Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

με ICHxR on και εναν perc είναι το όριο για την NVboot ram που έχουν τα χ58 μοβο

δεν πρόκειται να σου κάνει boot με παραπάνω από 2 controllers

για εμένα η λύση είναι να πάει σε έναν 9260i4 και να πάρει ένα backplate extender και λύθηκε το θέμα.

Με Tyan server motherboard 8mb NVboot ram και σηκώνει 2 controllers + ICHxR

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το backplate extender και ποσο κοστιζει? Ειναι κατι σαν port multiplier που θα μου επιτρεψει να συνδεσω πιο πολλους δισκους απο 4?

Εχω σκεφτει τη λυση καρτας με 4 μονο θεσεις προκειμενου να περιορισω το κοστος. Δηλαδη θα χασω σε read (απο τους λιγοτερους δισκους) και λιγο σε efficiency (25% χαμενος χωρος αντι 12.5% σε raid5) αλλα θα κερδισω σε write απο το οτι στα ιδια λεφτα θα ειναι hardware raid αντι fake-raid. Πχ 9260-4i vs 9240-8i σεναριο...

Το χασιμο στο read δε με πειραζει, αμα εχω 400mb/s πχ read αντι 700, αλλα και 200mb/s write αντι 50 κανενα προβλημα...

Αλλα με 4 θυρες απλα δε μπορω να φτασω τις χωρητικοτητες που θελω....ακομα και 3tb δισκους να βαλω (που ειναι ασυμφορο σημερα) φτανω μετα βιας τα 9tb που ειναι λιγοτερα και απο τα 10.5 που εχω σημερα...

Να ρωτησω κατι παιδια αν ξερει κανεις.... Με καρτα χωρις onboard XOR engine (fake raid δηλαδη) τι ταξεως ειναι οι επιδοσεις στο write? Ποσο χρησιμοποιει το CPU και τι αποτελεσμα πετυχαινει?

Γιατι ξερω οτι ειναι γενικα στοχος το οσο το υνατον λιγοτερο cpu utilization για ενα server (που ειναι και το target group αυτων των καρτων) αλλα στη δικη μου περιπτωση δε θα με χαλαγε καθολου να χρησιμοποιει ενα σεβαστο τμημα του cpu και να πετυχαινει και ενα καλο αποτελεσμα. Ο λογος ειναι οτι τα file transfers δε τα κανω την ωρα του gaming πχ...αρα ουτως η αλλως εχω αυθονη ισχυ διαθεσιμη.... δεν υπαρχει λογος να πηγαινουνε και χαμενα τα 4.7GHz του sandy bridge...

Αυτη τη στιγμη εχω εντοπισει τις εξης περιπτωσεις παντως :

LSI 9240-8i NO XOR engine, NO cache/battery, προβλημα με Gigabyte mobos ~300$

LSI 9260-8i XOR, 512 cache, Optional ακριβη battery, προβλημα με Gb mobos ~500$

3Ware 9750-8i ομοια με την 9260 σε γενικες γραμμες

ΙΒΜ Μ1015 re-badged 9240 αλλα χωρις raid5 και θελει το M1000 upgrade, ~70$ η καρτα και ~150$ το upgrade

ΙΒΜ Μ5015 μαλλον rebadged 9260-8i ομως με μπαταρια απο τη μανα της ~500$

Dell Perc H700 παρομοια με την 9260-8i αλλα με παραξενιες ~400$

Areca 1880ix εξαιρετικη αλλα ακριβη ~600$ η 8port και ~800$ η 12port

Highpoint 2720 fake raid, no XOR no cache/battery αλλα μονο ~200$ και σε benchmarks της εταιρειας (οποτε λιγο αναξιοπιστα) δειχνει να ειναι στα ιδια read με τον 9240 που ειναι ο αμεσος ανταγωνιστης, αλλα απιστευτα καλυτερα writes. Αμφισβητω βεβαια τα νουμερα με βαση και την πηγη, αλλα οταν δειχνει 20mb/s write την 9240 και 500 την 2720, και η μιση αληθεια να ειναι, φαινεται καλο.... Ψιλιαζομαι οτι χρησιμοποιει πολυ cpu utilization για να πετυχει τοσο καλα writes ενω η 9240 ειναι συντηριτικη, αλλα αν ειναι ετσι, ειναι κατι που θα με βολευε...

