλα 100 για να εχεις και τα data σου καπου γιατι

με τα 16GB του mtron θα τα βαλεις.... στο κεφαλι σου.

Φυσικα αν εχεις και Vista για λειτουργικο και τα 16GB δεις οτι δεν σου φτανουν, δεν πειραζει μωρε, παρε εναν ακομα mtron για Raid, δεν ειναι τιποτα, αλλα 100€. Αλλωστε

σου τρεχουν απο τα μπατζακια.

Τι 120€ που εχουν οι 2 640αρηδες, τι 300+. Θα εχεις ομως 0.08ms access, για να ανοιγεις το Word και το Paint σφαιρα, γιατι στον 16αρη mtron μονο αυτα θα εχεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, βλακειες λεω.

Παρε εκει εναν mtron SLC 16GB με 100€ να σωθεις.

Μην ξεχασεις βεβαια μετα να δωσεις και αλλα 100 για να εχεις και τα data σου καπου γιατι

με τα 16GB του mtron θα τα βαλεις.... στο κεφαλι σου.

Φυσικα αν εχεις και Vista για λειτουργικο και τα 16GB δεις οτι δεν σου φτανουν, δεν πειραζει μωρε, παρε εναν ακομα mtron για Raid, δεν ειναι τιποτα, αλλα 100€. Αλλωστε

σου τρεχουν απο τα μπατζακια.

Τι 120€ που εχουν οι 2 640αρηδες, τι 300+. Θα εχεις ομως 0.08ms access, για να ανοιγεις το Word και το Paint σφαιρα, γιατι στον 16αρη mtron μονο αυτα θα εχεις μεσα.

:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, βλακειες λεω.

Παρε εκει εναν mtron SLC 16GB με 100€ να σωθεις.

Μην ξεχασεις βεβαια μετα να δωσεις και αλλα 100 για να εχεις και τα data σου καπου γιατι

με τα 16GB του mtron θα τα βαλεις.... στο κεφαλι σου.

Φυσικα αν εχεις και Vista για λειτουργικο και τα 16GB δεις οτι δεν σου φτανουν, δεν πειραζει μωρε, παρε εναν ακομα mtron για Raid, δεν ειναι τιποτα, αλλα 100€. Αλλωστε

σου τρεχουν απο τα μπατζακια.

Τι 120€ που εχουν οι 2 640αρηδες, τι 300+. Θα εχεις ομως 0.08ms access, για να ανοιγεις το Word και το Paint σφαιρα, γιατι στον 16αρη mtron μονο αυτα θα εχεις μεσα.

ρε φιλε μην τα λες ετσι αποτομα ..Δηλαδη δεν μας λυπασαι και μας,

θες να πεσουμε απο καμια καρεκλα απο τα γελια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, βλακειες λεω.

Παρε εκει εναν mtron SLC 16GB με 100€ να σωθεις.

Μην ξεχασεις βεβαια μετα να δωσεις και αλλα 100 για να εχεις και τα data σου καπου γιατι

με τα 16GB του mtron θα τα βαλεις.... στο κεφαλι σου.

Φυσικα αν εχεις και Vista για λειτουργικο και τα 16GB δεις οτι δεν σου φτανουν, δεν πειραζει μωρε, παρε εναν ακομα mtron για Raid, δεν ειναι τιποτα, αλλα 100€. Αλλωστε

σου τρεχουν απο τα μπατζακια.

Τι 120€ που εχουν οι 2 640αρηδες, τι 300+. Θα εχεις ομως 0.08ms access, για να ανοιγεις το Word και το Paint σφαιρα, γιατι στον 16αρη mtron μονο αυτα θα εχεις μεσα.

η αγνοια σκοτωνει... :getlost:

ps. μπορεις την αγνοια σου να την κρατησεις για τον εαυτο σου, δεν χρειαζεται να πεθανουν και αμαχοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι ακριβως η αγνοια ρε αρχηγε?

Μαλλον δεν καταλαβες το ποστ μου.

