Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Πριν 2 μέρες έβαλα έναν perc 5i και εγώ αλλά για jbod. Έχω όμως ένα πρόβλημα: έχω vista στο μηχάνημα και όταν κάνω αντιγραφή στους δίσκους του έχω max write 20,1 mb, ενώ read 100. Τι μπορεί να φταίει?

post-2379-1416074611,2159_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γραψει παραπανω ενα κειμενακι για το reconstruction, αλλα δε μπορουσα τοτε να προχωρησω το wizard γιατι δεν ημουνα σε φαση που να προσθετω δισκο. Επειδη ομως προχτες εβαλα τον 8ο δισκο στο raid5 μου, προνοησα και πηρα μερικα screenshots της διαδικασιας οποτε μπορω να τα βαλω εδω τωρα για να υπαρχει μεγαλυτερη ακριβεια και ευκολια.

Δε θα μπω σε λεπτομερειες αφου υπαρχουν στο προηγουμενο post, απλα θα βαλω τα screenshots και 1-2 κουβεντες για το τι γινεται στο καθενα.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ειχα ενα raid 5 array με 7x1.5tb Seagate 7200.11 7200rpm και προσεθεσα αλλον εναν οποτε γινανε 8, το μεγιστο του perc.

Ξεκιναμε λοιπον.

ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ, ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΒΗΜΑ 9! ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟς ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ!!!!

1) Εδω βλεπουμε τα Properties του εικονικου δισκου πριν το reconstruction. Capacity 8.18tb και μου εχουν μεινει μονο 3.32gb ελευθερα...

31496844.png

2)Και εδω ο εικονικος δισκος στο disk management των windows7 :

78939210.png

3)Ανοιγουμε το Megaraid storage manager, κανουμε Login και βλεπουμε εδω, στο Physical tab οτι ειναι 8 δισκοι συνδεμενοι, απο 0-7 και η BBU.

25528608.png

4)Παταμε στο logical tab, Και εδω βλεπουμε το υπαρχον array που χρησιμοποιει μονο τους 0-6 δισκους, και κανουμε δεξι click στο virtual disk 0 και απο το menu επιλεγουμε Advanced Operations -> Rexonstruction Wizard.

94293368.png

5)Μας προειδοποιει οτι καλυτερα να κανουμξε backup πριν ξεκινησουμε, τσεκαρουμε το confirm και παταμε Yes.

16245408.png

6)Εδω επιλεγουμε το "Add Drive" και παταμε Next.

70523909.png

7)Μας βγαζει μια λιστα με τα διαθεσιμα drives μπου μπορουμε να προσθεσουμε, επιλεγουμε το δισκο μας και παταμε Add. Εδω, θα μπορουσαμε να προσθεσουμξε και πανω απο εναν δισκους. Ας πουμε στο παρελθον εχω κανει reconstruction απο 3 σε 5 δισκους απευθειας, δεν ειναι αναγκη αν γινει σε 2 βηματα, απλα θα τους κανατε add και τους 2...

56691609.png

8)Βλεπουμε το αποτελεσμα με το δισκο μας απο κατω, και παταμε Next.

60392861.png

9)Εδω επιλεγουμε την κατασταση του τελικου raid που θα δημιουργηθει. Ειναι το σημειο στο οποιο αν το επιθυμουμε μπορουμε και να αλλαξουμε raid level (εφοσον ειναι εφικτο). ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Η προεπιλεγμενη επιλογη ειναι ΠΑΝΤΑ raid0 ανεξαρτητα αν το αρχικο μας raid ηταν 5....ΔΕΝ πρεπει να ξεχασουμε να το αλλαξουμε σε 5 γιατι αλλιως την κατσαμε, θα προκυψει ενα τεραστιο raid0 απο το οποιο μαλλον δε θα μπορουμε να γυρισουμε σε raid5 χωρις να προσθεσουμε και αλλον δισκο! ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ MEGARAID STORAGE MANAGER ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ RAID5 ΑΛΛΙΩΣ ΑΜΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ RECONSTRUCTION ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ!!!

40758952.png

10)Το κανουμε λοιπον raid5 και παταμε Finish.