Υπαρχουν και 1-2 Intel cards που ειναι rebadged LSI 9260 αλλα χωρις ουσιαστικο νοημα αφου ειναι στα ιδια λεφτα.

Απο τα παραπανω, αν μου χαριζανε κατι, θα επαιρνα την Areca 1880ix 12port και θα εκανα party... αλλα με δεδομενα τα λεφτα, ουσιαστικα 1880, 9260, 3ware τις αποκλειω, και IBM M5015, Dell H700 σχεδον τις αποκλειω γιατι αν και μπορω να τις βρω και σε χαμηλοτερες ακομα τιμες με υπομονη στο ebay, θεωρω μεγαλο το ρισκο του αν θα δουλεψουν κλπ. Την M1015 χωρις το key δεν εχει νοημα καν οποτε ειναι μια λιγο πιο φτηνη 9240 με το key....και παλι δεν εχει πολυ νοημα γιατι μπορει να βρεθει και 9240 σε αυτα τα λεφτα αμα ειναι λιγο used ή με λιγη υπομονη. H highpoint με δελεαζει καπως, αλλα δε ξερω αν πρεπει να εμπιστευτω τα λεγομενα της εταιρειας.

Τελικως μαλλον προς "φτηνη" 9240 που ισως προκυψει στο ebay ή highpoint 2720 κλινω. Δηλαδη να τη βγαλω με ~200$ σε οποιαδηποτε απο τις 2 περιπτωσεις....παντα τσεκαροντας μηπως κατσει καμια ευκαιρια για καρτα της ταξης της 9260 στα ~300$ πχ.

Με ενδιαφερει πολυ αν μπορειτε να μου πειτε τι να περιμενω απο την 9240 ή την 2720 σε writes. Δεν με ενδιαφερουν οι απολυτες επιδοσεις, αλλα με τον perc το οτι τα writes πηγαν απο τα 20mb/s του ICH10R στα 100mb/s ηταν κατι το παρα πολυ ευπροσδεκτο. Δε με νοιαζει να εχω 1gb/s+ reads και 500mb/s writes πχ....σε realworld scenarios ποτε δε θα τα χρειαστω. Και τωρα με τον perc που εχω 800mb/s read δε μπορω να το εκμεταλευτω καπου ουτως η αλλως....απλα εχει λιγο χαβαλε οταν που και που χρησιμοποιειται και γινονται καποια πραγματα αστραπιαια, αλλα δεν ειναι χρησιμο στην πραξη σε ενα desktop συστημα. Επειδη ομως μεταφερω αρκετες φορες πολλα GB απο τον δισκο κατεβασματος πχ (αρα μιλαμε για bottleneck ~100-130mb/s) ε εκει δε θελω να εχω 20mb/s write και να κανει αιωνες...ουτε και μπορω να εκμεταλευτω πανω απο 100 ομως...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

backplane expander ήθελα να γράψω ο ποιητής

συνδέει το sas με sas στο backplane και σου κάνει expand τα ports χωρίς να πέφτει η ταχύτητα στο κάθε κανάλι

είναι αύτο που λέει στα specs upto 32 or 128 physical devices τώρα το κόστος είναι ανάλογο στο τι θέλεις 6GB/s 3GB/s fiber channel ?? 8 - 12 - 32 - 64 - 128 ports? brand??? tyan???supermicro??HP???

η διαφορά τώρα στην cache γενικά στις νέες κάρτες είναι πολύ πιο εμφανή δλδ.

σκέψου ότι με read Ahead + Cache IO που συνήθως τρέχουν οι data vaulting servers κάτι σαν και αυτο που θες εσυ να κάνεις σου δίνει 2,7GB/s ανα 500ΜΒ που διαβάζεις και σε READ και σε WRITE.

να γιατί σου γίνεται τόσο γρήγορα το restore στο R5. Τώρα σε αυτό δεν είναι μόνο και η cache αλλά και οι αλγόριθμοι που τρέχουν πίσω από τον XOR.

