Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Έβαλε ο Chosen στο πρώτο ποστ του thread, τα links από τα posts του apotsi, για το expansion και το reconstruction των δίσκων για να μην ψαχνόμαστε κάθε φορά...

μέχρι στιγμής ακολουθώ αυτές τις οδηγίες και όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε ο Chosen στο πρώτο ποστ του thread, τα links από τα posts του apotsi, για το expansion και το reconstruction των δίσκων για να μην ψαχνόμαστε κάθε φορά...
Ώπα παίδες... μην παίρνω εγώ το credit. Τα posts και οι πολύτιμες πληροφορίες είναι του Blinky, όχι δικά μου. Εγώ απλά τα παρέθεσα.

Thanks, Blinky. :worship:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψιλοκαιγομαι....

γνωριζει κανεις τη μνημη μπορει να παρει ο perc εκτος απο την εργοστασιακη.

Ειχα μια 512 η οποια χαλασε και χωρις αυτην δεν δουλευει.

Επισης αν καποιος εχει περισσεια ας επικοινωνησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδη ψιλοκαιγομαι....

γνωριζει κανεις τη μνημη μπορει να παρει ο perc εκτος απο την εργοστασιακη.

Ειχα μια 512 η οποια χαλασε και χωρις αυτην δεν δουλευει.

Επισης αν καποιος εχει περισσεια ας επικοινωνησει.

Μου περισσεύει ένα dimm 1GB ECC. Το είχα πάρει για να δω αν το βλέπει ο perc αλλά δυστυχώς ναι με το έβλεπε αλλά ως 512ΜΒ (εργοστασιακός περιορισμός) οπότε έβαλα πάλι το μαμίσιο. Αν είσαι στην Πάτρα και ενδιαφέρεσαι στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρά τρίχα να πάθω χοντρή νίλα με τα Ρ67 και τον ICHR τους, αποφάσισα να πάρω κι εγώ έναν Percουλα για να κάνω τη δουλειά μου. Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα τον έχω κι ενώ έχω μιλήσει με αρκετά παιδιά ήθελα να κάνω μια ανακεφαλαίωση γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο για ψάξιμο. Οπότε έχουμε και λέμε:

1. Έχω το λειτουργικό σε Raid0 με δύο Intel X25-M. Να τους αφήσω στα SATA3 ports της μητρικής ή να τους βάλω κι αυτούς στον Perc; Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι "τρώω" δύο πόρτες που μπορεί να τις χρειαστώ μετά για επέκταση του Raid με τα δεδομένα.

2. Αυτός που θα παραλάβω θα είναι λογικά ο TU005. Firmware να βάλω το τελευταίο της Dell ή να προτιμήσω της LSi; Υπάρχει κάποιο ρίσκο με τη χρήση του δεύτερου;

3. Για Raid5 (αρχικά με 4 δίσκους) με δεδομένα που θα είναι χιλιάδες φωτογραφίες αλλά και ταινίες και iso, ποιό θα προτείνατε σαν καλύτερη επιλογή: 32Κ, 64Κ, 128Κ ;

4. Αξίζει τον κόπο να αλλάξει κάποιος τη μνήμη με 512ΜΒ ή όχι;

5. Σε μια Asus P8P67 Pro, υπάρχει λόγος να ΜΗΝ μπει στην τελευταία PCIE θύρα; Δεν έχω SLI/CF, μία μονή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Άσε τους Χ25 στα SATA3 ports.

2. Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με LSI firmware. Ο μόνος λόγος που το κάναμε παλιά ήταν γιατί το f/w της Dell δεν άφηνε να βάλεις 512άρα μνήμη αλλά έχει καιρό που το επιτρέψανε πλέον.

3. (προσωπική άποψη) 32

4. Όχι, δεδομένου ότι στο RAID5 του PERC θα κάθονται στάσιμα data.

5. Μεγάλο κεφάλαιο η συμβατότητα με PCI-e slots μητρικών, μόνο άμα δεις μαρτυρία στο internet από κάποιον που έχει την ίδια μητρική μπορείς να ξέρεις με σιγουριά. Στην χειρότερη περίπτωση αν δεν παίξει σε κανένα slot να του κάνεις το mod* με το μικρό κομματάκι ταινίας.

6. Welcome back ρε :)

*SMBus Issue with Intel Chipsets

These cards are known to have some compatibility issues with Intel chipsets. However, they are known to work with NVIDIA motherboards fine. The issue stems from a System Management Bus (SMBus) conflicting with the motherboard's memory detection. SMBus is simple signal to provide the motherboad some basic device information and control. Symptoms of the conflict includes improperly reported RAM sizes and POST errors.

The trick is just to physically disable the SMBus signal. It is composed of just two pins B5 (SMCLK, SMBus clock) and B6 (SMDAT, SMBus data). These two pins need to be covered by tape or nail polish. On the top side of the card, they are the 5th and 6th PCIe pins from the left. You can see the pins covered as seen below:

78411d1216366968perc5ir.jpg

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.