48528983.png

11)Μας προειδοποιει λοιπον οτι η διαδικασια που θα ξεκινησει δεν μπορει να διακοπει, παταμε Yes και ξεκιναει...

61263713.png

12)Εδω βλεπουμε το Progress του reconstruction....ετοιμαστειτε για μερες αναμονης, εμενα πηρε κατιτις λιγοτερο απο 4 μερες, μαζι με το initialization που κανει οταν τελειωσει.

43066652.png

13)Αφου τελειωσει, παμε στο disk management παλι, κανουμε ενα refresh (F5) και εμφανιζεται ο εξτρα χωρος στο δισκο μας σαν unallocated space!

53131434.png

14)Αρκει λοιπον να κανουμε extend το partition για να συμπεριλαβει και τον νεο χωρο....κανουμε δεξι click -> Extend Partition, κανουμε add ολο το διαθεσιμο χωρο και παταμε next.

52605765.png

15)Να το αποτελεσμα, πλεον εχουμε ενα δισκο με 1 partition των 9777gb.

15681934.png

16)Παμε παλι και στο My Computer στα Properties του δισκου μας για να επιβεβαιωσουμε τη νεα χωρητικοτητα, και οντως βλεπουμε πλεον 9.54tb χωρητικοτητα με 1.36tb free, αυτα που μολις προσθεσαμε δηλαδη!

31465247.png

Εχουμε τελειωσει πλεον. Ετσι για την ιστορια, παραθετω απλα και ενα συγκριτικο bench του read, πριν και μετα:

benchbeforee.png

Και τελος ενα Full read test του τελικου δισκου για μεγαλυτερη ακριβεια:

benchafterfull.png

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο οδηγός σου και οι πληροφορίες σου, Blinky.

Εμένα μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί σε RAID5 με 4 x 1TB Samsung F1 έχω πάρα πολύ χαμηλές τεχύτητες;

Παραθέτω screenshots από την μέτρηση, καθώς και από τις ρυθμίσεις του Perc και του VD.

Drivers "φοράει" της Dell τους 64bit-ους (2.24.0.64), μιάς και το λειτουργικό είναι Windows 7 64bit. To Windows Search service το έχω απενεργοποιημένο, και την ώρα του bench, είχα κλείσει AV και περιττά προγράμματα.

Καμιά ιδέα;

post-79-1416074611,2496_thumb.png

post-79-1416074611,2946_thumb.jpg

post-79-1416074611,3117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει βγάλει και η dell... σε xp πάντως της dell είχα βάλει...

Και τι ταχύτητες έπιανες? Γιατί δε γίνεται να γράφει ο σκληρός με 20,1 και να διαβάζει με 100. Σκέφτομαι να βάλω windows 7 32bit για να γλιτώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σε raid0 ~ 300/300 (r/w) και raid5 ~220/220 με 3xWD6400AAKS...

Α, ξέχασα, επίσης έχω και την BBU συνδεδεμένη και το write-back ενεργοποιημένο, το οποίο κάνει πολύ μεγάλη διαφορά... χωρίς την bbu εκτός του ότι πέφτει το write (που είναι λογικό), για κάποιο λόγο πέφτει και το read... οπότε μπορεί να είναι και αυτό το πρόβλημά σου...

Αν δεν έχετε BBU πάρτε μια από ebay, δεν ξέρω τι τιμή έχουν τώρα, αλλά δε νοείται perc χωρίς αυτήν...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοουσα οτι το πρακτικο cap ειναι πιο κατω, τωρα αν οφειλεται στον intel ή αλλου δε ξερω, αλλα ας πουμε στο read performance δε βλεπω γιατι θα ειναι προβλημα ο επεξεργαστης....δεν ζοριζεται καθολου εκει, στο write ειναι που τον ξεσκιζεις οσο πιο πολλους δισκους βαζεις.

Εχω αρχειο παντως με μετρησεις και με 5 και με 6 και τωρα με 7 δισκους και ανεβαινω σταθερα με καθε προσθηκη δισκου στο read, οπως ειναι φυσιολογικο.

Απλα οι μετρησεις με 5 και 6 δισκους γινανε με hdtune 3.5 που δεν εβλεπε πανω απο 2199gb partition αρα ειναι στο αρχικο και γρηγοροτερο κομματι των δισκων. Οποτε δνε ειναι συγκρισιμες με την παραπανω μετρηση (στο average read τουλαχιστον.....το max μπορεις να το συγκριν0εις).