τα προβλήματα πλέων με τις LSI και το bios τελείωσαν και ήταν μόνο με τις EVGA :D

Ποια είναι η λύση??? Περίμενε 2-3 weeks βγαίνει η LSI 9265 και θα πέσει η τιμή της 9260 :D

όσο για την areca ναι 800$ ο controller + 300$ η Cache :) για ρώτα και εμάς που την έχουμε :p

Χωρίς το XOR επειδή τρέχει το task priority στο 50-85% ανεβαίνει πολύ στο cpu περίπου 40-45% σε 16 πυρήνες

επίσης υπάρχει και το sas overhead που κόβει αρκετά από επιδόσεις χωρίς XOR

ααα επίσης με τον 9260 και έναν SSD μπορείς να κάνεις CacheCade πολλαπλασιάζοντας Χ50 της επιδόσεις σε RAID5.

τι ειναι το backplate extender και ποσο κοστιζει? Ειναι κατι σαν port multiplier που θα μου επιτρεψει να συνδεσω πιο πολλους δισκους απο 4?

Εχω σκεφτει τη λυση καρτας με 4 μονο θεσεις προκειμενου να περιορισω το κοστος. Δηλαδη θα χασω σε read (απο τους λιγοτερους δισκους) και λιγο σε efficiency (25% χαμενος χωρος αντι 12.5% σε raid5) αλλα θα κερδισω σε write απο το οτι στα ιδια λεφτα θα ειναι hardware raid αντι fake-raid. Πχ 9260-4i vs 9240-8i σεναριο...

Το χασιμο στο read δε με πειραζει, αμα εχω 400mb/s πχ read αντι 700, αλλα και 200mb/s write αντι 50 κανενα προβλημα...

Αλλα με 4 θυρες απλα δε μπορω να φτασω τις χωρητικοτητες που θελω....ακομα και 3tb δισκους να βαλω (που ειναι ασυμφορο σημερα) φτανω μετα βιας τα 9tb που ειναι λιγοτερα και απο τα 10.5 που εχω σημερα...

Να ρωτησω κατι παιδια αν ξερει κανεις.... Με καρτα χωρις onboard XOR engine (fake raid δηλαδη) τι ταξεως ειναι οι επιδοσεις στο write? Ποσο χρησιμοποιει το CPU και τι αποτελεσμα πετυχαινει?

Γιατι ξερω οτι ειναι γενικα στοχος το οσο το υνατον λιγοτερο cpu utilization για ενα server (που ειναι και το target group αυτων των καρτων) αλλα στη δικη μου περιπτωση δε θα με χαλαγε καθολου να χρησιμοποιει ενα σεβαστο τμημα του cpu και να πετυχαινει και ενα καλο αποτελεσμα. Ο λογος ειναι οτι τα file transfers δε τα κανω την ωρα του gaming πχ...αρα ουτως η αλλως εχω αυθονη ισχυ διαθεσιμη.... δεν υπαρχει λογος να πηγαινουνε και χαμενα τα 4.7GHz του sandy bridge...

Αυτη τη στιγμη εχω εντοπισει τις εξης περιπτωσεις παντως :

LSI 9240-8i NO XOR engine, NO cache/battery, προβλημα με Gigabyte mobos ~300$

LSI 9260-8i XOR, 512 cache, Optional ακριβη battery, προβλημα με Gb mobos ~500$

3Ware 9750-8i ομοια με την 9260 σε γενικες γραμμες

ΙΒΜ Μ1015 re-badged 9240 αλλα χωρις raid5 και θελει το M1000 upgrade, ~70$ η καρτα και ~150$ το upgrade

ΙΒΜ Μ5015 μαλλον rebadged 9260-8i ομως με μπαταρια απο τη μανα της ~500$

Dell Perc H700 παρομοια με την 9260-8i αλλα με παραξενιες ~400$

Areca 1880ix εξαιρετικη αλλα ακριβη ~600$ η 8port και ~800$ η 12port

Highpoint 2720 fake raid, no XOR no cache/battery αλλα μονο ~200$ και σε benchmarks της εταιρειας (οποτε λιγο αναξιοπιστα) δειχνει να ειναι στα ιδια read με τον 9240 που ειναι ο αμεσος ανταγωνιστης, αλλα απιστευτα καλυτερα writes. Αμφισβητω βεβαια τα νουμερα με βαση και την πηγη, αλλα οταν δειχνει 20mb/s write την 9240 και 500 την 2720, και η μιση αληθεια να ειναι, φαινεται καλο.... Ψιλιαζομαι οτι χρησιμοποιει πολυ cpu utilization για να πετυχει τοσο καλα writes ενω η 9240 ειναι συντηριτικη, αλλα αν ειναι ετσι, ειναι κατι που θα με βολευε...