Δεν ειπα οτι οι SSD ειναι αργοι σε οτιδηποτε. Αλλα οταν ο ανθρωπος ρωταει για 2 δισκους των 120€ συνολικο κοστος και η απαντηση που του δινουμε ειναι παρε SSD των 16GB λογικο δεν ειναι τετοιο ποστ?

Στο συγκεκριμενο bold αν το διαβασες καλα, μιας και το εκανες quote, αναφερομαι στον χωρο του 16αρη SSD και οχι στην ταχυτητα.

Ακομα κι εσυ, οπως βλεπω απο το sig πηρες 2 16αρηδες mtron και εχεις ακομα 3 640αρηδες δισκους λογικα για το Raid 5.

Θελεις να μου πεις ποσα εδωσες για αυτα και τι σχεση εχουν με τους 2 640αρηδες που διατιθεται να πληρωσει το παλικαρι?

Ακομα και χωρις τον Perc.

Link to comment
Share on other sites

η αγνοια σκοτωνει... :getlost:

ps. μπορεις την αγνοια σου να την κρατησεις για τον εαυτο σου, δεν χρειαζεται να πεθανουν και αμαχοι ;)

Ποια αγνοια ρε συ αδερφε πλακα κανεις??

Δικιο εχει ο Ζαχος..

Ωραια τα SSD σαν τεχνολογια..υποσχεται πολλα...αλλα 16GB δεν φτανουν απλα.

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε 170 και πάρε ένα 64άρι Vertex ή ένα 32άρι Mobi SLC. Δεν κατάλαβα, όταν πρωτοβγήκανε οι Raptor 36Gb μια χαρά σκάγαμε (κι εγώ μαζί) τις 240άρες για να πάρουμε έναν και τώρα τα 170 ή τα 200 είναι μια περιουσία;

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε 170 και πάρε ένα 64άρι Vertex ή ένα 32άρι Mobi SLC. Δεν κατάλαβα, όταν πρωτοβγήκανε οι Raptor 36Gb μια χαρά σκάγαμε (κι εγώ μαζί) τις 240άρες για να πάρουμε έναν και τώρα τα 170 ή τα 200 είναι μια περιουσία;

τα σκαγαμε οντως

αλλα τοτε ειχαμε ΧP και στα 30+gb του ραπτορα εβαζες και office kai photoshop Και τρια τεσσερα παιχνιδακια

τωρα σε 32gb βαζεις Vista και GTA

τωρα τα 16gb και συντομα τα 32 ειναι για στικακια usb

ας μη λεμε τα ιδια ξανα και ξανα

ο καθενα κρινει με βαση τα δικα του δεδομενα

γι'αυτο και σε καθε τετοια συζητηση ο εκαστοτε ενδιαφερομενος θα πρεπει εκτος του budget του

να αναφερει και το διαθεσιμο χωρο που επιθυμει να εχει

@AlexanderK

αν καλυπτεσαι με <60gb παρε ενα bug free MLC 64αρη (πχ GSkill @ 179€)

και αργοτερα τον ζευγαρωνεις με ακομα ενα για να κερδισεις σε transfer & write

αν παλι θες λιγο περισσοτερο χωρο παρε εναν Veloci 150αρη, μια χαρα αθορυβος ειναι ειδικα σε σχεση με τα 36αρια

και αργοτερα τον ζευγαρωνεις με ακομα ενα για πολυ γρηγορο partial raid με avg r.a. ~ 6ms

αν δε, θες και επαρκως σβελτο partition Για OS & Apps αλλα και αποθηκευτικο χωρο

παρε 2χ640 και στησε ενα raid0 ~ 150gb για το λειτουργικο και αλλο ενα raid1 ~500gb για τα data σου

τελος μπορεις να παρεις αλλο ενα 36αρη μεταχειρισμενο (3χ36 raid0)

και τρια καλα ηχομονωτικα 5,25 hdd bays να τα χωσεις ολα μεσα φιμωμενα

για να μην πανε τσαμπα τα 2 που εχεις ηδη

(το κροταλισμα θα παραμεινει απλα οχι τοσο εντονο οσο οταν οι δισκοι ειναι ελευθεροι)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πετρε λες και δεν υπαρχει επικοινωνια ειναι πλεον η κατασταση γιατι θιξαμε τους SSD. Δεν θιξαμε τιποτα απο τους SSD, ειπαμε απλα οτι τα 16GB ειναι λιγα.