Για να εξομοιωσω καπως τη μετρηση του hdtune 3.5 με το 4, εβαλα και στο τελος μια μετρηση με 7 δισκους και shortstroking 2199gb...οποτε αυτη ειναι συγκρισιμη με τις 2 μετρησεις των 5 και 6 δισκων...

Raid5 - 5 Disks :

b8fdec84684341.jpg

Raid5 - 6 Disks :

fd250984684342.jpg

Raid5 - 7 Disks :

a2078084684343.jpg

Οπως βλεπεις υπαρχει μια σταθερη αυξηση περιπου 100mb/s με καθε προσθηκη δισκου...

Και τί drivers φοράς βρε blinky ??? Τί ***** έχω κάνεις εγώ λάθος; Απ' ότι είδα από τα screenshots του οδηγού σου, τις ίδιες ρυθμίσεις έχουμε στα VD.

Τί configuration έχεις στο PC σου; Μπορεί να παίζει ρόλο που ο controller είναι στην δεύτερη PCI Express και στην πρώτη η κάρτα γραφικών; Η μητρική μου είναι ASUS P5Q PRO TURBO και απ' ότι έχω δεί έχει ρίξει την κάρτα γραφικών στο x8 μόλις έβαλα μέσα τον Perc5, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω windows 7 64bit οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα σου. Drivers δεν εχω τιποτα περιεργο, αυτους που βγαζει το windows update μετα απο format...

Ειχα μια υποψια και το επιβεβαιωσα, οποτε ξερω που ειναι το θεμα σου. Στο HDtune τρεχεις με το default block size που ειναι 64kb. Καν' το 8mb και θα απογειωθεις...

Δεν εχει νοημα το 64kb για αποθηκη....εγω ειμαι γεματος bluray ISOs που ειναι μερικα Gb το καθενα...

Στα settings του HDtune, βαλε block size 8mb, και πηγαινε την μπαρα τερμα στο Accurate. Αποκει και περα μεινε στο partial test για να κερδισεις χρονο, οπως ειδες και απο το δικο μου, το partial με το full εχουν ελαχιστη διαφορα, ουσιαστικα απλα ειναι πιο ομαλη η καμπυλη στο full αλλα πηρε και μερικες ωρες για να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις των δίσκων σιγουρευτείτε ότι το "Turn off windows write-cache buffer flushing on the device" είναι τσεκαρισμένο, και αν έχει από κάτω και άλλο κουτάκι τσεκάρετέ το και αυτό (SOS: Να έχετε BBU για να μην πάθετε ζημιά!).

Στο δικό μου σύστημα με 4x1TB Seagate 7200.12 από τα 120MB/sec ανέβηκε στα 400 σχεδόν με αυτή την ρύθμιση.

Y.G. Ανταλλάζω έναν ή περισσότερους δίσκους με μεγαλύτερους και συζητάμε την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις των δίσκων σιγουρευτείτε ότι το "Turn off windows write-cache buffer flushing on the device" είναι τσεκαρισμένο, και αν έχει από κάτω και άλλο κουτάκι τσεκάρετέ το και αυτό (SOS: Να έχετε BBU για να μην πάθετε ζημιά!).

Στο δικό μου σύστημα με 4x1TB Seagate 7200.12 από τα 120MB/sec ανέβηκε στα 400 σχεδόν με αυτή την ρύθμιση.

Y.G. Ανταλλάζω έναν ή περισσότερους δίσκους με μεγαλύτερους και συζητάμε την διαφορά.

Αν μιλάς για τα Windows για το device manager, εμένα δεν με αφήνει να την πειράξω αυτή τη ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα screenshot να σου πω αν ειναι λογικα τα νουμερα σου πλεον. Υπολογιζω παντως οτι με 4x samsung F1 raid5 πρεπει να εισαι γυρω στα 280-300mb/s average read.

Και εγω με 128 stripe size ειμαι, με το dell firmware δεν παει παραπανω, αμα τον κανεις LSI παει και 256 σιγουρα, ισως και 512...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.