Υπαρχουν και 1-2 Intel cards που ειναι rebadged LSI 9260 αλλα χωρις ουσιαστικο νοημα αφου ειναι στα ιδια λεφτα.

Απο τα παραπανω, αν μου χαριζανε κατι, θα επαιρνα την Areca 1880ix 12port και θα εκανα party... αλλα με δεδομενα τα λεφτα, ουσιαστικα 1880, 9260, 3ware τις αποκλειω, και IBM M5015, Dell H700 σχεδον τις αποκλειω γιατι αν και μπορω να τις βρω και σε χαμηλοτερες ακομα τιμες με υπομονη στο ebay, θεωρω μεγαλο το ρισκο του αν θα δουλεψουν κλπ. Την M1015 χωρις το key δεν εχει νοημα καν οποτε ειναι μια λιγο πιο φτηνη 9240 με το key....και παλι δεν εχει πολυ νοημα γιατι μπορει να βρεθει και 9240 σε αυτα τα λεφτα αμα ειναι λιγο used ή με λιγη υπομονη. H highpoint με δελεαζει καπως, αλλα δε ξερω αν πρεπει να εμπιστευτω τα λεγομενα της εταιρειας.

Τελικως μαλλον προς "φτηνη" 9240 που ισως προκυψει στο ebay ή highpoint 2720 κλινω. Δηλαδη να τη βγαλω με ~200$ σε οποιαδηποτε απο τις 2 περιπτωσεις....παντα τσεκαροντας μηπως κατσει καμια ευκαιρια για καρτα της ταξης της 9260 στα ~300$ πχ.

Με ενδιαφερει πολυ αν μπορειτε να μου πειτε τι να περιμενω απο την 9240 ή την 2720 σε writes. Δεν με ενδιαφερουν οι απολυτες επιδοσεις, αλλα με τον perc το οτι τα writes πηγαν απο τα 20mb/s του ICH10R στα 100mb/s ηταν κατι το παρα πολυ ευπροσδεκτο. Δε με νοιαζει να εχω 1gb/s+ reads και 500mb/s writes πχ....σε realworld scenarios ποτε δε θα τα χρειαστω. Και τωρα με τον perc που εχω 800mb/s read δε μπορω να το εκμεταλευτω καπου ουτως η αλλως....απλα εχει λιγο χαβαλε οταν που και που χρησιμοποιειται και γινονται καποια πραγματα αστραπιαια, αλλα δεν ειναι χρησιμο στην πραξη σε ενα desktop συστημα. Επειδη ομως μεταφερω αρκετες φορες πολλα GB απο τον δισκο κατεβασματος πχ (αρα μιλαμε για bottleneck ~100-130mb/s) ε εκει δε θελω να εχω 20mb/s write και να κανει αιωνες...ουτε και μπορω να εκμεταλευτω πανω απο 100 ομως...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αν γνωριζει καποιος.

Εβγαλα τον χαλασμενο δισκο απο το Raid5 του perc.

Εβαλα τον καινουριο και του ειπα οτι αυτος θα κανει replace τον χαλασμενο.

Ξεκινησε το consistency check αλλα σχεδον ολο το raid δεν ειναι accessible. Πρωτα φορα συμβαινει αυτο.

Ολες τις αλλες φορες, το raid λειτουργουσε κανονικα με τα data απλα ταυτοχρονα εκανε και το rebuild.

Τωρα τι συνεβει και δεν διαβαζει σχεδον τιποτα;

Πρεπει να τελειωσει το consistency check για να διαβαστουν σωστα τα data?

