Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

καλό θα ήταν κάποια στιγμή να φτιάξουμε μια λίστα με μοντέλα μητρικων - εκδοσεις bios και συμβατότητα controller - firmware. Θα ήταν πολύ χρησιμό...

http://forums.2cpu.com/showthread.php?t=84882

Link to comment
Share on other sites

Σε Asus P45 (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς έχω, νομίζω Asus P45Q-deluxe) παίζει αλλά με το pin mod και το 0051 fw της LSI... το είχα αναφέρει εδώ...

Edit:

Όταν πάω σπίτι θα δω και την version του bios, αλλά θυμάμαι είχα καταλήξει σε αυτό το mobo επειδή ήταν συμβατό με τον Perc και είxe αρκετές pci-e θύρες...

Τζίφος φιλε μου...Πέρασα το 0051...Σε μια με nf 4 δουλεύει χωρίς μοντ...

Σε p45 και χ38 τπτ...Ούτε με μοντ ούτε χωρίς....Άλλη πρόταση???

Πρόταση για άλλο controller?

Κάτι άσχετο...Κάπου πήρε το μάτι μου κατί ότι αν πειράξεις τις μνήμες υπάρχει περίπτωση να τον δει...Ξέρεις κάποιος κάτι για αυτό?

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΒΡΗΚΑ!

Στα windows 7, έχετε παρατηρήσει όλοι ότι η ταχύτητα αντιγραφής αρχείων είναι περίπου στο 30-50% της ταχύτητας που είχατε στα XP.

Η λύση είναι απλή:

Στο device manager->disk drives έχει 1 γραμμή για κάθε virtual disk που λέει "DELL PERC 5/i SCSI Disk Device".

Δεξί κλικ πάνω στο πρώτο->properties->policies->Turn off windows write-cache buffer flushing

Συνεχίστε και για τα υπόλοιπα virtual disks.

Η ταχύτητα στην περίπτωσή μου από τα 28-35MB/sec ανέβηκε στα 100-120ΜΒ/sec σε αντιγραφή από διαφορετικούς δίσκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι εκτός από την LSI και την DELL o controller κυκλοφορεί και από την intel

SRCSAS18E

http://www.intel.com/support/motherboards/server/srcsas18e/

Υπάρχουν εδώ πιο πρόσφατοι drivers και firmware.

Τα έχει δοκιμάσει κάποιος;

http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Server+Products&ProductLine=Intel%C2%AE+RAID+Controllers&ProductProduct=Intel%C2%AE+RAID+Controller+SRCSAS18E

Υποστηρίζει μέχρι 1GB cache!

http://www.intel.com/support/motherboards/server/srcsas18e/sb/CS-025431.htm

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι ο ίδιος controller... τουλάχιστον το pcb είναι τελείως διαφορετικό...

Δεν έχει σημασία, και ο LSI 8408E (που είναι ουσιαστικά ο PERC5/i) έχει διαφορετικούτσικο PCB.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο, αλλά φαίνεται μεγάλη η διαφορά... φυσικά το hw και το σχηματικό, μπορεί να είναι το ίδιο...

Anywayz, όσο γινόταν το update του lab, έριξα επιτέλους τον perc σου πάνω στο pc, καθώς θα χρειαστεί τις επόμενες μέρες... για κάποιο λόγο είδα boost ~20ΜΒ/sec σε σχέση με τον προηγούμενο, παρόλο που το fw είναι το ίδιο (0051), όπως και οι drivers... με τι τον τάιζες...?

Πριν

read_1.png

& μετά

perc_raid5_adaptive_read_write_back.png

Το μόνο που με χάλασε μετά από τόσο καιρό που δεν είχα τον perc, είναι ότι είχα συνηθίσει στο γρήγορο boot, χωρίς την αναμονή για το post του controller, αλλά μόλις είδα ξανά αυτά τα νουμεράκια, τα ξέχασα όλα... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Anywayz, όσο γινόταν το update του lab, έριξα επιτέλους τον perc σου πάνω στο pc, καθώς θα χρειαστεί τις επόμενες μέρες... για κάποιο λόγο είδα boost ~20ΜΒ/sec σε σχέση με τον προηγούμενο, παρόλο που το fw είναι το ίδιο (0051), όπως και οι drivers... με τι τον τάιζες...?

Βαμβακόπιτα και στοργή.

Link to comment
Share on other sites

Του έκανα download το log του και μου είπε άλλα...

Ήταν λέει η ψυχολογική πίεση στο εργασιακό του περιβάλλον, αφού αναγκαζόταν να δουλεύει δίπλα σε ssd και ram-disks... το άγχος αυτό τον οδήγησε να ξεζουμίζεται για να τους φτάσει...

Για θεραπεία τον έχω βάλει να δουλεύει δίπλα από έναν 500άρι WD, ώστε να πάρει τα πάνω του... :p

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι ο ίδιος controller... τουλάχιστον το pcb είναι τελείως διαφορετικό...

Το PCB είναι ίδιο με της LSI.

http://www.overclock.net/hard-drives-storage/359025-perc-5-i-raid-card-tips-252.html#post6317820

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα στον perc το firmware του intel. Το εγκατέστησα με το LSI Megaraid.

Λειτουργεί κανονικά μέχρι στιγμής.

Δυστυχώς το 1GB Dimm το βλέπει σαν 512MB (όπως και το firmware της Dell και της LSI).

Είναι το όριο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα στον perc το firmware του intel. Το εγκατέστησα με το LSI Megaraid.

Λειτουργεί κανονικά μέχρι στιγμής.

Δυστυχώς το 1GB Dimm το βλέπει σαν 512MB (όπως και το firmware της Dell και της LSI).

Είναι το όριο μου φαίνεται.

σε τι μητρική τον δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο win7 είναι με το bios της LSI.

Τα άλλα 2 είναι με το bios της intel.

Σχετικά με το προηγούμενο ερώτημα, δουλεύω σε nforce4 AMD SLI

Για αποφυγή παρεξηγήσεων, το 1GB dimm το έχω βάλει στον perc. Στο megaraid βλέπει 512ΜΒ.

Οι μετρήσεις είναι με 2 x Seagate Savvio 15K 36GB σε raid.

post-11716-1416074112,0171_thumb.png

post-11716-1416074112,0625_thumb.png

post-11716-1416074112,0809_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα και στο overclock.net

smart περνάει ο controller? μπορείς να δείς γυμνό ενα δίσκο χωρίς να φτιάξεις raid-0 volume? γράφεις ότι έφτιαξες raid-0 volume με τον δίσκο και τον είδε κανονικά, μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι πράγματι το partition είναι ακριβώς όσο μεγάλο θα ήταν αν το έφτιαχνες εκτός του perc και οτι ο perc δεν έχει κόψει μερικές εκατοντάδες MB από το τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.