Δεν ειδα πουθενα απο κανεναν να αναφερει Vertex ή 32αρη Mobi.

Ουτε εχω δει κανεναν απο τους κατοχους SSD να ειναι με εναν μονο 16αρη.

Ρωτησε το παλικαρι αν το raid του θα ειναι γρηγοροτερο με 2 640αρηδες, που στην τελικη μπορει να τους εχει ηδη και η προφανης απαντηση σε μια τετοια ερωτηση ειναι "Αγορασε 16αρη mtron SSD".

Το κοστος το ανεφερα γιατι δινουμε υποτιθεται απαντηση στον AlexanderK του οποιου στην τελικη δεν ξερουμε τα οικονομικα του.

Αν μας ελεγε οτι θελω να αγορασω 4 velociraptors των 150GB που κανουν 165€ ο ενας και του ελεγα για το θεμα κοστους των mobi τοτε θα ημουνα απλα μ@λ@κας.

Ειναι σαν να μπαινεις στο Off Topic και εκει που ρωταει ο οποιοσδηποτε, ρε παιδια στο αυτοκινητο μου θελω να βαλω φιλτροχοανη ή να αλλαξω εξατμιση,

εμεις να του λεμε ρε γ@μ@ τα ολα και παρε νεο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε 170 και πάρε ένα 64άρι Vertex ή ένα 32άρι Mobi SLC. Δεν κατάλαβα, όταν πρωτοβγήκανε οι Raptor 36Gb μια χαρά σκάγαμε (κι εγώ μαζί) τις 240άρες για να πάρουμε έναν και τώρα τα 170 ή τα 200 είναι μια περιουσία;

έχουμε πληροφορίες ότι οι vertex δεν είναι πατάτες σαν τους προηγούμενους (core/core v2 κλπ)????????

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φίλε iraklisvel, είναι ότι αρκετός κόσμος έχει "θαμπωθεί" από τα specs των SSD και τους προτείνει χωρίς να δίνει σημασία στο τι ζητάει/χρειάζεται ο χρήστης που ρωτάει.

Καλοί, χρυσοί οι SSD, γρήγοροι κλπ αλλά δεν καλύπτουν τις ανάγκες όλων.

Καλά κάνουν τα παιδιά που το επισημαίνουν κατά την γνώμη μου.

Νέα τεχνολογία, υποσχόμενη τεχνολογία, κανείς δεν έχει λόγο να τους θάβει, το αντίθετο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πανάκεια και η απάντηση στην ερώτηση "τι δίσκο να πάρω".

Προσωπικά, άλλαξα τον 74άρη raptor με 300άρη γιατί τίγκαρε από τις εφαρμογές/games.

SSD δεν μου φτάνει στην παρούσα φάση ούτε θεωρώ λύση να έχω το λειτουργικό και το αγαπημένο μου game εκεί και τα υπόλοιπα σε άλλο δίσκο (προφανώς δεν αναφέρομαι σε mp3, videos, κλπ κλπ).

Εσένα που έχεις διαφορετικές απαιτήσεις, μπορεί να σε καλύπτει μια χαρά.

Για να τελειώνουμε με τις διαμάχες, ας ακούμε τι χρειάζεται αυτός που ρωτάει και ας απαντήσουμε κατάλληλα, όχι με γνώμονα τις δικές μας ανάγκες-λύσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, anyway, εγώ μιλώ όμως σαν κάτοχος του Mtron ενώ κάποιοι δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει να κάνεις raid 0 και τι συνεπάγεται. Καλύτερα να λέμε για ένα καλό δίσκο, παρά για raid 0 και να τρέχεις για άλλα μετά. Ας μιλήσουν οι γνώστες της τεχνολογίας raid τότε. πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.