Link to comment
Share on other sites

Με μια 9240 τι να περιμενω σε raid5 writes με 8 μηχανικους δισκους (ας πουμε average 100mb/s read/write εκαστος) ρε παιδια?

Εχω μεγαλη απορια αν αυτες οι ενδιαμεσες καταστασεις (οχι true hardware raid ουτε ομως software) ειναι στα επιπεδα του onboard της Injtel ή αρκετα καλυτερα...

Ξερεις αλλο 20mb/s αλλο 70mb/s και αλλο 100+ οπως με true hardware controller....αλλα πραγματικα για τι επιπεδο μιλαμε? 20? 50? 70?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αν γνωριζει καποιος.

Εβγαλα τον χαλασμενο δισκο απο το Raid5 του perc.

Εβαλα τον καινουριο και του ειπα οτι αυτος θα κανει replace τον χαλασμενο.

Ξεκινησε το consistency check αλλα σχεδον ολο το raid δεν ειναι accessible. Πρωτα φορα συμβαινει αυτο.

Ολες τις αλλες φορες, το raid λειτουργουσε κανονικα με τα data απλα ταυτοχρονα εκανε και το rebuild.

Τωρα τι συνεβει και δεν διαβαζει σχεδον τιποτα;

Πρεπει να τελειωσει το consistency check για να διαβαστουν σωστα τα data?

έχεις αλλάξει τους 3 από τους 4 και τώρα αλλάζεις τον 4???

κάπου μέσα στον MSM έχει μία επιλογή που λέει activate volume δεν είμαι σπίτι για να σου πω ακριβώς που.

Με μια 9240 τι να περιμενω σε raid5 writes με 8 μηχανικους δισκους (ας πουμε average 100mb/s read/write εκαστος) ρε παιδια?

Εχω μεγαλη απορια αν αυτες οι ενδιαμεσες καταστασεις (οχι true hardware raid ουτε ομως software) ειναι στα επιπεδα του onboard της Injtel ή αρκετα καλυτερα...

Ξερεις αλλο 20mb/s αλλο 70mb/s και αλλο 100+ οπως με true hardware controller....αλλα πραγματικα για τι επιπεδο μιλαμε? 20? 50? 70?

αναλόγως το rebuilt και τι ζητάς να κάνεις για το ενεργοποιήσεις είναι αντιστρόφος ανάλογο με το rate που θα του δώσεις 85% rebuilt or check?? 25% speed available και πάει λέγοντας

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι πιθανοτατα δε τον γλιτωνω τον 9260....βρηκα στο ebay εναν μεταχειρο που θα δω ποσο θα φτασει σε Biddαρισμα, αλλα σε καινουριο εχω βρει τον Intel RS2BL080 που ειναι LSI 9260-8i στην πραξη. Δε ξερω αν μπορει να γινει και crossflashed, αλλα γενικα πρεπει να προσεξω τιποτα για να παιξει σε μητρικη P67?

Τον βρισκω απο Ευρωπη στα 345ε μαζι με καλωδια και μεταφορικα.

Απο Καναδα ισως κατσει στα 290 ευρω με ρισκο τελωνιου

Και ο μεταχειρησμενος 9260 αναλογα που φτασει το μπινταρισμα, κανα 300αρι υπολογιζω χωρις καλωδια αλλα εχει και BBU που ειναι ακριβη γενικα...

Αξιζει να το ψαξω για αυτους τους intel ή τον μεταχειρο 9260 ή αν περιμενω να βγει ο 9265 θα βρω ευκολα στα ~300 ευρω 9260?

Link to comment
Share on other sites

Αααα ξεχασα να αναφερω οτι δεν χρειαζεται να φτιαξεις ξανα το array απλα το συνδεεις και παιζει.

Εννοεις απο τον perc5 στον 9260 πχ? Επειδη ειναι και οι 2 LSI κατα βαση?

Αυτο θα ηταν τρελη βοηθεια....γιατι ετσι μπορω να αλλαξω πρωτα τον controller και μετα να κανω αλλαγη στους δισκους εναν-εναν με τη δυνατοτητα που θα παρεχει πλεον ο καινουριος...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σημαντικά δεδομένα και υπογεγραμμένο χαρτί να σου δώσει ο πρόεδρος της lsi ότι απλά αλλάζεις controller και όλα δουλεύουν, απλά μην το κάνεις αν δεν πάρεις backup τουλάχιστον τα σημαντικά... έχουν γεμίσει νεκροταφεία με it managers μετά από τέτοιες διαβεβαιώσεις... :p

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: χτύπησε ο ένας δίσκος (από τους 6 του raid5), τον έβγαλα, έβαλα άλλον ακριβώς ίδιο, ξεκίνησα το pc, μπηκα στο bios του controller και το έβαλα από εκεί να κάνει rebuild και τώρα περιμένω... έκανα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

περιμένω confirmation από την LSI για αυτό.

θέλεις να τους ρωτήσω κάτι άλλο?

Αμα δε γινεται απο 9211 σε 9260, θα γινεται απο το προπολεμικο 8480( κατι τετοιο) του perc στο 9260?

Εχω σταμπαρει καλη ευκαιρια Intel RS2BL080 που ειναι re-badged 9260. Αμα κατσει στα 280ε τον χτυπησα.

Διαβαζω οτι ειναι ολοϊδιος με τον 9260, απλα στο webbios και οπουδηποτε ενω ειναι copy-paste ολα, εχει σηματακι Intel αντι LSI :p

p1000805.jpg

p1000808.jpg

p1000807.jpg

Επιβεβαιωνεις? :)

Link to comment
Share on other sites

yeap και στην αρχή ήταν και κατά 20% πιο γρήγορος με ίδιο interface δλδ η μόνη διαφορά που έχει στην εικόνα είναι το σηματάκι της ιντελ.

η διαφορές τους είναι στο sas overhead.

Ετσι για να σε γλυκάνω δες πόσο πυκνά τυπωμένο είναι το PCB

post-2254-1416075117,0176_thumb.jpg

post-2254-1416075117,1801_thumb.jpg

post-2254-1416075117,4464_thumb.jpg

post-2254-1416075117,9296_thumb.jpg

post-2254-1416075118,0498_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Tiltevros
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ηδη σε διαδικασια να μου τον στειλει ενασ Καναδος....σε 5 μερες θα ξερω.

Επειδη η BBU ειναι πολυ ακριβη, θελει αλλα 200$, περα απο την ασφαλεια προσφερει κατι?

Δηλαδη στον perc πχ ΔΕΝ σε αφηνει να ενεργοποιησεις το write back αν δεν εχεις BBU, δε σε αφηνει να παρεις πανω σου την ευθυνη δηλαδη...

Νομιζω οτι στον 9260 σε αφηνει ετσι?

Εχω εξαιρετικα σπανια πτωσεις ρευματος εκει που μενω, ισως 1 φορα στα 2 χρονια ξερωγω...και υποθετικα μπορω να βαλω ενα UPS Μελλοντικα, αρα δε χρειαζομαι τη BBU πιστευω αν δεν κοβει αποδοση...

Οποτε μενει μονο το θεμα αν θα παιξει στη μητρικη μου. Εχω μια Gigabyte P67 UD4 αυτη τη στιγμη, αλλα θα την αλλαξω μεσω του φιασκου με το P67 σε B3 εκδοση. Επειδη πανω στην αλλαγη μπορω να παω και για αλλη μητρικη, εχει τιποτα ασυμβατοτητες ο 9260? πρεπει να προσεξω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μολις κερδισα τη δημοπρασια για σφραγισμενο 9260 intel version. 270 ευρω με μεταφορικα και εχει μεσα και καλωδια το πακετο, δε με χαλασε...

Λοιπον δισκους σκοπευω να συνδεσω 8 τετοιους για αρχη :

Seagate Barracuda Green ST2000DL003 2TB HDD 3.5" (64MB Cache, 5900RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

και σε κανα 6μηνο-χρονο με φτηνους των 3tb κανουμε μια σοβαρη επεκταση...

Μπορουμε να σιγουρεψουμε καπως την συμβατοτητα? Στο compatibility pdf δε τους περιεχει, αλλα βλεπω οτι δεν ασχολειται και πολυ με consumer μοντελα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.